ZADBANA SKÓRA
24.08.2020

Czy joga twarzy jest skuteczna na zmarszczki? Przykłady ćwiczeń i wskazówki dla początkujących

Czy joga twarzy jest skuteczna na zmarszczki? Przykłady ćwiczeń i wskazówki dla początkujących

Joga niewątpliwie kojarzy się z ćwiczeniami całego ciała, podczas których odkrywamy, że potrafi ono o wiele więcej, niż może nam się wydawać. Joga wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale również na duszę. Czy wiesz jednak, że określone ćwiczenia mięśni twarzy również są nazywane jogą? Podpowiadamy, czym są tego rodzaju ćwiczenia na twarz i jak poprawnie je wykonywać. Sprawdź, czy joga twarzy jest skuteczna!

Dlaczego warto praktykować ćwiczenia twarzy?

Ćwiczenia twarzy, znane jako joga twarzy, zostały oparte na klasycznej jodze ciała. Z założenia więc przynosi te same efekty, czyli z jednej strony rozluźnienie mięśni i poprawę gibkości, z drugiej: harmonię między duszą a ciałem. 


Co jeszcze daje joga twarzy? Ćwiczenia mają korzystny wpływ na cerę i mięśnie. Regularne praktykowanie jogi twarzy pomaga w przywróceniu skórze jędrności, gładkości i blasku – wszystko dzięki temu, że poprawiają one krążenie krwi, a także wspomagają oczyszczanie skóry z toksyn. 


Dodatkowo ćwiczenia mięśni twarzy, tak, jak mięśni całego ciała, po prostu relaksują i rozluźniają, co jest niewątpliwą przyjemnością oraz chwilą odpoczynku w trakcie dnia. A skoro o tym mowa: takie ćwiczenia twarzy na zmarszczki są nieskomplikowane i możesz wykonywać je w każdej chwili. Niezależnie od tego, co robisz: czy właśnie siedzisz w pracy, uczysz się, czy jedziesz samochodem. Dla tych ćwiczeń nie ma wymówek!

Dowiedz się więcej:

Czym jest joga twarzy? Czy jest skuteczna?

Joga twarzy to zestaw ćwiczeń opracowany w taki sposób, by łączyć ćwiczenia twarzy z ćwiczeniami oddechowymi. Prawidłowe wykonywanie takiego treningu wspomaga odprężenie, a także ułatwia rozluźnienie napiętych mięśni. To wszystko przekłada się na zmniejszenie ogólnego napięcia i poprawę nastroju, a (poniekąd) efektem ubocznym jest poprawa kondycji skóry. 


Czy joga twarzy działa? Podobnie, jak w przypadku wszelkich innych ćwiczeń, im większa regularność i staranność, tym efekty są większe. Oczywiście same ćwiczenia mięśni twarzy nie zadziałają tak, że nagle odmłodniejesz o 10 lat, zmarszczki znikną, a przebarwienia się zredukują. Takich efektów nie zapewnią nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki, a co najwyżej ingerencja chirurgów plastycznych. 

Kobieta masująca twarz

Joga twarzy dla początkujących – zestaw ćwiczeń

Kiedy zależy nam na poprawie wyglądu naszego ciała, zazwyczaj inwestujemy w karnet na siłownie. Wiemy, że jeśli systematycznie będziemy ćwiczyć odpowiednie partie mięśni, to po kilku tygodniach zobaczymy rezultaty w postaci ładnie wyrzeźbionych ramion, brzucha, nóg, czy pleców. Podobnie rzecz się ma w przypadku twarzy. W jej skórze znajduje się aż 50 różnych mięśni, które regularnie stymulowane wzmacniają się, tym samym sprawiając, że buzia staje się gładsza, rozpromieniona i wyraźnie zdrowsza. W jaki sposób najlepiej ćwiczyć twarz? Wystarczy uprawiać specjalny rodzaj jogi. Pierwsze efekty można zaobserwować już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia.

Ćwiczenia oddechowe podczas jogi twarzy

Jednym z najprostszych ćwiczeń mięśni twarzy jest napełnienie ich powietrzem i oklepywanie policzków. Takie niepozorne ćwiczenie jest jednak bardzo relaksujące i angażuje sporo mięśni do pracy. Alternatywą jest napełnienie policzków powietrzem i przepychanie go z jednego policzka do drugiego. Dobrej zabawy! 

Ćwiczenie twarzy zacznij od ust

Joga twarzy dla początkujących to zestaw bardzo prostych ćwiczeń, których w zasadzie nie da się wykonać nieprawidłowo. Trening mięśni twarzy warto zacząć od ust – w końcu są one  umięśnione, a te mięśnie są dość silne. Jak ćwiczyć usta? 


  1. Po obu stronach ust połóż palce i staraj się jak najdalej rozciągać je na zewnątrz. W tym samym czasie spróbuj ściągnąć wargi tak, jakbyś chciała dać komuś całusa. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Jego celem jest wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za opadanie kącików ust.
  2. Wykonując szeroki uśmiech, spróbuj otworzyć usta i oczy, udając zdziwienie. Gdy poczujesz napięcie mięśni twarzy, spróbuj utrzymać taką minę przez kilkanaście sekund. To ćwiczenie ma zapobiegać opadaniu skóry w okolicy policzków.
  3. Kolejne ćwiczenie nazywane jest powszechnie uśmiechem Sfinksa. Polega na podnoszeniu kącików ust przy zachowaniu chłodnego i nieruchomego spojrzenia.


Tylko tyle i aż tyle! Dodatkowym bonusem jest to, że… te ćwiczenia mogą wyglądać przezabawnie. Dlatego wielu osobom, zwłaszcza na początku przygody z jogą twarzy, może być trudno powstrzymać się od śmiechu. Ale to znacząca zaleta! W końcu śmiech to zdrowie, a przy okazji angażuje dodatkowe mięśnie, więc to same korzyści.

Dowiedz się więcej:

Kobieta wykonująca jogę twarzy

Zestaw ćwiczeń na policzki

Teraz czas na policzki. Ćwiczenia angażujące tę część twarzy są bardzo przyjemne i relaksujące. Przekonaj się o tym, wykonując przynajmniej jedno z proponowanych poniżej – a najlepiej każde z nich po kolei. 


  1. Nabierz do ust możliwie jak najwięcej powietrza, a następnie kilka razy przenieś je z jednego policzka w drugi, jednocześnie mocno napinając mięśnie. Po chwili złóż usta w dziubek i powoli wypuść powietrze.
  2. Kolejne ćwiczenie nadaje sprężystości skórze wokół ust i warg. Polega natomiast jedynie na powtarzaniu samogłosek – a, e, i, o, u. Pamiętajmy jednak, by wymawiać je głośno i wyraźnie. Podczas ćwiczenia otwieraj usta możliwie jak najszerzej.
  3. Następne ćwiczenie – udając przeżuwanie, staraj się obracać ustami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób angażujemy jednocześnie policzki, usta oraz mięśnie żuchwy.

Rozluźnij napięte mięśnie czoła

Chcesz mieć jędrną, napiętą i gładką skórę na czole? Ćwicz je! Myśl o ćwiczeniach na czoło powoduje, że masz ochotę… postukać się po czole, bo wydaje się to absurdalne? A jednak! Wykonaj jedno proste ćwiczenie i przekonaj się, że jest całkiem przyjemne. A potem złapiesz się na tym, że mimowolnie będziesz praktykować je w wolnej chwili. 


Do wewnętrznych końców brwi przyłóż i przyciśnij palce wskazujące, a następnie spróbuj kilka razy zmarszczyć brwi. Ćwiczenie pomaga wygładzić pionowe zmarszczki na czole.

Joga twarzy obejmuje też podbródek!

Z ćwiczeniami schodzimy w dół twarzy. Czas na jogę twarzy: podbródka. Brzmi jak kolejny niedorzeczny pomysł? No to do dzieła i przekonaj się, że te ćwiczenia również są bardzo przyjemne!


  1. Jeśli chcesz ujędrnić i wygładzić skórę podbródka, spróbuj opierać go na zewnętrznych częściach dłoni przez kilkanaście sekund. To prosty sposób, by zapobiec wiotczeniu szyi.
  2. W kolejnym ćwiczeniu należy podnieść twarz w kierunku sufitu. Następnie należy ułożyć usta jak do pocałunku. W ten sposób modelujemy linię szyi.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Sama joga twarzy może być również doskonałą drogą do pozbycia się negatywnych nawyków, z którymi zmagamy się na co dzień – często nawet nieświadomie.

Napinanie mięśni twarzy, zaciskanie szczęki – te i wiele innych przyzwyczajeń uwydatniają wszystkie niedoskonałości cery. Wykonywanie ćwiczeń jogi może być więc doskonałym sposobem na ich wyeliminowanie.

Przydatne kosmetyki i akcesoria podczas praktykowania jogi twarzy

Regularną jogę twarzy można na co dzień wspierać także przy pomocy akcesoriów do masażu twarzy. Nie jest to konieczne, ale z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji skóry twarzy. Z jakich przyrządów warto skorzystać?


  • Wałeczki do masażu – to niepozorny przyrząd, który może znacząco poprawić kondycję naszej cery. Stosowany regularnie poprawia mikrokrążenie i pomaga skórze się dotlenić i naprężyć.
  • Bańki masujące do twarzy – stosowanie baniek pomaga napiąć i ujędrnić zwiotczałe miejsca na twarzy. Warto stosować je np. w przypadku drugiego podbródka lub wiszących policzków. Bańki wpływają także pozytywnie na krążenie krwi.
  • Szczoteczki do twarzy – to niewielkie urządzenia, które pomagają lepiej i dogłębniej oczyścić skórę – zwłaszcza po zmyciu resztek makijażu. Dodatkowo ich korzystne działanie zapobiega powstawaniu zaskórników.


Silikonowe stożki delikatnie zasysają wcześniej natłuszczoną skórę i pomagają ujędrnić zwiotczałe miejsca. Drugi podbródek czy wiszące policzki nie muszą spędzać snu z powiek. Wystarczą regularne masaże chińskimi bańkami, aby pięknie napiąć skórę i poprawić jej jędrność. Podciśnienie, które wytwarza się w bańce, dodatkowo stymuluje krążenie, a w efekcie usprawnia transport tlenu do komórek skóry, dlatego twarz wygląda po takim zabiegu o wiele młodziej.


Joga twarzy to skuteczny sposób na poprawę wyglądu skóry, jednak jeśli chcesz cieszyć się jeszcze lepszymi rezultatami, warto wspomóc ją prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi.


Oczyszczanie


Oczyszczanie to jeden z najważniejszych etapów w walce ze zmarszczkami. Aby mieć pewność, że odpowiednio dbasz o skórę twarzy, codziennie rano umyj ją, używając specjalnego żelu lub pianki. Wieczorem natomiast za pomocą dobrej jakości mleczka usuń makijaż, a następnie znowu potraktuj cerę żelem myjącym.


W oczyszczeniu skóry pomoże także jej regularne złuszczanie. Peeling pomoże pozbyć się martwego naskórka, dzięki czemu stosowane kosmetyki lepiej wnikną w głąb skóry. Warto powtarzać go 1-2 razy w tygodniu.


Tonizowanie


Zadaniem toniku jest przywrócenie skórze naturalnego pH, odświeżenie jej i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dodatkowo jego regularne stosowanie pomaga usunąć zanieczyszczenia, łagodzi podrażnienia, regeneruje i dostarcza cerze niezbędnych składników odżywczych. W poszukiwaniu dobrego i skutecznego toniku warto kierować się przede wszystkim jego naturalnym składem.


Nawilżanie


Regularne nawilżanie skóry hamuje proces powstawania zmarszczek. Ponadto cena nadmiernie przesuszona wolniej się regeneruje – efekty intensywnych i regularnych ćwiczeń jogi twarzy mogą nie być widoczne. Dodatkowo regularne nawilżanie sprawia, że naskórek staje się bardziej sprężysty i jędrny. Dzięki temu twarz nabiera zdrowego kolorytu i blasku. Dlatego warto codziennie nakładać na twarz dobrej jakości krem. Dodatkowo raz w tygodniu zastosuj specjalną maskę regenerująco-odżywczą.

Pamiętaj o zdrowej diecie i codziennej pielęgnacji twarzy!

Ruch i zbilansowana dieta to podstawa do tego, by zachować zdrowie i dobrą formę. Warto do tego dodać również ćwiczenia mięśni twarzy. Aby jednak wysiłek opłacił się jeszcze bardziej i zaowocował widocznymi efektami, które nie będą tymczasowe, warto łączyć kilka dobrych nawyków. Do ćwiczeń mięśni twarzy i całego ciała należy dobrać odpowiednią pielęgnację skóry, a z diety wyrzucić przetworzoną żywność. Wszystko to przełoży się na lepszą kondycję całego organizmu.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel