Odkrycie najlepszych kosmetyków do swojej osobistej rutyny pielęgnacyjnej to nie lada wyzwanie — niezależnie od tego, czy znasz temat od podszewki, czy jesteś nowicjuszem. Nawet osoby od lat stosujące wieloetapową pielęgnację przyznają, że odkrycie swojego zestawu kosmetyków często przebiega drogą prób i błędów.
Spis treści
Płyn micelarny lub olejek do demakijażu
Wiele kobiety zwykle używa żelu do mycia twarzy, który nie jest przeznaczony do usuwania makijażu. Do usunięcia śladów kosmetyków kolorowych powinnyśmy najpierw użyć środka do demakijażu, takiego jak płyn micelarny, olejek lub balsam oczyszczający. Produkt, który naprawdę sprawi, że twarz będzie czystsza, powinien być na bazie oleju. Wiele osób nie wie, że podstawą ich działania jest zasada „olej rozpuszcza olej”. Olejki są jednymi z produktów najskuteczniejszych w usuwaniu nawet najbardziej uporczywego makijażu, w tym podkładów, pomadek w płynie czy tuszu do rzęs i brwi.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Produkt do mycia twarzy
Przed nałożeniem jakichkolwiek innych produktów, konieczne jest dokładne umycie twarzy letnią wodą i delikatnym środkiem myjącym. Do tego etapu nadaje się łagodny produkt myjący na bazie wody, który ma konsystencję rzadkiego płynu albo żelu. Po zmieszaniu z wodą pieni się, rozpuszczając przy tym brud i tłuszcz. Jeśli masz bardzo suchą skórę, wybierz emulsję z różowej serii Vianek, która zawiera łagodniejsze, środki powierzchniowo czynne (tzn. myjące) pochodzenia naturalnego.
Najlepsze peelingi
Kiedy wybieramy rozszerzony schemat, jakim jest wieloetapowa pielęgnacja twarzy, kosmetyki, jakich używamy, mogą wychodzić poza ramy podstawowych zestawów produktów. Takim dodatkiem może być stosowany od czasu do czasu peeling, który pomaga usunąć blokujące pory martwe komórki naskórka.
Określenie typu skóry podpowie, jakiego rodzaju peelingu powinnyśmy użyć. Osoby z suchą, dojrzałą lub trądzikową cerą powinny wybrać łagodny peeling chemiczny na bazie kwasów. Skóra tłusta może używać peelingów ziarnistych zawierających drobinki ścierne. Skóra wrażliwa powinna natomiast wybrać łagodniejsze peelingi enzymatyczne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Wybór toników
Tonik to produkt, który tradycyjnie był używany do usuwania nadmiaru sebum i pozostałości zabrudzeń. Kiedyś zawierały wysokie stężenie alkoholu i dlatego wysuszały. Dzisiejsze toniki zawierają różnorodne składniki łagodzące, rozjaśniające i przeciwstarzeniowe.
W przypadku cery trądzikowej lub ze skłonnością do przetłuszczania się, szczególnie doceniane są toniki zawierające składniki balansujące wydzielanie sebum, takie jak kwas glikolowy, niacynamid oraz oczar wirginijski.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jakie serum?
Zastanawiając się, jakie kosmetyki do wieloetapowej pielęgnacji twarzy użyć, dłuższą chwilę warto poświęcić wyborowi serum. Jest to produkt z dużą ilością składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na wygląd i kondycję cery. Wybierz serum stworzone dla twoich problemów skórnych i wieku. Na przykład w wieku nastoletnim możesz potrzebować rutyny opartej na produktach, pomagających radzić sobie z przebarwieniami i tłustą skórą. Przy trądziku sprawdzi się skoncentrowany kosmetyk o działaniu złuszczającym i regulującym wydzielanie sebum np. SVR Sebiaclear z kwasem azelainowym, salicylowym. W późniejszym wieku możesz bardziej skupić się na produktach, które wspierają skórę i przeciwdziałają jej przedwczesnemu starzeniu się. Zmarszczki najlepiej zwalczać retinoidami lub fitoretinolami takimi jak bakuchiol w odpowiednio stężonym serum.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Dla różnych rodzajów cery sprawdzi się wielozadaniowa witamina C w formie serum. Ten silny antyoksydant pomaga chronić, regenerować i wzmacniać skórę. Będzie odpowiedni również w przypadku problemów z pigmentacją. Przy skórze suchej, zaczerwienionej lub łuszczącej się wypróbuj serum z peptydami i niacynamidem.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Jeśli nie masz pewności, od jakiego serum zacząć lub chcesz zająć się bardziej ogólnymi problemami, na początek upewnij się, że skóra jest zrównoważona i nawilżona.
Sprawdzą się tu formuły, zawierające przede wszystkim kwas hialuronowy, trehalozę i ceramidy.
Krem pod oczy - który wybrać?
Skóra wokół oczu jest najcieńsza i często najłatwiej ulega przesuszeniu, dlatego ważne jest, aby ten obszar był nawilżony i chroniony przez cały dzień. Kremy pod oczy są wyspecjalizowane w pielęgnacji tego wrażliwego obszaru. Zależnie od potrzeb skóry możemy wybrać kosmetyk, który rozświetla, redukuje zmarszczki, obrzęki lub cienie. Jeśli najbardziej interesują nas kosmetyki anti-aging, najbardziej obiecującymi składnikami w walce z oznakami starzenia się skóry wokół oczu są peptydy, które zwiększają nawilżenie i pomagają ujędrnić skórę, wygładzając drobne zmarszczki.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Krem nawilżający - ranking
Nawilżanie jest zalecane dla wszystkich typów skóry przez cały rok, dlatego łatwo znajdziemy kremu nawilżający dostosowany naszej skóry — suchej, normalnej lub tłustej.
W zależności od typu cery możemy potrzebować trochę innej receptury kremu:
- Sucha skóra: stosuj bogaty krem pełen emolientów, środków utrzymujących wilgoć, ceramidów i substancji okluzyjnych jest kluczem do łagodzenia suchości. Jeśli masz suchą lub matową skórę, korzystaj z kremu nawilżającego, który jest pełen składników, takich jak niacynamid lub kwas hialuronowy.
- Skóra tłusta lub trądzikowa: szukaj lekkich balsamów, lub formuł na bazie żelu oznaczonych jako „niezatykające porów” lub „bezolejowe” takich jak
- Skóra wrażliwa: szukaj łagodnych formuł, jak Iwostin Hydro Sensitia, oraz takich, które są hipoalergiczne i wolne od potencjalnych substancji drażniących, takich jak zapachy i alkohol.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Krem z filtrem przeciwsłonecznym
Ochrona przeciwsłoneczna jest obowiązkowa nie tylko ze względu na zapobieganie zmarszczkom, ale również prewencję przeciw nowotworom skóry. W kremach z filtrem powinna wynosić z co najmniej 30 SPF. Jeśli chcesz zminimalizować ilość etapów w swojej rutynie i aby ułatwić sobie życie, możesz użyć codziennego kremu nawilżającego z SPF. Jeśli masz wrażliwą skórę, dermatolodzy na ogół zalecają mineralne i czyste filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku dla skóry wrażliwej.
Maska dopasowana do potrzeb skóry
Najważniejszym krokiem do wybrania idealnej maseczki na twarz jest znalezienie najbardziej pożądanych składników dla Twojego rodzaju skóry. Maski w płachcie są przede wszystkim nawilżające. Pielęgnacja składnikami aktywnymi w ten okluzyjny sposób zapobiega przedostawaniu się powietrza i pozwala na lepszą absorpcję w krótkim czasie.
Maski na noc będą miały bardziej gęstą konsystencję i pomogą „zablokować” w skórze wszelkie składniki, które były stosowane w poprzednich etapach pielęgnacji. Są idealne dla skóry dojrzałej lub bardzo suchej.
Maski z glinki lub błota pochłaniają olej i mogą mieć łagodny efekt złuszczający, dlatego świetnie nadają się do łatwo przetłuszczających się miejsc na twarzy. Nie musisz jednak nakładać ich na całą twarz. Możesz celować tylko w kilka obszarów i stosować glinki w strefie T i nawilżającą maskę w innych miejscach.