Trądzik jest jednym z najczęstszych i jednocześnie najbardziej uciążliwych problemów skórnych. Nieestetyczne i bolesne zmiany potrafią skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a sam problem bywa trudny do wyleczenia. Wypryski są najbardziej powszechne u nastolatków, ale coraz częściej można je zaobserwować także u dorosłych. Pielęgnacja skóry problematycznej to niełatwe zadanie i u każdego może wyglądać nieco inaczej. Jak dobrze wybrać krem na trądzik i czego szukać w składzie? Przedstawiamy przegląd składników aktywnych, których warto szukać.
Spis treści
Czego unikać w kremach na trądzik?
Prawdopodobnie natknąłeś się na wiele ogólnodostępnych kremów na trądzik. Jeśli zmagasz się z tym problemem od jakiegoś czasu, to najpewniej zauważyłeś też, że nie zawsze działają — niektóre mogą nawet pogorszyć stan skóry.
Czego zatem warto wystrzegać się przy aktywnym trądziku? Być może znane ci jest określenie niektórych produktów jako „zapychaczy”. Opisuje się tak najczęściej kremy o ciężkiej, tłustej konsystencji lub bogate w składniki komedogenne, czyli takie, które blokują ujście gruczołów łojowych. Zanim zdecydujesz się na zakup kremu, przyjrzyj się jego składowi (INCI). Olej mineralny i jego pochodne (np. parafina), silikony, a także znaczna ilość olejów naturalnych zwykle nie są pożądane w przypadku cery z wypryskami i mogą być powodem pogorszenia trądziku.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Co więcej, jednym z największych i jednocześnie, najpowszechniejszych błędów w pielęgnowaniu skóry z niedoskonałościami jest też regularne aplikowanie na nią produktów wysuszających. To naleciałość z dawnych lat, w których babcie zalecały wystawianie buzi na słońce lub przemywanie pryszczy spirytusem. Wysuszanie co prawda pomaga zmniejszyć krosty, ale w dłuższej perspektywie jest wyjątkowo niekorzystne dla cery. Gruczoły łojowe szybko wzmagają swoją aktywność i ostatecznie problem powraca w jeszcze gorszej odsłonie. Omijaj produkty, które posiadają alkohol na pierwszych miejscach w składzie, a w przypadku kremów z kwasami kontroluj poziom nawilżenia skóry przez cały czas trwania kuracji.
Skóra trądzikowa, często nazywana problematyczną, jest trudniejsza w pielęgnacji. Dlatego przy wyborze kremu zawsze warto mieć na uwadze jej szczególne wymagania.
Jaki w takim razie powinien być dobry krem do cery trądzikowej? Problem wymaga podejścia kompleksowego. Najważniejszymi kierunkami działania kremów na trądzik są:
- regulowanie produkcji sebum,
- zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych,
- nawilżanie,
- wspomaganie procesów regeneracji.
Aby uzyskać skuteczny krem, producenci często stawiają na sprawdzone od lat składniki. Warto zapoznać się z działaniem każdego z nich, aby dobrać produkt najlepiej dopasowany do potrzeb naszej skóry. Oto najważniejsze z nich.
Rada eksperta:
Pierwszą rekomendacją, zwłaszcza w przypadku trądziku o średnim lub ciężkim nasileniu, jest konsultacja u specjalisty chorób skórnych — dermatologa. Leczenie może opierać się na lekach z przepisu lekarza oraz na odpowiednio dobranej pielęgnacji. Łagodniejsze zmiany możemy z powodzeniem próbować usunąć w domu za pomocą odpowiednich kosmetyków, w tym kremu.
Cynk
To komponent kremów i maści znany w pielęgnacji od lat. Uczestniczy w produkcji wielu hormonów, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry i paznokci oraz bierze udział w procesie gojenia ran. I to ta ostatnia jego cecha ma szczególne znaczenie w przypadku pytania o skład kosmetyków na trądzik.
Cynk można spotkać zarówno w maskach, jak i żelach do mycia twarzy oraz kremach właśnie. Jest on cennym składnikiem produktów przeciwtrądzikowych o działaniu ściągającym, oczyszczającym i przeciwzapalnym. Reguluje gospodarkę hormonalną i produkcję łoju. A to dlatego, że hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy – enzymu uczestniczącego w przekształcaniu testosteronu. Cynk hamuje też aktywność lipaz bakteryjnych rozkładających trójglicerydy sebum do wolnych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu zmniejsza występowanie substancji drażniących, powstawanie zaskórników i stanów zapalnych.
Zielona glinka
Zielonka glinka świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery z problemami. Jest uznanym naturalnym składnikiem, który pozyskuje się z głębokich pokładów krzemionkowo-aluminiowych we Francji i w USA.
W jej składzie można znaleźć m.in. krzem, który przyspiesza gojenie i reguluje wydzielanie sebum, selen o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, miedź, która poprawia pracę gruczołów łojowych i dotlenia komórki czy żelazo przyspieszające regenerację. Ponadto w zielonej glince jest również: magnez, wapń, mangan, fosfor i żelazo. Jak widać to prawdziwa bomba cennych dla zdrowia skóry minerałów.
SPRAWDŹ TEŻ: Domowe sposoby na trądzik
Używana regularnie wpłynie korzystnie na wyregulowanie wydzielania sebum, zadziała antybakteryjnie, oczyści i rozjaśni oraz ujednolici koloryt skóry. Warto szukać jej w składzie kremów do skóry trądzikowej lub dodać jej nieco do zwykłego kremu nawilżającego. Możemy też znaleźć produkty z glinką różową i białą, który działanie będzie łagodniejsze niż glinki zielonej.
SPRAWDŹ TEŻ: Rodzaje glinek kosmetycznych. Która dla kogo?
Niacynamid
W trakcie poszukiwań produktów do pielęgnacji skóry z trądzikiem i przebarwieniami, łatwo natrafić na kremy z niacynamidem. Niacynamid, zwany także nikotynamidem, jest formą witaminy B3, niezbędnego składnika odżywczego dla zdrowia skóry i całego organizmu. Niedobór B3 może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania skóry, nerek i mózgu. Niacynamid pomaga utrzymać zdrową skórę na wiele sposobów:
- umożliwia skórze rozwinięcie silnej bariery lipidowej, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu nawilżenia,
- zmniejsza stan zapalny i łagodzi zaczerwienienia spowodowane trądzikiem i innymi stanami zapalnymi skóry,
- minimalizuje widoczność porów, dzięki czemu skóra wygląda na gładszą,
- reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe i zapobiega ich nadmiernej pracy,
- przyczynia się do wzrostu produkcji keratyny — podstawowego białka budulcowego skóry, które zapewnia jędrność i zdrowy wygląd.
Stosują preparaty w formie kremu lub serum z niacynamidem z biegiem czasu możesz zauważyć mniej zmian i gładszą skórę.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Niacynamid na trądzik i przebarwienia
Retinol
Retinol to pochodna witaminy A, którą często można spotkać w kremach przeciwzmarszczkowych. Okazuje się jednak, że może być również skutecznym składnikiem w produktach do cery trądzikowej. W najbardziej zewnętrznej warstwie skóry (naskórku) retinol powoduje złuszczanie, dzięki czemu pomaga usuwać zanieczyszczenia, martwe komórki skóry i tłuszcz z porów. Może to pomóc wygładzić skórę i zapobiegać powstawaniu nowych pryszczy. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych składników kosmetycznych, retinol działa również na głębsze warstwy skóry. Drobne cząsteczki przenikają do skóry właściwej, gdzie stymulują produkcję kolagenu i elastyny. W ten sposób retinol wspomaga procesy gojenia skóry i zapobiega tworzeniu się trwałych blizn.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Retinol i jego wpływ na skórę – co trzeba wiedzieć?
Oczar wirginijski
Oczar wirginijski jest znanym od lat i cenionym składnikiem kremów do cery problematycznej i naczynkowej. Zawiera znaczne ilości garbników, które pomagają skórze trądzikowej na dwa sposoby. Po pierwsze mają skuteczne działanie ściągające. Badania pokazują, że dzięki nim stosowanie oczaru wirginijskie może redukować nadmierną produkcję sebum i dzięki temu pomóc w złagodzeniu trądziku. Po drugie taniny są naturalnymi substancjami chemicznymi, które mogą zabijać bakterie na skórze i zapobiegać ich namnażaniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik zaskórnikowy. Przyczyny i leczenie
Co więcej, warto pamiętać, że trądzik oznacza stan zapalny skóry. Oczar wirginijski Ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu stosowany w kremie pomaga zmniejszyć podrażnienie i zaczerwienienie skóry.
Śluz ślimaka
To stosunkowo nowe odkrycie na europejskim rynku, a jednocześnie znany i uwielbiany od lat element azjatyckich kosmetyków. Na fali popularności koreańskiej pielęgnacji zawędrował też do Polski i szybko podbił serca konsumentów. Nic dziwnego. Jego skład to bomba odżywcza dla cery. Doskonale radzi sobie nie tylko z trądzikiem, ale też przebarwieniami czy oznakami starzenia. A to dlatego, że znajduje się nim elastyna, kolagen, kwas glikolowy i alantoina.
W kryptozynie, czyli ślimaczym śluzie, można odkryć też przeciwutleniacze, proteiny, witaminy, oligoelementy, antyproteazy i mukopolisacharydy. Zawiera on też – co bardzo ważne – naturalny antybiotyk skuteczny m.in. w pokonywaniu bakterii Eschrichia Coli, Staphylococcus Aureus i Pseudomona Aeruginosa, które najczęściej występują w przebiegu infekcji skórnych. W śluzie są też glikokoniugaty, czyli czynniki wzrostu aktywności fibroblastów, które przyczynią się m.in. do szybszego gojenia ran i uszkodzeń. Jaki krem do cery trądzikowej? Bogaty w skarby ze ślimaczego śluzu! Sprawdź go w produktach śluzu ślimaka marki Mizon.