Jaki zmywacz do paznokci wybrać? Sprawdź najlepsze zmywacze do hybryd i klasycznego manicure!
Zmywacz do paznokci to jeden z tych kosmetyków, których nigdy nie powinno zabraknąć w Twojej kosmetyczce, jeżeli malujesz paznokcie. Jeśli zaś robisz hybrydy i stylizacji nie chcesz usuwać mechanicznie, również musisz zaopatrzyć się w zmywacz – tyle że do hybryd. Czym różnią się takie zmywacze i jaki produkt najlepiej wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Spis treści
- Zmywacz do paznokci skład i zastosowanie
- Czy zmywacz do paznokci odtłuszcza płytkę paznokcia?
- Czy zmywacz do paznokci to aceton?
- Co to jest aceton i kiedy warto z niego korzystać?
- Jaki aceton do zdejmowania hybrydy wybrać?
- Czym zastąpić zmywacz do paznokci?
- Najlepszy zmywacz do paznokci – czym się charakteryzuje?
Zmywacz do paznokci skład i zastosowanie
Zmywacze do paznokci, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do stosowania na paznokcie. Służą do usuwania zarówno kolorowych lakierów klasycznych, jak i odżywek, czy utwardzaczy. Warto wiedzieć o tym, że skład zmywacza do paznokci jest opracowany w taki sposób, że poradzi sobie z rozpuszczeniem klasycznych, a więc samoistnie wysychających emalii. Nie nadaje się do usuwania lakierów hybrydowych – z myślą o usuwaniu ich w ten sposób zostały opracowane specjalne zmywacze do hybryd (removery).
Formuła „zwykłego” zmywacza do paznokci bazuje na organicznych rozpuszczalnikach, takich jak aceton, czy octan butylu lub etylu. Niektóre produkty mają formułę wzbogaconą o pielęgnacyjne składniki, np. witaminę E, a także o składniki rozjaśniające – jak witamina C.
Aby usunąć emalię z paznokci, wystarczy nasączyć wacik lub płatek kosmetyczny odpowiednią ilością zmywacza (gdy będzie go za mało, nie poradzi sobie z rozpuszczeniem lakieru, a gdy zbyt dużo, niepotrzebnie będzie się rozlewał i spływał z paznokci), przyłożyć go na kilka sekund do paznokcia, a następnie zbierającym ruchem zmyć lakier do paznokci. Po tym należy umyć ręce wodą z mydłem i gotowe.
Większość zmywaczy do paznokci bazuje na acetonie. Jest to dość silna substancja, która z jednej strony zapewnia szybkie i skuteczne rozpuszczenie lakieru, nawet ciemnego i nałożonego grubą warstwą, jednak z drugiej może wysuszać paznokcie. Na rynku dostępne są alternatywne rodzaje zmywaczy, które nie zawierają acetonu, przez co są delikatniejsze dla paznokci – ale i mogą przez to nieco słabiej radzić sobie z rozpuszczaniem lakierów.
Czy zmywacz do paznokci odtłuszcza płytkę paznokcia?
Nawet osoby początkujące w świecie manicure wiedzą, że odtłuszczenie płytki przed pomalowaniem jej to podstawa do tego, by lakier utrzymywał się na niej lepiej i dłużej. Nie chcąc inwestować w wiele kosmetyków (zwłaszcza, jeśli paznokcie malują raczej sporadycznie), rezygnują z zakupu cleanera i w roli odtłuszczacza używają zmywacza do paznokci.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tym sposobem paznokcie mogą być tylko pozornie odtłuszczone. Jeśli zmywacz zawiera pielęgnacyjne dodatki, to stworzą one cieniutką, ale jednak – dodatkową warstwę, która może być nieco tłusta, a przez to śliska. To wcale nie zwiększy trwałości lakieru, a wręcz przeciwnie. Do każdej czynności przeznaczone są inne płyny i preparaty do paznokci.
Czy zmywacz do paznokci to aceton?
Acetony do paznokci zmyją zwykły lakier, ale zwykły zmywacz nie usunie hybryd. Aceton jest więc zmywaczem, ale zmywacz nie jest acetonem. Owszem, zmywacz do klasycznego lakieru może zawierać aceton, jednak jest on dodatkiem o stosunkowo niewielkiej mocy w porównaniu do typowo kosmetycznego acetonu. Osobna kwestia to ta, że nie każdy zmywacz w ogóle zawiera aceton.
Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić zmywacz do paznokci, a masz pod ręką aceton – śmiało możesz go wykorzystać. Nie zadziała to jednak w drugą stronę, bo zwykły zmywacz, nawet ten, który zawiera aceton, jest za słaby do „ruszenia” twardej, hybrydowej masy.
Rada experta:
Aceton to popularny i powszechnie dostępny rozpuszczalnik.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest cieczą o silnym działaniu, której używa się również do takich czynności, jak usuwanie farby z metalowych części. Aceton kosmetyczny, przeznaczony do zastosowania w celu rozpuszczania lakierów, hybryd i żeli ma oczywiście niższe stężenie niż aceton przemysłowy. Tego drugiego pod żadnym pozorem nie wolno używać do zmywania lakierów, bo może to skutkować przesuszeniem i podrażnieniem skóry, uczuleniem, a w skrajnych przypadkach nawet poparzeniem chemicznym!
Co to jest aceton i kiedy warto z niego korzystać?
Czy aceton to zmywacz do paznokci? Tak, jednak przeznaczony do usuwania stylizacji hybrydowych, a także akrylu i akrylożelu. Oczywiście możesz zmyć nim również zwykły lakier. Jednak pamiętaj o tym, że został on opracowany z myślą o rozpuszczaniu grubej i twardej masy – a więc jego działanie jest o wiele silniejsze niż zwykłego zmywacza. Częste używanie acetonu może powodować wysuszanie paznokci i skórek wokół nich, więc lepiej nie przesadzać ani z częstotliwością, ani z długością używania go.
Notoryczne stosowanie acetonu do zmywania zwykłego lakieru szybciej może przynieść negatywne skutki. Usuwanie klasycznej emalii acetonem można porównać do strzelania do wróbla z armaty. Zasadniczo można, ale jaki jest tego sens?
Ze względu na doskonałe właściwości rozpuszczające aceton znajduje powszechne zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w przemyśle. Trzeba jednak mieć na względzie to, że ma silne działanie. Może więc miejscowo wysuszać i podrażniać, a także wpływać niekorzystnie na układ oddechowy – jest drażniący. Uwaga również przy używaniu go w pobliżu źródeł ognia, bo jest wysoce łatwopalny.
Jaki aceton do zdejmowania hybrydy wybrać?
Wiele osób w obawie o to, że aceton pogorszy stan ich paznokci, wybiera mechaniczne metody usuwania utwardzanych w lampie stylizacji. Jednak umiar jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Aceton doskonale radzi sobie z usuwaniem hybryd i akrylu, bez ryzyka mechanicznego uszkodzenia paznokci, co często ma przecież miejsce przy używaniu frezarki bądź pilnika. Jeśli nie będziesz stosować go zbyt często i przetrzymywać na paznokciach za długo (wystarczy 10-15 minut, a po uprzednim spiłowaniu topu nawet jeszcze mniej), nie powinien wyrządzić szkód.
Jaki zmywacz do hybryd wybrać? To zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i oczekiwań. Do wyboru są czyste acetony (w odpowiednich stężeniach), a także te wzbogacone o składniki pielęgnacyjne. Kosmetyki i akcesoria do paznokci zawsze warto dobierać indywidualnie do stanu paznokci.
Czym zastąpić zmywacz do paznokci?
Do usuwania lakieru przydadzą się różne akcesoria do paznokci jak drewniane patyczki, bloczki polerujące, czy metalowe radełka. Zabrakło Ci zmywacza do paznokci, a resztki lakieru proszą o usunięcie? Jeśli masz choć odrobinę acetonu, śmiało możesz użyć go do zmycia lakieru.
Z kolei w przypadku usuwania stylizacji hybrydowej, nie masz pod ręką acetonu, a jedynie zwykły zmywacz – szkoda prób, bo w ten sposób nic nie zdziałasz. Pozostaje Ci jedynie mechaniczne usunięcie hybryd papierowym pilnikiem lub frezarką. Więcej na temat bezpiecznego usuwania takiej stylizacji dowiesz się z naszego artykułu: Jak zdjąć hybrydę, by nie zniszczyć paznokci?
Najlepszy zmywacz do paznokci – czym się charakteryzuje?
Wybór najlepszego zmywacza do paznokci, podobnie, jak w przypadku innych kosmetyków, powinien zależeć przede wszystkim od osobistych odczuć i preferencji. Jeśli masz delikatną płytkę, postaw na łagodny zmywacz bez acetonu, za to z dodatkiem substancji pielęgnacyjnych. Jeśli jednak paznokcie malujesz na intensywne kolory i nakładasz grube warstwy, lepiej sprawdzi się produkt na bazie acetonu. W drogerii eZebra nie będziesz mieć problemu z wyborem optymalnego dla Ciebie wariantu, bo jak zawsze – mamy mnóstwo ciekawych propozycji w ofercie. Sprawdź je już teraz i zamów to, co przyda Ci się na długo!