ZADBANA SKÓRA
01.11.2020

Kwas salicylowy na twarz, działanie, stosowanie – jak może pomóc w pielęgnacji cery?

Kwas salicylowy na twarz, działanie, stosowanie – jak może pomóc w pielęgnacji cery?

Choć wszyscy marzymy o pięknej i zdrowej cerze, to niestety wielu z nas boryka się z problemami rozszerzonych porów, nadmiernego wydzielania sebum oraz powracającego trądziku. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej postawić na kwas salicylowy lub dobrej jakości kosmetyki z jego zawartością. Tego rodzaju preparaty szybko i skutecznie poprawią kondycję naszej skóry, sprawiając, że nasza skóra twarzy znowu stanie się piękna i promienna.

Co to jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy należy do grupy BHA, czyli beta-hydroksykwasów, które często stosowane są zarówno w farmakologii, jak i w kosmetyce. Związek ten po raz pierwszy został wyodrębniony w XIX w. przez niemieckiego naukowca Hermanna Kolbego, który w tym celu wykorzystał korę wierzby białej. Jego odkrycie sprawiło, że kwas salicylowy stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych związków chemicznych oraz pozwoliło na szybszy rozwój medycyny.


Kwas salicylowy jest wydzielany syntetycznie i ma postać drobnego białego proszku lub bezbarwnych, igiełkowatych kryształków. W kosmetykach do pielęgnacji twarzy należy szukać go pod nazwą Salicylid Acid. W produktach do pielęgnacji skóry można często spotkać trzy klasy kwasów: alfa-hydroksykwasy (AHA), poli-hydroksykwasy (PHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Grupa kwasów BHA jest niewielka, ponieważ zalicza się do niej tylko kwas salicylowy. Oznacza to, że część hydroksylowa cząsteczki jest oddzielona od części kwasowej dwoma atomami węgla. Dzięki tej strukturze kwas salicylowy jest lepiej rozpuszczalny w oleju, dzięki czemu może przenikać przez warstwy lipidowe między komórkami skóry i dokładniej wnikać w pory skóry. Dla porównania kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, co stanowi podstawową różnicę między tymi dwoma rodzajami substancji. 


Kwas salicylowy jest również środkiem złuszczającym. Jego działanie umożliwia rozbicie komórek skóry oraz ich złuszczanie. Jedną z przyczyn trądziku jest fakt, że komórki skóry nie zachowują się normalnie i zamiast złuszczać się w zdrowym cyklu komórkowym, zlepiają się ze sobą i zatykają pory, tworząc cysty i zaskórniki. Kwas salicylowy powoduje zmiękczenie i złuszczanie wierzchniej warstwy komórek skóry, co odblokowuje zaczopowane ujścia mieszków włosowych.

Dowiedz się więcej:

Kwas salicylowy – na co stosować?

Kwas salicylowy stosowany na twarz to jedna z bardzo skutecznych i lubianych metod walki z trądzikiem. Ta substancja doskonale oczyszcza skórę, przede wszystkim z martwych komórek naskórka, a także oczyszcza pory oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry, a nawet jej obrzęki. Tym samym doskonale zwalcza uporczywe pryszcze, a także przyspiesza proces gojenia się skóry. Kwas salicylowy na trądzik to jedna z najlepszych broni! 

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy a oczyszczanie i regeneracja skóry

Jednak działanie kwasu salicylowego nie ogranicza się tylko do rozwiązywania problemu trądziku na twarzy. Ta substancja znajduje zastosowanie również w pielęgnacji skóry głowy, w tym skalpu, a także skóry stóp. 


Kwas salicylowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego działa złuszczająco, wnikając w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu dociera aż do mieszków włosowo-łojowych, tym samym wspierając walkę z nadmiernym wydzielaniem sebum. Co więcej: hamuje również proces nawarstwiania się martwych komórek naskórka, a także stymuluje jego odnowę.


Wpływa korzystnie na zmniejszenie widoczności blizn, przydaje się również przy usuwaniu odcisków na skórze. 

Dowiedz się więcej:

Kwas salicylowy na łupież i ŁZS

Kwas salicylowy działa również przeciwłupieżowo, dzięki czemu znajduje zastosowanie w kosmetykach do włosów o działaniu przeciwłupieżowym – przede wszystkim w szamponach przeciwłupieżowych. 


Co więcej, produkty z kwasem salicylowym są polecane osobom z AZS i ŁZS, a także z liszajem czy łuszczycą. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa przede wszystkim jego działanie antybakteryjne i stymulujące skórę do odnowy. 

Zalety i wady kwasu salicylowego

Efekty stosowania kwasu salicylowego przede wszystkim na twarz są dla wielu osób bardzo satysfakcjonujące. Kosmetyki zawierające tę substancję są polecane przede wszystkim osobom o skórze skłonnej do zanieczyszczeń porów, a także trądziku. Kwas salicylowy wykazuje działanie łagodniejsze niż kwasy AHA, dlatego bez obaw można wykorzystać go również do pielęgnacji cery suchej i podatnej na przesuszanie. W takim przypadku warto jednak zawsze przeprowadzić wcześniej próbę na niewielkim fragmencie skóry. 


Do najważniejszych zalet kwasu salicylowego można zaliczyć:


  • redukcję trądziku,
  • zapobieganie pojawianiu się wyprysków,
  • złuszczanie martwego naskórka i zapobieganie gromadzeniu się go na powierzchni skóry,
  • normalizacja wydzielania sebum,
  • wspieranie procesów regeneracyjnych naskórka,
  • regulacja odnowy komórkowej skóry,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • wyciszanie podrażnień,
  • redukcję przebarwień, a także wyrównanie kolorytu skóry,
  • stymulacja produkcji kolagenu,
  • zwiększenie gęstości skóry,
  • wspieranie działania niektórych kosmetyków, przede wszystkim tych z witaminą A i C
  • redukcję łupieżu,
  • zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych mieszków włosowych,
  • ogólną poprawę kondycji i wyglądu skóry.


Jednak kwas salicylowy nie jest substancją bez wad – przynajmniej tych potencjalnych. Choć kwas salicylowy jest ogólnie uznawany za bezpieczny, to może powodować podrażnienia: zwłaszcza przy pierwszym użyciu w przypadku skóry wrażliwej. 


Oprócz tego kwas salicylowy może:


  • usuwać nadmiar sebum, przez co może wysuszać skórę i nieco ją podrażniać,
  • powodować rumień, pieczenie, wysypkę lub nadmierne złuszczanie naskórka,
  • wywoływać uczucie mrowienia lub kłucia skóry,
  • powodować swędzenie i uczucie ściągnięcia skóry.


Pamiętaj o tym, że w przypadku uczulenia na salicylany lub nadwrażliwość na tę grupę składników, nie można sięgać po kwas salicylowy. Druga bardzo istotna kwestia to, że w czasie kuracji kosmetykami zawierającymi kwas salicylowy należy unikać ekspozycji na słońce oraz nie można korzystać z solarium. Skórę należy także zabezpieczać kremem z filtrem SPF, co najmniej SPF 50.

Dowiedz się więcej:

Jak stosować kwas salicylowy?

Planując korzystanie z kwasu salicylowego lub kosmetyków z jego zawartością, należy pamiętać o tym, że:


  • Wybrany produkt w swoim składzie powinien zawierać co najmniej 1-2% kwasu;
  • Przy cerze tłustej kosmetyków z kwasem należy używać codziennie.
  • Mając cerę wrażliwą, lepiej wybierać preparaty o mniejszym stężeniu kwasu i co kilka miesięcy robić sobie od nich kilkutygodniową przerwę.
  • Terapię kwasem zawsze należy uzupełnić dobrej jakości kremami albo serami nawilżającymi skórę.
  • Podczas kuracji kwasem warto korzystać z dobrej jakości kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.
  • Serum z kwasem salicylowym zaleca się stosować wyłącznie na noc.


Produktów z kwasem salicylowym nie powinno się stosować na dużych powierzchniach ciała ani na wszelki wypadek, gdy skóra tego nie wymaga.

Jeżeli przyjmujesz leki, warto skonsultować wybór preparatów zawierających kwas salicylowy z lekarzem.

Kobieta z czystą i zadbaną cerą

Czy każdy może stosować kwas salicylowy?

Kwas salicylowy na przebarwienia i twarz zapewnia dobre efekty, dlatego wiele osób jest zainteresowanych stosowaniem go. Czy jednak wszyscy mogą po niego sięgnąć?


Stężenie większości dostępnych bez recepty kremów i środków czyszczących z kwasem salicylowym – często na poziomie 2% – nie jest wysokie. Te produkty zazwyczaj są dobrze tolerowane, chociaż w pierwszym kontakcie warto zachować ostrożność. Przez pierwsze dni można nakładać kosmetyk co drugi dzień. Jeżeli skóra dobrze zareaguje, można przejść do codziennego stosowania. Należy też zawsze pamiętać o stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej ( SPF 30 lub 50).


W zależności od stężenia kwasu i typu skóry, niektóre osoby mogą zaobserwować nadmierną suchość, intensywne złuszczanie, zaczerwienienia lub podrażnienia. Z tego powodu posiadacze cery suchej lub wrażliwej powinni unikać preparatów z kwasem salicylowym bądź stosować je punktowo. Warto zrezygnować z nich także, jeśli borykamy się z alergią skórną, stanami zapalnymi skóry, chorobami autoimmunologicznymi oraz opryszczką. 


Nie jest to również najlepszy wybór dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią lub w czasie przyjmowania leków rozrzedzających krew. Ponadto produkty z tą substancją nie sprawdzą się w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik torbielowaty. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa i przyjmowanie leków doustnych.

Kwas salicylowy jest najodpowiedniejszy dla osób o skórze tłustej i z powierzchownym trądzikiem, głównie zaskórnikami. Dodanie kwasu salicylowego do rutynowej pielęgnacji cery tłustej może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i zmniejszeniu jego wydzielania. Z tego powodu osoby, które chcą leczyć powierzchowne zmiany trądzikowe, takie jak zaskórniki, powinny stosować kwas salicylowy.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Pamiętaj, że aby zobaczyć efekty po kosmetyku z kwasem salicylowym, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Wszelkie kwasy mają świetne i zauważalne działanie na skórę, jednak wymagają systematyczności. Nie chciej jednak przyspieszać działania tego składnika poprzez zwiększanie jego ilości, czy częstotliwości stosowania. Wszystko przebiega w swoim tempie, a jeśli kwasu będziesz stosować za dużo i zbyt często, możesz narazić się na przesuszenie skóry i podrażnienie jej!

Top 3 – poznaj najlepsze produkty z kwasem salicylowym

Jakie kosmetyki z kwasem salicylowym znalazły się na naszej liście Top3 do wypróbowania?


  • Nacomi Next Level No More Pores Kwas Salicylowy 2% – produkt oczyszcza zatkane pory oraz niweluje niedoskonałości. Ponadto ogranicza wydzielanie sebum. W ten sposób skutecznie zapobiega powstawaniu nowym wypryskom. Łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza widoczność przebarwień, pozostawiając skórę równą i gładką.
  • Bielenda Pro Kwas Salicylowy 40% Azelainowy – produkt przeznaczony do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i ze skłonnością do zmian trądzikowych. W łagodny, a przy tym skuteczny sposób pomaga uporać się z trądzikiem. Dodatkowo spłyca zmarszczki i nawilża skórę, a także wyrównuje jej koloryt.
  • Nip+Fab Salicylic Fix – to oczyszczający tonik do twarzy z kwasem salicylowym. Można stosować go na całą twarz, a także punktowo – jako kurację eliminującą pojedyncze niedoskonałości. W składzie produktu znajdziesz 1% kwas salicylowy, a także ekstrakt z lilii wodnej i oczar wirginijski.


Teraz już wiesz, jak działa i dla jakiej cery przeznaczony jest kwas salicylowy. Postaw więc na świadomą pielęgnację! 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel