SEKRETY MAKIJAŻU
24.07.2024

Konturowanie twarzy na sucho – kosmetyki, metody, tipy

Konturowanie twarzy na sucho – kosmetyki, metody, tipy

Konturowanie twarzy to jeden z najłatwiejszych i jednocześnie dostępnych dla wszystkich sposobów na optycznie poprawienie jej proporcji. Za idealny kształt uważany jest owal, jednak w rzeczywistości niewiele osób ma takie właśnie proporcje. Buzia trójkątna, kwadratowa, czy okrągła może jednak zbliżyć się do pożądanego owalu za sprawą gry cieni i światła. Dzięki przyciemnieniu tych partii twarzy, które chcesz wyszczuplić, a także rozświetleniu tych, które chcesz uwydatnić, w ciągu dosłownie kilku chwil możesz znacznie zmienić jej wygląd. Do konturowania nie trzeba wiele. Wystarczy korektor, bronzer i rozświetlacz, a także kilka pędzli i gąbeczka. Konturowanie na sucho to najpopularniejsza metoda, od której zwykle zaczyna się przygodę z modelowaniem buzi w ten sposób. Podpowiadamy, jak konturować twarz na sucho, by uzyskać pożądany, a przy tym naturalny efekt.

Konturowanie na sucho – na czym to polega?

Konturowanie twarzy daje wiele możliwości. Dzięki niemu możesz przede wszystkim wyszczuplić twarz i zmienić jej proporcje, a także poprawić jej owal. Pozwala również na uwydatnienie kości policzkowych i na złagodzenie rysów twarzy (szczególnie, jeśli buzia jest kwadratowa). Przy umiejętnym użyciu bronzera możesz również ukryć drugi podbródek. Dzięki konturowaniu możesz także wyszczuplić i optycznie zmniejszyć nos oraz uwydatnić usta. Możliwości i korzyści jest więc sporo. Jednak aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, konturowanie musi być wykonane prawidłowo i estetycznie. Co wybrać: konturowanie na sucho czy na mokro?


Konturowanie twarzy na sucho to technika nakładania suchych (prasowanych, wypiekanych, sypkich) kosmetyków takich, jak bronzer i rozświetlacz, na wybrane partie twarzy. Do aplikacji wykorzystuje się różne pędzle do makijażu oraz gąbeczki. Wiele osób uważa, że konturowanie na sucho jest łatwiejsze niż przy użyciu płynnych, czy kremowych kosmetyków, jednak jest to kwestia indywidualna. Zwolenników tej drugiej metody również wśród początkujących adeptek sztuki makijażu, również nie brakuje.

Dowiedz się więcej:

Konturowanie na sucho – zalety i wady

Co więc będzie lepsze: konturowanie na mokro czy na sucho? Najlepiej, abyś przetestowała obie metody i sama wybrała tę, która bardziej Ci się spodoba. Suche kosmetyki do konturowania twarzy mogą dawać nieco więcej możliwości i swobody osobom początkującym, bo do nakładania ich nie trzeba mieć tyle wyczucia, co do mokrych. Z drugiej strony o wpadkę jednak nietrudno. Jeśli bronzer zdąży wtopić się w podkład, zanim go rozblendujesz, mogą powstać smugi i plamy, które trudno będzie skorygować bez naruszania makijażu. Pod tym względem konturowanie na mokro ma pewną przewagę, bo produkty o kremowej konsystencji łatwiej rozprowadzić i rozetrzeć, a tym samym skorygować ewentualne niedociągnięcia. 


Kolejna kwestia, która może być potencjalną wadą pracy kosmetykami suchymi, a zwłaszcza sypkimi, jest to, że trzeba je ostrożnie nakładać, bo mogą się osypywać. Najważniejsze jest trzymanie się zasady budowania krycia, czyli nakładania kosmetyków cienkimi warstwami w niewielkich ilościach i dokładania kolejnych warstw, aż do uzyskania oczekiwanych efektów. Przed przyłożeniem pędzla do skóry zawsze warto delikatnie strzepnąć z niego nadmiar produktu. 


Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii związanej z kosmetykami do konturowania na sucho. Chodzi konkretnie o bronzer, który możesz wykorzystać na dwa sposoby. Jeden to właśnie zaznaczanie tych partii, które chcesz optycznie wyszczuplić i nieco ukryć. Drugi to możliwość uzyskania efektu muśnięcia skóry słońcem, jeśli subtelnie i przy użyciu niewielkiej ilości produktu omieciesz nim buzię. Przy umiejętnym użyciu bronzera możesz szybko uzyskać efekt subtelnej i soczystej opalenizny.

Dowiedz się więcej:

Kobeta konturująca twarz na sucho

Kosmetyki do konturowania twarzy na sucho

Konturowanie nosa na sucho, a także innych wybranych partii twarzy, wymaga użycia odpowiednich kosmetyków. To bronzer (dla pań o cieplejszym odcieniu skóry) lub cień/puder (dla chłodniejszych odcieni), a także róż i rozświetlacz. Przyda się również korektor. Przede wszystkim do zamaskowania niedoskonałości skóry i wyrównania jej kolorytu w newralgicznych miejscach, głównie pod oczami.

Paleta do konturowania na sucho

Paleta z produktami do konturowania to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zawiera wszystkie kosmetyki potrzebne do wymodelowania twarzy. Po palety chętnie sięgają przede wszystkim początkujące osoby, bo dzięki temu rozwiązaniu nie muszą dopasowywać osobnych kosmetyków – te w zestawie są ze sobą świetnie zgrane kolorystycznie. Niektórzy producenci do zestawu dołączają również pędzel. 


Koniecznie przetestuj te produkty:

Dowiedz się więcej:

Cień czy puder do konturowania na sucho?

Pudry brązujące i cienie do konturowania to jeden z podstawowych wyborów dokonywanych przez te panie, które chcą uzyskać subtelny, wręcz niezauważalny efekt. Te kosmetyki mają przeważnie chłodniejsze odcienie niż bronzery, dają również delikatniejsze wykończenie. Takimi produktami doskonale przyciemnisz wybrane partie twarzy, ale nie uzyskasz efektu opalenizny. Pudry brązujące są dostępne zarówno w postaci pojedynczych kosmetyków, jak i w zestawach (np. duet: puder brązujący i rozjaśniający). Mogą to być kosmetyki zarówno prasowane, jak i sypkie, a także w kulkach.

Bronzer do konturowania na sucho

Bronzery są z kolei zwykle ciemniejsze niż pudry czy cienie, a także mają ciepłe odcienie. Nadają się do przyciemniania różnych obszarów skóry, a przy tym zapewniają efekt muśnięcia skóry słońcem. Po bronzer chętniej sięgają panie z nieco ciemniejszym i ciepłym naturalnym odcieniem skóry. 

Kobieta nakładająca rozświetlacz na twarz

Róż i rozświetlacz, jako wykończenie konturowania

Ile pań, tyle gustów, upodobań i oczekiwań – oczywiście również co do efektów konturowania twarzy. Co do zasady prawidłowe konturowanie to gra cieni i świateł. Dlatego przyjmuje się, że wykorzystuje się do niego trzy kosmetyki: produkt brązujący, róż i rozświetlacz. Jeśli jednak chcesz dokonać tylko niewielkiej korekty lub zależy Ci na bardzo naturalnym efekcie i nie chcesz sięgać po rozświetlacz i róż, użycie tych kosmetyków nie jest obligatoryjne. 

Dowiedz się więcej:

Puder utrwalający konturowanie

Każdy makijaż powinno się wykończyć pudrem. Po pierwsze dlatego, że nadaje on ostatecznego efektu (w zależności od preferencji możesz sięgnąć po puder matujący, rozświetlający lub satynowy). Po drugie dlatego, że puder „konserwuje” makijaż, zwiększając jego trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. 

Co jeszcze będzie ci potrzebne? Akcesoria do konturowania

Wśród akcesoriów niezbędnych do konturowania przydadzą Ci się trzy pędzle o różnym kształcie: okrągły (do blendowania), płaski (flat top – do nakładania bronzera), a także pędzel do pudru. Zamiast płaskiego pędzla, do aplikowania bronzera możesz użyć ściętego pędzla do różu. 

Dowiedz się więcej:

Kobieta wykonująca konturowanie na sucho

Jak konturować twarz na sucho? Metoda krok po kroku

Konturowanie twarzy krok po kroku na sucho nie jest skomplikowane. Twarz przygotuj pod makijaż tak, jak zawsze – a więc oczyść ją i wklep ulubiony krem. Odczekaj chwilę, aby się wchłonął. Następnie nałóż korektor i podkład i dokładnie rozprowadź te kosmetyki. Całość utrwal cienką warstwą pudru. 


W następnej kolejności zaaplikuj brązujący produkt na wybrane partie twarzy, pamiętając o tym, że pionowe i ukośne linie wysmuklają i wyszczuplają, a poziome poszerzają. Jeśli chcesz użyć różu, to teraz jest na to właściwy moment. Zaaplikuj go nad bronzerem, a następnie zblenduj ze sobą produkty tak, aby odcięcie kolorów i linie były niewidoczne. 


Na koniec pozostaje rozświetlenie tych partii twarzy, które chcesz uwydatnić. Całość utrwal fixerem w sprayu – gotowe! Utrwalacze do makijażu dosłownie zakonserwują makijaż, dzięki czemu nie będzie się ścierać ani spływać.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z pokazaniem idealnego owalu twarzy

Konturowanie na sucho – najczęstsze błędy

Do najczęściej popełnianych błędów przy konturowaniu na sucho należy:


  • Nieodpowiednie dopasowanie kolorów – zbyt ciemne lub zbyt jasne albo zbyt ciepłe czy zimne w stosunku do naturalnego odcienia skóry. Przyjmuje się zasadę, że bronzer powinien być o 1-2 tony ciemniejszy od skóry, a puder rozświetlający o 1-2 tony jaśniejszy.
  • Niedostateczne blendowanie – przez co granice między kosmetykami są widoczne. To może dać wręcz karykaturalny efekt, dlatego zwróć uwagę na dokładność tego kroku.
  • Nakładanie zbyt dużych ilości kosmetyków – zdecydowanie lepiej budować krycie, dokładając kolejne warstwy, niż zaaplikować kosmetyk raz, ale w ogromnej ilości. 


Każda czynność wymaga wprawy, a tę nabiera się poprzez praktykę. Nie zrażaj się więc, jeśli za pierwszym czy nawet którymś razem konturowanie nie wygląda tak, jakbyś oczekiwała. Ćwicz, oglądaj filmiki instruktażowe i eksperymentuj!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel