Jaki obcinacz do paznokci wybrać? Poznaj najlepsze cążki i nożyczki do manicure
Obcinacz do paznokci to bez wątpienia jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia przybornika. Obcinacze do paznokci są różne – tak, jak nasze potrzeby. Wybór odpowiedniego obcinacza zależy przede wszystkim od tego, czy będziesz używać go do paznokci u rąk, czy u nóg, a także od tego, czy paznokcie są twarde, a tym samym trudniejsze w obróbce. Czy obcinacz do paznokci u nóg może być taki sam jak do rąk? Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego obcinacza? Podpowiadamy wszystko, co warto wiedzieć w tej kwestii.
Spis treści
- Dlaczego dobór odpowiednich cążków jest tak ważny dla wykonania manicure?
- Obcinacz do paznokci – czym jest i jakie są rodzaje?
- Na co zwrócić uwagę przy doborze cążków do paznokci?
- Rozmiar cążków do paznokci
- Ostrze w obcinaczach do paznokci
- Certyfikaty potwierdzające jakość cążków do paznokci
- Łatwość użytkowania obcinaczek do paznokci
- Solidne wykonanie obcinaczy do paznokci i materiał wykonania cążków do paznokci
- Nożyczki do paznokci czy obcinaczki? Co wybrać?
- Cążki do manicure i pedicure – czy powinny być osobne?
- Stosowanie cążków do paznokci – krok po kroku
- Jak dbać o sterylność i higienę cążków?
Dlaczego dobór odpowiednich cążków jest tak ważny dla wykonania manicure?
Jedni do skracania paznokci używają wyłącznie pilnika, dla innych niezastąpione są obcinacze do paznokci, a jeszcze inni do tego celu wykorzystują frezarkę. Ilu ludzi, tyle potrzeb i preferencji.
Dobry obcinacz do paznokci może być bardzo przydatny, a wręcz niezastąpiony wówczas, gdy paznokcie rosną Ci szybko, są dość twarde, a Ty zwykle skracasz je do zera. W takim przypadku piłowanie ich pilnikiem mogłoby trwać długo i być uciążliwym zadaniem, a skrócenie ich obcinaczem będzie wręcz błyskawiczne.
Dzięki temu narzędziu zrobisz to szybko i dokładnie, szczególnie u stóp. Choć paznokcie w nich rosną o wiele wolniej niż u dłoni, to jednak biorąc pod uwagę to, że hybrydy i żele utrzymują się nawet przez 3 tygodnie, może okazać się, że po tym czasie paznokcie będą na tyle długie, że sprawią dyskomfort w zamkniętym obuwiu. Dlatego przed wykonaniem takiej stylizacji warto maksymalnie je skrócić. Obawiasz się, że będą za krótkie i przez to nie zaprezentują się zbyt dobrze? Opracuj dokładnie skórki i przekonaj się o tym, że może to istotnie wpłynąć na efekt! Dokładnie je odsuń, a następnie precyzyjnie wytnij, wykorzystując cążki do skórek i paznokci. Są one bardzo pomocne przy przygotowywaniu paznokci do malowania, aby pozbyć się nieestetycznie wyglądających skórek i odsłonić większą powierzchnię paznokcia. Dotyczy to zarówno płytki rąk, jak i stóp.
Zaniechałaś używania obcinaczy do paznokci i cążków do skórek, bo paznokcie się łamały w trakcie obcinania, a skórki były poszarpane i pokaleczone? Prawdopodobnie używałaś akcesoriów kiepskiej jakości: tępych lub nieprecyzyjnych. Dlatego właśnie warto wybierać produkty dobrej jakości, a najlepiej profesjonalne. Choć jednorazowy wydatek będzie większy, to dość szybko się zwróci, bo jedne cążki, czy obcinaczki posłużą Ci nawet przez wiele lat. W tym czasie nie będziesz więc musiała kupić kilku innych.
Obcinacz do paznokci – czym jest i jakie są rodzaje?
Profesjonalny obcinacz do paznokci zdecydowanie przyda Ci się przede wszystkim wówczas, gdy regularnie skracasz swoje paznokcie albo opracowujesz je innym osobom. Obcinacz do twardych paznokci musi być nie tylko solidny (by zwyczajnie nie zniszczył się podczas pracy), ale także ostry i precyzyjny. W przeciwnym wypadku paznokcie mogą się rozdwajać, pękać i haczyć, bo będą nie tyle obcinane, co miażdżone.
Druga istotna kwestia to wybór odpowiedniego rodzaju obcinaczy. To cęgi czołowe lub boczne, a także obcinacz do wrastających paznokci. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?
Cęgi czołowe to te, których ostrza są ustawione czołowo, w poprzek ramion. Chcąc skrócić paznokcie, cęgi należy ustawić frontalnie w stosunku do nich. Ten rodzaj obcinaczy jest dostępny w dwóch wersjach: małej, podręcznej obcinaczki albo dużych cęgów. Taki obcinacz do grubych paznokci u nóg sprawdza się świetnie. Bardzo ważne jest to, by cęgi czołowe były precyzyjne. Jeśli masz możliwość sprawdzenia przed zakupem, czy ostrza idealnie się ze sobą schodzą, koniecznie to zrób. W przeciwnym wypadku narażasz się na przypadkowe skaleczenie, a nawet na uszkodzenie paznokci.
Cęgi boczne różnią się od czołowych tym, że ostrza są ustawione pionowo wobec ramion, a tym samym znajdują się na boku główki. Takie cążki przykłada się do paznokci bokiem i opracowuje się je kawałek po kawałku, wzdłuż nich. Używanie takich cęgów jest nieco łatwiejsze niż czołowych, dzięki czemu jest również bezpieczniejsze.
Cęgi do wrastających paznokci mają nieco inną konstrukcję, bo są przeznaczone do pielęgnacji paznokci o szczególnych potrzebach. O wrastających paznokciach mówimy wówczas, gdy ich brzegi wbijają się wały okołopaznokciowe. Powoduje to dyskomfort, a nawet ból. Konieczne jest więc takie opracowanie wrastających krawędzi, by nie wbijały się w skórę. Do tego właśnie służy obcinacz do paznokci wrastających. Mają one węższe ostrze, którym precyzyjnie dotrzesz do problematycznych fragmentów i wytniesz je bez powodowania dodatkowego dyskomfortu.
Wybór odpowiednich obcinaczy do paznokci to kwestia indywidualna, uzależniona przede wszystkim od potrzeb i preferencji. Warto zaznaczyć, że obcinacz do tipsów to zupełnie inny rodzaj obcinaczy. Nie powinien być używany do skracania naturalnej płytki i odwrotnie – obcinacz do naturalnej płytki może nie poradzić sobie z twardym i grubym tipsem.
Na co zwrócić uwagę przy doborze cążków do paznokci?
Profesjonalne obcinacze do paznokci czy tania alternatywa? Nie musisz decydować się na skrajności. Oferta wielu producentów akcesoriów do paznokci jest dziś na tyle szeroka, że bez problemu znajdziesz akcesoria godne uwagi ze średniej półki cenowej. Jednak ani cena, ani marka nie są stuprocentową gwarancją zadowolenia. Każdy ma inne oczekiwania i preferencje. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech obcinaczy. To ich rozmiar, rodzaj ostrza, materiał i jakość wykonania, a także łatwość używania i posiadane certyfikaty.
Rozmiar cążków do paznokci
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, by obcinaczki do paznokci dobrze leżały w dłoni. To przekłada się przede wszystkim na komfort pracy (bo jeśli będą gniotły, czy wbijały się w dłoń, na dłuższą metę nie będziesz chciała ich używać), ale również na ich precyzję. Uciekające, wyślizgujące się obcinaczki zdecydowanie tego nie ułatwią, a wręcz przeciwnie – łatwiej się skaleczyć. Warto pochylić się również nad długością ramion. Te krótsze lepiej sprawdzą się u osób z małymi dłońmi, a dłuższe u tych, które mają większe ręce.
Ostrze w obcinaczach do paznokci
Druga istotna kwestia to same ostrza. Powinny być przede wszystkim perfekcyjnie wyprofilowane, a także idealnie naostrzone. Zwróć uwagę także na wolną przestrzeń między nimi. W cęgach czołowych ostrza muszą się idealnie stykać, a w bocznych powinna pozostać między nimi odrobina przestrzeni. W obu przypadkach ostrza powinny być również równej długości. Przyjmuje się, że optymalna długość ostrzy do 12-15 mm.
Certyfikaty potwierdzające jakość cążków do paznokci
Choć wiele produktów na rynku kusi niskimi cenami i atrakcyjnym wyglądem, to dla własnego bezpieczeństwa, a także dla precyzji i wygody pracy oraz żywotności obcinaczek, zawsze warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą i czy posiadają certyfikaty. To szczególnie istotne przede wszystkim w przypadku cążków i obcinaczek przeznaczonych do profesjonalnego użytku (w gabinetach stylizacji paznokci i w gabinetach podologicznych).
To ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania i żywotność obcinaczy, ale również przez bezpieczeństwo stosowania – zwłaszcza u osób uczulonych na niektóre metale. Najbezpieczniejszym wyborem są produkty ze stali chirurgicznej.
Łatwość użytkowania obcinaczek do paznokci
Cążki muszą pracować lekko, płynnie i sprawnie. Jeśli będą się zacinać, czy prowadzić ciężko, będą utrudniać i wydłużać pracę. Działa to również w drugą stronę – nie powinny być za luźne, bo może to uniemożliwiać domykanie się ich, tym samym spowalniając całą czynność.
Solidne wykonanie obcinaczy do paznokci i materiał wykonania cążków do paznokci
Choćby obcinacze były najpiękniejsze wizualnie, to nie ma to takiego znaczenia, jak to, czy są solidnie wykonane. Przekłada się to nie tylko na wygodę użytkowania i precyzję pracy, ale również na ich żywotność i Twoje bezpieczeństwo. Zwróć więc uwagę na to, czy produkt jest zrobiony starannie, szczególnie jeśli chodzi o łączenia jego elementów i sprężynę. Niedbałe połączenie elementów lub użycie materiałów niskiej jakości może skutkować nawet zniszczeniem obcinaczki, np. w czasie opracowywania grubych i twardych paznokci. Grozi to dodatkowo ryzykiem urazu, jeśli np. odłamany kawałek odpryśnie w oko albo ostrza zjadą z paznokcia i uszkodzą skórę.
Warto zwrócić również uwagę na to, by materiał, z jakiego wykonane są obcinacze, był odporny na wilgoć i środki dezynfekujące. Chodzi o możliwość regularnego czyszczenia i sterylizowania ich, bez ryzyka uszkodzenia, czy osłabienia materiału.
Nożyczki do paznokci czy obcinaczki? Co wybrać?
Niektórzy do obcinania paznokci wybierają również nożyczki. Zdecydowanie jednak nie powinny to być zwykłe nożyczki do papieru, a te przeznaczone do manicure i pedicure. Zaleca się, aby nożyczek lub obcinaczek używać do skracania paznokci u stóp, a te u dłoni piłować. Jest to jednak ponownie kwestia osobistych preferencji. Najlepiej przetestować kilka metod i na tej podstawie wybrać optymalną dla siebie. Nożyczki do skórek i paznokci, podobnie jak cążki, powinny być produktami solidnymi i wykonanymi z materiałów dobrej jakości.
Rada experta:
Po obcięciu paznokci koniecznie je opiłuj. Nie zawsze jest to widoczne gołym okiem, jednak krawędź jest nierówna, co może powodować haczenie.
W konsekwencji paznokieć może wymagać skrócenia, bo będzie się rozwarstwiał, łamał lub odpadnie jego kawałek. Jeśli nie masz takiej potrzeby, to paznokcie u rąk lepiej piłować niż obcinać. Są delikatniejsze niż te u stóp, więc łatwo je dodatkowo osłabić bądź uszkodzić. Istotną kwestią jest również to, by paznokcie piłować delikatnie, poruszając pilnikiem w jedną stronę. Piłowanie „tam i z powrotem” to oczywiście najpopularniejszy, bo najszybszy i najłatwiejszy sposób na skrócenie płytki, jednak może przyczyniać się do jej rozdwajania.
Cążki do manicure i pedicure – czy powinny być osobne?
Teoretycznie nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do tego, by używać tych samych akcesoriów do stóp i dłoni, jeśli są to przedmioty Twojego osobistego użytku. Jeżeli jednak np. paznokcie u stóp są grube i twarde, a u dłoni cieńsze i delikatniejsze, to w takim przypadku lepiej postawić na osobne obcinaczki, dostosowane do rodzaju i potrzeb.
O osobne akcesoria do dłoni i stóp warto zadbać również wtedy, gdy np. na paznokciach u stóp rozwija się grzybica lub jesteś na nią narażona. W takim przypadku używanie osobnych akcesoriów jest wręcz obowiązkowe, by nie przenosić grzybów na dłonie.
Stosowanie cążków do paznokci – krok po kroku
Poza wyborem obcinaczy do paznokci czy cążków do skórek bardzo ważne jest to, by używać ich prawidłowo. Chodzi przede wszystkim o ochronę paznokci przed pękaniem, a także zapobieganie szarpaniu i kaleczeniu skórek. Dłonie i stopy warto zamoczyć w kąpieli zmiękczającej, dzięki czemu paznokcie i skórki będzie łatwiej usunąć, bo będą miękkie oraz bardziej podatne na wszelkie czynności pielęgnacyjne. Przed wycinaniem skórek dobrze je podważ, dzięki czemu efekt będzie lepszy. Po wycięciu skórek koniecznie zastosuj krem nawilżający lub oliwkę. Takie kosmetyki pomogą złagodzić podrażnienia i zmiękczą naskórek, za sprawą czego ryzyko odstających, pojedynczych suchych skórek będzie zminimalizowane.
Jak dbać o sterylność i higienę cążków?
Wszystkie akcesoria, które mają kontakt ze skórą i paznokciami, muszą być utrzymywane w czystości. Opłukanie ich pod bieżącą wodą, a nawet umycie mydłem, czy innym detergentem to nie wszystko. W przypadku użytkowania akcesoriów na własny użytek wystarczy dezynfekcja narzędzi. Jeśli jednak używasz ich do wykonywania manicure innym osobom, trzeba je sterylizować. Tylko profesjonalna sterylizacja w autoklawie gwarantuje, że z narzędzi w całości usunięte zostaną wszelkie drobnoustroje. W przypadku odkażania narzędzi na własny użytek najlepiej użyć specjalnego płynu do dezynfekcji narzędzi i powierzchni.