Jak zapuszczać włosy z krótkich? Praktyczny poradnik i inspiracje fryzur przejściowych
Zapuszczanie włosów z krótkiej fryzury to dla wielu osób wręcz koszmar – bo włosy w fazie przejściowej pomiędzy krótkimi a długimi na tyle, by można je chociaż zgarnąć za ucho, często prezentują się mało estetycznie. Różna długość poszczególnych pasm, a także wywijanie się końcówek w każdą ze stron to najczęstsze problemy. Jednak zapuszczanie włosów nie musi wiązać się z niechlujnym wyglądem. Podpowiadamy, jak zapuszczać włosy z krótkich: przede wszystkim, jakie fryzury przejściowe na zapuszczanie włosów z krótkich sprawdzają się najlepiej, a także – jak często podcinać końcówki.
Spis treści
- Zapuszczanie włosów z krótkich – zaplanuj całą operację!
- Fryzury na zapuszczanie włosów idealne na okres przejściowy
- Jak dbać o włosy w trakcie zapuszczania?
- Kiedy przycinać włosy w trakcie zapuszczania?
- Produkty wspomagające proces zapuszczania włosów
- Czy każdy może zapuścić długie włosy?
- Zapuszczanie włosów – podsumowanie
Zapuszczanie włosów z krótkich – zaplanuj całą operację!
Jak zapuścić włosy z krótkich? Przede wszystkim: uzbroić się w cierpliwość! To proces długotrwały, a po drodze z pewnością napotkasz wiele trudności i nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli nie jest to Twoje pierwsze zapuszczanie włosów, z pewnością dobrze wiesz, o czym mowa. Jeśli jednak po raz pierwszy będziesz przechodzić przez ten proces, wiedz, że z tymi problemami zmaga się absolutnie każdy.
Musisz więc mieć świadomość tego, że przed Tobą kilkanaście miesięcy, w trakcie których musisz być po prostu cierpliwa. W pierwszej kolejności znajdź fryzjera, który będzie regularnie odświeżał cięcie: jest to niezbędne, bo odrastające włosy będą miały taki etap, na którym będą tworzyć ciężki hełm. Fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów nie muszą być nudne ani bezkształtne. To jak będziesz wyglądać i czuć się w tym czasie w największym stopniu zależy od umiejętności fryzjera.
Ważne jest, by mieć takie wsparcie: bo w którymś momencie możesz stwierdzić, że wyglądasz jak rozczochrany mop, a w tej irytacji sięgnąć po nożyczki i… cały dotychczasowy trud pójdzie na marne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Fryzury na zapuszczanie włosów idealne na okres przejściowy
Jakie fryzury na zapuszczanie włosów są dobrym wyborem? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo! Ponownie więc: Twój wygląd i samopoczucie w przejściowym okresie w dużej mierze zależy od dobrego fryzjera, który dobrze dopasuje cięcie do rysów Twojej buzi i do stylu, jaki preferujesz. Regularnie odwiedzanie go będzie niezbędne. Sama lepiej nie porywaj się na poprawianie krótkich włosów w czasie odrastania, bo to trudne zadanie. Skup się na odpowiedniej pielęgnacji (ale o tym za chwilę), a nożyczki pozostaw fryzjerowi.
Fryzury do zapuszczania włosów: ponadczasowy bob
Bob to jedna z bardzo modnych i chętnie wybieranych fryzur – nie tylko w czasie zapuszczania włosów, ale także jako regularne strzyżenie. Prezentuje się bardzo schludnie i elegancko, a do tego – gdy włosy dalej rosną – nie wymaga częstych korekt, by cały czas wyglądał dobrze!
Elegancka fryzura przy zapuszczaniu włosów: mullet
Fryzura mullet to świetny wybór dla tych, którzy nie boją się odważnego looku. Z jednej strony takie cięcie dodaje nieco zadziorności, z drugiej: jest łatwe w utrzymaniu. Istotą fryzury mullet jest krótszy przód i dłuższy tył, a wszystko to zaserwowane w pewnym nieładzie. Mullet niewątpliwie kojarzy się z drugą połową XX wieku – i jest modny także dziś, nie tylko jako fryzura przejściowa. Włosy w stylu mullet mogą swobodnie odrastać przez wiele tygodni i nie będą wymagać w tym czasie korekty!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Fryzury dla zapuszczających włosy: postaw na asymetrię!
Asymetryczne cięcia to także doskonały wybór na okres przejściowy przy odrastaniu włosów – ale także do noszenia na co dzień jako regularne uczesanie. Asymetryczne cięcia pozwolą wyszczuplić buzię, a przy tym nadają świetnego, modnego looku.
Zapuszczanie krótkich włosów – postaw na artystyczny nieład
Czym różni się artystyczny nieład na głowie od tego, jaki Twoje włosy prezentują naturalnie w okresie przejściowym, gdy odrastają? Zasadnicza różnica to ta, że przy odpowiednim cięciu nie odrastają “na dziko”, a ten nieład jest pozorowany. Efekt – zaskakujący, ale kontrolowany!
Jak zapuszczać krótkie włosy? Przetestuj fryzurę pixie
Jeżeli zaś wolisz trzymać się propozycji spokojnych, eleganckich i ponadczasowych, to zdecydowanie warto rozważyć cięcie pixie. Wybierz dobrego fryzjera, który wykona tę fryzurę tak, by idealnie pasowała do Twojej buzi. Z pewnością szybko ją polubisz – ale to dobrze, bo doskonale wygląda przy różnej długości włosów!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
W czasie zapuszczania włosów lepiej nie sięgaj samodzielnie po nożyczki.
Nadanie odpowiedniego kształtu krótkim włosom jest trudnym zadaniem, więc łatwo zepsuć efekt, a tym samym zaprzepaścić nawet kilka miesięcy cierpliwości w zapuszczaniu. Co ciekawe, nie każdy fryzjer jest specjalistą w strzyżeniu krótkich fryzur, co najlepiej obrazuje, że to wcale nie takie proste. Nie każda fryzura będzie również pasowała do Twojej buzi, dlatego znalezienie dobrego fachowca z umiejętnościami w zakresie stylizacji krótkich włosów to podstawa dobrego wyglądu i samopoczucia.
Jak dbać o włosy w trakcie zapuszczania?
Istotną kwestią związaną z tym, jak zapuszczać krótkie włosy, jest odpowiednia pielęgnacja ich. W tym przypadku nie ma na szczęście tyle pracy, co przy długich włosach, jednak nie oznacza to, że możesz jej zaniechać.
Podstawa to:
- regularne oczyszczanie skóry głowy – w przeciwnym wypadku nagromadzone sebum, martwe komórki naskórka i resztki kosmetyków stylizacyjnych mogą wręcz zaczopować skórę głowy. To zaś może szybko doprowadzić do problemów z jej równowagą: łącznie ze stanami zapalnymi. Inna sprawa to ta, że przez taką warstwę nie przebiją się składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych!
- stosowanie odpowiednich odżywek i masek – krótkie włosy także potrzebują odpowiedniego odżywiania i ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego stosowanie odżywek do włosów i masek po ich myciu to jedna z najważniejszych kwestii – przede wszystkim dla kondycji końcówek. Gdy te będą przesuszone, mogą się rozdwajać i kruszyć, a tym samym długość włosów poprawi się tylko nieznacznie lub w ogóle. Co urośnie, to się wykruszy!
- używanie termoochrony przy stylizacji – wiele pań w czasie zapuszczania włosów podkręca czy prostuje je: w całości lub wybrane pasma, dzięki czemu fryzura jest ładnie ujarzmiona. Pamiętaj jednak o kosmetykach termoochronnych, które pomogą zapobiec przesuszaniu włosów;
- wspieranie porostu włosów kosmetykami i dietą – siła włosów bierze się z ich cebulek: dlatego wzmacniaj je! Podstawa to dostarczanie cennych witamin i minerałów od wewnątrz (urozmaicona dieta, a w przypadku stwierdzonych niedoborów – także suplementy diety na włosy).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
BIOTEBAL PLUS WŁOSY SKÓRA PAZNOKCIE SUPLEMENT DIETY
REVLON PROFESSIONAL UNIQ ONE ZESTAW KOSMETYKÓW DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW
TOŁPA ENZYME PEELING DO SKÓRY GŁOWY 3 ENZYMY
FARMONA RADICAL ENZYMATYCZNY PEELING OCZYSZCZAJĄCY DO SKÓRY
Kiedy przycinać włosy w trakcie zapuszczania?
Oczywiste wydaje się to, że każdy, kto zapuszcza włosy, chce jak najszybciej osiągnąć wymarzoną długość. Jeżeli jednak nie będziesz podcinać końcówek, prędzej czy później mogą zacząć się rozdwajać i wykruszać – a tym samym będziesz tracić na długości, zamiast ją zyskiwać. Odwiedzaj więc fryzjera regularnie – raz na miesiąc lub dwa – a w międzyczasie stosuj odpowiednią pielęgnację.
Produkty wspomagające proces zapuszczania włosów
Zapuszczenie włosów w rok jest możliwe – choć po tym czasie naturalnie nie uzyskasz długości do pasa. Jeśli jednak będziesz sumienna w pielęgnacji, efekty po tym czasie mogą być zaskakujące. Stosuj przede wszystkim kosmetyki przeznaczone do stymulacji wzrostu włosów. Przydadzą się również te przeciw ich wypadaniu: bo wzmacniają cebulki i odżywiają włosy.
Dwa najważniejsze rodzaje kosmetyków przy zapuszczaniu włosów to wcierki i ampułki, a także odpowiednie szampony i odżywki. Ta pierwsza grupa kosmetyków oddziałuje bezpośrednio na cebulki włosów, a druga: pomaga dbać o skórę głowy i same włosy. Łączenie ich ze sobą wydaje się więc dość oczywiste.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Wcierka pobudzająca porost włosów Resibo HairCare (Hello New One) łączy działanie hamujące wypadanie włosów ze stymulacją ich porostu. Dodatkowo wzmacnia i odżywia włosy od samej nasady. To jeden z tych produktów, które zdecydowanie warto wypróbować.
Druga ciekawa propozycja to wcierka do włosów Ecocera Medi Hair Booster – również ogranicza wypadanie włosów i jednocześnie stymuluje ich porost, a przy tym doskonale nawilża skórę głowy.
Czy każdy może zapuścić długie włosy?
Kwestia zapuszczania włosów, pomimo stosowania dobrych praktyk, nie u każdego zakończy się sukcesem w postaci pasm długości do pasa. Więcej informacji na temat tego, dlaczego włosy nie rosną, przeczytasz w naszym artykule na ten temat. Ujmując tę kwestię w skrócie: za długość włosów mogą odpowiadać dwa czynniki.
Pierwszy to uwarunkowanie genetyczne, czyli długość fazy wzrostu włosa (anagen). U jednej osoby będą to np. 3 lata, u innej nawet 7. Jeśli faza wzrostu włosa jest krótka, to zanim osiągnie oczekiwaną długość, przejdzie w stan spoczynku i wypadnie.
Druga kwestia to błędy pielęgnacyjne: w tym niedostateczna pielęgnacja, przez co włosy stają się słabe. Wykruszające się końcówki czy podrażnianie skóry głowy lub wyrywanie oraz łamanie włosów w czasie czesania to najczęstsze przyczyny, przez które nie przybierają na długości.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Zapuszczanie włosów – podsumowanie
Zapuszczanie włosów nie musi być wcale tak trudne i żmudne, jak może się wydawać. Mimo wszystko jednak wymaga cierpliwości, staranności i regularnego odwiedzania fryzjera. Najważniejsze jest, by dbać o włosy na każdym etapie ich wzrostu i dobierać od tego odpowiednie kosmetyki. Ponadto należy zwracać szczególną uwagę na typ włosów i przeznaczoną do nich pielęgnację. Określ porowatość swoich włosów i zafunduj im kurację odpowiadającą na ich specyficzne potrzeby. Dzięki temu włosy z pewnością odwdzięczą się piękną długością!