WŁOSOWE LOVE
28.12.2023

Jak zapuszczać włosy? Poradnik dla kobiet

Jak zapuszczać włosy? Poradnik dla kobiet

Zapuszczanie włosów to dla jednych kobiet bezproblemowa procedura, inne jednak mają z tym niezłą przeprawę. Włosy nie chcą rosnąć, kruszą się od końców ku górze, a także łamią się i wypadają. Podpowiadamy, co na porost włosów sprawdzi się najlepiej: to zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i odpowiednie kosmetyki. Sprawdź, jak efektywnie i bez stresu zapuszczać włosy!

Zapuszczanie włosów – zacznij od dokładnego umycia włosów i skóry głowy

Ten krok brzmi banalnie? Być może – ale to właśnie tutaj zaczyna się droga do długich i pięknych włosów. Warto zacząć od przypomnienia tego, że zdrowie i siła włosów biorą się z ich korzeni: czyli cebulki. Do tego, by włosy były zdrowe i mocne, nie wystarczą tylko kosmetyki pielęgnacyjne. Nawet najlepsza odżywka do włosów nie zdziała wiele, jeżeli skóra głowy nie będzie w równowadze. 

O co chodzi? Przede wszystkim o to, że nieregularne lub niedokładne oczyszczanie skóry głowy przyczyni się do jej przetłuszczania. Na powierzchni skóry będzie gromadzić się również martwy naskórek. Efekt? Swędzenie i podrażnienie skóry, a nawet pojawianie się krostek, powodujących dyskomfort. Na tym jednak nie koniec: bo taka bariera, składająca się z sebum i martwych komórek naskórka, będzie utrudniać przenikanie cennych składników odżywczych z wcierek, ampułek czy masek do stosowania na skórę głowy.

Mit na temat podcinania końcówek

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy? Skup się przede wszystkim na skórze głowy, bo to ona tak naprawdę wymaga regularnego oczyszczania. Kosmykom do oczyszczenia wystarczy piana z szamponu do włosów, która po nich spływa podczas mycia skóry głowy. Szampon dobieraj zawsze do potrzeb skóry głowy: dla włosów na długości ma on drugorzędne znaczenie.

Dziewczyna zaskoczona jej rozdwojonymi końcówkami włosów, które musi podciąć, aby zapuścić długie włosy

Zapuszczanie włosów – podcinać czy nie podcinać końcówek?

Zapuszczanie naturalnych włosów wielu osobom wydaje się tożsame z tym, by ich nie podcinać, bo przecież wtedy nie urosną. Nie do końca jednak tak jest: przede wszystkim ze względu na końcówki, które mogą się rozdwajać i kruszyć. To zaś prowadzi właśnie do problemów z zapuszczaniem włosów, bo co urośnie – to się wykruszy od dołu. 

Jeśli więc masz problem z rozdwajającymi się końcówkami, to regularne podcinanie ich – również w czasie zapuszczania włosów – jest jak najbardziej wskazane. W przeciwnym wypadku mogą nawet znacznie spowalniać wzrost włosów. Podcinać samodzielnie, czy iść do fryzjera? W tym przypadku zdecydowanie lepiej oddać swoje włosy w ręce profesjonalisty!

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Samodzielne podcinanie końcówek w domu wydaje się kuszącą opcją – zwłaszcza, jeśli włosy podcinasz na prosto.

Jednak jest w tym kilka haczyków, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Najważniejsze jest to, by do podcinania używać wyłącznie profesjonalnych, dobrze naostrzonych nożyczek fryzjerskich. Zwykłe nożyczki do papieru czy stępione nożyczki fryzjerskie, zamiast równiutko ucinać włos, mogą dosłownie miażdżyć końcówki. To niewidoczne gołym okiem, jednak mści się dość szybko, w postaci… rozdwajających się końcówek, na których mogą pojawiać się dość charakterystyczne kulki. Błędne koło zdaje się więc zamykać! Jak więc najlepiej podcinać włosy przy zapuszczaniu? U profesjonalnego fryzjera! Jego pomoc przyda się również wówczas, gdy zapuszczasz włosy z krótkich. Co jakiś czas trzeba będzie nie tylko podciąć końcówki, ale również nadać kształtu fryzurze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Fakty i mity na temat zapuszczania włosów

Nożyczki fryzjerskie, których chcesz użyć w domu, powinny być dobrej jakości: przede wszystkim bardzo ostre. Takie nożyczki powinny również być używane wyłącznie do podcinania włosów. Jeśli choć raz użyjesz ich do przecięcia czegoś innego, np. papieru – już mogą stracić swoją ostrość, chociaż nie będzie to oczywiście zauważalne gołym okiem czy odczuwalne przy podcinaniu włosów. Z każdym następnym razem będą jednak coraz bardziej miażdżyć miejsce cięcia włosa, niż odcinać go równo. 

Jeszcze jedną istotną kwestią jest to, jak zapuszczać kręcone włosy. Zasady pielęgnacji nie różnią się od tych, jakie stosuje się przy prostych czy lekko falowanych włosach. Podstawą jest dokładne i regularne oczyszczanie skóry głowy (warto raz na jakiś czas użyć peelingu trychologicznego).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Zdrowa dieta a zapuszczanie włosów

Wpływ diety na zapuszczanie naturalnych włosów

Szybkie zapuszczanie włosów kojarzy się przede wszystkim z różnymi zabiegami kosmetycznymi i stosowaniem produktów pielęgnacyjnych wspierających wzrost włosów – np. do włosów wypadających, które mają hamować ten proces. 

Często zapominamy jednak o tym, że równie istotne jest odżywienie ich od środka – a więc poprzez dostarczenie włosom niezbędnych składników odżywczych z pożywienia. Im bardziej urozmaicona i zdrowa dieta, tym więcej witamin i minerałów naturalnego pochodzenia dostarczasz włosom. Najważniejsze witaminy to A, E, B i C, a także biotyna, żelazo i cynk.  Wraz z pożywieniem przyjmujemy też białko, które jest przecież jednym z podstawowych budulców włosa. Dla zdrowia i kondycji włosów (i oczywiście skóry – nie tylko głowy) ważne są również kwasy tłuszczowe omega-3. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Fakty i mity na temat zapuszczania włosów

Zapuszczanie włosów – efekty nie tylko w długości

Hodowanie włosów, którymi chętnie się pochwalisz, to nie tylko skupienie się na ich długości. Pielęgnacja powinna być kompleksowa, by wzmocnić włosy na całej długości, przede wszystkim u nasady. Warto pamiętać również o tym, by zadbać o ich strukturę – a więc wzmocnienie łodygi włosów, naprawienie uszkodzeń mechanicznych i tym samym poprawę ich wytrzymałości mechanicznej. Dzięki temu włosy będą bardziej odporne na łamanie się, urywanie czy wypadanie, a to także bardzo istotny element ich zapuszczania. 

Zresztą – długie, ale cienkie, matowe, osłabione i szorstkie włosy nie będą żadną ozdobą i prędzej czy później będziesz chciała je skrócić, by poprawić wygląd. Lepiej więc od razu zadbać o kompleksowe podejście do ich pielęgnacji, by nie tylko urosły, ale także były przy tym mocne, pogrubione, silnie zakotwiczone i sprężyste. 

Warto stosować kosmetyki wzmacniające i działające wielowymiarowo – jak serum na porost włosów, które wzmocni i odżywi je od samego korzenia. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Influencerka pokazująca, jakie kosmetyki używa, aby zapuścić włosy

Jak zapuszczać włosy damskie? Kosmetyki, które warto używać

Rok zapuszczania włosów może owocować ich przyrostem o nawet kilkanaście centymetrów. Aby jednak było to możliwe, musisz o nie dbać na co dzień i w rozsądny sposób. Poznaj najważniejsze kroki pielęgnacyjne w naszej ściądze!

1. Regularne mycie włosów i skóry głowy

O tym wspominano już na początku artykułu, ale dla porządku przypomnimy: na skórze głowy gromadzą się różne zanieczyszczenia, zarówno sebum i martwe komórki naskórka, jak i resztki kosmetyków czy pyły z powietrza. Jeśli nie będziesz dostatecznie oczyszczać skóry głowy, w końcu stworzy się na nich taka warstwa zanieczyszczeń, która utrudni przenikanie składników odżywczych z kosmetyków – i efekty pielęgnacji będą wręcz znikome. Szampon zawsze dobieraj do rodzaju i potrzeb skóry głowy, bo włosom na długości jego rodzaj jest tak naprawdę obojętny: w tym przypadku ważniejsza jest odżywka lub maska.

2. Oczyszczanie skóry głowy peelingiem

Samo oczyszczanie szamponem może okazać się niewystarczające – zwłaszcza, jeśli do codziennej pielęgnacji stosujesz kosmetyki o bardzo łagodnym działaniu. To tak, jak ze skórą twarzy: myjesz ją codziennie, a jednak raz na jakiś czas trzeba ją złuszczyć i tym samym odblokować i odświeżyć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

3. Stosowanie odżywki po każdym myciu 

Dla ochrony włosów na długości niezbędne jest zabezpieczanie ich odżywkami i maskami. Te kosmetyki otulają łodygę włosów, zmiękczając i uelastyczniając ją, a także wypełniając ubytki w jej strukturze. Dodatkowo chronią włosy przed wpływem czynników zewnętrznych. Sięgaj między innymi po maski multiwitaminowe, które dostarczą włosom kompleksowego odżywienia!

4. Stosowanie wcierki i serum na porost włosów

Wróćmy na chwilę ponownie do skóry głowy. Gdy jest dobrze oczyszczona i odświeżona, warto wesprzeć ją przeznaczonymi do tego kosmetykami. To przede wszystkim wcierki i sera stymulujące wzrost włosów, wzmacniające ich cebulki, a także hamujące wypadanie. 

5. Zabezpieczanie włosów kosmetykami termoochronnymi 

Codzienna pielęgnacja włosów to bardzo ważna kwestia, która zapewni korzystne efekty zapuszczania ich. Jednak jeśli w międzyczasie będziesz wykonywać czynności, które będą je osłabiać – błędne koło ponownie się zamknie. Chodzi tutaj przede wszystkim o stylizację włosów na gorąco. Nie jest to oczywiście żadna zbrodnia, jednak najważniejsze jest to, by zabezpieczać je kosmetykami termoochronnymi, które zapobiegną przesuszaniu się włosów pod wpływem wysokiej temperatury. 

6. Zabezpieczanie końcówek przed przesuszeniem i rozdwajaniem

Niesforne końcówki włosów bywają najbardziej problematycznym elementem zapuszczania kosmyków. Przywiązuj więc uwagę do ich pielęgnacji! Najważniejsze jest utrzymywanie ich dobrego nawilżenia, co spowolni proces ich przesuszania się i rozdwajania. Podstawą jest wgniatanie we włosy olejku pielęgnacyjnego. Olejek przyda się również nie tylko do wzmocnienia, ale także ujarzmienia włosów na długości. Używaj go na zakończenie pielęgnacji, by domknąć nawilżenie! Wystarczy, że kilka kropel olejku rozetrzesz w dłoniach, a następnie przeczeszesz nim włosy. Tylko tyle – i aż tyle!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kobieta z bardzo długimi włosami

Jak skutecznie zapuścić włosy – podsumowanie

Jak zapuszczać długie włosy? Sumiennie! Unikanie podcinania końcówek może szybko się zemścić, bo będą się kruszyć i przez to wzrost zostanie zahamowany w jednym miejscu. Jeśli obawiasz się, że regularne podcinanie co miesiąc czy dwa sprawi, że włosy będą miały ciągle tę samą długość, możesz wybierać się do fryzjera raz na 3-4 miesiące i podcinać nieco więcej końcówek, w międzyczasie stosując bardzo staranną pielęgnację. Wszystkie kosmetyki i akcesoria niezbędne do kompleksowej pielęgnacji włosów, w tym tych sprzyjających zapuszczaniu, znajdziesz w drogerii eZebra. Sprawdź naszą ofertę kosmetyków do włosów i zacznij zapuszczanie już dziś!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel