Kwas pirogronowy często jest wybierany przez posiadaczy cery problematycznej: trądzikowej, łojotokowej, z przebarwieniami, czy z tendencją do powstawania zaskórników. Dodatkowo dobrze radzi sobie z niewielkimi zmarszczkami, a także z bliznami i nierównościami skóry. Oprócz tego wykazuje świetne właściwości złuszczające. Efekty pielęgnacji problematycznej skóry kosmetykami z kwasem pirogronowym są więc dla wielu osób bardzo zadowalające. Co warto wiedzieć na temat tego kwasu i jego działania? Podpowiadamy!
Spis treści
Kwas priogronowy – właściwości i zastosowanie
Kwas pirogronowy należy do mniej znanej grupy kwasów, do tak zwanych alfa-ketokwasów (AKA). W swoim działaniu kwas pirogronowy bardzo przypomina działanie kwasów AHA, jednak dzięki grupie ketonowej łatwiej penetruje skórę tłustą, a przedostanie się przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe nie sprawia mu większego problemu.
Pozyskuje się go najczęściej z octu, miodu lub sfermentowanych owoców, np. jabłek. Cząsteczki kwasu pirogronowego są niewielkie, dlatego ta substancja dość dobrze penetruje w głąb skóry. Ten kwas jest częstym wyborem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry trądzikowej, łojotokowej, z przebarwieniami i tendencją do powstawania zaskórników. Kwas pirogronowy, podobnie jak kwas azelainowy, dobrze radzi sobie również z widocznymi zmarszczkami, bliznami i nierównościami skóry, jest również pomocny w łagodzeniu objawów rogowacenia okołomieszkowego. W kosmetologii i dermatologii najczęściej używa się stężenia 40-70%.
Wykazuje więc przede wszystkim świetne właściwości eksfoliujące, a także naprawcze. Połączenie tych dwóch właściwości daje naprawdę świetne efekty!
Do najważniejszych właściwości kwasu pirogronowego można zaliczyć działanie:
- Złuszczające – dzięki czemu doskonale oczyszcza skórę, odblokowując pory i zapobiegając powstawaniu zaskórników, a tym samym: minimalizując ryzyko powstawania zmian trądzikowych.
- Rozjaśniające przebarwienia – to sprawia, że po kwas pirogronowy chętnie sięgają ci, którzy borykają się z plamami i nierównym kolorytem skóry różnego pochodzenia. Kwas pirogronowy świetnie wyrównuje koloryt skóry, nadając jej przy tym zdrowego, promiennego wyglądu.
- Normalizujące wydzielanie sebum – dzięki temu skóra produkuje mniej łoju, a tym samym mniej się świeci. W efekcie jest również mniej podatna na powstawanie zaskórników: im mniej sebum, tym mniejsze ryzyko zablokowania ujść mieszków włosowych, a tym samym tworzenia się zaskórników i rozwoju trądziku;
- Antybakteryjne – dzięki temu pomaga zredukować ilość zmian trądzikowych, sprawiając, że cera odzyskuje zdrowy wygląd.
- Odmładzające – kwas pirogronowy stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, a tym samym wpływa korzystnie na młodszy wygląd skóry i jej większą jędrność i gęstość.
- Spłycające blizny – zarówno te powstałe po krostach trądzikowych, jak i o innym podłożu.
- Nawilżające – każdy rodzaj cery wymaga nawilżenia. Zachowanie optymalnego poziomu nawodnienia skóry warunkuje jej zdrowy wygląd i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Zdrowa skóra to dobrze nawilżona skóra! Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia skórze mieszanej, tłustej, czy łojotokowej nie jest łatwe. Wiele kosmetyków okazuje się zbyt ciężkich (przez co potęguje się efekt błyszczenia się skóry) lub zbyt lekkich (przez co nawilżenie jest niedostateczne). W wielu przypadkach kuracje zewnętrzne są łączone z wewnętrznymi, które często przesuszają skórę. W takim przypadku kwas pirogronowy będzie idealnym wyborem!
Można więc śmiało powiedzieć, że kwas pirogronowy jest niezastąpiony w terapii trądziku, kompleksowo działając na skórę. Pomaga wygasić aktywne stany zapalne, odkaża skórę, odblokowuje pory, a także pomaga spłycić blizny i zmniejszyć ich widoczność
Rada experta:
Pamiętaj, że rodzaj kwasu, stężenie, jak i czas jego aktywności na skórze – dobiera dermatolog, kosmetolog bądź kosmetyczka.
Nigdy nie eksperymentuj w domu na własną rękę z wysokimi stężeniami kwasów, ponieważ skończyć się to może poparzeniem, a nawet nieodwracalnymi zmianami skóry. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje Twoja skóra. Dlatego nawet łagodne kwasy o niskich stężeniach wprowadzaj do pielęgnacji bardzo ostrożnie. Przed pierwszym użyciem zawsze wykonaj test uczuleniowy!
Rola kwasu pirogronowego w pielęgnacji problematycznej cery
Podstawą pielęgnacji cery problematycznej jest jej dokładne, ale jednocześnie łagodne oczyszczanie, a także nawilżanie. Nieodłącznym elementem pielęgnacji cery problematycznej jest regularne złuszczanie naskórka. Dzięki temu odblokujesz pory, zmniejszając ryzyko tworzenia się zaskórników i wągrów.
Peelingi do twarzy ziarniste nie są jednak dobrym wyborem w przypadku aktywnych stanów zapalnych skóry. Po pierwsze: mechaniczne złuszczanie naskórka przy trądziku podrażni skórę. Po drugie: w ten sposób rozsiejesz bakterie na inne partie twarzy, więc finalnie wyprysków będzie jeszcze więcej! Peelingi enzymatyczne mogą z kolei okazać się za słabe. W pielęgnacji skóry problematycznej nieocenione jest działanie kwasów.
Kwasy AHA i BHA są znane ze swoich właściwości doskonale złuszczających. To właśnie dlatego peelingi chemiczne (bo do takich zaliczają się kwasy) są najczęściej wybierane do pielęgnacji cery problematycznej. Oprócz świetnych właściwości eksfoliacyjnych kwasy mają także wiele innych zalet.
Do kompleksowej pielęgnacji cery problematycznej, przede wszystkim zanieczyszczonej (zatkane pory, zaskórniki, krostki trądzikowe), a także przetłuszczającej się i o nierównej strukturze, świetnie sprawdzi się właśnie kwas pirogronowy. Doskonale oczyści skórę, dzięki czemu problem niechcianych zmian zostanie rozwiązany, a jednocześnie nie podrażni i nie wysuszy jej.
Kwas pirogronowy – jak stosować?
Kwas pirogronowy jak najbardziej można stosować w domowej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków do codziennego użytku, które w składzie zawierają kwas pirogronowy. To najczęściej sera, maseczki i kremy, a także kuracje złuszczające stosowane w formie maseczki (nakłada się je na kilka minut, a następnie zmywa wodą).
Przed rozpoczęciem kuracji kwasem pirogronowym na własną rękę, warto skonsultować się również z dermatologiem – zwłaszcza, jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa bądź zaburzone są funkcje jej bariery ochronnej.
Jeśli zdecydujesz się na kurację kwasem pirogronowym w gabinecie kosmetycznym, pamiętaj o tym, że aby uzyskać pełne, satysfakcjonujące efekty, konieczne będzie przeprowadzenie serii zabiegów. Przeważnie jest ich kilka (najczęściej 6) i powtarza się je co około 14 dni.
Aby latem cieszyć się gładszą i zrewitalizowaną cerą, na zabiegi najlepiej zdecydować się jeszcze jesienią.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu pirogronowego
Kwas pirogronowy ma dość intensywne działanie, dlatego raczej nie sprawdzi się u osób z cerą bardzo wrażliwą i podatną na powstawanie podrażnień. Nie powinny sięgać po niego również osoby:
- ciężarne i karmiące piersią,
- ze zmianami łuszczycowymi,
- w czasie kuracji retinoidami,
- z atopowym zapaleniem skóry,
- z aktywną opryszczką,
- z chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi skóry.
Kwasu pirogronowego (jak i zresztą każdego innego) nie powinno się stosować na uszkodzonej (podrażnionej lub skaleczonej) skórze, a także w przypadku uczulenia na składniki kwasu.
Pamiętaj – przystępując do kuracji z kwasami, dobrze rozważ wszystkie wymagania i ograniczenia Twojej cery!