ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
28.12.2021

Kwas AHA i BHA. Co to takiego?

Kwas AHA i BHA. Co to takiego?

Kwasy hydroksylowe od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko wśród kosmetologów, ale również wśród osób, które uwielbiają dbać o kondycję swojej skóry. Substancje te wykazują się silnym działaniem złuszczającym, nawilżającym oraz ujędrniającym. Dodatkowo przyspieszają odnowę komórkową, wyrównują koloryt skóry oraz okazują się wyjątkowo skuteczne w walce ze zmarszczkami, trądzikiem i innymi zmianami skórnymi.

Kwas AHA, BHA i PHA. Czym są?

Wśród kwasów hydroksylowych wyróżniamy trzy grupy:

  1. AHA: alfa-hydroksykwasy to najsilniejsze z kwasów hydroksylowych i dlatego ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień. To kwasy najbardziej uniwersalne i wykorzystywane najczęściej. Jednocześnie odpowiednio wykorzystywane gwarantują najbardziej widoczne efekty oczyszczające i odmładzające
  2. BHA: beta-hydroksykwasy. Do tej grupy kwasów należy tylko jeden kwas – salicylowy. Zazwyczaj poleca się go osobom o skórze tłustej, które walczą z nadmiernym wydzielaniem sebum i trądzikiem.
  3. PHA: poli-hydroksykwasy to najłagodniejsze z kwasów hydroksylowych i dlatego świetnie sprawdzają się przy cerach wrażliwych i naczynkowych oraz u osób, którym zależy jedynie na delikatnym odświeżeniu skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kwasy te mają wiele różnorodnych funkcji, które pozwalają na stosowanie ich w produktach oczyszczających, tonikach, kosmetykach nawilżających, maskach i peelingach. Ich głównym zadaniem jest złuszczanie naskórka. W zależności od budowy cząsteczki mogą wnikać nawet w głębokiego warstwy skóry. Żaden z kwasów nie jest lepszy ani gorszy od innego. Kluczem do sukcesu pielęgnacyjnego jest dobranie odpowiedniego dla swojej cery preparatu[1].

Preparaty z kwasami AHA, BHA i PHA stosuje się najczęściej przy takich problemach skórnych jak:

  • Trądzik;
  • Łojotok;
  • Przebarwienia;
  • Rozszerzone pory;
  • Zmarszczki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

UWAGA: Należy pamiętać, by nigdy nie stosować kosmetyków z kwasami na podrażnioną skórę. Zanim nałożysz preparat na całą twarz, zaaplikuj jego niewielką ilość na fragment skóry, by sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna. Nie stosuj kwasów u dzieci i codziennie nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

brunetka z buteleczką

Kwasy AHA. Dla kogo?

Kosmetyki, których formuła opiera się na kwasach AHA, zazwyczaj polecane są przy skórze dojrzałej, z oznakami starzenia i zniszczonej przez opalanie[3]. Jakich efektów możemy spodziewać się po ich zastosowaniu?

  • Kwasy AHA wykazują działanie nawilżające, złuszczające oraz antybakteryjne, a dodatkowo wzmacniają strukturę kolagenu w skórze. Przykładem substancji o takich właściwościach jest kwas mlekowy, o którym więcej przeczytasz w naszym artykule. Do polecanych kosmetyków z kwasem mlekowym należą: peeling Bingospa lub balsam Bandi;
  • Innym często wykorzystywanym przez kosmetologów kwasem AHA jest kwas glikolowy, który wyrównuje koloryt skóry, pobudza pracę jej komórek oraz wpływa na jej młody wygląd. Do polecanych kosmetyków z kwasem glikolowym należy m.in. serum Nacomi;
  • Osoby zmagające się z problemem trądziku najczęściej decydują się na zabiegi kwasem migdałowym. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie i złuszczająco, a ponadto znacząco spowalnia pracę gruczołów łojowych i ujędrnia skórę. Jest to kwas, który najczęściej wybiera się na początek przygody z kwasami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Do kwasów AHA należą także:

  • Kwas jabłkowy – wykorzystywany głównie jako wzmocnienie dla innych kwasów. Solo działa stosunkowo łagodnie i nie jest najbardziej efektywny[5].
  • Kwas winowy – powstaje z winogron. Działa na skórę trądzikową oraz z przebarwieniami posłonecznymi[6].
  • Kwas cytrynowy – jego główne zadanie to wyrównywanie pH skóry oraz wygładzenie. Stanowi świetne uzupełnienie pielęgnacji nawilżającej. Warto nakładać go pod krem nawilżający lub serum[7].
  • Kwas pirogronowy, o którym przeczytasz więcej na naszym blogu
  • Kwas szikimowy- modny w ostatnim czasie kwas, który często polecany jest dla osób z przebarwieniami skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kwasy BHA. Jak działają?

Jedynym dostępnym na rynku kwasem BHA jest kwas salicylowy pozyskiwany z malin, róż, kory wierzby, liści brzozy i kwiatów rumianku. Jak działa?

  • Zmiękcza i rozpuszcza keratynę w skórze, tym samym intensywnie złuszcza zalegający na niej martwy naskórek;
  • Normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum;
  • Odblokowuje i zwęża pory;
  • Pomaga pozbyć się zaskórników;
  • Zapobiega powstawaniu trądziku;
  • Rozjaśnia przebarwienia pozapalne;
  • Działa antybakteryjnie;
  • Jest łagodniejszy niż kwas AHA, w związku z czym z jego stosowaniem wiąże się mniejsze ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.[8]

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

olejek esencjonalny

Kwasy PHA, czyli sposób na wrażliwą skórę

Najłagodniejsze z kwasów hydroksylowych, czyli kwasy PHA wspaniale sprawdzają się przy skórze wrażliwej, suchej, naczynkowej. Substancje te działają podobnie do kwasów AHA, jednak dzięki swojej wyjątkowej formule nie podrażniają i nie wysuszają skóry tak jak alfa-hydroksykwasy. Jakich rezultatów możemy spodziewać się przy ich regularnym stosowaniu?

  • Cera stanie się nawilżona i odświeżona;
  • Poprawi się koloryt cery;
  • Skóra zyska na elastyczności;
  • Zmarszczki wygładzą się i staną się mniej widoczne;
  • Wszelkie podrażnienia, przesuszenia i zaczerwienienia zmniejszą się i będą mniej uciążliwe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Anna Dembińska

Anna Dembińska

Kosmetolog

Porada experta:

Pamiętaj, że dobroczynnych efektów działania kwasów nie zobaczysz od razu.

Fakt, skóra po pierwszym zabiegu może być odświeżona, lekko rozjaśniona, może zacząć się złuszczać, ale efekty takie jak rozjaśnienie przebarwień, spłycenie zmarszczek czy poprawa struktury cery widoczne będą dopiero po jakimś czasie. Pamiętaj, że cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni, zatem potrzeba czasu, aby skóra się zregenerowała i przebudowała na nowo.

W domu czy u kosmetyczki, czyli jak stosować kwasy hydroksylowe

Kwasy hydroksylowe, choć bardzo skuteczne w pielęgnacji skóry, mogą ją również podrażniać. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, przed ich zastosowaniem skonsultujmy się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem/kosmetyczką. Specjaliści doradzą nam, jaki sposób wykorzystywania kwasów sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej i stwierdzą, czy jesteśmy w stanie stosować je samodzielnie.

Jeśli stan naszej skóry wymaga intensywniejszych zabiegów, prawdopodobnie będziemy musiały udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego na całą serię zabiegów.

kobieta dba o twarz

Najlepsze produkty z kwasami AHA, BHA i PHA

  1. Jadwiga seria AHA – doskonałej jakości kosmetyki z kwasami AHA. W serii znajdziemy krem bioochronny, krem z kwasem migdałowym, krem Hydro AHA, krem odżywczo-normalizujący oraz maseczkę uspokajającą. Produkty działają przeciwstarzeniowo, redukując widoczność zmarszczek oraz zapobiegając powstaniu kolejnych. Znajdziemy w nich naturalne składniki aktywne m.in. olej jojoba czy olej z nasion malin.
  2. Some By Mi pianka do twarzy AHA BHA PHA – pianka myjąca do twarzy przeznaczona jest do pielęgnacji cery trądzikowej. Dogłębnie oczyszcza skórę, normalizuje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje pory. Do tego działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu realnie wpływa na zmniejszenie natężenia trądziku. Rozjaśnia też przebarwienia, redukując ich widoczność.
  3. OnlyBio pestkowy peeling – dodatek naturalnych pestek z owoców i kwasów AHA sprawia, że kosmetyk ten doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wymagającej oczyszczenia. Złuszcza martwy naskórek, przygotowując cerę do przyjęcia substancji z kolejnych kosmetyków. Produkt ma wegańską formułę, a 98% jego składników jest pochodzenia naturalnego.
  4. Bielenda Professional krem do twarzy z kwasami – krem od Bielendy to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na kompleksowej pielęgnacji przeciwstarzeniowej lub przeciwtrądzikowej. Dodatek kwasów AHA i PHA sprawia, że kosmetyk złuszcza skórę i dogłębnie ją nawilża. Cera jest oczyszczona i wygładzona oraz gotowa do zaabsorbowania składników z kosmetyków pielęgnacyjnych. Krem na lekką formułę, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze.
  5. Purito żel złuszczający do twarzy – nawilżający żel myjący od Purito to kosmetyk idealny do codziennego oczyszczania cery. Jest delikatny, ale skuteczny. Usuwa martwy naskórek, do tego wygładza, łagodzi podrażnienia i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dodatek wyciągu z drzewa herbacianego zadziała przeciwzapalnie, wpływając na zmniejszenie intensywności trądziku.
  6. YOPE AHA! Power – tonik złuszczający od YOPE to aż 90% składników naturalnego pochodzenia. Produkt jest wegański i ekologiczny, w swoim składzie zawiera kwasy kwiatowe AHA z jaśminu, hibiskusa, stokrotki oraz wiązówki błotnej. Do tego woda z czerwonych pomarańczy i adaptogeny. Wszystko to sprawia, że kosmetyk jest niezwykle skuteczny, a przy tym delikatny dla skóry.

Pozostałe kwasy i ich wpływ na skórę

Istnieje również grupa kwasów, które nie zaliczają się ani do kwasów AHA, ani BHA. Należą do nich m.in. kwas azelainowy, o którym pisaliśmy na naszym blogu, jak i kwas kojowy czy fitowy (o nim więcej na naszym blogu).

Na działanie kwasu na skórę ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze jest to wielkość cząsteczki. Im mniejsza będzie, tym głębiej wniknie, ale skutkiem tego może być też większe podrażnienie skóry.

Istotne jest również pH produktu. Kwasy o niższym pH wykazują silniejsze działanie na skórę. Z kolei lipofilność preparatu wiąże się z lepszym przenikaniem przez warstwę hydrolipidową. Kwasem lipofilnym jest np. kwas salicylowy, który doskonale sprawdza się u osób z cerą tłustą. Dzięki specjalnej budowie cząsteczki, kwas ten może przenikać przez tłuszcz, tym samym łatwiej penetrując poszczególne warstwy skóry.

Wszystkie te cechy warto brać pod uwagę, szukając kwasu idealnego dla siebie. Osoby o wrażliwej skórze powinny sięgać raczej po roztwory o wyższym pH i większych cząsteczkach. Będą działać łagodniej, ale mniejsze będzie ryzyko powstania podrażnień.

Na każdym etapie pielęgnacji kwasami należy także pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Kremy z filtrem trzeba stosować przez cały rok – nie tylko latem. Kwasy AHA, BHA i PHA mają właściwości fotouczulające. Nierozważne ich stosowanie bez odpowiedniej ochrony może poskutkować podrażnieniami, a nawet poparzeniem słonecznym. Rozsądek przede wszystkim!

twarz z bliska

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel