Trądzik różowaty to dość powszechna i niestety uciążliwa dolegliwość. Napadowy rumień, który ustępuje dość szybko lub utrzymuje się przez długi czas, do tego popękane naczynka, krostki i grudki, a także uczucie rozgrzania i ściągnięcia skóry – to codzienność posiadaczy skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry są odpowiednie kosmetyki na trądzik różowaty. Co się pod tym kryje? Podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć zaczerwienienie i podrażnienie skóry przy trądziku różowatym kosmetykami!
Spis treści
Kosmetyki na trądzik różowaty – co wybierać, a czego unikać?
Trądzik różowaty to dość powszechna dolegliwość. Przebieg tej choroby skóry (bo właśnie nią jest trądzik różowaty) ma trzy fazy. Dwie pierwsze to przede wszystkim napadowy rumień, który jednak ustępuje (najpierw dość szybko, później utrzymuje się coraz dłużej, by w trzeciej fazie był widoczny już niemal przez cały czas). Skóra czasem reaguje zaczerwienieniem i rozgrzaniem na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (stres, wysoka temperatura otoczenia, mróz, zjedzenie gorącej czy pikantnej potrawy etc.), dlatego dwie pierwsze fazy trądziku różowatego dość łatwo można przeoczyć, bagatelizując objawy.
Jeżeli zauważasz, że rumień zdarza się dość często, a skóra reaguje nim na różne, często dość prozaiczne czynniki, to dla zwiększenia swojego komfortu sięgnij po kosmetyki łagodzące zaczerwienienie skóry i wzmacniające naczynka krwionośne. W ten sposób nie tylko poprawisz komfort skóry, ale również zminimalizujesz lub przynajmniej opóźnisz ryzyko dalszego osłabiania naczynek krwionośnych, dzięki czemu chorobę może udać Ci się utrzymać w ryzach zanim na dobre się rozwinie! Podejrzewasz trądzik różowaty? Kosmetyki, takie jak wyciszające i łagodzące kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej i z trądzikiem różowatym to jeden z najlepszych wyborów.
Cerę dotkniętą problemem trądziku różowatego należy traktować w pielęgnacji właśnie tak, jak skórę wrażliwą. Dlatego unikaj:
- peelingów mechanicznych – choć złuszczanie skóry jest bardzo ważną kwestią istotnie wpływającą na jej wygląd i kondycję, to mechaniczne usuwanie martwego naskórka nie jest najlepszym pomysłem w przypadku wrażliwej i nadreaktywnej skóry – bo podrażnisz ją jeszcze bardziej. Wybieraj łagodne peelingi enzymatyczne!
- alkoholu – alkohol w kosmetykach to także bardzo niepożądana substancja w przypadku skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym. Na dłuższą metę wysusza skórę, dlatego mówimy mu zdecydowane NIE!
- składników potencjalnie drażniących – choć to, co kogo uczula i podrażnia jest kwestią raczej indywidualną niż ogólną, to jednak jest taka grupa składników, która nie powinna być stosowana w przypadku skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym. To między innymi syntetyczne, zwłaszcza silne kompozycje zapachowe, konserwanty, barwniki, zagęszczacze i inne sztuczne składniki, które skórze wcale nie są potrzebne, a tylko mogą ją podrażnić;
- składników wysuszających – warto uważać również w przypadku kosmetyków kolorowych. Chodzi przede wszystkim o podkłady, bazy pod podkłady, a także pudry, bronzery i wszelkie inne kosmetyki do makijażu, które mogą pogorszyć stan skóry poprzez to, że ją obciążają, podrażniają lub pochłaniają sebum – a to w przypadku cery z trądzikiem różowatym może skończyć się nadmiernym podrażnieniem i zaostrzeniem problemu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Jeśli pomimo starannej i sumiennej pielęgnacji czujesz, że stan skóry zaczyna się pogarszać (albo przynajmniej nie poprawia się pomimo upływu czasu), być może winowajcą jest jeden z kosmetyków pielęgnacyjnych, który ją podrażnia.
Zredukuj ilość kosmetyków do niezbędnego minimum i dopiero, gdy stan skóry się ustabilizuje lub poprawi, stopniowo dołączaj kolejne. W ten sposób łatwo zauważysz, który produkt podrażni skórę – i będzie to ten, który należy wyeliminować z dalszej pielęgnacji.
Czym myć twarz przy trądziku różowatym?
Ustalając plan pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym trzeba pamiętać o tym, że na jej kondycję wpływ mają nie tylko kremy, sera czy esencje łagodzące, nawilżające i odżywcze, ale także inne kosmetyki, których używasz codziennie lub przynajmniej często. Do nich należą między innymi żele myjące. Choć może wydawać się, że to kosmetyk o stosunkowo niewielkiej wadze (bo przecież ma zmyć zanieczyszczenia – więc zmywa), to jednak jego rola w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji jest o wiele większa niż może na to wyglądać.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Z tego samego powodu, dla którego lepiej unikać peelingów ziarnistych do oczyszczania skóry z trądzikiem różowatym, nie zaleca się używania peelingujących żeli do mycia twarzy. Kosmetyki myjące do wrażliwej, zaczerwienionej i podrażnionej skóry powinny być jak najbardziej łagodne: najlepiej o kremowej formule i łagodnym składzie. Trzeba uważać również na to, by nie zawierały silnych detergentów, jak SLS. W pielęgnacji takiej skóry trzeba zadbać przede wszystkim o odbudowę i wzmacnianie naturalnego płaszcza hydrolipidowego, by zapobiec przesuszeniu skóry i jej podrażnieniom – a mocne detergenty go uszkadzają!
Wybieraj więc kosmetyki przeznaczone do łagodnego oczyszczania skóry suchej i wrażliwej, atopowej, podatnej na alergie, a nawet dla dzieci – wszystkie będą bazować na łagodnych składnikach, dzięki czemu zadbają o komfort Twojej skóry.
Co łagodzi trądzik różowaty?
W przypadku, gdy obserwujesz dopiero pierwsze objawy trądziku różowatego, jak napadowy, ale ustępujący rumień, a także pojedyncze popękane naczynka, kosmetyki drogeryjne i dermokosmetyki mogą okazać się wystarczającym wsparciem dla osłabionej i podrażnionej skóry. Nawilżą ją, stymulują i wspierają procesy regeneracyjne, a także wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się ich tendencja do pękania.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jeżeli jednak trądzik jest już w zaawansowanym stadium (rumień utrzymuje się i nie znika, sieć popękanych naczyń krwionośnych zajmuje już sporą powierzchnię twarzy, a do tego pojawiły się zmiany przerostowe tkanki łącznej oraz grudki i krostki), pielęgnacja kosmetykami może okazać się niewystarczająca.
W niektórych przypadkach łagodzenie objawów trądziku różowatego może wymagać nawet antybiotykoterapii, stosowanej zarówno zewnętrznie (w postaci np. maści) jak i wewnętrznie.
Objawy trądziku różowatego można łagodzić zarówno miejscowo, jak i ogólnie. W przypadku środków stosowanych bezpośrednio na zmiany dobrze sprawdzają się produkty zawierające metronizol, sulfacetamid, siarkę, nadtlenek benzoilu oraz kwas azelainowy.
Trądzik różowaty a kosmetyki naturalne
Profesjonalne kosmetyki na trądzik różowaty z apteki lub z drogeryjnej półki (z serii przeznaczonych do pielęgnacji skóry z problemami tego typu) to dobry sposób na łagodzenie objawów trądziku różowatego i przywrócenie skórze nawilżenia i komfortu.
W zaostrzonej fazie konieczne mogą być specjalistyczne produkty, dostępne bez recepty lub nawet na receptę, przepisywane przez dermatologa. Co na trądzik różowaty bez recepty pomoże wyciszyć skórę, prócz substancji czynnych, o których wspomniano?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pomocne mogą okazać się również kosmetyki naturalne. Chodzi przede wszystkim o to, że bazują na łagodnych składnikach pochodzenia roślinnego. Dzięki temu już na starcie eliminujesz ryzyko tego, że w wybranych produktach znajdą się składniki drażniące, jak sztuczne kompozycje zapachowe, konserwanty czy barwniki.
Dodatkowo – o czym zdecydowanie warto wspomnieć – dobroczynna moc roślin na różne problemy skórne jest znana nie od dziś! Choć medycyna naturalna została swojego czasu wyparta przez farmację i kosmetyki laboratoryjne, dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że to, co naturalne, jest bezpieczne, czyste i skuteczne.
Takie połączenie wydaje się więc wręcz idealnym: bo kosmetyki naturalne łączą najważniejsze cechy, jakie wpływają korzystnie na stan skóry wrażliwej i podrażnionej. Nawilżają, łagodzą i chronią!