ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas azelainowy – co to jest, jakie ma właściwości i komu jest polecany?

Kwas azelainowy – co to jest, jakie ma właściwości i komu jest polecany?

Wykorzystanie kwasów w pielęgnacji skóry, zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinetach kosmetycznych, jest coraz bardziej popularne. Kwasy są znane przede wszystkim ze swojego działania złuszczającego i rozjaśniającego przebarwienia oraz wyrównującego koloryt skóry. To dość uniwersalne cechy dla praktycznie wszystkich kwasów. Każdy z nich ma jeszcze swoje dodatkowe, indywidualne cechy. Jednym z tych kwasów, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć, jest kwas azelainowy. Choć wykazuje nieco subtelniejsze działanie złuszczające niż inne popularne kwasy, to nadal jest ono dobre. Jak działa kwas azelainowy, jak stosować go w domowej pielęgnacji, a kiedy warto udać się do gabinetu na profesjonalny zabieg? Podpowiadamy!

Kwas azelainowy – uniwersalny kwas do pielęgnacji każdego rodzaju cery!

Wybór kwasów jest dość spory – choć każdy ma swoje indywidualne właściwości, to pewną grupę uniwersalnych cech można przypisać wszystkim. To przede wszystkim działanie złuszczające, rozjaśniające, wygładzające i spłycające drobne zmarszczki. Kwasy są również nieocenione w pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej: przede wszystkim ze względu na działanie złuszczające, ale również antybakteryjne i normalizujące wydzielanie sebum. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jednym z kwasów, który cieszy się ogromną popularnością, zarówno w pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej, jest kwas azelainowy. To jedna z najbardziej lubianych i popularnych substancji aktywnych, wykorzystywanych w pielęgnacji cery trądzikowej i z przebarwieniami

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kwas azelainowy naturalnie występuje w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest również naturalnie wytwarzany przez rodzaj drożdżaków, znajdujących się na skórze. Jednym z największych atutów tego kwasu, oprócz skutecznego działania, jest dość wysokie bezpieczeństwo stosowania: ta substancja jest dobrze tolerowana przez praktycznie każdy rodzaj skóry, także bardzo wrażliwą i naczynkową. Dzięki temu sam kwas, jak i kosmetyki z jego dodatkiem, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Co więcej, kwas azelainowy może być używany przez cały rok – w trakcie domowej kuracji lub po zabiegach w gabinecie warto jednak zadbać o solidną ochronę przeciwsłoneczną.

infografika1

Kwas azelainowy – najważniejsze właściwości

Kwas azelainowy to substancja o wszechstronnym działaniu. Przypisuje mu się przede wszystkim właściwości:

  • przeciwzapalne;
  • zmniejszające nadmierną keratynizację;
  • redukujące przebarwienia pozapalne. 

Kwas azelainowy wykazuje także działanie:

  • antybakteryjne;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwłojotokowe;
  • keratolityczne. 

Zostało udowodnione, że miejscowa aplikacja kwasu azelainowego w postaci 20% kremu lub 15% żelu jest cennym elementem w terapii popularnych dermatoz: trądziku pospolitego, trądziku różowatego czy schorzeń, którym towarzyszy hiperpigmentacja. Podobne zastosowanie ma m.in.kwas mlekowy.

infografika2

Zastosowanie kwasu azelainowego w domowej pielęgnacji

Dzięki swojemu wszechstronnemu i skutecznemu działaniu, przy jednoczesnej dobrej tolerancji nawet przez wrażliwą skórę, kwas azelainowy jest chętnie wybieranym składnikiem do domowej pielęgnacji. Zanim sięgniesz po nowy produkt lub zanim po raz pierwszy użyjesz nowego kwasu, wykonaj próbę uczuleniową na niewidocznym fragmencie skóry. Dopiero, gdy po upływie 48 godzin w miejscu testu nie wystąpi podrażnienie ani uczulenie, preparat możesz zastosować na większym obszarze skóry. Jeśli nie jesteś pewna co do tego, czy interesujący Cię kwas będzie dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Źle dobrany preparat i substancje aktywne w najlepszym przypadku mogą po prostu nie przynieść pożądanych rezultatów, a w najgorszym – podrażnić skórę. 

Kwas azelainowy jest dość popularnym składnikiem aktywnym dodawanym do produktów do pielęgnacji twarzy. Jest również dostępny jako samodzielny produkt do złuszczania skóry. W takiej postaci znajduje zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji skóry atopowej, trądzikowej, z trądzikiem różowatym, z przebarwieniami, a także ze skłonnością do powstawania zaskórników i stanów zapalnych mieszków włosowych. Działanie naprawcze i kondycjonujące polega przede wszystkim na subtelnym złuszczaniu naskórka i regulacji wydzielania sebum. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kwas azelainowy stymuluje komórki skóry do odnowy, dzięki czemu pomaga spłycać zmarszczki i przywrócić skórze jędrność. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu doskonale nadaje się do naprawczej pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej, tłustej i łojotokowej. 

Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym: zmniejsza zaczerwienienie skóry oraz ilość krostek. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Kwas azelainowy jako jeden z niewielu kwasów występuje też w formie leku bez recepty.

Udowodniono, że hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych bezpośrednio za powstawanie trądziku. Występuje w stężeniu 15 jak i 20%. Jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów w początkowej fazie leczenia trądziku.

uśmiechnięta kobieta dotyka skóry twarzy

infografika3

Dla kogo kwas azelainowy?

Dzięki wszechstronnemu działaniu kwas azelainowy sprawdzi się w pielęgnacji tak naprawdę każdego typu cery. Jest polecany przede wszystkim tym, którym zależy na:

  • efektywnym, ale nieagresywnym złuszczeniu martwego naskórka;
  • wygładzeniu skóry;
  • wyrównaniu struktury skóry;
  • redukcji plam pigmentacyjnych i pozbyciu się przebarwień;
  • odblokowaniu porów;
  • pozbyciu się zaskórników i zapobieganiu powstawaniu nowych – więcej na temat pielęgnacji skóry z zaskórnikami możesz przeczytać w naszym artykule;
  • zredukowaniu zmian trądzikowych – zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego;
  • regulacji wydzielania sebum i zmniejszeniu świecenia się skóry;
  • zniwelowaniu problemu nawracających stanów zapalnych mieszków włosowych.

infografika4

Środki ostrożności zalecane przy stosowaniu kwasu azelainowego

Choć kwas azelainowy jest dość dobrze tolerowany przez skórę, dzięki czemu może być używany nawet przez osoby z wrażliwą cerą, to jednak w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego składnika, a nawet z niego zrezygnować. 

Bardzo ostrożnie powinny stosować go osoby z ciemną karnacją – ponieważ kwas azelainowy ma właściwości rozjaśniające, w przypadku ciemniejszej cery trzeba uważać na jasne plamy, które mogą pojawić się po kuracji tym kwasem. 

Stosowanie kosmetyków silnie myjących, a także zawierających w składzie alkohol, może powodować podrażnienie skóry, jeśli będziesz używać ich w czasie kuracji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

infografika5

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel