ZADBANA SKÓRA
04.04.2022

Kwas fitowy – właściwości, zastosowanie i efekty

Kwas fitowy – właściwości, zastosowanie i efekty

Kwasy cieszą się ogromną popularnością w kosmetyce. Są chętnie wykorzystywane zarówno do domowej pielęgnacji, jak i do zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Kwasy to składniki aktywne, znane przede wszystkim ze swoich rewelacyjnych właściwości złuszczających martwy naskórek, a także rozjaśniających skórę i wyrównujących jej koloryt. Różne kwasy mają różne, dodatkowe właściwości, jednak wymienione cechy są uniwersalne dla wszystkich. Oprócz najbardziej znanych kwasów owocowych, takich jak kwas migdałowy, glikolowy czy mlekowy, istnieje jeszcze wiele innych, równie skutecznych, choć nieco mniej popularnych kwasów. Jednym z nich jest kwas fitowy – znany z rewelacyjnych właściwości antyoksydacyjnych i rozjaśniających plamy pigmentacyjne. Jak jeszcze działa kwas fitowy? Kto przede wszystkim powinien po niego sięgnąć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Kwas fitowy – właściwości i zastosowanie

Kwas fitowy, podobnie jak inne kwasy, ma swoje źródło w roślinach. W tym przypadku to przede wszystkim kukurydza, otręby zbóż, nasiona i rośliny strączkowe.

Działanie kwasów kojarzy się przede wszystkim ze złuszczaniem skóry. W przypadku kwasu fitowego właściwości eksfoliacyjne są jednak jedynie dodatkowym, dość subtelnym działaniem. Dopiero przy stężeniu ponad 10%, kwas fitowy ma działanie delikatnie złuszczające.

Do najważniejszych właściwości kwasu fitowego zalicza się przede wszystkim działanie kondycjonujące, naprawcze, odmładzające i rozjaśniające. Podobny wpływ na skórę ma m.in. kwas pirogronowy

Najistotniejszą funkcją kwasu fitowego jest jego działanie antyoksydacyjne. Ten kwas rewelacyjnie radzi sobie z neutralizacją wolnych rodników, dzięki czemu ma istotny wpływ na profilaktykę przeciwstarzeniową. Dodatkowo wykazuje działanie ochronne na DNA komórek, zabezpieczając je przed uszkodzeniami. To sprawia, że kwas fitowy jest nieocenionym składnikiem aktywnym o działaniu anti-aging.

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Kwas fitowy jest doskonałym promotorem przejścia dla wielu składników  aktywnych.

Szczególnie dobrze komponuje się z witaminą C i powoduje, że może ona wniknąć do głębokich warstw skóry.

Kwas fitowy jest również znany z tego, że „podkręca” działanie innych składników antyoksydacyjnych. Często spotykany jest w kosmetykach z dodatkiem witaminy C, gdzie już jego niewielka ilość ok. 1% znacząco wpływa na polepszenie właściwości kosmetyku

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Świetnie sprawdza się także w pielęgnacji cery o nierównym kolorycie i z przebarwieniami – wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające, w tym plamy pigmentacyjne. Dodatkowo zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Kwas fitowy dobrze sprawdzi się także w pielęgnacji cery mieszanej i z niedoskonałościami. Wykazuje bowiem łagodne działanie złuszczające naskórek, dzięki czemu pomaga dogłębnie oczyścić skórę i odblokować pory. Dodatkowo ma właściwości normalizujące wydzielanie sebum, a tym samym w dużym stopniu wspiera dbanie o skórę trądzikową i tłustą – podobnie jak kwas azelainowy

Na tym nadal nie koniec korzystnych właściwości kwasu fitowego. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia: ma bowiem działanie nawilżające. Przy okazji poprawia również napięcie skóry.

Kwas fitowy sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale także włosów. Stosowany jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych do włosów tworzy na nich warstwę ochronną, która zapobiega płowieniu koloru i chroni kosmyki przed negatywnym wpływem chlorowanej wody.

kobieta aplikuje serum na twarz

Dla kogo kwas fitowy?

Działanie kwasu fitowego nie jest agresywne, dlatego to dobry wybór dla osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z kwasami i boją się efektów lub tego, jak zareaguje ich skóra. Ten kwas sprawdzi się także dobrze wówczas, gdy inne kwasy o silniejszym działaniu spowodowały zaczerwienienia, uczucie pieczenia czy swędzenia, bądź wywołały podrażnienia.

Kwas fitowy nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, także tej bardzo wrażliwej, a nawet z trądzikiem różowatym. 

Ze względu na szeroki zakres działania, kwas fitowy może być stosowany do pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery. Dzięki temu, że nawilża skórę, sprawdzi się w przypadku cery suchej i normalnej. Działanie normalizujące wydzielanie sebum sprawia, że kwas fitowy jest przydatny w codziennej pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Działanie rozjaśniające sprawdzi się u osób, które borykają się z problemem przebarwień i plam pigmentacyjnych. Kwas fitowy, dzięki temu, że zapobiega tworzeniu się plam, będzie również pomocny w pielęgnacji skóry z tendencją do tworzenia się plam i przebarwień.

Podobne właściwości wykazuje m.in. kwas azelainowy

Dodatkowo kwas fitowy oczyszcza pory, co w połączeniu z właściwościami normalizującymi wydzielanie sebum sprawia, że jest cennym składnikiem w pielęgnacji cery problematycznej.

Kwas fitowy nie uwrażliwia skóry na słońce, dlatego może być stosowany przez cały rok. Pamiętaj jednak o tym, by w czasie stosowania kosmetyków z kwasem fitowym używać filtrów przeciwsłonecznych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

procedura oczyszczania skóry

Zastosowanie kwasu fitowego

Kwas fitowy jest częstym dodatkiem do codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych, jak toniki, serum, kremy, balsamy i produkty do włosów. Ze względu na to, że wykazuje właściwości wzmacniające działanie innych antyoksydantów, bardzo często w kosmetykach występuje w duecie z witaminą C – działanie tych dwóch substancji świetnie się uzupełnia.

Kwas fitowy często znajduje się w liniach kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, cienkiej, z rozszerzonymi naczynkami, a także podatnej na podrażnienia.

Często w kosmetykach łączy się go z innymi kwasami, najczęściej AHA lub BHA.

Zabiegi z kwasem fitowym

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu fitowego to dość popularny wybór w gabinetach kosmetycznych. W takich ściśle kontrolowanych warunkach może być użyty kwas o wyższym stężeniu. Po aplikacji kwasu, a następnie zmyciu go po określonym czasie, wykonuje się maskę łagodzącą. Zabieg kończy się aplikacją kremu pielęgnacyjnego o działaniu kojącym, nawilżającym i ochronnym.

Pierwsze efekty są widoczne już po jednym zabiegu, jednak aby uzyskać w pełni satysfakcjonujące rezultaty, wykonuje się serię zabiegów. Z reguły wystarczą do tego 3-4 zabiegi, wykonane w odstępie tygodnia-dwóch.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

kobieta pielęgnuje twarz

Przeciwwskazania do stosowania kwasu fitowego

Choć kwas fitowy jest dość łagodny i wykazuje duże bezpieczeństwo stosowania, w niektórych przypadkach nie powinno się go stosować. Przeciwwskazania do używania kwasu fitowego to:

  •  ciąża i okres karmienia piersią;
  •  kuracja retinoidami;
  •  bardzo ciężki przebieg trądziku;
  • aktywna opryszczka;
  • przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym;
  •  podrażniona lub mocno opalona skóra;
  •  choroby autoimmunologiczne;
  •  stan po zabiegu chirurgicznym (w ciągu ostatnich 2 miesięcy);
  •  choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel