Kofeina jest uwielbiana z różnych powodów. Docenia się ją przede wszystkim dzięki jej właściwościom pobudzającym i redukującym uczucie zmęczenia, ale także usprawniającym metabolizm. Z tego względu wiele osób sięga po kawę, herbatę czy suplementy z kofeiną, by zadbać o sylwetkę. Podpowiadamy, jak kofeina wpływa na przemianę materii.
Spis treści
- Kofeina a odchudzanie
- Kofeina przyspiesza metabolizm
- Kofeina zmniejsza uczucie zmęczenia
- Kofeina ogranicza apetyt
- Kofeina przyspiesza spalanie kalorii
- Kofeina spala tłuszcz
- Kofeina na odchudzanie – ile dziennie powinno wynosić dzienne spożycie?
- Kofeina na metabolizm – gdzie ją znaleźć?
- Produkty bogate w kofeinę
- Suplementy z kofeiną
Kofeina a odchudzanie
Mówi się, że kawa sprzyja odchudzaniu. To ze względu na zawartość kofeiny – właśnie ona ma działanie stymulujące układ nerwowy i podkręcający przemianę materii. Dzięki temu organizm spala więcej kalorii niż bez kofeiny, a to wspiera redukcję tkanki tłuszczowej.
Kofeina na odchudzanie jest więc dobrym pomysłem. To doskonała wiadomość dla miłośników kawy. Pamiętaj jednak, że jeżeli poprzez spożywanie kawy chcesz zredukować tkankę tłuszczową, najlepsza będzie wersja czarna. W takiej postaci praktycznie nie ma wartości energetycznej. Jeżeli jednak lubisz posłodzić kawę, a także dolać do niej mleczka czy śmietanki, odchudzanie będzie utrudnione.
Kofeina przyspiesza metabolizm
Zastanawiasz się, czy kofeina przyspiesza metabolizm? Badania w tej kwestii wskazują, że kofeina może zwiększyć spoczynkowe tempo metabolizmu (RMR) nawet o 11%. Im wyższy RMR, tym lepiej dla utrzymania smukłej sylwetki – przekłada się to na szybszą przemianę materii i spalanie tłuszczu.
Kofeina zmniejsza uczucie zmęczenia
Kawa i kofeina nie tylko przyspieszają metabolizm, ale także przyczyniają się do zredukowania uczucia zmęczenia. To zaś przekłada się na dwie kolejne kwestie – większą wydajność w czasie treningu, a także większą mobilizację do pracy czy nauki.
Kofeina ogranicza apetyt
Wpływ kofeiny na odchudzanie jest większy, niż może się wydawać, ze względu na to, że działa ona jako supresant apetytu. W praktyce oznacza to, że może zmniejszać apetyt. Korzyść jest więc podwójna – nie tylko mniej zjesz, ale również tempo przemiany materii będzie lepsze.
Kofeina przyspiesza spalanie kalorii
Kofeina na redukcji może być niezłym sprzymierzeńcem. Przyjmuje się, że dzienna podaż kofeiny w dawce 100 mg może zwiększyć zużycie energii nawet o 100 kcal.
Kofeina spala tłuszcz
Kofeina a odchudzanie – czy faktycznie spala ona tłuszcz? Wykazuje ona działanie ograniczające kumulowanie się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ma właściwości pobudzające komórki do spalania tłuszczu. Picie kawy czy przyjmowanie suplementów z kofeiną może więc przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Kofeina na odchudzanie – ile dziennie powinno wynosić dzienne spożycie?
Sięgając codziennie po filiżankę kawy, nie musisz przejmować się tym, że przedawkujesz kofeinę. Jednak jeśli każdego dnia tych filiżanek pijesz kilka, a w dodatku są to mocne napary – zachowaj ostrożność. Chodzi o maksymalną dzienną, bezpieczną dawkę kofeiny, jaką można spożyć.
Przyjmuje się, że górną granicą jest 300, maksymalnie 400 mg. Znaczne przekroczenie dawki kofeiny (mowa o dziennym spożyciu w ilości ponad 700 mg w ciągu doby) może przynieść negatywne skutki.
Jeśli kofeinę spożywasz w bardzo dużych ilościach (np. pijesz kawę, a do tego napoje energetyczne, a to wszystko poprawiasz dodatkowo suplementami diety z kofeiną), możesz się nią nawet zatruć. Do objawów przedawkowania kofeiny (zwykle pojawiają się po spożyciu ponad 500 mg) należą przede wszystkim:
- pobudzenie psychoruchowe,
- stany lękowe,
- zaburzenie rytmu serca i jego nieregularna praca,
- nadprodukcja moczu,
- osłabienie.
Rada experta:
Tolerancja na kofeinę jest kwestią indywidualną.
Jedni tolerują ją świetnie, innym szkodzi nawet w stosunkowo niewielkich dawkach. Pamiętaj o tym, by nie przesadzać z dziennym spożyciem kofeiny. Łatwo bowiem przesadzić i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Kofeina spożywana w nadmiarze może bowiem szkodzić, powodując między innymi poczucie lęku i znaczne osłabienie. Może również wpłynąć niekorzystnie na pracę serca. Zachowaj więc umiar.
Kofeina na metabolizm – gdzie ją znaleźć?
Gdzie szukać kofeiny, jeśli chcesz zwiększyć jej spożycie w czasie odchudzania? Najbardziej znanym źródłem jest oczywiście kawa i herbata (zwłaszcza yerba mate), a także suplementy z kofeiną. Przede wszystkim są to produkty dla osób aktywnych fizycznie.
Produkty bogate w kofeinę
Jedna filiżanka kawy może mieć od kilkudziesięciu do nawet 150 mg kofeiny – wszystko zależy od tego, jaką kawę pijesz i jak mocny napar z niej robisz. Wypijając codziennie kilka filiżanek mocnej kawy, szybko możesz więc osiągnąć maksymalną bezpieczną dawkę kofeiny do spożycia! Tę substancję znajdziesz nie tylko w kawie, ale także w herbacie. Największe ilości kofeiny spośród herbat zawiera yerba mate – może to być nawet kilkaset mg w 100 g suszu.
Suplementy z kofeiną
Kofeinę znajdziesz również w suplementach diety – dla sportowców (np. Allnutrition Caffeine) lub na odchudzanie.