Makijaż może działać na wiele sposobów – rozświetlać cerę, nadając jej świeżości lub matować na długie godziny. Potrafi też optycznie zmieniać proporcje twarzy i maskować drobne niedoskonałości. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór kosmetyków oraz technik ich aplikacji. Choć nawet najlepsze produkty nie zadziałają jak magiczny program graficzny, nie wygładzając skóry perfekcyjnie, to makijaż odmładzający może dać naprawdę zadowalające efekty. Dowiedz się, czym jest ten rodzaj makijażu, jak go wykonać i o czym warto pamiętać!
Spis treści
- Makijaż odmładzający, czyli jaki?
- Podkład odmładzający – jak wybrać odpowiedni odcień i formułę?
- Jak odmłodzić twarz za pomocą konturowania i różu?
- Rozświetlacz – kluczowy element odmładzającego makijażu
- Makijaż oczu odmładzający – jak podkreślić oczy bez efektu ciężkości?
- Usta w makijażu odmładzającym – jakie kolory i techniki stosować?
- Makijaż, który odmładza – najczęstsze błędy, których należy unikać
Makijaż odmładzający, czyli jaki?
Makijaż odmładzający to taki, dzięki któremu twarz zyska bardziej młodzieńczy wygląd. Jego zadaniem jest przede wszystkim wyrównanie struktury i kolorytu skóry, zamaskowanie niedoskonałości (jak przebarwienia, zaczerwienienia, czy czerwone krostki), a także dodanie twarzy świeżości, lekkości i zdrowego blasku.
Absolutnie najważniejsze jest to, by nie „zamaskować” skóry nadmiarem kosmetyków, bo wówczas efekt będzie sztuczny. Sztuką jest wykonanie takiego makijażu, który będzie doskonale krył wszelkie mankamenty, a przy tym będzie wyglądał lekko i naturalnie. Brzmi jak zadanie nie do wykonania? Wcale nie! Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja skóry i dobre przygotowanie jej przed makijażem, a także wybór właściwych kosmetyków do makijażu oraz technika malowania.
Podkład odmładzający – jak wybrać odpowiedni odcień i formułę?
Wśród kosmetyków do makijażu najważniejszy jest podkład, bo to właśnie ten produkt odpowiada za wyrównanie kolorytu i struktury skóry. Wiele pań myśli (błędnie), że kryjący podkład powinien być ciężki i mieć gęstą formułę, bo dzięki temu lepiej poradzi sobie z zamaskowaniem niedoskonałości. Jest jednak zupełnie odwrotnie – ciężki fluid będzie wchodził w zmarszczki i załamania skóry, może także podkreślać odstające, suche skórki.
Kluczem jest więc wybór podkładu o lekkiej, koniecznie nawilżającej formule. Dobrze, jeśli zapewnia również efekt subtelnego, naturalnego rozświetlenia. Jeśli masz cerę mieszaną lub tłustą, to zasadne wydaje się sięgnięcie po podkład matujący. Jednak w przypadku cery dojrzałej to rozwiązanie może się nie do końca dobrze sprawdzić – chyba że wybierzesz podkład dedykowany takiej skórze. W przeciwnym wypadku lepiej postaw na lekki podkład nawilżający, a efekt zmatowienia skóry uzyskasz dzięki pudrowi.
Matowe wykończenie i bardzo gęste formuły, zwłaszcza jeśli podkład jest w zbyt ciemnym odcieniu, to niemal gotowa recepta na to, by makijaż postarzał twarz!
Jak odmłodzić twarz za pomocą konturowania i różu?
Wśród kosmetyków do makijażu twarzy powinny znaleźć się również te do konturowania. Dzięki właściwemu wykorzystaniu zasady światłocienia możesz uzyskać świetne efekty, przede wszystkim poprzez rozświetlenie i dodanie skórze naturalnego koloru, odpowiednio stosując róż.
Makijaż odmładzający dla starszych pań, ale również dla młodszych, które chcą swojej skórze dodać blasku i młodzieńczego wyglądu, powinien bazować na produktach o kremowych, lekkich formułach. Suche kosmetyki nie stapiają się ze skórą tak dobrze, jak kremowe, przez co może być trudniej uzyskać oczekiwane efekty.
Róż do policzków również powinien być subtelny. Ważne jest to, by nakładać go w niewielkiej ilości i w odpowiednim miejscu. Wystarczy muśnięcie kości policzkowych odrobiną produktu, by osiągnąć pożądany efekt!
Rada experta:
Makijaż odmładzający, szczególnie w kontekście konturowania, najlepiej wykonywać przy użyciu subtelnych, naturalnych odcieni.
Jasne kolory optycznie rozświetlają twarz, dodając jej świeżości, podczas gdy zbyt ciemne mogą nadawać twarzy surowości, co w efekcie postarza. Ważne jest również, by wybierać neutralne tony, które pasują do większości typów urody i okazji. Dzięki temu uzyskasz harmonijny, elegancki efekt. Dodatkowa wskazówka: aplikując rozświetlacz, skup się na partiach twarzy, które naturalnie łapią światło, takich jak szczyty kości policzkowych, grzbiet nosa i łuk kupidyna – to doda skórze blasku, podkreślając młodzieńczy wygląd bez przesadnej ingerencji.
Rozświetlacz – kluczowy element odmładzającego makijażu
Makijaż odmładzający po 50. lubi rozświetlacze – najważniejsze jest jednak to, by nie przesadzić z ilością produktu ani z nadmiernym połyskiem. Umiejętne zastosowanie rozświetlacza może zapewnić naprawdę dobre efekty. Pamiętaj, by ten kosmetyk również dobrać przede wszystkim do odcienia skóry, a także do pozostałych elementów makijażu. Wybierz raczej subtelny rozświetlacz, który łagodnie doda skórze blasku. Wspomniane już szczyty kości policzkowych, łuk kupidyna oraz wewnętrzne kąciki oczu: tyle wystarczy zaznaczyć rozświetlaczem, by uzyskać efekt odmłodzonej, rozpromienionej i świeżej skóry.
Makijaż oczu odmładzający – jak podkreślić oczy bez efektu ciężkości?
Odpowiednie kosmetyki do makijażu oczu są wręcz kluczowym elementem każdego makijażu. W końcu to właśnie oczy przyciągają uwagę w pierwszej kolejności. Jak odmłodzić twarz makijażem oczu?
Przede wszystkim unikaj ciemnych cieni, czarnych kredek i eyelinerów, a także przytłaczania oczu ciężkimi, grubymi sztucznymi rzęsami. Aby odmłodzić spojrzenie i nadać mu świeżości oraz lekkości, zaleca się przede wszystkim wybór jasnych cieni do powiek, najlepiej o satynowym lub lekko połyskującym wykończeniu. Dzięki temu oczy zyskają jasną, odświeżającą oprawę.
Unikaj również matowych cieni. Podobnie jak matujący podkład, mogą wnikać w zmarszczki i zagłębienia skóry, przez co podkreślą jej strukturę, a tym samym – niedoskonałości. Aby makijaż oczu prezentował się satysfakcjonująco, zadbaj o kondycję skóry wokół nich. Codziennie pielęgnuj je odpowiednim kremem pod oczy, aby nawilżyć, odżywić, wygładzić i ujędrnić skórę. Na tak przygotowanej bazie każdy makijaż będzie wyglądał doskonale!
Jeśli zaś chodzi o podkreślanie rzęs, postaw na subtelne zaakcentowanie ich tuszem dobrej jakości. Im grubsze i cięższe będą, tym większe ryzyko tego, że spojrzenie będzie przytłoczone. Malując oczy, staraj się je optycznie otworzyć i nieco podnieść górne powieki. W tym celu możesz wyciągać je tuszem do rzęs w kierunku zewnętrznego kącika. Uzyskasz w ten sposób efekt kociego oka.
Jeśli używasz eyelinera lub kredki, możesz uzyskać efekt optycznego liftingu oczu. Podstawą jest wykonanie cienkiej, precyzyjnej kreski. Gruba lub nierówna może przytłoczyć spojrzenie. Wyciągnij tzw. jaskółkę w zewnętrznym kąciku oka – to zawsze działa i optycznie otwiera oczy!
Usta w makijażu odmładzającym – jakie kolory i techniki stosować?
To, jakie kosmetyki do makijażu ust wybierzesz, również wpływa na to, czy odmładzający makijaż twarzy przyniesie oczekiwane rezultaty. Zadbana skóra ust to połowa sukcesu. Pamiętaj więc o tym, by każdego dnia dbać o ich wygładzenie i nawilżenie. Wystarczy, że regularnie będziesz wykonywać krótki masaż miękką szczoteczką do zębów, a także solidnie nawilżać wargi, szczególnie na noc. Dzięki temu będą prezentować się ładnie nawet bez makijażu, czy ze zwykłą pomadką pielęgnacyjną.
Jak się odmłodzić makijażem ust? Trzymaj się przede wszystkim wyboru jasnych kolorów i satynowych lub połyskujących wykończeń. Unikaj matowych pomadek, które mogą nie tylko wysuszać usta, ale również podkreślać zmarszczki. Nawilżające pomadki, błyszczyki, czy tinty pokryte dodatkowo błyszczykiem lub ochronną pomadką to dobry wybór.
Dojrzałej cerze sprzyjają neutralne kolory, takie, jak subtelnie odcienie różu i brzoskwini, a także nude. Jeśli lubisz nieco mocniejsze akcenty na ustach, dobrze sprawdzi się subtelna czerwień oraz koralowe odcienie.
Do makijażu ust w makijażu odmładzającym istotną rolę mogą odgrywać również konturówki. Dzięki nim możesz optycznie korygować kształt ust, np. nieco je uwypuklając. Kredka zapobiegnie również spływaniu szminki i zmniejszy ryzyko rozmazywania się jej.
Makijaż, który odmładza – najczęstsze błędy, których należy unikać
Ciemne kolory, nadmiar kosmetyków, matowe wykończenie oraz niedokładność – oto najczęściej popełniane błędy, które sprawiają, że makijaż, zamiast odmładzać, może postarzać i sprawiać, że twarz wygląda na smutniejszą i poważniejszą.
Kluczem do tego, by makijaż odmładzający zapewniał jeszcze lepsze efekty, jest codzienna pielęgnacja skóry, zaspokajająca potrzeby cery dojrzałej. Im lepiej przygotowana do makijażu, tym lepsze będą jego efekty. Zadbaj więc kompleksowo o swój wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie!