ZADBANA SKÓRA
23.12.2021

Jak zrobić hydrolat?

Jak zrobić hydrolat?

Hydrolat to kosmetyk o wielu zastosowaniach. Możesz wykorzystać go zarówno w roli toniku do twarzy, jak i odżywczej mgiełki. Sprawdzi się świetnie także jako baza do samodzielnie wykonanych kosmetyków (jak maseczki, odżywki czy płukanki). Co więcej – hydrolat doskonale nadaje się do pielęgnacji nie tylko ciała, ale także włosów. Dzięki temu, że jest produktem w pełni naturalnym, nie musisz obawiać się podrażnienia skóry lub wysuszenia włosów. W drogeriach znajdziesz mnóstwo propozycji różnych hydrolatów (każdy rodzaj ma inne działanie), ale jeśli lubisz prawdziwie naturalne kosmetyki, hydrolat bez problemu wykonasz również w domu. Podpowiadamy, jak zrobić hydrolat!

Jak zrobić hydrolat krok po kroku?

Na rynku dostępne są różne rodzaje hydrolatów. Od tego, z jakiej rośliny zostały wykonane, zależy ich główne działanie. Jeśli lubisz kosmetyki naturalne, to hydrolat z pewnością przypadnie Ci do gustu: tym bardziej że wybór jest ogromny. Co więcej – hydrolat bez problemu przygotujesz również samodzielnie, w domowych warunkach. Podpowiadamy, jak zrobić hydrolat. Instrukcja i proces tworzenia są bardzo proste!

1. Przygotowanie składników

W pierwszej kolejności przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy: naczynia i składniki. Dzięki temu, że będziesz mieć wszystko pod ręką, proces tworzenia hydrolatu będzie prosty i przyjemny. Będziesz potrzebować:


  • dużego garnka, najlepiej z pokrywką,
  • drugiego dużego garnka – lub przynajmniej dużej miski bądź innego naczynia,
  • koszyczka na rośliny – może to być sitko, najlepiej ze stali nierdzewnej,
  • wodę – najlepiej destylowaną,
  • wybrane rośliny, z których chcesz tworzyć hydrolat. 


Zorganizuj przestrzeń do pracy tak, by nic Ci nie przeszkadzało!

2. Przygotowanie naczynia

W drugim kroku przechodzimy do przygotowania ziół lub kwiatów (w zależności od tego, jakie rośliny wybrałaś). Koszyczek na rośliny lub sitko umieść na dnie dużego garnka. Do garnka wlej wodę w ilości takiej, by przykryła rośliny.


Przykryj garnek szczelnie pokrywką, a następnie zacznij podgrzewać wodę. 


PORADA: Garnek z wodą i ziołami/kwiatami podgrzewaj na małym ogniu/niewielkiej mocy palnika. Nie powinno się doprowadzać do wrzenia wody, bo może to pozbawić rośliny nawet znacznej części ich drogocennych składników. Podgrzewaj więc wodę najlepiej na najmniejszej mocy palnika i przez cały czas kontroluj proces.

3. Destylacja

Kolejnym krokiem jest destylacja. Choć może kojarzyć się ze skomplikowanym procesem, to w praktyce jest bardzo prosty. W miarę podgrzewania wody, w garnku zacznie wytwarzać się i unosić para wodna. Będzie skraplała się na ściankach i pokrywce garnka.

4. Zbieranie hydrolatu

Skraplającą się wodę co jakiś czas zbieraj, przy użyciu nowej, czystej szmatki lub naczynia – bo to właśnie Twój hydrolat! Wybór czystej szmatki i czystego naczynia to bardzo ważna kwestia wpływająca na jakość hydrolatu. Wszelkie zanieczyszczenia mogą go skazić i albo szybciej się zepsuje, albo może spowodować niepożądane reakcje skóry. 

5. Przechowywanie hydrolatu

Do zbierania skraplającej się pary wodnej służy właśnie drugie naczynie wymienione wśród potrzebnych Ci rzeczy. Odstaw hydrolat, aby ostygnął. Gdy będzie już całkowicie wystudzony (czyli będzie miał temperaturę pokojową), przelej go do wygodnego naczynia: czystej buteleczki z atomizerem lub do słoiczka z nakrętką. Gotowe! Swój hydrolat możesz przechowywać w lodówce. 

Składniki do przygotowania hydrolatu
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Regularne stosowanie hydrolatu może przynieść cerze wiele korzyści, jednak pod warunkiem, że dobierzesz go właściwie do rodzaju i potrzeb skóry.

Aby hydrolat domowej roboty dłużej zachował świeżość, przechowuj go w lodówce. Jeżeli Twoja skóra jest delikatna i wyjątkowo skłonna do alergii, to aplikuj na nią hydrolat rozcieńczony z wodą w stosunku 1:1.

Dowiedz się więcej:

Jak zrobić hydrolat z lawendy?

Hydrolat lawendowy wykazuje doskonałe właściwości nawilżające – absorbuje i przyciąga wilgoć z otoczenia. Dodatkowo wykazuje świetne właściwości normalizujące pracę skóry, co jest doceniane przede wszystkim przez posiadaczy skóry tłustej i trądzikowej. 


Jak zrobić hydrolat z lawendy? 


Do przygotowania potrzebować będziesz:


  • dwóch dużych naczyń: garnka z pokrywką i drugiego (np. miski),
  • koszyczka na susz kwiatowy,
  • wody destylowanej,
  • świeże lub suszone kwiaty lawendy,
  • czystą szmatkę lub naczynie do zbierania skraplającej się pary wodnej. 


Jak przyrządzić hydrolat? Na dnie garnka umieść koszyczek, a do niego włóż kwiaty lawendy. Zalej je wodą destylowaną tak, by pokryła w całości kwiaty. Następnie podgrzewaj wodę, nie dopuszczając do jej wrzenia. W miarę podgrzewania wody, na pokrywce garnka będzie skraplać się para wodna – to hydrolat. Zbieraj go na bieżąco do innego naczynia: np. przy użyciu ściereczki.

Jak zrobić hydrolat różany?

Najistotniejszymi zaletami wody różanej są wykazywane przez nią właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzmarszczkowe. Tego typu hydrolat zmniejsza również produkcję melaniny oraz dodaje skórze świeżości i blasku. Dodatkowo preparat tworzy na naskórku warstwę ochronną, która zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.


Jak zrobić hydrolat z róży?


Do przygotowania wody różanej będziemy potrzebować:


• duży garnek z przykrywką,

• 2 miseczki, z czego jedna powinna być żaroodporna,

• wodę,

• kilka garści płatków róży,

• worek z kostkami lodu.


Jak przyrządzić hydrolat? Na dnie garnka ustawiamy żaroodporną miseczkę do góry dnem, a dookoła niej układamy płatki róży. Następnie kwiaty zalewamy wodą tak, aby jej poziom był mniej więcej równy z wysokością odwróconej miski. Na naczyniu znajdującym się w garnku stawiamy drugą miseczkę. Całość przykrywamy odwróconą przykrywką i obciążamy ją woreczkiem z lodem. Napar gotujemy przez około godzinę. Po tym czasie przelewamy hydrolat do buteleczki i odstawiamy do wystygnięcia.

Hydrolat  z róży

Dowiedz się więcej:

Jak zrobić hydrolat z aloesu?

Aloes jest znany ze swoich świetnych właściwości nawilżających, kojących i łagodzących podrażnienia. Nadaje się do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci – także w kryzysowych sytuacjach, jak np. poparzenie czy podrażnienie słoneczne. 


Jak zrobić hydrolat z aloesu?


Do przygotowania potrzebować będziesz:


  • dwóch dużych naczyń, z czego jeden to garnek z pokrywką,
  • koszyczka do parzenia lub sitka,
  • ostrego noża,
  • czystego pojemnika do przelania i przechowywania hydrolatu.


Jak przyrządzić hydrolat? W odróżnieniu od innych rodzajów hydrolatów aloesowy przygotowuje się nie poprzez bezpośrednie umieszczenie aloesu w koszyczku, a przez pozyskanie z niego żelu. Umyj wybrany liść aloesu i przy użyciu noża usuń wewnętrzną skórkę liścia. Widelcem lub łyżką wydłub żel aloesowy z wnętrza liścia i umieść go w garnku – w koszyczku do parzenia lub na sitku. Pozostałe czynności są takie same jak przy tworzeniu innych rodzajów hydrolatów. 

Dowiedz się więcej:

Jak zrobić hydrolat z zielonej herbaty?

Hydrolat z zielonej herbaty polubią przede wszystkim posiadacze cery szarej, zmęczonej i podatnej na zmarszczki. Zielona herbata zawiera bowiem sporo polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo hydrolat z zielonej herbaty łagodzi podrażnienia skóry, a także poprawia jej mikrokrążenie. 


Jak zrobić hydrolat z zielonej herbaty?


Do przygotowania potrzebować będziesz:


  • dwóch dużych naczyń – w tym jednego garnka z pokrywką lub kawiarki, 
  • suszu zielonej herbaty,
  • wody destylowanej,
  • czystej ścierki lub naczynia do zbierania pary wodnej,
  • słoiczka z nakrętką lub butelki z atomizerem do przechowywania hydrolatu. 


Jak przyrządzić hydrolat? Zasada jest taka sama jak w przypadku przygotowywania innych hydrolatów. Susz umieść w koszyczku na dnie garnka i zalej wodą tak, by pokryła cały susz. Podgrzewaj wodę (bez zagotowywania!) pod przykryciem, a w miarę skraplania się pary wodnej na pokrywce zbieraj ją: to właśnie hydrolat.

Jak zrobić hydrolat rumiankowy?

Hydrolat rumiankowy jest znany ze swoich właściwości kojących i łagodzących. Sprawdza się doskonale w codziennej pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej, a także ze skłonnościami do uczuleń. Wycisza stany zapalne, przywraca skórze komfort, a także usprawnia regenerację skóry. 


Jak zrobić hydrolat z rumianku?


Do przygotowania potrzebować będziesz:


  • dwóch naczyń – w tym jednego garnka z pokrywką,
  • suszu rumianku,
  • wody destylowanej,
  • koszyczka na susz lub sitka, 
  • czystej ściereczki lub naczynia do zbierania skraplającej się pary wodnej.


Jak przyrządzić hydrolat?

Sposób przygotowywania hydrolatu rumiankowego nie różni się niczym od przyrządzania hydrolatów z innych roślin. Susz umieść w koszyczku na dnie garnka, zalej wodą tak, by przykryła susz, a następnie podgrzewaj wszystko pod przykryciem. Co jakiś czas zbieraj skraplającą się parę wodną do drugiego naczynia, a po ostygnięciu przelej do słoiczka lub buteleczki z atomizerem.

Jak zrobić hydrolat z czystka?

Czystek wykazuje działanie antybakteryjne, oczyszczające i odświeżające. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skutecznie optymalizuje proces wydzielania przez nie sebum. Ze względu na swoje właściwości napinająco-wygładzające, czystek świetnie sprawdza się również jako środek przeciwzmarszczkowy.


Jak zrobić hydrolat z czystka?


Do przygotowania preparatu będziemy potrzebować:

• dwie łyżki suszonego czystka,

• łyżeczkę octu jabłkowego,

• gotowaną wodę zdemineralizowaną.


Jak przyrządzić hydrolat? W kubku lub szklance wymieszaj czystek z octem jabłkowym, całość zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw do zaparzenia. Po kilkunastu minutach przecedź napar i przelej go do buteleczki. Tak przygotowany preparat możemy używać nawet do 3 tygodni.

Jaki hydrolat wybrać? Lista najlepszych kosmetyków

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie hydrolatu, wypróbuj preparaty dostępne na rynku. Które z nich okażą się najlepsze?


1. Hydrolat ASOA rumianek – przywraca skórze blask i naturalnie ją rozświetla, a także łagodzi podrażnienia.

2. Hydrolat wody różanej Make Me Bio Garden Roses – najlepiej sprawdza się przy cerze suchej, naczynkowej i dojrzałej.

3. Nacomi hydrolat aloesowy – doskonale nawilża i koi cerę.


Szukasz czegoś innego? Przejrzyj całą ofertę hydrolatów w eZebra!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel