PAZNOKCIOWE VADEMECUM
24.08.2020

Kruche, cienkie, łamliwe. Paznokciowa misja ratunkowa

Kruche, cienkie, łamliwe. Paznokciowa misja ratunkowa

Wiele z nas na co dzień boryka się z problemem cienkich i łamliwych paznokci. Przyczyny tego są różne. Po pierwsze – łamliwość paznokci może powodować i potęgować nieodpowiednia pielęgnacja. Po drugie – brak nawilżenia. Po trzecie – częste, osłabiające płytkę zabiegi na paznokciach. Do pogorszenia się kondycji paznokci przyczynia się również wykonywanie domowych czynności bez rękawiczek. Środki czyszczące z silnymi detergentami negatywnie wpływają na wygląd dłoni. Żeby kompleksowo o nie zadbać, należy przede wszystkim zrezygnować z tego, co paznokciom szkodzi. Tak, by uniknąć łamania się, osłabienia. Jak dbać o łamiące się paznokcie, by odzyskały siłę i blask?

Kruche i łamliwe paznokcie – przyczyny

Kruche paznokcie to bardzo powszechny problem. Jego źródeł można dopatrywać się zarówno w nieodpowiedniej pielęgnacji, jak i w źle dopasowanych kosmetykach bądź urazach mechanicznych. Jakie są najczęstsze przyczyny jego powstawania?

Nieodpowiednia dieta

Dieta uboga w cynk, białko, wapń oraz witaminy A, B i E prowadzi do znacznego osłabienia paznokci. Jeśli na talerzu zamiast warzyw i owoców królują raczej potrawy smażone, słodycze i popijana mocną kawą żywność wysoko przetworzona, to możemy spodziewać się znacznego pogorszenia się kondycji naszej płytki. 


Dla zdrowia paznokci, skóry i włosów niezwykle istotne jest to, co jemy. Każdego dnia powinniśmy dbać o to, by dieta była pełna niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Wybierajmy jedzenie o prostym składzie, nieprzetworzone, czyste. Na początek warzywa i owoce, do tego produkty pełnoziarniste, nabiał, chude mięso, bakalie i suszone owoce. Nie zapominaj o nawadnianiu – codziennie powinno się wypijać przynajmniej dwa litry wody. Do tego świeżo wyciskane soki oraz herbatki owocowe i napary ziołowe. Już po kilku tygodniach od wprowadzenia takich zmian kruche paznokcie powinny zauważalnie się wzmocnić. Warto działać kompleksowo, a więc nie tylko z zewnątrz (stosując serum i odżywki do paznokci), ale również od środka – czyli właśnie poprzez wartościową, urozmaiconą dietę.

Kobieta chce zaaplikować odżywkę na kruche i łamliwe paznokcie

Dowiedz się więcej:

Niewłaściwa pielęgnacja

Nadużywanie acetonowego zmywacza do paznokci, zbyt mocne ich spiłowywanie oraz regularne i nieumiejętne nakładanie tipsów często powoduje niszczenie i kruchość płytki. Jeśli już decydujesz się na zabieg przedłużania lub nałożenie hybrydowego lakieru, udaj się do profesjonalnego salonu kosmetycznego. W ten sposób uda Ci się uniknąć problemów związanych z nieprawidłową pielęgnacją. 


Jeśli marzysz o samodzielnie wykonywanych zabiegach, najpierw dokładnie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa. Dowiedz się nie tylko, jak nakładać np. lakier hybrydowy, ale również, jak go ściągać. Nieumiejętne usuwanie hybrydy może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci bardzo osłabionej, kruchej płytki. Cienkie i łamliwe paznokcie to bardzo często efekt właśnie agresywnego zdejmowania hybrydy – zdzierania jej zębami, przepiłowywania pilnikiem czy frezem.

Dowiedz się więcej:

Urazy mechaniczne

Uderzenia, pęknięcia oraz urazy wywoływane niepoprawnym zdejmowaniem stylizacji mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na kondycję paznokci. Nierzadko zdarza się, że regeneracja płytki po tego typu uszkodzeniach trwa nawet kilka miesięcy. Żeby pomóc paznokciom się odbudować, sięgnij po wysokiej jakości odżywki i preparaty wzmacniające.

Obgryzanie paznokci i skórek

Systematyczne obgryzanie istotnie osłabia paznokcie. Szkodzi im też skubanie i obgryzanie skórek. Może to doprowadzić nawet do uszkodzenia wałów paznokciowych lub macierzy paznokcia. W tym drugim przypadku problem może być nie do rozwiązania. Płytka stanie się cienka, pofalowana, będzie się łamać i rozdwajać. 


Jeśli paznokcie cierpią w wyniku nieprawidłowych nawyków, udaj się do dermatologa, który pomoże zwalczyć efekty obgryzania, przepisując odpowiednie leki. Ale jeżeli nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie z nawykiem skubania, warto skonsultować się z psychoterapeutą – obgryzanie może być sposobem na rozładowywanie emocji, radzenie sobie ze stresem, czy napięciem. Psychoterapia pozwoli wypracować zdrowe sposoby kontroli i walki z problemami.

Dowiedz się więcej:

Kobieta pokazuje, jak wzmocnić kruche i łamliwe paznokcie

Kontakt z substancjami chemicznymi

Osoby, których praca zawodowa wymaga regularnego kontaktu z różnego rodzaju substancjami drażniącymi, często miewają problemy z utrzymaniem płytki w dobrej kondycji. Paznokciom szkodzą również detergenty używane w czyszczeniu i sprzątaniu domu. Przy takich pracach zawsze używaj rękawiczek, by chronić skórę dłoni i paznokcie. To prosty sposób na to, by pożegnać kruche i łamliwe paznokcie.

Niektóre choroby

Przy niedoczynności tarczycy oraz licznych zakażeniach grzybicznych może dochodzić do niszczenia paznokci. Jeśli podejrzewasz u siebie jakieś schorzenie, zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby zaordynuje skuteczne leczenie.

Dowiedz się więcej:

Zmiany hormonalne

Kolejną przyczyną kruchych paznokci mogą być również nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą istotnie wpływać nie tylko na samopoczucie i wydajność, ale również na wygląd. Często to właśnie pogorszony stan włosów, skóry i paznokci jest pierwszym sygnałem alarmującym o tym, że coś dzieje się na tle zdrowotnym. Bardzo kruche i łamliwe paznokcie, które stały się takie nagle i bez wyraźnej przyczyny z zewnątrz (a więc nie wykonywałaś stylizacji hybrydowych lub żelowych, nie narażałaś ich na nadmierny kontakt z detergentami, ani nie uszkodziłaś ich mechanicznie), powinny wzbudzić czujność i skierować Cię do lekarza – przynajmniej na konsultację i podstawowe badania. To tym bardziej istotne, jeśli wraz z pogorszeniem stanu paznokci zaobserwowałaś również pogorszenie samopoczucia, przede wszystkim spadek wydajności umysłowej i fizycznej, częstsze bóle głowy, a także kłopoty z koncentracją. 


Zmiany hormonalne powodowane przez ciążę lub menopauzę to osobna kwestia. Jednak zawsze warto zwracać uwagę na to, co organizm próbuje zakomunikować przez negatywną zmianę wyglądu i samopoczucia.

Dowiedz się więcej:

Nieodpowiednie warunki

Dlaczego łamią się paznokcie? Wśród możliwych przyczyn pogorszenia ich kondycji jest również długotrwały nacisk lub uszkodzenia mechaniczne. Jeśli kruche i łamliwe stały się paznokcie u stóp, zwróć uwagę na to, jakie buty nosisz – i jak czujesz się po ściągnięciu ich. Nieodpowiednie buty, przede wszystkim źle dopasowane do stopy, a także zwężane w okolicy palców, nie tylko wymuszają nienaturalną pozycję stopy, ale mogą także powodować nacisk na paznokcie. Mogą również sprawiać, że palce u stóp będą na siebie zachodzić, a paznokcie haczyć o siebie wzajemnie. To również może powodować ich osłabienie, a w efekcie – kruchość i łamliwość. 


Kwestia nacisku i innych czynników mechanicznych jest istotna również w przypadku paznokci u rąk. Używanie ich do zdrapywania naklejek, przykręcania, czy odkręcania śrubek, a także do podważania różnych przedmiotów to krótka i szybka droga do tego, by je osłabić. 


Istotną kwestią, na którą również warto zwrócić uwagę, jest zapuszczanie zbyt długich paznokci. Dotyczy to zarówno palców u rąk, jak i u stóp – w tym drugim przypadku to ważne szczególnie wówczas, gdy przez większość czasu nosisz zamknięte obuwie. Nacisk na długie paznokcie, które nie są wybitnie twarde, w mniejszym lub większym stopniu może powodować ich pękanie, rozdwajanie się, kruszenie i łamliwość.

Dowiedz się więcej:

Nakładanie serum na łamliwe paznokcie

Łamliwość paznokci – czego im brakuje?

Co na kruche i łamliwe paznokcie? Odpowiednia dieta! Niewiele mówi Ci hasło „urozmaicona”? Spieszymy więc z podpowiedzią, o podaż jakich składników w codziennym menu warto zadbać. 


Dla mocnych i zdrowych paznokci niezbędne są te same składniki, co dla kondycji skóry i włosów. To przede wszystkim:


  • Białko – przyda się nie tylko do regeneracji mięśni i jako pomocnik w walce z nadprogramowymi kilogramami, ale będzie również sprzymierzeńcem mocnych i zdrowych paznokci. Wszystko dlatego, że białko jest niezbędne dla produkcji keratyny – a ta jest głównym składnikiem paznokci. Do jadłospisu włącz więc ryby, jajka, nabiał i mięso, a także orzechy. To smaczny sposób na poprawę wyglądu.
  • Cynk – wesprze nie tylko naturalną odporność organizmu, ale zadba również o paznokcie. Jest ważnym składnikiem w diecie na mocne paznokcie ze względu na to, że jest niezbędny do produkcji kolagenu i keratyny – a dlaczego to składniki kluczowe dla mocnych paznokci, mówić chyba nie trzeba! Cynk znajdziesz przede wszystkim w orzechach, czerwonym mięsie, a także w roślinach strączkowych.
  • Witamina B7 – czyli biotyna. Ten składnik również jest niezbędny do produkcji keratyny. Biotynę znajdziesz w wątróbce, orzechach i żółtkach jaj. 


Warto zadbać również o to, by w diecie nie brakowało żelaza, które jest bardzo istotny przy produkcji hemoglobiny. Ta zaś transportuje tlen do komórek. Zadbaj również o spożycie witaminy C, bo bierze ona udział w produkcji kolagenu.

Dowiedz się więcej:

Co jest dobre na łamliwe paznokcie? Dieta

Chcąc polepszyć stan płytki, zadbaj o to, by w codziennym menu znalazły się produkty bogate w:


  • cynk (pomidory, natka pietruszki),
  • białko (mięso, ryby, soja),
  • wapń (mleko, orzechy)
  • witaminę A (wątróbka, jaja),
  • witaminę B (drób, szpinak, fasola),
  • witaminę E (ziarna zbóż, tłuste ryby). 


Pamiętaj również o wypijaniu około 2 litrów wody dziennie. Dodatkowo unikaj słodyczy, alkoholu i żywności wysoko przetworzonej. Dieta ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i, co za tym idzie, również wyglądu. Bardzo istotne jest regularne uzupełnianie witamin i minerałów, których niedobory odbiją się negatywnie na samopoczuciu oraz wizerunku. Osłabione paznokcie bywają efektem właśnie ubogiej w niezbędne substancje diety.

Dowiedz się więcej:

Suplementy diety

Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanego menu, ale pomogą uzupełnić niedobory kluczowych składników. Warto sięgać po takie produkty, które dobrze zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na najważniejsze składniki, a jednocześnie pozostawią pewien zapas na uzupełnienie ich z jedzenia. Pamiętaj o tym, że przewitaminowanie może przynosić tak samo niepożądane skutki, jak niedobory. Przesada w żadną ze stron nie jest dobra, więc zachowaj umiar. 

Dowiedz się więcej:

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Zanim zainwestujesz w produkty kosmetyczne przeznaczone do wzmacniania paznokci, najpierw spróbuj poprawić ich kondycję domowymi sposobami. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, które pomogą nam kompleksowo zatroszczyć się o zdrowie i wygląd. Co na łamliwe paznokcie możesz zaradzić w domu? 

Kąpiel z siemienia lnianego

Wystarczy 2 łyżki siemienia zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka minut do lekkiego ostygnięcia. W tak przygotowanej kąpieli należy zanurzyć końcówki palców na około 20 minut, a następnie spłukać je ciepłą wodą. Uwaga – woda nie może być za gorąca! Zanim zamoczysz w niej dłonie, ostrożnie sprawdź temperaturę.

Odżywka z czosnku

Rozgnieciony ząbek czosnku połącz z łyżeczką oliwy z oliwek extra virgin. Mieszkankę nakładaj na paznokcie, delikatnie ją wmasowując. Po około 5 minutach dokładnie umyj palce wodą z mydłem. Zabieg nie nadaje się dla osób szczególnie wrażliwych na mocne zapachy. Woń czosnku może się utrzymywać na paznokciach nawet kilkadziesiąt godzin;

Kąpiel z octu jabłkowego

Zmieszaj ocet z letnią wodą w proporcji 1:1. W tak przygotowanej kąpieli mocz paznokcie przez kilka minut, po czym dokładnie je opłucz. Z tego zabiegu powinny zrezygnować osoby, które mają ranki np. będące wynikiem skubania skórek. Ocet, podobnie jak czosnek, również nie jest wskazany dla osób wrażliwych na zapachy. Dla wielu osób jego woń jest drażniąca i nieprzyjemna, a trzeba wiedzieć, że zapach octu również utrzymuje się na skórze dłuższą chwilę. 

Dowiedz się więcej:

Kosmetyki na łamliwe paznokcie

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Oczywiście nie musisz stosować wszystkich metod regeneracyjnych naraz.

Naturalnie warto wypróbować kilka, aby przekonać się o tym, która okaże się najbardziej trafna – bo to wszystko kwestia indywidualna. Jeśli paznokcie są bardzo słabe, ale przy tym uszkodzone mechanicznie, lepiej, póki co, nie sięgać po odżywki i serum, bo oprócz składników wzmacniających, takie produkty zawierają również składniki chemiczne. Te zaś w kontakcie z uszkodzoną płytką mogą przeniknąć do tkanek, a stąd już dość prosta droga do podrażnienia, a nawet uczulenia. Mocno uszkodzone paznokcie lepiej pielęgnować naturalnymi metodami, a dopiero gdy newralgiczne miejsca zrosną, sięgnąć po kosmetyki.

Co stosować na łamliwe paznokcie? Kosmetyki

Jeśli domowe sposoby na wzmocnienie paznokci nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, możesz zwrócić się w stronę odpowiednich kosmetyków. Które z nich sprawdzą się najlepiej na bardzo kruche paznokcie? 

Odżywka do paznokci

Tego typu preparat w swoim składzie zazwyczaj zawiera wapń i kreatynę, które doskonale wpływają na kondycje płytki, jednocześnie odżywiając ją i wzmacniając. Regularne nakładanie odżywki przynosi efekty już po pierwszych dwóch tygodniach. Ważne, by wybrać sprawdzony produkt stworzony przez doświadczoną firmę kosmetyczną. Od lat ogromną popularnością cieszą się odżywki marki Eveline, które łączą świetne działanie i bardzo atrakcyjne ceny. Warto sprawdzić też kosmetyki od Sally Hansen lub Joko.

Dowiedz się więcej:

Serum do paznokci

Serum do paznokci (podobnie jak w przypadku serum do twarzy, czy włosów), to kosmetyk o bardziej skoncentrowanej formule niż odżywka. Tym samym działanie takiego produktu jest nieco silniejsze, co przekłada się na lepsze efekty uzyskane w krótszym czasie. Serum do paznokci jest dostępne w różnych formach – między innymi lakieru, który zasycha tak, jak baza, kolorowa emalia lub top, a także kropli bądź żelu do wmasowywania w płytkę. Po serum do paznokci warto sięgnąć przede wszystkim wówczas, gdy płytka jest bardzo słaba i potrzebuje natychmiastowego wzmocnienia. Taki produkt dobrze stosować również pomiędzy nakładaniem odżywki, jako booster. Wybierz np. serum kolagenowe w żelu lub odżywkę-serum do ekstremalnie zniszczonych paznokci marki.

Utwardzacz

Najczęściej wykorzystywany w ostatniej fazie zabiegu manicure, świetnie sprawdza się również jako tarcza ochronna dla osłabionych paznokci. Stosowanie tego rodzaju kosmetyku zabezpiecza płytkę przed łamaniem. 

Lakiery wzmacniające

Działają podobnie jak odżywka – wzmacniają i odżywiają paznokcie, wspomagając ich szybką regenerację. Takie kolorowe emalie zawierające składniki odżywcze to świetny wybór przede wszystkim dla tych pań, które nie praktykują aplikowania bazy, czy odżywki pod lakier, tylko nakładają kolorowy lakier bezpośrednio na paznokcie. W takim przypadku szczególnie warto wybrać witaminowy i odżywczy produkt, który zapewni paznokciom nie tylko estetyczny wygląd, ale także pielęgnację. 

Kruche i łamliwe paznokcie – jak je chronić?

Bardzo łamliwe paznokcie mogą pozostać tylko mglistym wspomnieniem, jeśli do serca weźmiesz sobie kilka najważniejszych porad i będziesz stosować się do nich na co dzień. Podstawą do tego, by wzmocnić paznokcie, jest zaprzestanie szkodzenia im. Nie noś zbyt długich paznokci, bo bez dodatkowego utwardzenia są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jednak przesada w drugą stronę również nie jest dobra – nie piłuj i nie przycinaj ich więc zbyt krótko. 


Unikaj sprzątania bez rękawiczek, aby zminimalizować ryzyko narażenia płytki na kontakt z detergentami. Ostrożnie ściągaj stylizacje hybrydowe i żelowe, by uniknąć zdarcia wierzchniej warstwy płytki. Jeśli przyczyną łamliwych paznokci jest niedobór witamin i minerałów, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie i wzbogać ją o cenne składniki. 


Pełna regeneracja paznokci może trwać nawet do 3 miesięcy – mniej więcej tyle czasu trzeba do tego, by płytka odrosła na całej długości i została zastąpiona nową. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Aby nie zniwelować efektów osiągniętych przez jakiś czas, w czasie odrastania paznokci musisz je szczególnie chronić – bo każde kolejne uszkodzenie mechaniczne czy narażenie je na działanie detergentów zniweluje postępy pielęgnacyjne. 


Sprzątaj tylko w rękawiczkach, a na co dzień stosuj kosmetyki wzmacniające i chroniące płytkę, jak oliwki i olejki do paznokci i skórek. Pamiętaj również o tym, że nawet jedna warstwa jakiejkolwiek odżywki, bazy czy kolorowego lakieru będzie lepsza niż zupełny brak ochrony płytki. 

Dowiedz się więcej:

Zadbane i zregenerowane łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie – podsumowanie

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że kosmetyki i akcesoria do paznokci mogą albo przyczynić się do ich pielęgnacji, albo wręcz przeciwnie – znacznie pogorszyć ich stan. Wybieraj więc produkty wysokiej jakości i używaj ich zgodnie z przeznaczeniem, by zapewniły jak najwięcej korzyści przy zminimalizowaniu ryzyka osłabienia paznokci. Trzy najważniejsze zasady, o jakich należy pamiętać, aby w jak największym komforcie zregenerować osłabione paznokcie, to: ochrona, wzmacnianie i izolacja od szkodliwych czynników. 


Co na wzmocnienie paznokci wybrać? Akcesoria do paznokci delikatne dla płytki i skórek, serum i odżywkę, a także suplementy diety – to zestawienie, które w stosunkowo niedługim czasie powinno przynieść zadowalające efekty. Do dzieła!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel