PAZNOKCIOWE VADEMECUM
27.06.2024

Jak zmiękczyć i obciąć twarde paznokcie u nóg?

Jak zmiękczyć i obciąć twarde paznokcie u nóg?

Twarde i zgrubiałe paznokcie u nóg – przyczyny

Zgrubiałe paznokcie u nóg kojarzą się przede wszystkim z przypadłością wśród starszych osób. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tylko domena seniorów, a powodów takiego stanu może być kilka. Twarde i żółte paznokcie u nóg mogą świadczyć między innymi o ich grzybicy, a także o innych problemach zdrowotnych, jak łuszczyca, czy cukrzyca. Do tego stanu doprowadzać mogą również problemy z krążeniem w kończynach dolnych. 


Czasem jednak paznokcie stają się grubsze i twardsze wskutek różnych urazów mechanicznych. Może do tego dojść np. wówczas, gdy długo i często chodzisz lub masz stojącą pracę, a buty są nieco za ciasne bądź nieodpowiednio wyprofilowane i tym samym wywierają stały nacisk na palce i paznokcie. Z czasem nawet mogą one ulec przez to zdeformowaniu. Dlatego nie bagatelizuj pierwszych sygnałów w postaci twardnienia, czy żółknięcia paznokci. Im bardziej problem będzie zaawansowany, tym trudniej będzie cofnąć skutki. 


Nie zawsze jednak mamy wpływ na zapobieganie nadmiernemu twardnieniu paznokci, bo czasem za taki stan rzeczy odpowiadają uwarunkowania genetyczne, czy też zażywanie niektórych leków. 


Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że zbyt rzadkie lub niestaranne skracanie paznokci u nóg, a także zaniechanie nadawania im odpowiedniego kształtu, również może być jedną z przyczyn tego, że stają się zgrubiałe, twarde i nabierają żółtego odcienia.

Dowiedz się więcej:

Obcinanie twardych paznokci u stóp
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Jeśli regularnie wykonujesz pedicure i ogólnie dbasz o paznokcie, ale mimo tego twardnieją i żółkną, udaj się do podologa, by ustalił możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

Konsultacja będzie niezbędna przede wszystkim wówczas, gdy powyższym objawom towarzyszą dodatkowe, jak przebarwienia płytki, zmiana jej kształtu, a także dyskomfort lub nawet ból – samych paznokci bądź obszaru wokół nich, np. wałów okołopaznokciowych.

Dowiedz się więcej:

Twarde i żółte paznokcie u nóg – co to oznacza?

Szczególną uwagę należy zwrócić wówczas, gdy twarde paznokcie u nóg przybierają żółtą, białawą lub zielonkawą barwę. W ten sposób najczęściej objawia się grzybica paznokci. Na własną rękę możesz zastosować preparaty przeciwgrzybicze dostępne w aptekach jak specjalne lakiery o takim działaniu. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest pilna wizyta u podologa, a przynajmniej u lekarza rodzinnego, który poinstruuje Cię co do dalszych kroków. 


Bez wizyty nie obejdzie się również wówczas, gdy na paznokciach pojawiają się bruzdy, zgrubienia, czy ubytki. Nie bagatelizuj takich objawów, bo nieleczona grzybica paznokci będzie się rozwijać i powodować dalsze problemy, z czasem prowadząc nawet do nieodwracalnych deformacji paznokci.

Dowiedz się więcej:

Twarde paznokcie u nóg – domowe sposoby na ich zmiękczenie

Jak zmiękczyć twarde paznokcie u nóg? To konieczne, by je obciąć lub opiłować. Zbyt twarde paznokcie mogą znacznie utrudnić, a wręcz uniemożliwić skrócenie ich w taki sposób, by uniknąć ryzyka mechanicznego uszkodzenia, zarówno ich, jak i przyrządów do pedicure. Nawet akcesoria do paznokci najwyższej jakości, jak profesjonalne obcinaczki czy pilniki o niskiej gradacji, mogą nie zapewnić odpowiedniego komfortu skracania paznokci u nóg i nadawania im kształtu. Inna sprawa to ta, że ryzykujesz nie tylko uszkodzeniem paznokci, ale także zniszczeniem obcinaczek. Zbyt mocny nacisk na bardzo twardą powierzchnię, trudną do ruszenia, może spowodować złamanie cążek.


Dlatego ze względów bezpieczeństwa – zarówno dla paznokci, jak i akcesoriów, których używasz do opracowywania ich, przed przystąpieniem do pedicure przygotuj do niego płytkę. 

Kobieta obcina zgrubiałe paznokcie u stóp

Kąpiel zmiękczająca do stóp i paznokci

Jak bezpiecznie obcinać paznokcie u nóg? Jeśli są twarde i zgrubiałe, bezpośrednio przed zabiegiem skracania ich warto wykonać zmiękczającą kąpiel. Jest ona bardzo prosta do przygotowania, bo wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz sól zmiękczającą i zamoczysz nogi na kilka minut. Zamiast soli możesz użyć również detergentu do mycia, np. płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, czy nawet mydła w płynie do rąk. Bezpośrednio po takiej kąpieli płytka i skóra będą rozmiękczone, co znacznie ułatwi zabieg skracania i opracowywania paznokci. 

Dowiedz się więcej:

Płyn do zmiękczania paznokci u nóg

Kolejnym sposobem jest specjalny preparat na zgrubiałe paznokcie. Chodzi o płyn do zmiękczania paznokci u nóg. Szybko zmiękcza i uelastycznia zarówno płytkę, jak i wały okołopaznokciowe. Taki produkt możesz zastosować bezpośrednio przed zabiegiem skracania paznokci, ale warto używać go również w ramach kuracji zmiękczającej i przywracającej komfort. 

Maść na zgrubiałe paznokcie u nóg

Jeśli problem jest zaawansowany, zarówno wskutek zaniedbań (przede wszystkim u osób w podeszłym wieku), jak i efektów grzybicy, warto zastosować jeszcze jedną metodę, jaką jest specjalna maść na zgrubiałe paznokcie u nóg. Jej działanie jest analogiczne do płynu, jednak ze względu na formułę, może być nieco bardziej skuteczne. 

Pedicure podologiczny

W bardzo zaawansowanych przypadkach wybawieniem może być specjalny zabieg podologiczny, który polega na mechanicznym opracowaniu płytki tak, by usunąć przerosty i zrogowacenia, a także przywrócić jej prawidłowy kształt. 

Jak obciąć bardzo twarde paznokcie u nóg?

Domowe sposoby na twarde paznokcie u nóg, takie jak odmaczanie ich w ciepłej wodzie tuż przed zabiegiem, powinny dobrze się sprawdzić w większości przypadków. Nie przystępuj do obcinania, czy piłowania twardych i grubych paznokci bez uprzedniego zmiękczenia ich, bo ryzykujesz nie tylko dyskomfortem, ale także pęknięciem paznokcia bądź wycięcia go zbyt mocno. To może powodować ból i trudności z chodzeniem nawet na dłuższy czas – bo paznokcie u stóp rosną wolniej niż te u rąk. 


Do obcinania wybieraj profesjonalne, ostre obcinaczki. Nożyczki i cążki do skórek nie sprawdzą się w tym przypadku. Jeśli paznokcie są zgrubiałe i zwijają się w rurkę, lepiej spróbuj najpierw je opiłować tyle, ile się da. Ogólnie skracanie bardzo twardych, problematycznych paznokci w ten sposób może okazać się lepszym pomysłem, bo choć sam zabieg będzie trwał siłą rzeczy dłużej, to ryzyko mechanicznego uszkodzenia płytki minimalizujesz niemal do 0. 


Innym sposobem jest wykorzystanie frezarki. Tę metodę wykorzystaj jednak tylko wówczas, gdy swobodnie posługujesz się tym urządzeniem, by nie zrobić sobie krzywdy. Wybierz frez-wałek i przyłóż go prostopadle do paznokcia. To szybki i skuteczny sposób na szybkie i efektywne rozprawienie się z niepokorną płytką.

Kobieta pokazuje, jak obciąć bardzo twarde paznokcie u stóp

Dowiedz się więcej:

Co na zgrubiałe paznokcie u nóg – podsumowanie

Zgrubiałe paznokcie u nóg mogą być wynikiem zarówno niedociągnięć pielęgnacyjnych, jak i urazów mechanicznych. Często jednak, przede wszystkim u osób w podeszłym wieku, jest to efekt grzybicy paznokci. Niezależnie od tego, jakie masz podejrzenia co do przyczyn takiego stanu rzeczy, nie bagatelizuj objawów. W pierwszej kolejności postaraj się opracować paznokcie poprzez zmiękczenie i skrócenie ich, a jeśli problem będzie nawracał, skonsultuj się z podologiem. 


Czas na nowe kosmetyki i akcesoria do paznokci? U nas znajdziesz to, czego szukasz!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel