WŁOSOWE LOVE
21.03.2023

Keratyna na włosy – co daje, jak działa, ile kosztuje zabieg?

Keratyna na włosy – co daje, jak działa, ile kosztuje zabieg?

O stosowaniu keratyny na włosy zwykle mowa jest w kontekście nieszkodliwego prostowania falowanych i kręconych pasm. Choć oczywiście jest to jeden z efektów zabiegu, to warto mieć na uwadze, że zastosowanie keratyny ma przede wszystkim na celu poprawę kondycji pasm zniszczonych, a nawet bardzo zniszczonych, które często narażone są na kontakt z farbowaniem, suszeniem, czy prostowaniem. Pozwala odżywić, zregenerować oraz przywrócić blask i sprężystość pasmom. Możesz wykonać zabieg samodzielnie przy pomocy profesjonalnych kosmetyków albo zdecydować się, skorzystać z usług salonu fryzjerskiego.

Co to jest keratyna na włosy?

Keratyna to rodzaj heterogenicznego białka (niejednorodnego), które charakteryzuje się zwartą, włóknistą strukturą i wysoką odpornością. Jest to zasługa dużej liczby mostków dwusiarczkowych. Do tego keratyna nie rozpuszcza się w wodzie, za to ją pochłania (jest higroskopijna). Keratyna stanowi 85% wszystkich białek i odpowiada m.in. za wzmacnianie struktury komórki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Z czego składa się keratyna ? Keratyna to mieszanina różnych związków, a w szczególności aminokwasów siarkowych- metioniny i cysteiny. Cysteinę organizm jest w stanie sam wyprodukować, więc jest to aminokwas endogenny. Natomiast metioninę należy dostarczać z pożywieniem. Największe jej bogactwo znajduje się w nabiale, rybach i jajkach. Za produkcję keratyny (ale też lipidów i czynnika NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego) odpowiadają keratynocyty. Są to najliczniejsze grupy komórkowe zarówno w naskórku, jak i w mieszkach włosowych.

Keratyna występuje naturalnie w tkankach w postaci miękkiej (w nabłonkach) i twardej (struktury włókniste jak np. włosy i paznokcie). Pierwsze z nich są stosunkowo nietrwałe i szybko się rozkładają. Zupełnie inaczej rzecz się ma z keratyną twardą, która jest wyjątkowo wytrzymała na rozkład i uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. We włosach występuje keratyna włóknista, która jest składnikiem budulcowym łodygi włosa. Keratyna amorficzna jest natomiast składnikiem osłonki włosa, a więc tej części, która scala łodygę z łuskami. Keratyna to główny budulec włosów stanowiący nawet 90% ich objętości. 

Właśnie ze względu na właściwości keratyny jest ona hydrolizowana i wykorzystywana w pielęgnacji włosów nadmiernie łamliwych, osłabionych i suchych. Pozwala wzmocnić i zregenerować włosy nawet wyjątkowo zniszczone częstymi stylizacjami lub zabiegami fryzjerskimi (np. przez rozjaśnianie lub trwałą ondulację).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Największe zasoby czystej keratyny wykorzystywane do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych znajdują się piórach, kopytach, rogach oraz włosach. Stąd też jej podstawowym źródłem są części ciała zwierząt (wówczas mowa jest o keratynie hydrolizowanej). Najczęściej wykorzystuje się obecnie w tym celu wełnę owczą (np. keratyna hydrolizowana od Esent). 

Obecnie pozyskuje się keratynę również dzięki procesowi fermentacji surowców roślinnego pochodzenia np. soi i pszenicy. Jest równie skuteczna, jak ta odzwierzęca, ponieważ profil aminokwasowy roślinnej keratyny jest podobny do tego charakteryzującego ludzkie włosy. Ten rodzaj keratyny może być też stosowany przez wegan przy codziennej pielęgnacji (np. szampon Triho-esthetic od Bandi).

trzon grzebienia przyłożony do włosów brunetki

Jak działa keratyna na włosy?

Keratyna jest podstawowym składnikiem budulcowym włosów. Niedobór tego białka widać, jak na dłoni, po kondycji pasm – stają się matowe, łamliwe, suche, puszą się i elektryzują, a także nadmiernie wypadają. Innymi słowy – nie wyglądają ani dobrze, ani zdrowo. Włosy, którym wyraźnie brakuje keratyny, są najczęściej wysokoporowate, kruche i zniekształcone. Oznacza to, że łuski odchylają się nadmiernie od łodygi, przez co struktura włosa przypomina w dużym zbliżeniu szyszkę. Kosmyki stają się też szorstkie w dotyku, a w czasie mycia wchłaniają szybko wilgoć, przez co dłużej schną. Typową cechą pasm o wysokiej porowatości są rozdwajające się końcówki.

Dla tak zniszczonych kosmyków ratunkiem jest zastosowanie keratyny na włosy. Białko to stanowi składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych:

Zastosowanie keratyny na włosy sprzyja odbudowie zniszczonych pasm, odżywia je, wyraźnie wzmacnia, nadaje połysku i czyni sprężystymi. Regularnie stosując dobrej jakości kosmetyki, możesz zachować dobrą kondycję pasm nawet, nie rezygnując całkowicie z lokówki, prostownicy, czy suszarki. 

Miej przy tym na uwadze, że zastosowanie keratyny nie jest tym samym, czym zabieg z użyciem botoksu. Niekiedy te formy pielęgnacji są mylone. W obu przypadkach efektem są zdrowo wyglądające pasma, a więc gładkie, miękki i lśniące. Istotą botoksu jest jednak wyłącznie odżywianie zniszczonych pasm. Zabieg keratyny na włosy wprasowuje niejako białko w kosmyki, oddziałując tym samym na ich strukturę. Właśnie dlatego stają się one proste po zabiegu. Dopiero wraz z upływem czasu, gdy z każdym kolejnym myciem keratyna jest wypłukiwana z kosmyków – pasma wracają do swojego pierwotnego kształtu. Proces ten (w zależności do stosowania się do zaleceń fryzjerskich po zabiegu) trwać może od trzech do czterech miesięcy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

>

Keratyna na włosy – zabieg w salonie fryzjerskim

Jeśli zależy Ci na natychmiastowym i długotrwałym efekcie – zdecyduj się na zabieg na włosy z keratyną w salonie fryzjerskim. Dzięki temu twoje włosy nie tylko będą lepiej wyglądać, ale dodatkowo zostaną wygładzone. Pozwoli Ci to zrezygnować z czasochłonnych i niekorzystnych dla pasm zabiegów stylizacyjnych z użyciem lokówki, falownicy, prostownicy czy suszarki.

Na początku zabiegu, myje się zazwyczaj włosy szamponem bardzo oczyszczającym, otwierającym łuskę włosa. Kolejno na pasma nakłada się preparat zawierający keratynę, który następnie zostaje wprasowany w ich strukturę przy pomocy rozgrzanego żelazka fryzjerskiego. Wszystko po to, aby wspomóc wnikanie białka w głąb kosmyków przez rozchylające się pod wpływem ciepła łuski włosowe. Po upływie około pół godziny pasma zostają wysuszone chłodnym strumieniem powietrza, co domyka łuski włosowe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

fryzjerka prostuje brunetce włosy prostownicą

Stosowanie keratyny na włosy w domu

Decyzja o domowej pielęgnacji nie musi oznaczać wyłącznie stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających keratynę. Samodzielnie możesz również przeprowadzić zabieg podobny do tego wykonywanego w salonie fryzjerskim. Nie da on efektów tak spektakularnych, ale z pewnością będzie tańszy.

Zabieg zacznij od dokładnego wymycia pasm z sebum i brudu przy pomocy szamponu oczyszczającego. Wykonaj je dwukrotnie, aby zmyć wszelkie nieczystości. Tylko tak przygotowane włosy poddadzą się zabiegowi. Profesjonalną keratynę fryzjerską nakładaj równomiernie na pasma (najlepiej przy pomocy pędzelka), zaczynając od wysokości 2 cm od skalpu.

Pozostaw preparat na około 30 minut, a następnie wysusz pasma chłodnym powietrzem suszarki. Dopiero wówczas przejdź do wygładzania pasm przy pomocy prostownicy. Rób to dokładnie! Od tego, jak starannie wyprostujesz kosmyki, zależy efekt zabiegu wykonanego w warunkach domowych. Gdy już skończysz, zaaplikuj na włosy odżywkę i zmyj ją po kilku minutach (zgodnie z zaleceniami producenta wskazanymi na opakowaniu produktu) oraz wysusz pasma.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Keratyna na włosy – cena salonowego zabiegu

Ile kosztuje keratyna na włosy? Zabieg wykonany w profesjonalnym salonie fryzjerskim nie należy niestety do tanich. Podobnie jak z farbowaniem włosów – im dłuższe masz pasma, tym dłużej będzie trwał zabieg i wymagać będzie zastosowania większej ilości keratyny, co oczywiście wpływa na finalną cenę.

Zastosowanie keratyny na krótkie kosmyki może kosztować już 250 zł. Sam zabieg wówczas trwa około 1,5 godz. Jeśli jednak masz długie pasma, wówczas może się okazać, że za zabieg trwający 4 godz. zapłacisz 1000 zł.

Na jakie pasma najlepsza jest keratyna na włosy?

W przypadku każdego typu pasm może być wykonany zabieg keratyny na włosy. Efekty są jednak najwyraźniejsze przy kosmykach bardzo zniszczonych, które się rozdwajają, łamią i wypadają, a do tego są suche i pozbawione blasku. 

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Zabieg keratynowy na włosy to świetny sposób na ich odżywienie, nabłyszczenie i zwiększenie elastyczności, a przy okazji wyprostowanie.

Poza tym na efekt nie musisz długo czekać, ponieważ następuje zaraz po zabiegu. W zależności od rodzaju produktów używanych przy zabiegu – ich jakości i producenta – efektem możesz cieszyć się nawet do ośmiu miesięcy. Po zabiegu musisz ściśle przestrzegać pewnych zasad, o których na pewno poinformuje Cię fryzjer. Na przykład przez 2-3 dni po zabiegu nie możesz myć włosów ani związywać ich w kucyk lub kok.

Zabieg jest też popularny wśród kobiet, które mają falowane włosy, a marzą o wygładzonych. Nie chcąc niszczyć kosmyków codziennym ich prostowaniem, warto wówczas wykonać zabieg keratynowego prostowania i cieszyć się gładkimi włosami przez długi czas.

Efekty zastosowania keratyny na włosy mogą nie być zadowalające, jeśli masz kosmyki cienkie i przerzedzone. Z pewnością uzyskasz efekt odżywienia i regeneracji, jednak za sprawą wyprostowania pasm, zaczną one sprawiać wrażenie oklapłych (jeszcze bardziej stracą na objętości).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

blondynka z pięknymi długimi włosami

Suplementy z keratyną – działanie na włosy

Poza zastosowaniem kosmetyków z keratyną na włosy możesz wspierać kondycję pasm, sięgając po suplement diety z keratyną. Niedostatki tego składnika poznasz m.in. po:

Sięgając po suplement diety z keratyną, wesprzesz odbudowę włosów (a przy okazji także paznokci i skóry) od wewnątrz. W ten sposób zwiększysz liczebność podstawowego składnika strukturalnego włosów. Dzięki temu staną się one gęstsze, mocniejsze, a także bardziej sprężyste i lśniące. Wszystko to dlatego, że doustne stosowanie keratyny pobudza keratynocyty zlokalizowane w mieszkach włosowych i skalpie do produkcji keratyny. To rozwiązanie możesz stosować niezależnie od zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli z różnych względów nie chcesz lub nie możesz stosować kosmetyków z keratyną na włosy – suplementacja będzie cennym wsparciem w odbudowie zniszczonych pasm. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jeśli problem złej kondycji pasm nawraca wkrótce po zaprzestaniu stosowania keratyny do picia lub tabletek z tym białkiem, może to oznaczać poważniejszy problem. Być może zmagasz się z silnym stresem, masz problemy z gospodarką hormonalną, niedobory witamin i minerałów, twoja tarczyca nie działa w pełni sprawnie albo rozwija się choroba skóry głowy. W każdym wypadku konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który zaleci odpowiednią terapię. Dzięki temu wyeliminujesz przyczynę złej kondycji kosmyków, a stosowanie suplementów z keratyną na włosy pomoże zregenerować pasma tak, aby wyglądały zdrowo.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel