Wykorzystanie piwa do pielęgnacji skóry i włosów staje się coraz popularniejsze. Płukanki piwne i spryskiwanie włosów piwem w celu utrwalenia fryzury to metody znane już naszym babciom. Dziś, wraz z powrotem do naturalnych metod pielęgnacji skóry i włosów, chętnie ponownie sięga się po sprawdzone, babcine receptury. Jedną z nich jest maseczka z piwa na włosy. Podpowiadamy, co daje i jak ją wykonać!
Spis treści
Maseczka z piwa na porost włosów – czy to działa?
Piwo ma całkiem spore rzesze zwolenników. Jedni uwielbiają jego smak, inni – wpływ na skórę i włosy. Ten złocisty napój jest bogaty w witaminy z grupy B, a także różne aminokwasy i przeciwutleniacze – to trio, które doskonale dba o wzmocnienie i zdrowy wygląd skóry i włosów.
Z tego względu sporą popularnością cieszą się kosmetyki piwne – jak szampon piwny, odżywki czy maski do włosów. Po kosmetyki tego typu chętnie sięgają również mężczyźni, mogąc wybrać np. ekstrakt z drożdży piwnych.
Kiedy masz ochotę przetestować piwną pielęgnację włosów, nie musisz od razu udawać się do drogerii po kosmetyki na bazie lub z dodatkiem piwa. Jeśli w domu masz piwo (najlepsze jest jasne piwo pszeniczne, niepasteryzowane, ale nadaje się również zwykłe jasne lub ciemne piwo – bez dodatków) oraz ulubione kosmetyki do pielęgnacji włosów, możesz stworzyć własną, piwną mieszankę pielęgnacyjną: a konkretnie maseczkę na włosy z piwa.
Piwo jest znane ze swoich doskonałych właściwości:
- poprawiających kondycję włosów i wzmacniających je
- hamujących wypadanie włosów
- nabłyszczających pasma
- normalizujących wydzielanie sebum.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Dlatego stosowanie go do mycia włosów (wystarczy gotować piwo tak długo, aż zredukuje swoją objętość o mniej więcej ¼, a następnie wymieszać je z porcją ulubionego szamponu) lub jako dodatek do maski do włosów to doskonały pomysł w przypadku tak naprawdę każdego rodzaju włosów, szczególnie zaś:
- przesuszonych,
- matowych,
- osłabionych,
- łamliwych,
- wypadających,
- przetłuszczających się.
Piwo stosowane na skórę głowy pomoże uporać się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, a także z łupieżem. Oprócz działania normalizującego skórę wykazuje również działanie regeneracyjne, przede wszystkim dzięki witaminom z grupy B zawartym przede wszystkim w drożdżach. Witaminy z grupy B wykazują działanie łagodzące i kojące, ale także kondycjonujące skórę (uelastyczniające, ujędrniające).
Maseczka do włosów z piwa – jak krok po kroku ją wykonać?
Szampony do włosów o właściwościach nawilżających, odżywczych i regenerujących to istotny element codziennej pielęgnacji włosów, jednak w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczający. Włosy suche i osłabione wymagają szczególnej troski i zabezpieczania przed szkodliwym dla nich wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego stosowanie odżywki po każdym umyciu ich jest bardzo wskazane. W przypadku zniszczonych, matowych i łamliwych włosów istotną rolę pielęgnacyjną odgrywają proteiny. Dobrym wyborem będzie więc na przykład odżywka jajeczna, o właściwościach odbudowujących i ochronnych. Skoro zaś o proteinach mowa – znajdziesz je również w piwie!
Czy maseczka z piwa na porost włosów to więc dobry wybór? W przypadku problemów z przerzedzaniem się włosów i ich nadmiernym wypadaniem często sięga się po biotynę – to składnik często wykorzystywany w preparatach na porost włosów. Biotyna to nic innego, jak jedna z witamin z grupy B – a konkretnie: witamina B7 (znana również jako witamina H). W połączeniu z kwasem pantotenowym (witamina B5) przynosi korzystne efekty kondycjonujące włosy (a także skórę i paznokcie).
Dla wzmocnienia efektów pielęgnacyjnych, o skórę, paznokcie i włosy warto dbać zarówno od wewnątrz (zróżnicowana dieta, ewentualnie suplementy diety uzupełniające braki), jak i zewnętrznie (kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane pod kątem potrzeb skóry, włosów i paznokci).
Maseczka na włosy z piwa zadziała więc na dwa sposoby: wspierając skórę głowy, a także wzmacniając włosy.
Sprawdź koniecznie!
Maska na włosy z piwa nawilży włosy, a także doda im blasku i objętości. Wbrew powszechnym obawom o to, że pozostawi na włosach charakterystyczny, piwny zapach, nie ma się czego obawiać. Jak zrobić maseczkę do włosów z piwa? Możesz wykonać to na kilka sposobów.
Prosta i skuteczna maska z piwa na włosy
Najprostszym sposobem na piwną maskę na włosy jest wymieszanie piwa, jajka i wybranego oleju. Przykładowe składniki to:
- szklanka piwa,
- 1 jajko średniej wielkości lub duże,
- 1 łyżka wybranego oleju.
Najlepszym wyborem będzie pszeniczne piwo niepasteryzowane. Jednak nadawać będzie się również zwykłe jasne lub ciemne piwo. Istotne jest to, by było ono bez dodatków. Smakowe, kolorowe piwa to bardziej napoje niż piwa, zawierające sporo cukru. Efekt działania takiego napoju na włosy będzie znikomy, a dodatkowo… oblepi włosy cukrem.
Jeśli zaś chodzi o olej, możesz wybrać albo spożywczy (lniany, rzepakowy, oliwę z oliwek czy kokosowy), albo specjalny olejek przeznaczony do pielęgnacji włosów. Sposób wykonania maseczki z jajka i piwa na włosy jest prosty.
- Do garnka wlej piwo i podgrzewaj – tak długo, aż zredukuje swoją objętość do mniej więcej ¼ szklanki. Piwo podgrzewaj na małym ogniu, a następnie pozostaw do ostygnięcia.
- Do miseczki wbij jajko oraz dodaj wybrany olej. Wymieszaj z wystudzonym piwem, do uzyskania jednolitej, gładkiej masy.
- Umyj włosy i odciśnij z nich nadmiar wody. Najlepiej, jeśli będą lekko wilgotne, jednak nieociekające wodą.
- Maseczkę piwno-jajeczną nakładaj równomiernie na włosy, zaczynając od skóry głowy. Jeśli masz grzebień o szerokim rozstawie zębów, możesz wczesać maskę we włosy, dzięki czemu rozprowadzisz ją równomiernie na całej długości włosów.
- Włosy możesz zwinąć w kok-ślimaczka albo zapleść w warkocz. Następnie zabezpiecz je czepkiem lub folią, by wytworzyło się ciepło. Dodatkowo głowę możesz owinąć ręcznikiem, założyć turban do osuszania włosów, albo założyć czapkę.
- Po upływie 20-30 minut spłucz maskę letnią wodą i umyj włosy szamponem. To wszystko!
Przed zastosowaniem nowego kosmetyku lub mieszanki naturalnych produktów na większej powierzchni skóry upewnij się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Alergenem może bowiem okazać się wszystko! Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zawsze wykonaj próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry i jeśli nic nie zdarzy się w ciągu doby, możesz przyjąć, że uczulenie nie wystąpi.
Wiesz o tym?
Porada experta:
Owijanie głowy folią lub zakładanie czepka, a następnie zabezpieczenie jej ręcznikiem, turbanem lub czapką sprawia, że wytwarza się ciepło.
Pod jego wpływem składniki odżywcze z maseczki (i innych kosmetyków pielęgnacyjnych) lepiej wchłaniają się we włosy i skórę głowy, dzięki czemu ich działanie jest lepsze.
Maska z piwa na włosy – podsumowanie
Maseczka piwna na włosy widocznie poprawi ich wygląd już od pierwszego użycia. Jeśli chcesz, do zaproponowanej mieszanki możesz dodać swoją ulubioną maskę do włosów – dzięki temu działanie będzie jeszcze lepsze. Możesz również po prostu dolać przegotowane piwo do wybranej maski do włosów. Sposobów na wykorzystanie piwa dla poprawy kondycji skóry głowy i włosów jest co najmniej kilka – przetestuj je i wybierz swój ulubiony! Kosmetyki pielęgnacyjne zawierające piwo, ale także inne, o działaniu nawilżającym, kojącym i regeneracyjnym, znajdziesz w ofercie drogerii eZebra. Poznaj naszą bogatą ofertę i ciesz się tanimi i udanymi zakupami!