SEKRETY MAKIJAŻU
15.03.2024

Makijaż cosplay – czym jest i jak go wykonać?

Makijaż cosplay – czym jest i jak go wykonać?

Makijaż jest zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów cosplayowego wizerunku. Nawet jeśli ubrania i akcesoria jednoznacznie wskazują na konkretną postać, którą chcesz odwzorować, to bez odpowiedniego makijażu się nie obędzie. To, jaki będzie stopień trudności wykonania go, zależy przede wszystkim od postaci, na którą będziesz się charakteryzować. Najważniejsze jest to, jak dużej metamorfozy będziesz potrzebować. Podpowiadamy, czym jest makijaż cosplay, a także jak go wykonać i utrwalić.

Makijaż cosplay – co to jest?

Makijaż cosplay polega na upodobnieniu się do wybranej postaci fikcyjnej. Najczęściej to bohaterowie gier, anime, mangi, komiksów czy filmów. W zależności od tego, jaką postać obierzesz sobie za cel, makijaż może być całkiem łatwy do wykonania i nie wymagać wiele pracy, jak i bardzo trudny, porównywalny nawet z charakteryzacją. 


Warto pamiętać o tym, że makijaż jest tak samo istotną częścią cosplayowego wyglądu jak ubrania, akcesoria czy peruka. Jeśli jesteś początkująca w świecie makijażu tego typu, lepiej nie stawiaj przed sobą skomplikowanego wyzwania. Charakteryzacja na niektóre postacie może wymagać nie tylko zaawansowanych umiejętności, ale również dodatkowych akcesoriów i mnóstwa czasu na wykonanie makijażu!


Na początek lepiej wybrać mniej skomplikowane zadanie, czyli tematyczny makijaż nawiązujący do gry, a nie do konkretnej postaci. Chodzi np. o Fortnite make–up czy Minecraft make–up. Motywy są dość proste, ale przy tym efektowne. To więc dobry wybór na pierwsze razy. Co więcej, w ofercie producentów kolorowych kosmetyków znajdziesz limitowane serie między innymi paletek cieni. Dzięki temu większość rzeczy potrzebnych do wykonania makijażu cosplay masz od razu na wyciągnięcie ręki.

Kobieta w efektownym, skomplikowanym makijażu cosplayowym

Dowiedz się więcej:

Makijaż cosplay – czym się charakteryzuje?

Zadaniem makijażu cosplay jest upodobnienie Cię do wybranej, fikcyjnej postaci, w którą chcesz się wcielić. Magia makijażu udowadnia, że nie musisz mieć rysów twarzy zbliżonych do odzwierciedlanych postaci – kreatywność, bogata wyobraźnia i pasja twórcza wystarczą, by osiągnąć imponujący efekt. Pamiętaj jednak o tym, że makijaż cosplay, który najczęściej wykonuje się na imprezy tematyczne i konwenty fanów to nie konkurs na najwierniejszą i najbardziej profesjonalną charakteryzację, a zabawa. 


Dlatego nie musisz robić przyspieszonego kursu perfekcyjnego makijażu, a do malowania warto podejść jak do świetnej zabawy, którą będziesz dzielić ze współtowarzyszami imprezy. 


Najważniejsze jest przeanalizowanie charakterystycznych cech wyglądu danej postaci – tak, by Twój makijaż i strój wzbudzały właściwe skojarzenia. Najistotniejszy jest kształt oczu i kolorystyka. Jeśli wybrana postać ma cechy szczególne takie jak elfie uszy, blizny, znamiona, tatuaże etc., trzeba również je uwzględnić.


Potrzebne rekwizyty możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowe elementy. Wszystko zależy od tego, jaką postać będziesz odgrywać i co jest dla niej najbardziej charakterystyczne. W niektórych przypadkach metamorfoza będzie szybka i nie będzie wymagała wielu przygotowań. Jednak czasem potrzebne mogą być nie tylko specjalne stroje i peruki, ale także kolorowe soczewki i prostetyki. Czasem może okazać się, że oprócz zwykłych kosmetyków kolorowych potrzebne będą np. farby do twarzy. Taki makijaż zakrawa już o charakteryzację – ale czego nie robi się dla dobrej zabawy i świetnego efektu!


Makijaż cosplay może wymagać konturowania twarzy oraz wykorzystania peruki. Czasem trzeba dokleić również sztuczne rzęsy cosplay, namalować skomplikowane wzory na twarzy czy zastosować elementy charakteryzacji, np. sztuczną krew. Im więcej szczegółów uda się odwzorować, tym lepszy będzie efekt.

Dowiedz się więcej:

Wizażystka poprawiająca makijaż cosplayowy z użyciem sztucznej krwi

Dowiedz się więcej:

Makijaż cosplay – jak go wykonać krok po kroku?

Początkowe kroki przygotowania się do wykonania makijażu cosplay nie różnią się od tego, gdy chcesz wykonać codzienny makijaż. Podstawą jest oczyszczenie i odpowiednie nawilżenie skóry. To bardzo ważny krok, bo na wypielęgnowanej cerze kosmetyki utrzymują się lepiej i dłużej. 


Jeżeli Twoja skóra ma niedoskonałości, takie jak trądzik pospolity czy trądzik różowaty, popękane naczynka albo cienie pod oczami, warto zamaskować je w miarę możliwości – chyba że takie cechy ma również postać, w którą będziesz się wcielać. W takim przypadku niedoskonałości mogą być wręcz atutem. Do zamaskowania niechcianych zmian przyda się przede wszystkim dobry korektor i podkład. Przy charakteryzacjach wymagających pokrycia skóry farbą do malowania twarzy, warto zwrócić szczególną uwagę na jej skład (powinna być odpowiednia dla skóry wrażliwej lub alergicznej). Taką bazę warto przypudrować, by uniknąć efektu błyszczenia się skóry. To istotne przede wszystkim przy zdjęciach.


W następnej kolejności warto wykonać makijaż oczu. Do tego elementu makijażu zdecydowanie warto przyłożyć dużo uwagi, bo oczy nadają odpowiedniego wyrazu całej twarzy. Cechy charakterystyczne dla cosplayowego makijażu oczu to przede wszystkim gęste i długie rzęsy oraz mocno zaakcentowane brwi. 


Kolejny krok w wykonywaniu makijażu cosplayowego to konturowanie twarzy, by nadać jej odpowiednich proporcji. Warto dopracować ten element, gdyż może mieć duży wpływ na efekt nie tylko makijażu, ale całej metamorfozy. To nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza gdy wybierasz postać o szczupłej i wydłużonej twarzy, podczas gdy Twoje naturalne rysy twarzy są zdecydowanie bardziej zaokrąglone.


Na zakończenie przyszedł czas na aplikację wszelkich efektów specjalnych, w tym dodatków takich jak kryształki, cyrkonie, sztuczne tatuaże, szramy, blizny czy imitacje ran. Jeżeli planujesz przyklejać na skórę różnorodne ozdoby, warto zaopatrzyć się w dedykowany klej do makijażu. Zapewni on, że dekoracje pozostaną na miejscu nawet w trakcie wysokich temperatur, pocenia się czy ekspozycji na wodę.


Warto również zabezpieczyć makijaż za pomocą specjalnego fixera, czyli utrwalacza. Wystarczy spryskać nim twarz z odległości 20–30 cm, aby stworzył na skórze ochronną powłokę, która zabezpiecza makijaż. Dzięki temu jego trwałość jest znacznie wydłużona, a wygląd pozostaje nienaganny przez dłuższy czas. Utrwalacz zapewnia też lepszą odporność kosmetyków na wpływ czynników zewnętrznych, w tym na uszkodzenia mechaniczne.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Chcesz wykonać wiarygodnie wyglądającą ranę bez użycia prostetyków i sztucznej krwi?

Możesz wykonać prostą ranę przy pomocy cieni do powiek (odcienie brązu, czerwieni, fioletów i czerń doskonale się przy tym sprawdzą). Odpowiednie cieniowanie i dodawanie warstw kolorów doda ranie wyrazistości. Sprawi, że będzie wyglądać trójwymiarowo i wiarygodnie. Jeśli zależy Ci na jeszcze większej wiarygodności, wykonaj ranę przy pomocy chusteczek higienicznych, kleju, kryjącego podkładu i pomadki w płynie. Rozdziel chusteczkę na cienie warstwy i poszarp je, by dodać im nieregularności. Przyklej je na twarz, warstwa po warstwie, aby uzyskać sztuczną skórę. Pomaluj przyklejoną chusteczkę kryjącym podkładem i rozetnij chusteczki w celu stworzenia „rany ciętej”. Środek stworzonej charakteryzacji wypełnij czarnym i czerwonym cieniem, a następnie dodaj czerwoną pomadkę w płynie.

Kobieta w trakcie ekstremalnego konturowania twarzy pozwalającego na zmianę rysów twarzy

Dowiedz się więcej:

Jakich kosmetyków użyć do makijażu cosplay?

W zależności od tego, jaką postać będziesz odwzorowywać, możesz potrzebować kilku ogólnodostępnych kosmetyków lub specjalistycznych produktów charakteryzatorskich. Wśród podstawowych produktów uwzględnij:


  • trwały podkład – ale dopasowany do rodzaju Twojej skóry. Przy makijażach cosplayowych lepiej sprawdzą się podkłady kryjące, które przygotują skórę jak płótno do kolejnych kroków charakteryzatorskich.;
  • maskujący korektor – maskuje niedoskonałości, wyrównuje – tym samym – odświeża wygląd skóry. Korektor zapewnia krycie niedoskonałości (zaczerwienienia czy widoczne żyłki lub naczynka krwionośne) oraz odświeżenie spojrzenia. Korektorem możesz zamaskować również pojedyncze zmiany skórne;
  • paleta cieni do powiek – a nawet kilka palet w różnej kolorystyce, w zależności od tego, jaką metamorfozę będziesz robić. W wielu przypadkach z powodzeniem wykorzystasz klasyczne, ogólnodostępne palety, często dostępne również w wersjach limitowanych;
  • kredka do oczu oraz eyeliner – niezbędne do wykonania zdecydowanej większości makijaży cosplayowych. Wybieraj produkty, którymi łatwo się pracuje oraz te, które są trwałe;
  • sztuczne rzęsy – oraz oczywiście klej do rzęs. Możesz wybrać ogólnodostępne rzęsy lub kępki, albo zaopatrzyć się w te ze specjalnych kolekcji cosplayowych. Dobry klej do rzęs jest w tym przypadku bardzo, bardzo ważny!
  • konturówki oraz pomadki do ust – niezbędne nie tylko do wykonania makijażu ust, ale przydadzą się również do wykonania innych elementów makijażu, np. do podkreślenia policzków;
  • paleta do konturowania – dzięki niej wykonturujesz twarz, nadając jej odpowiednich dla danej postaci proporcji. Możesz się zdziwić, jak wiele zmienia odpowiednie konturowanie;
  • specjalistyczne kosmetyki – chodzi tutaj przede wszystkim o produkty do charakteryzacji i wykonania specjalnych elementów takich jak sztuczna krew, blizny etc. 


Przydatny będzie również klej do ozdób do ciała, dzięki któremu bezpiecznie przykleisz np. cyrkonie, brokat prasowany czy nawet kawałki materiału.

Makijaż cosplay – podsumowanie

Robienie makijażu cosplay powinno być świetną zabawą – warto o tym pamiętać, i tak do tego podejść. Każdy makijaż cosplayowy powinien być wykonany starannie, dzięki czemu będzie estetyczny i trwały. Zdecydowaną większość kosmetyków i akcesoriów niezbędnych do wykonania cosplayowego makijażu zaopatrzysz się w naszej drogerii internetowej – przekonaj się i rozpocznij niesamowitą przygodę z cosplayem!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel