PAZNOKCIOWE VADEMECUM
05.07.2024

Jaki pilnik do paznokci wybrać? Praktyczny poradnik o pilnikach i polerkach

Jaki pilnik do paznokci wybrać? Praktyczny poradnik o pilnikach i polerkach

Pilniczki do paznokci to absolutnie podstawowe wyposażenie każdej kosmetyczki damskiej i męskiej. Pilnik do paznokci może służyć nie tylko do nadawania kształtu paznokciom, ale także do wyrównywania ich brzegów, gdy się zahaczą lub ukruszą. Papierowe pilniki do paznokci są również przydatne do opracowania masy żelowej i nieocenione również przy usuwaniu stylizacji hybrydowej jako alternatywa dla frezarki. Rodzajów pilników do paznokci jest sporo i warto o tym wiedzieć, zanim uzupełnisz kosmetyczkę o następny. Jedne sprawdzają się lepiej przy miękkich i delikatnych paznokciach. Z kolei inne do matowienia płytki przed wykonaniem stylizacji. Chcesz kupić nowy pilnik? Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć i pamiętać!

Dlaczego dobór odpowiedniego pilnika do paznokci jest tak ważny?

Pilniki do paznokci wydają się tak podstawowym i oczywistym wyposażeniem przybornika, ale mało kto tak naprawdę zastanawia się nad tym, jaki rodzaj wybrać i czym się kierować. Może wydawać się, że przecież pilniczek to pilniczek – służy przede wszystkim do skracania paznokci, więc jakie różnice mogą być pomiędzy różnymi rodzajami? Praktyka pokazuje jednak, że poszczególne rodzaje pilników dzieli bardzo wiele.


Do wyboru są przede wszystkim pilniczki wykonane z różnych materiałów. Już samo to sprawia, że mają one inne przeznaczenie. Warto rozróżnić przede wszystkim te rodzaje, które nadają się do piłowania płytki naturalnej, a które będą odpowiednie do tipsów, czy przedłużonych paznokci. 


Naturalna płytka może być zarówno twarda i dość gruba, jak i cienka, delikatna oraz łamliwa. Warto dostosować rodzaj pilniczka do potrzeb paznokci. Uniwersalnym wyborem są papierowe pilniki (ale koniecznie zwróć uwagę na ich gradację – im mniejsza, tym pilnik jest twardszy i mocniejszy), bo nadają się zarówno do paznokci naturalnych, jak i sztucznych. 


Używanie twardego pilnika o niskiej gradacji do piłowania naturalnych, osłabionych paznokci może przyczynić się do pogorszenia ich kondycji. Z kolei użycie delikatnego pilnika metalowego lub szklanego do tipsów może co najwyżej zniszczyć pilniczek, a efekty piłowania będą znikome. Dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje pilniczków są dostępne i jakie jest ich przeznaczenie.

Rodzaje pilników do paznokci

Delikatny pilnik jest niezbędny wówczas, gdy naturalne paznokcie są osłabione i chcesz je pielęgnować subtelnie, by uniknąć pogłębiania się uszkodzeń. Z kolei ostry, mocny pilnik o niskiej gradacji jest niezastąpiony do skracania paznokci żelowych, przedłużanych i tipsów, a także do opracowywania masy żelowej. Pomiędzy tymi rodzajami pilników jest jeszcze kilka innych rodzajów. To przede wszystkim pilniki papierowe, szklane, metalowe, krzemowe, teflonowe, szafirowe i z piaskowca. 


Największą popularnością bez wątpienia cieszą się pilniki papierowe. Są tanie i powszechnie dostępne (dlatego wybiera się je również na pilniki jednorazowe do gabinetów – po skończeniu pracy można je wyrzucić lub wręczyć klientce). Pozwalają jednocześnie na szybkie i łagodne skrócenie paznokci, zarówno sztucznych, jak i naturalnych. Przez wiele osób są uważane za najlepsze pilniczki do paznokci, przede wszystkim za sprawą wszechstronnego zastosowania. 


Dość szybko wyparły najpopularniejsze przez długi czas pilniki metalowe, którym zarzuca się jednak niszczenie paznokci (poprzez zwiększanie tendencji do rozdwajania się ich). 


Szklane pilniczki sprawdzają się doskonale przede wszystkim w pielęgnacji naturalnych, krótkich i osłabionych paznokci, bo są bardzo delikatne. Nie zdobyły jednak szerokiego uznania ze względu na to, że przeważnie są dość grube, co utrudnia precyzyjne piłowanie. Dodatkowo ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, upadek grozi potłuczeniem na małe kawałki, co zasadniczo dyskwalifikuje je z użytku profesjonalnego. 


Pilniki krzemowe, teflonowe i szafirowe są równie twarde i mało elastyczne jak te metalowe, nie są więc powszechnym wyborem.

Dowiedz się więcej:

Przypiłowywanie paznokci hybrydowych

Czym jest gradacja pilnika do paznokci?

Zagadnieniem, które zdecydowanie warto znać, jest gradacja pilników. To pojęcie istotne ze względu na to, jak ostry jest pilnik. Gradacja określa, ile ziarenek znajduje się na 1 cm2 powierzchni pilnika. Im mniej, tym jest ostrzejszy i analogicznie: im więcej, tym jest delikatniejszy. 


Pilniki o gradacji w przedziale 80-100 są bardzo ostre i nie powinny być stosowane na naturalnych paznokciach. Ich przeznaczenie to przede wszystkim usuwanie masy hybrydowej, żelowej lub akrylowej, a także skracanie sztucznych paznokci. 


Pilniki o nieco gradacji 100-180 to najpopularniejszy wybór do opracowywania naturalnej płytki. Jest delikatny na tyle, że nie uszkadza paznokci, ale nadaje się przy tym do opracowywania żelu i akrylu. 


Pilniczki o gradacji 240-500 to dobry wybór przede wszystkim do wygładzania płytki, a także do finalnego opracowania i wygładzenia masy żelowej lub akrylowej. 


Ostatnia kategoria to polerki o gradacji 600-3000. Są bardzo delikatne i służą przede wszystkim do matowienia płytki przed wykonaniem stylizacji, a także do subtelnego wyrównywania krawędzi. Przy najwyższej gradacji uzyskasz efekt polerowania płytki.

Dowiedz się więcej:

Piłowanie paznokci szklanym pilnikiem do paznokci

Kształty pilników – jak wybrać odpowiedni?

Dobry pilnik do paznokci to również ten, który odpowiada Ci kształtem. Wśród papierowych pilników do wyboru są trzy rodzaje. To pilnik prosty, łódka i banan. Występuje również pilnik w kształcie trapezu.


Prosty pilnik ma najszersze zastosowanie, bo nadaje się zarówno do skracania paznokci, jak i zdejmowania z nich masy hybrydowej, żelowej czy akrylowej. Prostym pilnikiem nadasz również kształt sztucznym paznokciom. 


Do nieco bardziej precyzyjnych prac, takich, jak opracowywanie paznokci przy skórkach, przyda się pilnik w kształcie łódki. Dzięki temu, że z jednej strony jest prosty, a z drugiej zaokrąglony, ma bardzo szerokie zastosowanie. 


Pilnik banan dzięki swojemu zaokrąglonemu kształtowi nadaje się doskonale do opracowywania paznokci w pobliżu skórek, bo pozwala na precyzyjne dotarcie do celu. 


Pilnik trapez jest szerszy i nieco większy niż pozostałe rodzaje, dlatego będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które po prostu lubią większe powierzchnie do pracy. 

Pilniki do paznokci naturalnych – jakie powinny być?

Jaki pilniczek do naturalnych paznokci wybrać? Im delikatniejszy, tym lepiej, zwłaszcza jeśli płytka jest delikatna, osłabiona lub uszkodzona. Unikaj piłowania naturalnych paznokci pilnikami o niskiej gradacji, bo w ten sposób narażasz je na uszkodzenia. Przede wszystkim mogą się rozwarstwiać, a także mieć większą podatność na łamanie. 


Najpopularniejsze pilniczki do opracowywania naturalnej płytki to te o gradacji 100-180. Szybko i łatwo uzyskasz dzięki niemu pożądany kształt paznokcia, a ryzyko uszkodzenia płytki jest zmniejszone. Pilniczka o takiej gradacji możesz użyć również do zmatowienia płytki przed wykonaniem stylizacji (jednak tutaj ostrożnie, aby nie przesadzić z naciskiem i nie przepiłować paznokci). Na zakończenie opracowywania naturalnych paznokci można je dodatkowo wygładzić przy użyciu kostki matującej lub bloczka polerskiego – w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Papierowe pilniki do paznokci nie nadają się do sterylizacji, więc w salonach stylizacji muszą być traktowane jako jednorazowe.

Co prawda na rynku są dostępne modele, które można myć i dezynfekować, jednak nadal nie zastąpi to sterylizacji, która daje gwarancję wyjałowienia powierzchni z wszelkich drobnoustrojów. Jeśli paznokcie robisz tylko sobie, to nie ma większych przeciwwskazań do tego, byś jednego pilnika używała wielokrotnie. Jeśli jednak stylizacje wykonujesz innym osobom, to niech każda z nich ma swój osobny pilnik. To bardzo istotne ze względów higienicznych. Wiele salonów stylizacji praktykuje wręczanie swoim klientkom pakietów składających się z pilnika i kostki matującej, który można zabrać do domu i używać nadal we własnym zakresie albo przynosić ze sobą na kolejne wizyty. W ten sposób każda klientka ma przypisane swoje akcesoria, co jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż wyrzucanie ich po jednym użyciu.

Dowiedz się więcej:

Jakie pilniczki do hybryd wybrać? Jaki pilnik do żelu sprawdzi się najlepiej?

Pilnik papierowy jednorazowy dobrze sprawdza się również do pracy z paznokciami hybrydowymi i żelowymi. Co do zasady nie powinno się piłować żelowych ani hybrydowych paznokci, bo w ten sposób uszkadza się stylizację i może mieć to wpływ na jej trwałość oraz estetykę. Mogą pojawić się odpryski lub zapowietrzenia. 


Jednak wiele osób, zwłaszcza tych, którym paznokcie rosną szybko, w oczekiwaniu na termin zmiany stylizacji często skracają paznokcie, bo jest im niewygodnie. Do tego potrzebny będzie właśnie ostry pilnik o niskiej gradacji. Przyda się również do opracowywania masy żelowej i akrylowej (tj. do nadania paznokciom pożądanego kształtu – zarówno na brzegach, jak i na samej płytce).

Manikiurzystka używająca bloczka polerskiego do paznokci

Jak prawidłowo piłować paznokcie? Instrukcja krok po kroku

Polerki i bloczki polerskie, a także pilniczki do paznokci dobrej jakości to podstawa nie tylko do tego, by służyły przez długi czas, ale również do tego, by praca nimi była przyjemna i nieszkodliwa dla płytki. 


Równie ważna jest jednak technika piłowania paznokci. Istotne jest to, by kształt paznokci opracowywać przed kąpielą dłoni. Rozmiękczone paznokcie są trudniejsze w piłowaniu, bo są miękkie i ciężej nadać im pożądany kształt niż tym suchym. Najpierw więc opiłuj paznokcie, potem zanurz dłonie w kąpieli zmiękczającej, a na końcu oczyść paznokcie i opracuj skórki. Taka kolejność działań zagwarantuje Ci uzyskanie oczekiwanych efektów. 


Niemniej istotna jest technika piłowania paznokci. Pilniczek powinien przemieszczać się po nich lekko i płynnie. Nie dociskaj go mocno, bo po pierwsze nie ma takiej potrzeby, a po drugie w ten sposób możesz niepotrzebnie powodować naprężenie płytki, co może skutkować pękaniem paznokci. Wykonuj więc spokojne, delikatne ruchy – co ważne – w jednym kierunku. Nie szoruj po paznokciach pilniczkiem jak smyczkiem po skrzypcach, tam i z powrotem. Delikatne przesuwanie go tylko w jednym kierunku zmniejszy ryzyko rozdwajania się płytki. 


Na sam koniec warto przejechać brzegi paznokci bloczkiem matującym o wysokiej gradacji. Dzięki temu wyrównasz ewentualne nierówności, niekoniecznie możliwe do wychwycenia gołym okiem, które mogą jednak mieć wpływ na większą podatność paznokci na haczenie.

Dowiedz się więcej:

Najlepsze pilniczki do paznokci – podsumowanie

Wybór wśród papierowych pilników do paznokci jest dziś na tyle duży, że każdy bez problemu znajdzie ten odpowiedni dla swoich potrzeb. Ciekawą opcją są pilniki dwustronne (o różnej gradacji), które są jeszcze bardziej uniwersalne niż pozostałe, bo to produkt 2w1. Szukasz nowych akcesoriów do paznokci, w tym pilników? Jak zawsze śmiało możesz zdać się na nasze wybory. Sprawdź, jakie produkty do paznokci, w tym pilniki, znajdziesz w naszej aktualnej ofercie!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel