Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci – jakie wybrać?
Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci mogą sprawić, że przy zaostrzeniu AZS, objawy choroby nie będą aż tak dokuczliwe. Jednak zakup odpowiedniego preparatu wcale nie jest łatwy, tym bardziej że żaden nie jest odpowiedni zawsze i dla każdego dziecka. Metodą prób i błędów wybierz taki produkt, na który skóra Twojego maluch będzie dobrze reagować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Spis treści
Kosmetyki do skóry atopowej dzieci i niemowląt – czym się charakteryzują?
AZS nie da się wyleczyć – to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze. Po okresie uśpienia nadchodzi zaostrzenie… i tak do końca życia. Nie znaczy to, że przez cały ten czas maluch jest skazany na dyskomfort. Stosując kosmetyki dla niemowląt z AZS, możesz zredukować stany zapalne świąd i pieczenie, wspomóc regenerację tkanki, a także wzmocnić barierę jej ochroną. Dzięki temu nawet podczas zaostrzenia choroby – nie będzie ona tak dokuczliwa.
Skóra dziecka z AZS jest bardzo sucha, a przez to skłonna do podrażnień. Jeśli więc będziesz na co dzień stosować nieodpowiednie preparaty – możesz nasilić zmiany. Takie właściwości mają nie tylko syntetyczne barwniki i substancje zapachowe. Drażniące są również substancje takie jak:
- oleje mineralne,
- parabeny,
- SLS i SLES,
- silikony,
- PEG i PPG,
- glikole.
Sięgaj po emolienty – specjalistyczne kosmetyki na AZS u niemowląt czy noworodków. Ich rolą jest jednoczesne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Szczególne korzyści dziecko odczuje, jeśli będą to preparaty o pH 5,5. Zwróć uwagę, że jest niższe niż pH dziecka w pierwszych miesiącach życia: 6,2–7,5. Jednak neutralny odczyn sprzyja aktywności drobnoustrojów, które w rozdrapanej i suchej skórze mają dobre warunki do rozwoju.
Przy skórze atopowej u niemowląt kosmetyki powinny być stosowane nawet cztery razy na dobę. Jeśli jednak zauważysz, że naskórek zaczyna się pogrubiać od drapania (zwłaszcza w zgięciach łokciowych), pojawiają się grudki, sączące rany i nadkażenia – sama pielęgnacja kosmetykami na AZS dla niemowląt to za mało. W takim wypadku konieczne jest wdrożenie środków przeciwzapalnych, a być może nawet antybiotyku lub sterydu. Skonsultuj stan dziecka z dermatologiem i pomóż maluchowi odpowiedzialnie.
Kosmetyki do skóry atopowej dzieci i niemowląt – co jest ważne przy wyborze?
Stosuj specjalistyczne kosmetyki dla dzieci z AZS zarówno w fazie zaostrzenia, jak i uśpienia choroby. Emolienty poprawiają nawilżenie i natłuszczają skórę oraz zapobiegają przezskórnemu przenikaniu alergenów, co redukuje świąd i pieczenie.
Regularne stosowanie emolientów może ograniczyć częstotliwość stosowania preparatów przepisywanych przez lekarza (m.in. wspomnianych sterydów). Kosmetyki na AZS u niemowląt są więc elementem zarówno pielęgnacji, jak i terapii choroby.
Emolienty stosowane u dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinny zawierać:
- substancje okluzyjne (np. wazelinę),
- substancje wiążące wodę (np. mocznik),
- substancje odbudowujące warstwę ochronną naskórka (np. ceramidy).
Nowoczesne emolienty zawierają dodatkowo oleje i wyciągi roślinne, które nie tylko nawilżają i natłuszczają, ale też redukują świąd i pieczenie. Są to m.in.:
- oleje: z awokado, konopny, słonecznikowy, z kukurydzy, z rokitnika,
- masła: shea, shorea,
- wyciąg z rumianku,
- ekstrakt z nasion owsa.
Porada experta:
Nie istnieje emolient doskonały, który jednakowo sprawdzi się u każdego malucha.
Niektóre, mimo bezpiecznego składu, mogą nawet wywołać alergię czy podrażnienie. Dlatego po zastosowaniu wybranego preparatu obserwuj reakcję skóry malucha. W razie zauważenia niepokojących objawów – przerwij stosowanie emolientu i skonsultuj zaostrzenie dolegliwości z dermatologiem.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt – jakie kosmetyki wybrać?
Kosmetyki dla dzieci do skóry atopowej powinny być stosowane zarówno do kąpieli, jak i pielęgnacji skóry po osuszeniu. Te, które możesz dodawać do wody, mają postać emulsji, płynu albo żelu. Bezpieczny skład i korzystny wpływ na skórę z AZS mają:
- emulsja A-Topic od Emolium – nawilża skórę i redukuje uczucie świądu, a także uzupełnia ubytki lipidów, dzięki czemu poprawia funkcje barierowe naskórka. To zasługa zawartego w preparacie polidokanolu i trójglicerydów z oleju kukurydzianego;
- płyn Atopis od Novaclear – preparat zyskał rekomendację Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, ze względu na właściwości nawilżające, kojące i ochronne. To zasługa wyciągu z lukrecji i oleju konopnego;
- żel Stelatopia od Mustela – działa kojąco i wspomaga odbudowę bariery ochronnej, co zapobiega powstawaniu podrażnień. Wszystko to dzięki destylatowi oleju słonecznikowego.
Nie ograniczaj kuracji emolientowej wyłącznie do kąpieli. To za mało, aby skóra Twojego dziecka stale utrzymana była w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów do smarowania skóry już po jej wytarciu. W ofercie eZebra znajdziesz sprawdzone kosmetyki do atopowej skóry dla dzieci:
- balsam Exomega Allegro od A-Derma – preparat intensywnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i likwiduje świąd oraz pieczenie. To zasługa ekstraktu z pędów owsa;
- krem SensiControl od Bepanthen – kosmetyk nawilża skórę i chroni ją przed zaostrzeniem objawów, co jest zasługą prebiotyków, oleju z rokitnika i oliwy z oliwek;
- emulsja Baby Emollient od Nacomi – głęboko nawilża, koi podrażnienia, ale też odżywia oraz redukuje podrażnienia. To zasługa oliwy z oliwek, oleju ze słodkich migdałów, masła shea i masła shorea, a także protein ryżu, ekstraktu z owsa oraz pantenolu.
Podsumowanie
Przy AZS u dzieci kosmetyki muszą zarówno nawilżać, jak i odżywiać skórę, aby odbudować jej warstwę ochronną, koić podrażnienia, a także redukować uczucie świądu i pieczenia.
Dobrze dobrane kosmetyki dla dzieci z AZS sprawiają, że nawet w okresie zaostrzenia choroby – objawy nie będą aż tak dokuczliwe. Wybieraj preparaty z bezpiecznym składem, zawierające oleje i ekstrakty roślinne.
Nie zapominaj jednak o regularnych kontrolach dermatologicznych, zwłaszcza gdy powstaną zgrubienia naskórka od drapania, sączące się rany albo nadkażenia. Wówczas skora twojego malucha może potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci miejscowo stosowanych sterydów czy antybiotyków.
1. W. Silny, M. Czarnecka-Operacz i in., Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, vol. 27, nr 5, 2010, s. 365 383. 2. B. Bartoszek, Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: analiza badań, red. O. Gorbaniuk, B. Kostrubiec-Wojtachnio i in. „Studia z Psychologii w KUL”, t. 16, Wydawnictwo KUL 2010, s. 57–74. 3. D. Jenerowicz, Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci, dostęp: 4.08.2023 r.