Jak prawidłowo konturować twarz? To pytanie zawsze zadają sobie osoby początkujące w świecie makijażu. Może wydawać się to trudnym wyzwaniem. Szczególnie jeśli inspirujesz się efektami pracy profesjonalnych wizażystek. Pamiętaj jednak o tym, że nawet wielkie autorytety w świecie makijażu też kiedyś zaczynały i robiły wszystko po raz pierwszy. To lata praktyki i doświadczeń sprawiły, że dziś wszystko to, co robią, wykonują perfekcyjnie. Zacznij już teraz i nie obawiaj się niepowodzeń. To właśnie one są najlepszym drogowskazem na drodze do sukcesu! Podpowiadamy, jak konturować twarz krok po kroku, jeśli dopiero zaczynasz tę przygodę.
Spis treści
- Czym jest konturowanie twarzy?
- Jak prawidłowo konturować twarz? Metody konturowania
- Konturowanie twarzy na sucho
- Konturowanie twarzy na mokro
- Uproszczone konturowanie twarzy dla początkujących
- Kosmetyki do konturowania twarzy dla początkujących
- Akcesoria do konturowania twarzy dla początkujących
- Konturowanie twarzy dla początkujących – najczęstsze błędy
Czym jest konturowanie twarzy?
wyzwaniem. W praktyce jednak wystarczy zacząć i może okazać się, że już nawet pierwsza próba będzie całkiem udana. Najważniejsze jest to, by nie zrazić się na początku i nie stawiać sobie zbyt wysokiej poprzeczki.
Konturowanie twarzy to metoda wykorzystująca grę świateł i cieni. Co do zasady, do konturowania używa się trzech produktów: brązującego (do przyciemniania wybranych partii twarzy), rozświetlającego (rozświetlacz lub puder rozświetlający), a także różu (do uwydatniania przede wszystkim kości policzkowych). Dzięki konturowaniu możesz w łatwy sposób zmienić optycznie proporcje twarzy: zamaskować to, czego pokazywać nie lubisz, a także wyeksponować to, co chcesz podkreślić.
Trzeba pamiętać o tym, że pionowe i skośne linie wyszczuplają, a poziome poszerzają. Dzięki konturowaniu możesz np. wysmuklić okrągłą twarz i przybliżyć ją do owalu, przyciemniając po prostu wybrane miejsca. Możesz również złagodzić rysy kwadratowej buzi – w takim przypadku wystarczy nieco przyciemnić kości żuchwy.
Dzięki konturowaniu możesz również wyszczuplić i skrócić nos, a także uwydatnić usta. Zasada jest prosta: to, co chcesz schować/wyszczuplić, przyciemniasz. To zaś, co chcesz podkreślić, rozjaśniasz. Proste? W praktyce jednak nie dla każdego. Spokojnie – każdy kiedyś zaczynał. Czas na Ciebie! Jak nie zaczniesz, to nie przekonasz się o tym, z „czym się to je”.
Jak prawidłowo konturować twarz? Metody konturowania
Warto podkreślić jeszcze jedną kwestię: konturowanie nie jest obowiązkowe. Jeśli więc lubisz proporcje swojej twarzy i nie czujesz potrzeby korygowania jej wyglądu w ten sposób, absolutnie nie musisz tego robić. Podobnie jest z używaniem różu i rozświetlacza. W makijażu musisz czuć się dobrze i komfortowo. To o wiele ważniejsze niż gonienie za trendami i dopasowywanie się do schematów dla zasady!
Próby konturowania podejmij więc wówczas, gdy po prostu chcesz przetestować tę metodę. Zacznijmy od początku, a więc od tego, jakie w ogóle masz możliwości. Kosmetyki do konturowania twarzy możemy podzielić na suche i mokre i na tej podstawie możemy wyróżnić dwie metody, czyli konturowanie na sucho i na mokro.
Konturowanie twarzy na sucho
Wszystkiego o konturowaniu na sucho dowiesz się z tego artykułu: Konturowanie twarzy na sucho – kosmetyki, metody, tipy. Tytułem wprowadzenia: do konturowania na sucho używa się produktów prasowanych, wypiekanych lub sypkich, takich jak pudry i cienie w kamieniu. Ta metoda ma swoje zalety i wady, jednak to, co nimi jest, zależy od indywidualnego odbioru. Przetestuj więc ten sposób, a potem porównaj go z konturowaniem na mokro i wnioski nasuną się same.
Do konturowania na sucho używa się trzech podstawowych produktów: bronzera, pudru rozświetlającego (lub dla większego efektu glow – rozświetlacza w kamieniu), a także różu. Do suchego konturowania potrzebne są trzy pędzle.
Konturowanie twarzy na mokro
Do konturowania na mokro również potrzebujesz trzech kosmetyków – z tym że mają one inne formuły. Mogą być kremowe lub płynne. Do nakładania ich nie potrzebujesz koniecznie pędzli czy gąbeczek (ale możesz ich użyć, jeśli jest Ci tak wygodniej). Kremowe i płynne kosmetyki możesz jednak nakładać i rozcierać palcami, co wiele osób zresztą preferuje, bo chwalą sobie większą precyzję takiej pracy.
Więcej dowiesz się z naszego artykułu na ten temat: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku.
Uproszczone konturowanie twarzy dla początkujących
Nieco przeraża Cię wizja używania trzech różnych kosmetyków i precyzyjnego blendowania ich ze sobą? Na początku nie musisz stosować ich wszystkich – zresztą nie tylko na początku, bo wiele osób świadomie rezygnuje ze stosowania różu czy rozświetlacza. Zacznij więc od podstaw i zajmij się tylko przyciemnianiem tych obszarów, które chcesz wyszczuplić. Przetestuj zarówno suche, jak i mokre kosmetyki i na tej podstawie zdecyduj, którymi lepiej Ci się pracuje. W przypadku suchych istnieje ryzyko powstawania plam i smug trudnych do skorygowania, jednak nie ma go w przypadku mokrych. Wiele osób uważa jednak, że efekty konturowania na sucho są subtelniejsze i bardziej naturalne niż na mokro. Poeksmerymentuj i sama wybierz to, co będzie Ci pasować najlepiej.
Kosmetyki do konturowania twarzy dla początkujących
Zarówno do konturowania suchego, jak i mokrego, możesz wybrać osobne kosmetyki, albo zaopatrzyć się w paletę. To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej preferowane przez początkujące osoby, bo niweluje problem dopasowywania do siebie poszczególnych kosmetyków. Wszystko masz więc pod ręką, w dodatku idealnie dopasowane do siebie kolorystycznie.
Akcesoria do konturowania twarzy dla początkujących
Jakich akcesoriów do konturowania potrzebujesz na początku? W przypadku konturowania na mokro nie są konieczne żadne. Jeśli jednak chcesz zacząć od konturowania na sucho, musisz zaopatrzyć się albo w gąbeczkę do blendowania, albo w zestaw pędzli. Gąbeczka jest rozwiązaniem uniwersalnym i niedrogim. Jeśli więc ostatecznie stwierdzisz, że nie chcesz konturować, to nie stracisz dużo pieniędzy. Zestaw pędzli jest większym wydatkiem, jednak dzięki niemu będziesz przygotowana na wszystko. Przyda Ci się również na przyszłość, gdy już nabierzesz więcej wprawy i będziesz chciała tworzyć perfekcyjny makijaż.
Konturowanie twarzy dla początkujących – najczęstsze błędy
Początkujące osoby popełniają różne błędy – to zupełnie naturalna część procesu uczenia się nowych rzeczy. Wśród tych błędów najczęściej pojawia się złe dopasowanie kolorów, nakładanie zbyt dużych ilości kosmetyków, nieestetyczne rozcieranie ich, a także osypywanie się suchych produktów w czasie aplikacji. Pamiętaj więc, aby najpierw upewnić się, że wybrany produkt faktycznie odpowiada odcieniowi Twojej skóry. Następnie nakładaj go precyzyjnie, bez nadmiernego zużywania produktu. Używaj też odpowiedniego akcesorium do blendowania makijażu, a jeśli boisz się obsypywania kosmetyków, spróbuj tych o mokrej konsystencji.
Trening czyni mistrza. Jeśli zaczniesz konturowanie już dziś, jutro będziesz o krok dalej!