Kwas hialuronowy – na co warto go stosować? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Wszystkie boimy się pierwszych oznak starości i z przerażeniem wyczekujemy pojawienia się siwych włosów oraz widocznych zmarszczek. Niestety, czasu nie da się oszukać i z biegiem lat wygląd każdej z nas ulega poważnym zmianom. Chcąc skutecznie je przyhamować, staramy się jak najlepiej dbać o urodę. Codziennie nakładamy na twarz kolejne warstwy kremów przeciwzmarszczkowych i składamy częste wizyty w salonach kosmetycznych z nadzieją, że któryś z wypróbowanych sposobów w końcu przyniesie upragnione efekty. Przestańmy się jednak oszukiwać i spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli do tej pory tak się nie stało, szanse na ich powodzenie z każdym dniem stają się coraz mniejsze. Na szczęście istnieje niezawodna metoda na znaczące spowolnienie procesu starzenia się. O czym mowa? Oczywiście o kwasie hialuronowym!
Spis treści
- Z czego powstaje kwas hialuronowy? Krótka charakterystyka substancji
- Rodzaje kwasu hialuronowego
- Zastosowanie kwasu hialuronowego
- Kwas hialuronowy w kosmetykach – na co pomaga?
- Po jakim czasie działa kwas hialuronowy?
- Z czym łączyć kwas hialuronowy, a z czym nie?
- Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym wybrać?
- Kwas hialuronowy w formie proszku
- Kwas hialuronowy w formie żelu
- Potrójny kwas hialuronowy
- Kosmetyki z kwasem hialuronowym – podsumowanie
Z czego powstaje kwas hialuronowy? Krótka charakterystyka substancji
Kwas hialuronowy jest jednym z dwóch głównych elementów wchodzących w skład skóry – wraz z kolagenem odpowiada za jej odpowiednie nawilżenie, sprężystość i młody wygląd. Najważniejszą funkcją tego związku chemicznego jest wiązanie wody, dzięki czemu naszej skórze nie grozi przesuszenie, którego nieuchronnym rezultatem jest powstawanie zmarszczek. Zadaniem kwasu hialuronowego jest utrzymanie kolagenu i elastyny, aby skóra była sprężysta, napięta oraz elastyczna.
Kwas hialuronowy jest zaliczany do grupy polisacharydów. Jest naturalnym biopolimerem, który ma taką samą budowę zarówno u człowieka, jak i u innych kręgowców. Co ciekawe, kwas hialuronowy ma również taką samą budowę u… bakterii.
Cząsteczki kwasu, które uległy rozpadowi w młodym organizmie bez problemu są zastępowane nowymi. Taki proces powoduje, że skóra osób przed trzydziestym rokiem życia zawsze wygląda świeżo i sprężyście. Niestety z wiekiem nasz organizm traci umiejętność szybkiej regeneracji i nie jest w stanie w odpowiednim tempie wytworzyć nowych elementów odpowiadających za elastyczność skóry. Wraz z rosnącą różnicą między ilością obumierających i nowopowstających cząsteczek kwasu hialuronowego nasza twarz coraz bardziej wiotczeje i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Na szczęście w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie same zadbać o spowolnienie tego procesu – wystarczy, że dostarczymy naszej umęczonej skórze zastrzyk odpowiedniej jakości kwasu hialuronowego.
Rodzaje kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest w pełni bezpieczny, ponieważ nie zwiększa reaktywności skóry na promieniowanie ultrafioletowe, przez co może być stosowany zarówno podczas zimy, jak i lata.
Wyróżniamy trzy rodzaje kwasu hialuronowego, ze względu na wielkość jego cząsteczek i długość łańcucha. To kwas hialuronowy małocząsteczkowy, średniocząsteczkowy, a także wielkocząsteczkowy. Wielkość cząsteczek określa się przy pomocy jednostki, jaką są kilodaltony.
Kwas hialuronowy małocząsteczkowy ma 5-20 kDa. Niewielki rozmiar cząsteczek sprawia, że ta substancja ma zdolności do przenikania w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu dobrze ją nawilża od wewnątrz.
Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy to ten o masie 100-300 kDa. Większa średnica cząsteczek nieco utrudnia przeniknięcie w głębsze warstwy skóry. Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy doskonale nawilża za zewnętrzną warstwę naskórka.
Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy to ten o masie 100-1400 kDa. Nie przenika przez skórę, ale utrzymuje się na jej powierzchni, dzięki czemu zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Jego funkcję pielęgnacyjną można przyrównać do tworzenia ochronnego filmu na skórze, czy tarczę, która nie pozwala odparować wilgoci ze skóry.
Jest to produkt bardzo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest bardzo niskie. Aktualnie wykorzystywana jest syntetyczna postać tego związku, wytwarzana w warunkach laboratoryjnych. Tę metodę opracowano w latach dziewięćdziesiątych. Wcześniej był pozyskiwany z tkanek zwierzęcych, np. z krwi pępowinowej lub grzebienia koguta.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
W jakich dziedzinach jego użycie zostało zatwierdzone? Lekarze i kosmetolodzy wykorzystują go do zabiegów w wielu dziedzinach, a są to między innymi:
- ginekologia,
- ortopedia,
- otolaryngologia, np. regeneracja strun głosowych,
- proktologia – nawilża błonę śluzową i usprawnia gojenie,
- okulistyka, np. operacje przeszczepu rogówki lub usunięcia zaćmy.
Kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w medycynie estetycznej. Sięga się po niego w celu odmłodzenia skóry – to bezpieczna alternatywa dla wielu inwazyjnych operacji plastycznych. Takie zabiegi wygładzają zmarszczki, wypełniają policzki i zmniejszają blizny. Aby uzyskać pożądany efekt, kwas wstrzykuje się pod skórę przy pomocy cienkiej igły.
Niektóre badania wykazują, że wstrzykiwanie w zmarszczki twarzy produktu zawierającego kwas hialuronowy może zmniejszyć zmarszczki na okres do jednego roku. Również przyjmowanie doustnie produktu zawierającego kwas hialuronowy wydaje się zmniejszać zmarszczki i uszkodzenia spowodowane działaniem słońca. Poza tym stosuje się go również na włosy, ponieważ wzmacnia ich cebulki. Dodatkowo niweluje różnego rodzaju niedoskonałości, drobne zmarszczki znajdujące się np. na dłoniach.
Kwas hialuronowy w kosmetykach – na co pomaga?
Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach – zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Kwas hialuronowy w kosmetykach ma działanie przede wszystkim nawilżające i zatrzymujące nawilżenie, a także wypełniające zmarszczki.
- Nawilżanie – kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę: jego jedna cząsteczka może zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody (w przeliczeniu: 1 g kwasu hialuronowego wiąże nawet 6 litrów wody!). Więcej w tej kwestii dodawać chyba nie trzeba!
- Wygładzanie skóry i redukcja widoczności zmarszczek – kwas hialuronowy ma również zdolności wygładzające skórę, poprzez to, że wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Z tego samego względu jest również cenionym składnikiem w pielęgnacji anti-aging.
- Łagodzenie podrażnień – kwas hialuronowy wykazuje również właściwości łagodzące podrażnienia, dzięki czemu jest chętnie wybierany również do wzbogacania kosmetyków o działaniu kojącym, przede wszystkim do podrażnionej i wrażliwej skóry.
- Ogólna poprawa wyglądu i kondycji skóry – kwas hialuronowy dobrze nawilża, wygładza i koi. Dlatego jego regularne stosowanie przekłada się na ogólną poprawę kondycji i wyglądu skóry.
Warto pamiętać również o tym, że kwas hialuronowy wpływa korzystnie również na skórę głowy oraz na włosy – z tych samych względów. Dlatego jeśli Twoim problemem jest sucha i podrażniona skóra głowy, a także przesuszone kosmyki, sięgnij po produkty pielęgnacyjne właśnie z tym składnikiem.
Po jakim czasie działa kwas hialuronowy?
Wiele osób zastanawia się, jak stosować kwas hialuronowy. Właściwe użycie, czyli zgodnie z przeznaczeniem oraz wskazaniami zamieszczonymi na opakowaniu, powinno przynieść bardzo szybki i bardzo dobry efekt. Zazwyczaj produkty tego typu stosujemy codziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. Co więcej, jest to składnik, który może znajdować się w kosmetykach dedykowanych do każdego rodzaju skóry. Bez względu na to, czy jest ona sucha, tłusta czy mieszana.
To, po jakim czasie działa kwas hialuronowy, jest kwestią w dużej mierze zależną od kilku czynników. To przede wszystkim regularność stosowania kosmetyków z jego zawartością, wyjściowy stan skóry czy włosów w momencie rozpoczęcia kuracji (im bardziej wysuszona i osłabiona skóra czy włosy, tym później mogą być zauważalne korzystne efekty). W jednym przypadku może to więc być kilka dni, w innym – nawet kilka tygodni.
Z czym łączyć kwas hialuronowy, a z czym nie?
Kwas hialuronowy jest składnikiem bezpiecznym i neutralnym, jeśli chodzi o interakcje z innymi substancjami. Dlatego lista składników, z którymi można go łączyć, aby wzmocnić efekty kuracji, jest całkiem długa. To przede wszystkim:
- retinol,
- kwasy AHA i BHA,
- witaminy i antyoksydanty,
- ceramidy i peptydy.
Czy więc są składniki, z którymi lepiej nie łączyć kwasu hialuronowego? Lepiej unikać połączenia z:
- Kwasem salicylowym – bo może on wpływać niekorzystnie na jego stabilność, a tym samym zmniejszać jego skuteczność.
- Olejami – choć to połączenie nie ma skutków ubocznych, to lepiej unikać go ze względu na to, że oleje po prostu utrudniają przenikanie kwasu hialuronowego do skóry.
Rada experta:
Kwas hialuronowy przydaje się również w pielęgnacji skóry po różnych zabiegach kosmetycznych, które mogą naruszyć naturalną warstwę ochronną skóry.
Przesuszenie, podrażnienie, zaczerwienienie, czy swędzenie skóry po peelingach chemicznych, złuszczaniu silnymi kwasami, czy po laseroterapii to problemy, które można złagodzić właśnie poprzez stosowanie między innymi kwasu hialuronowego.
Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym wybrać?
Wybór kosmetyków z kwasem hialuronowym jest całkiem spory – od produktów do demakijażu, przez maseczki pielęgnacyjne, po kremy i sera z tym składnikiem. Dotyczy to również kosmetyków do pielęgnacji całego ciała, a także włosów i skóry głowy.
Na rynku istnieje wiele produktów zawierających różne stężenie kwasu hialuronowego. Czym się od siebie różnią? Który z nich okaże się dla nas najlepszy? Jaki kwas hialuronowy wybrać?
Kwas hialuronowy w formie proszku
Istnieją dwa rodzaje kwasu hialuronowego w proszku: kwas hialuronowy wielocząsteczkowy HMW oraz kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW.
Tym, co dla nas najbardziej interesujące jest fakt, że obie te substancje są czystymi solami kwasu hialuronowego. Oznacza to, że nie zostały w niczym rozpuszczone i nie posiadają w swoim składzie żadnych dodatków. Z tego powodu nigdy nie można stosować ich bezpośrednio na skórę – przed użyciem należy połączyć je z innymi preparatami.
Kwas hialuronowy w formie żelu
Większość dostępnych na rynku kwasów hialuronowych występuje w formie żelu. Najczęściej są to kwasy o stężeniu 1%, 1,5% lub 3% o różnej masie cząsteczkowej. Tego typu produkty zawierają w swoim składzie wodę lub hydrolat, a także konserwant, dzięki któremu preparat może być stosowany nawet do kilkunastu tygodni. Oprócz żelu, na rynku dostępne są również preparaty w formie maseczki z kwasem hialuronowym.
Potrójny kwas hialuronowy
Potrójny kwas hialuronowy (występujący w formie roztworu) charakteryzuje się zawartością trzech rodzajów kwasu o różnej masie cząsteczkowej w składzie. Dzięki temu preparat ma wyjątkowo silne działanie.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym – podsumowanie
Po jakie kosmetyki zawierające kwas hialuronowy warto sięgnąć? Sprawdź nasz ranking produktów, które zdecydowanie warto umieścić w top3 kosmetyków z kwasem hialuronowym.
- Serum do twarzy z kwasem hialuronowym Nacomi Next Level – sucha skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia z różnych stron. Wesprzyj ją przy pomocy ultranawilżającego serum. Lekka formuła zapewni głębokie nawilżenie skóry, a także jej ujędrnienie i wygładzenie bez uczucia ciężkości i lepkości!
- Nawilżający krem-maska Mixa Hyalurogel Noc – skóra najlepiej regeneruje się nocą. Wesprzyj ten proces, stosując na noc produkt intensywnie nawilżający i łagodzący Mixa Hyalurogel.
- Łagodny żel do mycia twarzy Q + A Hyaluronic Acid – o nawilżenie i komfort skóry możesz zadbać już na etapie jej oczyszczania. Wybierz łagodny żel Q+A z kwasem hialuronowym. Jego formuła to aż 94,7% naturalnych składników, dzięki czemu jest jeszcze łagodniejszy!
Pamiętaj – wybierając kosmetyki z kwasem hialuronowym, kieruj się przede wszystkim specyficznymi wymaganiami Twojej skóry!
Poznaj inne kwasy organiczne: kwas salicylowy i wszystko co musisz o nim wiedzieć