Zadbane dłonie i paznokcie prezentują się schludnie i estetycznie nawet bez malowania płytki. Nie trzeba wiele do tego, by paznokcie i dłonie na co dzień prezentowały się elegancko. Wystarczy utrzymać je w czystości, a także zadbać o to, by każda płytka miała tę samą długość i kształt. Skórę dłoni regularnie nawilżaj, pamiętając przy tym również o skórkach. Jakie akcesoria do paznokci będą Ci potrzebne, by w kilku prostych krokach zadbać o wygląd paznokci i skórek? Podpowiadamy, jak skompletować swój własny zestaw do manicure!
Spis treści
- 3 kroki do estetycznego wyglądu dłoni i paznokci z akcesoriami do paznokci
- Zestaw do manicure: niezbędnik początkującego
- Zestaw do manicure dla średniozaawansowanych
- Zestaw do manicure dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej!
- Zachowaj porządek w akcesoriach manicure z kuferkiem na kosmetyki
- Zwróć uwagę na bezpieczeństwo wybieranych akcesoriów i lakierów do paznokci
- Przyrządy do paznokci – o czym jeszcze warto pamiętać?
3 kroki do estetycznego wyglądu dłoni i paznokci z akcesoriami do paznokci
Zależy Ci na tym, by na co dzień Twoje dłonie i paznokcie prezentowały się estetycznie, jednak nie masz czasu na regularne malowanie i zdobienie paznokci? Nie szkodzi – obejdzie się i bez tego. Wystarczy, że zadbasz o schludny wygląd dłoni i płytki. Droga do tego jest prosta, a czynności nie zabierają wiele czasu. Dlatego z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt. Aby tak było, pamiętaj o poniższych kwestiach.
- Pielęgnowanie skóry dłoni – nawet najpiękniejszy manicure znacznie straci na wyglądzie, jeśli dłonie będą zaniedbane. Na szczęście droga do tego, by o nie zadbać, jest prosta i niewymagająca. Pamiętaj o nawilżaniu i odżywianiu dłoni najlepiej po każdym myciu rąk i na noc – a do tego wystarczy dobry krem do rąk. Szukaj np. tych z gliceryną, mocznikiem, aloesem, czy z domieszką pielęgnujących olejków. Od czasu do czasu wykonaj również peeling dłoni. Dzięki temu odświeżysz, zmiękczysz i dotlenisz skórę, a tym samym poprawisz jej wygląd i zdolności do wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków. Jednak pielęgnacja skóry dłoni kosmetykami to nie wszystko. Ważne jest również to, by unikać narażania jej na szkodliwe czynniki. Przede wszystkim na detergenty i środki chemiczne o silnym działaniu. Jeśli sprzątasz, remontujesz, czy malujesz bez rękawiczek ochronnych, może się to szybko odbić na kondycji skóry dłoni i paznokci. W najlepszym przypadku będą przesuszone. W gorszym (np. wówczas, gdy masz wrażliwą skórę) może dojść do reakcji alergicznej lub silnego podrażnienia, które może wymagać zastosowania specjalistycznych środków przepisanych przez lekarza. Przesuszenie płytki paznokci środkami chemicznymi może skutkować również zwiększeniem ich podatności na łamanie się i rozdwajanie. W takim przypadku utrzymanie ładnego wyglądu dłoni i paznokci na co dzień będzie utrudnione, bo kosmetyki nie zamaskują ich osłabienia. Aby więc ułatwić sobie to zadanie, działaj dwutorowo, dbając o skórę dłoni, skórki i paznokcie przy użyciu kosmetyków, ale także chroniąc je przed destrukcyjnym wpływem czynników drażniących i wysuszających.
- Nawilżanie skórek – największą zmorą (nie tylko osób początkujących w manicure) są suche, szorstkie i nierzadko postrzępione skórki wokół paznokci. Podobnie jak w przypadku dłoni nieestetyczne skórki mogą zrujnować efekt nawet najbardziej starannego manicure! Wcierając krem w dłonie, nie zapominaj więc o skórkach. Warto zaopatrzyć się również w olejek do skórek i nakładać go tak często, jak to możliwe oraz potrzebne: zwłaszcza na zakończenie stylizacji. Jednak samo nawilżanie i natłuszczanie skórek to nie wszystko – choć oczywiście jest to bardzo ważny element pielęgnacji. O wygląd i kondycję skórek zadbasz już na etapie wycinania ich. Jeśli używasz do tego tępych cążek albo ciągniesz skórki w czasie wycinania, przez co je kaleczysz, to nakładanie na nie nawet najbogatszego w składniki odżywcze i regenerujące kremu na niewiele się zda. Skórki będą zwyczajnie uszkodzone mechanicznie. Po pierwsze więc wybieraj solidne, ostre i dobrze wyprofilowanie cążki do skórek (lub nożyczki do wycinania skórek – jak wolisz. Najważniejsze, by były ostre). Po drugie – dobrze przygotuj skórki przed opracowaniem ich. Dokładnie je odsuń, a jeśli są suche i podatne na zadziory, przed przystąpieniem do ich opracowania użyj płynu zmiękczającego do skórek. Dzięki niemu będą nawilżone i zmiękczone, co z jednej strony ułatwi ich precyzyjne wycięcie, a z drugiej zminimalizuje ryzyko ciągnięcia i szarpania ich w czasie wycinania oraz kaleczenia ich.
- Nadawanie i utrzymywanie kształtu paznokci – połamane, rozwarstwione paznokcie, (w dodatku każdy o różnej długości, to sprawia, że dłonie wyglądają nieestetycznie. Dobierz więc właściwy kształt paznokci i utrzymuj go. Zadbaj także o to, by płytka nie była przebarwiona (np. od ciemnych lakierów – pod takie emalie zawsze stosuj bazę!), rozwarstwiona ani połamana. Wystarczy kilka pociągnięć pilniczkiem, by paznokciom nadać schludnego wyglądu. Jakie przybory do paznokci są potrzebne do tego, by na co dzień zachować schludny wygląd paznokci? Niezbędny jest oczywiście odpowiedni pilnik, a także patyczek do odsuwania skórek i cążki do wycinania ich (jeśli praktykujesz tę czynność). Opracuj skórki, odsuwając i wycinając je, a następnie przejdź do nadania odpowiedniego kształtu paznokciom. Bardzo ważne są dwie kwestie. Pierwsza to wybór odpowiedniego kształtu płytki. Szczególnie modne są paznokcie szpiczaste, baleriny, kwadratowe, owalne, migdałki, a także zaokrąglone kwadraty. Pamiętaj jednak o tym, by kierować się nie tylko modą, ale dopasowaniem do Twoich paznokci, a także kształtu palców i dłoni. Nie każdy kształt wygląda tak samo dobrze na różnych dłoniach. Druga bardzo ważna sprawa to upewnienie się, że wszystkie paznokcie są tej samej długości. Minimalne różnice nie rzucają się w oczy. Jednak większe są zauważalne i to na pierwszy rzut oka. Szczególnie wówczas, gdy robisz manicure francuski, który podkreśla przecież wolny brzeg paznokcia. Jak sprawdzić, czy paznokcie są równe? Pooglądaj je pod różnymi kątami, a także przyłóż do siebie palce obu dłoni i porównaj długość poszczególnych paznokci ze sobą.
Zestaw do manicure: niezbędnik początkującego
Do tej pory w Twoim przyborniku znajdował się wyłącznie pilniczek, jednak chcesz iść o krok dalej i zadbać o swoje paznokcie kompleksowo? Pamiętaj o tym, że czasem mniej znaczy więcej. Jeśli nie masz wprawy w pielęgnacji i zdobieniu paznokci, zdaj się na starą zasadę mówiącą o tym, że trening czyni mistrza, a także, że nie od razu Kraków zbudowano. Zacznij więc od podstaw i dopiero gdy nabierzesz nieco wprawy i wyczucia, dokładaj kolejne kroki.
Brak stylizacji płytki jest o niebo lepszy niż źle (nieestetycznie) wykonana stylizacja. Dlatego na samym początku zaprzyjaźnij się z:
- papierowym pilnikiem o gradacji 100-180,
- drewnianym patyczkiem do skórek,
- bloczkiem polerskim,
- profesjonalnymi cążkami do skórek,
- wacikami bezpyłowymi,
- odtłuszczaczem do paznokci.
Papierowy pilnik jest wygodniejszy w użyciu niż metalowy. Jest również bezpieczniejszy dla
płytki. Do wyboru masz pilnik banan i papierowy pilnik łódkę. Przy użyciu pilnika nadasz pożądany kształt płytce, możesz ją nawet lekko zmatowić. Istotną kwestią przy wyborze pilnika papierowego jest jego gradacja, czyli liczba ziarenek na 1 cm2. Najpopularniejsza gradacja to 100-180 i jest to najlepszy wybór do nadawania kształtu naturalnej płytce. Niższa gradacja, np. 80-100 to dobry wybór do opracowywania paznokci żelowych, czy ściągania stylizacji hybrydowej.
Drugim istotnym przyborem jest drewniany patyczek do odsuwania skórek. Dzięki temu, że jest miękki i ma odpowiedni kształt, ryzyko uszkodzenia paznokci (zwłaszcza przy macierzy, co zdarza się dość często) lub skórek jest zredukowane praktycznie do 0. Jeśli nie masz wprawy w opracowywaniu skórek to, zamiast je wycinać, wystarczy, że odsuniesz je właśnie drewnianym patyczkiem. Odsunięcie skórek jest również niezbędnym krokiem przed wycięciem ich cążkami lub przed opracowaniem ich frezarką. Podstawową wersję manicure można jednak zakończyć na odsunięciu skórek.
Kolejnym krokiem jest zmatowienie lub wypolerowanie płytki. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie paznokci, wybierz blok polerski. Nadaje się również do nadawania kształtu paznokciom: zarówno naturalnym, jak i tipsom, czy masie żelowej. Matowienie płytki jest również niezbędne przed malowaniem paznokci klasycznym lakierem (aby przedłużyć jego trwałość i zwiększyć przyczepność do płytki), a także przed nałożeniem bazy pod lakier hybrydowy. Jeśli jednak nie chcesz malować paznokci, ale zależy Ci na połysku, sięgnij po polerkę.
Te trzy czynności: nadanie płytce kształtu, odsunięcie skórek i zmatowienie/wypolerowanie paznokci daje bardzo naturalny, estetyczny efekt i w zupełności wystarczy osobie początkującej!
Jeśli jednak chcesz iść o krok dalej, sięgnij po cążki do skórek, waciki bezpyłowe, a także odtłuszczacz do paznokci (jeśli będziesz je malować).
Przed użyciem cążek do wycinania skórek dobrze je przygotuj. Tj. odsuń je patyczkiem delikatnie, by nie uszkodzić macierzy, ale jednocześnie dokładnie, by precyzyjnie podważyć skórki i odkleić je od paznokcia, jeśli się przykleiły. Gdy skórki są twarde, suche, szorstkie i mają tendencje do haczenia, a tym samym do zadzierania się, to przed opracowaniem ich zastosuj płyn zmiękczający skórki. Jeśli takiego nie masz albo chcesz ograniczyć używanie kosmetyków, wykonaj kąpiel dłoni. Zanurz je na kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła lub żelu pod prysznic. Po takim zabiegu skóra dłoni i skórki będą zmiękczone, dzięki czemu staną się łatwiejsze do opracowania.
Jeśli po opracowaniu paznokci chcesz je pomalować (niezależnie od tego, czy zwykłym lakierem, czy hybrydowym), kosmetyczkę warto uzupełnić również o waciki bezpyłowe i odtłuszczacz do paznokci. Waciki bezpyłowe, jak sama nazwa wskazuje, nie pozostawiają na płytce żadnych pyłków, okruszków ani innych zanieczyszczeń. Dzięki temu pozwalają lepiej przygotować ją do nałożenia lakierów – dokładnie zbierają cały pył powstały po piłowaniu, czy matowieniu płytki, same nie pozostawiając żadnych drobinek, które mogłyby wpłynąć negatywnie na efekt i trwałość stylizacji.
Przydatny jest również odtłuszczacz do paznokci. Jak sama nazwa wskazuje, służy do odtłuszczenia płytki. Tym samym zwiększa przyczepność, a co za tym idzie – również trwałość lakierów klasycznych, hybrydowych i żelu. Usuniesz nim również lepką warstwę dyspersyjną po utwardzeniu topu hybrydowego w lampie.
Rada experta:
Jeśli zamierzasz robić stylizację hybrydową lub żelową, lepiej zrezygnuj z moczenia dłoni. Istnieje pewne ryzyko tego, że woda nie zdąży całkowicie odparować z płytki (choć na oko może wydawać się sucha).
Istnieje pewne ryzyko tego, że woda nie zdąży całkowicie odparować z płytki (choć na oko może wydawać się sucha). Jeśli na wilgotne paznokcie nałożysz szczelną masę hybrydową, odetniesz dopływ powietrza, a tym samym stworzysz idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. W konsekwencji może więc czekać Cię niemiła niespodzianka po ściągnięciu masy po jakimś czasie.
Zestaw do manicure dla średniozaawansowanych
Podstawy manicure masz już za sobą i chcesz iść o krok dalej? W takim razie do pilniczka, patyczków i bloku polerskiego możesz dołączyć kolejne akcesoria do paznokci hybrydowych i żelowych, ale również malowanych klasycznymi lakierami. To:
- metalowe radełko do skórek,
- metalowe dłutko,
- rękawiczki nitrylowe,
- płyn dezynfekujący.
Precyzyjne, ostre i wygodne w użyciu cążki do skórek to bardzo ważny element udanego (komfortowego i estetycznego) manicure. Wybieraj produkty ze stali nierdzewnej, najlepiej z profesjonalnych linii. Przed wycięciem skórek zmiękcz je (mocząc uprzednio paznokcie w kąpieli lub smarując skórki specjalnym płynem zmiękczającym), odsuń dokładnie, ale delikatnie, a następnie wycinaj najlepiej w taki sposób, by pozbyć się skórki w całości. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko skaleczenia się i szarpania skórek. Alternatywą dla cążek jest metalowe radełko do skórek.
Jeśli drewniane patyczki nie do końca Cię satysfakcjonują, sięgnij po metalowe dłutko. To narzędzie dwustronne, dzięki któremu nie tylko odsuniesz skórki (możesz to zrobić obiema końcówkami), ale także ściągniesz lakier hybrydowy (po rozpuszczeniu go acetonem). Jeżeli chcesz odsunąć skórki metalowym kopytkiem po uprzednim ściąganiu hybryd acetonem, uważaj, aby zbytnio nie porysować płytki paznokciowej, która jest miękka.
Swoje akcesoria do paznokci hybrydowych warto uzupełnić także o rękawiczki nitrylowe i płyn dezynfekujący. To istotne elementy szczególnie wówczas, gdy manicure robisz nie tylko sobie, ale również innym osobom: mamie, siostrze, czy przyjaciółce. Rękawiczki i płyn pomogą zachować lepszą higienę. W dodatku rękawiczki ochronią Twoją stylizację, szczególnie gdy będziesz używać acetonu do ściągnięcia stylizacji u innej osoby albo będziesz malować wzorki. Z kolei płyn do dezynfekcji przyda się tak naprawdę na każdym etapie zaawansowania, jeśli chodzi o wykonywanie manicure, nawet jeśli robisz go tylko sobie. Akcesoria do robienia paznokci mają kontakt ze skórą, a na niej zawsze znajduje się mniej lub więcej różnych drobnoustrojów. Przed użyciem przyborów do paznokci hybrydowych zdezynfekuj je (tak samo, jak dłonie – tutaj użyj jednak płynu przeznaczonego do dezynfekcji skóry). Płyn antybakteryjny zastosuj również po zakończeniu stylizacji, przed schowaniem przyborów.
Prawidłowe postępowanie w przypadku, gdy wykonujesz manicure innym osobom, jest sterylizowanie narzędzi. Tylko to gwarantuje zniwelowanie wszystkich drobnoustrojów, wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Autoklaw jest narzędziem profesjonalnym i drogim, dlatego nie kupuje się go na użytek własny (chyba że mowa o salonie). Absolutnym minimum w takiej sytuacji jest sterylizator. Jednak musisz mieć świadomość tego, że nie jest to wystarczający sposób na dokładne oczyszczenie narzędzi i musisz liczyć się z tym, że możesz przenosić drobnoustroje pomiędzy kolejnymi osobami.
Zestaw do manicure dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej!
Masz już wszystkie wymienione akcesoria, jednak chcesz iść jeszcze dalej i profesjonalnie zadbać o wygląd swoich paznokci? Korci Cię spróbowanie sił w samodzielnym wykonaniu stylizacji hybrydowej lub żelowej?
W takim razie pozostaje Ci uzupełnić kuferek o:
- frezarkę do paznokci,
- komplet frezów,
- waciki bezpyłowe,
- zmywacz do hybryd (lub sam aceton).
Wybór frezarki do paznokci to najistotniejsza kwestia. Urządzenie musi być stabilne (a więc rączka ani frez nie mogą wpadać w drgania), dobrze również, by miało regulowaną moc oraz możliwość przestawiania strony, w którą obraca się frez. Równie istotny, co wybór frezarki, jest wybór frezów. Najlepiej wybrać profesjonalne przybory do paznokci, które będą wysokiej jakości.
Najlepiej sprawdzają się diamentowe, karbidowe, szafirowe i ceramiczne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo frezów, a każdy służy do innej czynności. Frezy mają również różną gradację, a tym samym moc. Zwróć na to uwagę przy wyborze. Inne bowiem będą nadawać się do opracowywania skórek i naturalnej płytki, inne zaś będą potrzebne do żelu, czy hybrydy.
Podstawowe frezy to:
- Łezka – dzięki niemu jeszcze lepiej odsuniesz skórki, przygotowując je perfekcyjnie do wycięcia.
- Kulka do skórek – mając taki frez, nie potrzebujesz cążek ani radełka. Odsunięte skórki z łatwością usuniesz frezem, dzięki czemu będą idealnie gładkie!
- Większa kulka – do opracowania wałów okołopaznokciowych.
- Frez do usuwania hybryd – wystarczający będzie ten z żółtym oznaczeniem.
- Lampa – nieodłączną częścią zestawu do domowego manicure hybrydowego i żelowego jest lampa. Największą popularnością cieszą się lampy UV/LED. Im większa moc lampy, tym szybsze i skuteczniejsze utwardzanie lakieru i żelu.
Zanim jednak sięgniesz po frezarkę i przystąpisz do wykonywania manicure przy jej użyciu, zapoznaj się dokładnie z rekomendacjami i ostrzeżeniami producenta. Jeśli nie wybierasz się na kurs obsługi frezarki, obejrzyj przynajmniej kilka tutoriali na YouTube. W przeciwnym wypadku możesz zrobić sobie krzywdę: począwszy od skaleczeń, aż po czasowe lub trwałe uszkodzenie płytki np. jej przepiłowanie i przegrzanie!
Waciki bezpyłowe, odtłuszczacz i zmywacz to zestaw niezbędny wówczas, gdy chcesz wykonać stylizację hybrydową. Odtłuszczacz nanieś na wacik i przemyj dokładnie każdy paznokieć – po zmatowieniu bloczkiem polerskim, a przed nałożeniem bazy hybrydowej. Wacikami bezpyłowymi i odtłuszczaczem przeciera się także top hybrydowy, jeśli ma warstwę dyspersyjną.
Alternatywą dla mechanicznego usuwania hybrydy frezarką jest użycie specjalnego zmywacza do hybryd, na bazie acetonu. Do tego niezbędne będą specjalne klipsy do usuwania hybryd, które nakłada się na paznokcie z wacikiem nasączonym zmywaczem. Do zabezpieczenia wacików możesz użyć także kawałków folii aluminiowej, jednak klipsy są o wiele wygodniejsze w użyciu.
Zachowaj porządek w akcesoriach manicure z kuferkiem na kosmetyki
Im więcej rzeczy do paznokci hybrydowych, tym trudniej znaleźć to, co akurat potrzebne. Mnóstwo drobiazgów to większe ryzyko tego, że coś się zgubi – najczęściej akurat wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebne.
Dlatego, jeśli Twoje akcesoria kosmetyczne do paznokci mnożą się, uporządkuj je. Najłatwiej zrobisz to, umieszczając je w specjalnym kuferku kosmetycznym. Wybór kuferków jest dość spory – od małych, zgrabnych modeli, które zmieścisz w szufladzie, czy szafce, po duże, bardzo pojemne modele. Wybierając kuferek, dopasuj go przede wszystkim wielkością do potrzeb. Jeśli kosmetyków i akcesoriów do paznokci masz niewiele i raczej nie planujesz znacząco powiększać zasobów, możesz wybrać niewielki i dobrze zorganizowany wewnątrz model.
Duży kufer z wieloma przegródkami przyda się przede wszystkim wówczas, gdy kosmetyków, akcesoriów do stylizacji paznokci i ozdób masz dużo, a chcesz mieć wszystko dobrze zorganizowane i pod ręką. To dobry wybór również wtedy, kiedy wszystkie kosmetyki i akcesoria (nie tylko do paznokci) chcesz mieć w jednym miejscu, z wygodnym dostępem.
Dobrym wyborem będzie profesjonalny kufer, który będzie miał pojemną przegrodę na lampę UV/LED oraz frezarkę. Wybierz produkt dobrej jakości, by posłużył Ci jak najdłużej w nienagannym stanie.
Zwróć uwagę na bezpieczeństwo wybieranych akcesoriów i lakierów do paznokci
Lepiej kupić raz, a porządnie, niż wybierać losowe produkty w niskich cenach, ale kupić ich wiele w poszukiwaniu tych idealnych. Finalnie wydasz bowiem więcej, niż gdybyś od razu kupiła produkt z nieco wyższej półki cenowej i jakościowej. Nie musisz również kupować wiele, by wybór był satysfakcjonujący. Stawiaj na sprawdzone produkty, które cechują się wysokim bezpieczeństwem użytkowania. To szczególnie ważne dla osób z wrażliwą skórą i podatnością na uczulenia. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i akcesoriów, a także urządzeń. Przed zakupem zrób dobry research, dzięki czemu znajdziesz prawdziwe perełki w dobrych cenach!
Skaleczenie lub zaciągnięcie skórki może jednak zdarzyć się każdemu i to nawet pomimo używania profesjonalnych narzędzi. Na taką ewentualność warto mieć zawsze pod ręką wodę utlenioną, dzięki której szybko odkazisz ewentualne skaleczenia.
Przyrządy do paznokci – o czym jeszcze warto pamiętać?
Gotowe przyborniki do paznokci często kuszą stosunkiem ceny do ilości akcesoriów, jakie zawierają. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór. Kierować trzeba się przede wszystkim jakością produktów, a nie ich ilością. Lepiej więc poświęcić nieco więcej czasu na to, by samodzielnie skomponować swój zestaw akcesoriów, jednak mieć przy tym pewność, że zakupy są przemyślane i dopasowane do oczekiwań oraz wymagań. Chodzi przecież o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Nie oznacza to, że pół wypłaty musisz zostawić w drogerii. Zestaw możesz komponować przecież stopniowo, zaczynając od podstawowych rzeczy i co jakiś czas dorzucając do nich kolejne akcesoria i kosmetyki. Poszukaj ich na eZebra – mamy mnóstwo świetnych rzeczy do wyboru, w dodatku jak zawsze w cenach, które polubisz!