Makijaż permanentny brwi jest rodzajem krótkotrwałego tatuażu. W czasie zabiegu wprowadzany jest pod skórę barwnik, dzięki któremu brwi zyskują pożądany kształt, mogą być uzupełnione, przyciemnione, zagęszczone. Ponieważ w trakcie makijażu permanentnego, w zależności od techniki wykonywania, ostrzem lub igłą, zostaje uszkodzony naskórek, brwi i okolice wokół nich wymagają specjalnej pielęgnacji. Wszystko po to, aby efekty makijażu były zadowalające: ze skóry zeszły zaczerwienienia, a barwnik pozostał na swoim miejscu.
Spis treści
Dlaczego brwi po makijażu permanentnym wymagają specjalnej pielęgnacji?
Podczas wykonywania makijażu permanentnego pacjent jest miejscowo znieczulony. Okolice te mogą wydawać się jaśniejsze. Z kolei po samym zabiegu skóra wokół brwi jest zaczerwieniona: barwnik wprowadzany jest pod spód igłą lub, w przypadku microbladingu, specjalnymi ostrzami. Zaczerwienie zwykle ustępuje szybko: już po około 2-3 godzinach od zabiega, skóra powinna być bledsza. Nie oznacza to jednak, że naskórek całkowicie się zagoił.
Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego brwi są ciemniejsze od zamierzonego koloru. Wszystko dlatego, że naskórek będzie ulegał złuszczeniu i po około trzech dniach od zabiegu wyłuszczy się na tyle, że konieczne będzie uzupełnienie koloru. Gojenie będzie trwało około 14 dni. W tym czasie należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń linergistki.
Jak dbać i brwi po makijażu permanentnym
Podstawą jest natłuszczanie. Wybierajmy zatem kremy, które stworzą barierę ochronną dla skóry. Jeśli mamy tłustą cerę i nie chcemy dodatkowo jej obciążać, stosujmy kremy wyłącznie w okolicy brwi. Pozostałą część twarzy możemy pielęgnować po staremu. Bezpośrednio po zabiegu wart postawić na kremy z wysoką zawartością witaminy E.
Jeśli nie dostaniemy specjalnych zaleceń od osoby wykonującej makijaż, możemy sięgnąć po serum z witaminą E od The Body Shop (The Body Shop Vitamin E Intense Moisture Serum). Serum doskonale wygładza i nawilża. Dodatkowo witamina E jest naturalny antyoksydantem i chroni przed szkodliwymi wpływami ze środowiska. Kilka dni po zabiegu, do codziennej pielęgnacji powinny sprawdzić się tzw. kremy bogate, np. Tołpa dermo face lipidro, która długotrwale nawilża i poprawia elastyczność skóry.
Makijaż permanentny brwi – jak chronić się przed promieniowaniem UV
Przez cały okres gojenia, czyli około 14 dni po zabiegu, skóra nie powinna być wystawiana na słońce. Ponieważ naskórek jest uszkodzony, łatwiej będzie o przebarwienia, nieestetyczne plamy czy nadmierne wysuszenie. Dlatego nie jest wskazane w tym czasie zażywanie kąpieli słonecznych czy korzystanie z solarium. Jeśli wychodzimy z domu, koniecznie pamiętajmy o ochronie przed promieniowaniem. Wybierajmy kremy do twarzy z wysokim filtrem. La Roche-Posay Anthelios to gama produktów przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci z wrażliwą skórą. Posiada wysoką ochronę SPF50+. Zapobiega powstawaniu przebarwień i jest hipoalergiczny.
O czym jeszcze należy pamiętać po makijażu permanentnym?
Uszkodzona skóra jest bardzo podatna na różnego rodzaju infekcje, dlatego w okresie gojenia powinniśmy szczególnie o nią dbać. Przez co najmniej 14 dni należy zrezygnować z wizyt w saunie, na basenie oraz zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych na twarz w SPA czy u kosmetyczki. Skóra w tym czasie jest również podatna na powstawanie przebarwień. Toteż tak istotne jest stosowanie się do zaleceń linergistki.
Aby efekty makijażu permanentnego były zadowalające, nie możemy dopuścić do powstania infekcji bakteryjnej czy grzybiczej w miejscach uszkodzonych. Powinniśmy szczególnie dbać o kondycję naszej skóry, natłuszczać ją oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny. Podczas mycia twarzy brwi można przemywać mydłem hipoalergicznym, np. Biały Jeleń, które działa antybakteryjnie i przyspiesza gojenie. Zrezygnujmy w tym czasie z przemywania brwi produktami do demakijażu, a już na pewno pozbądźmy się tych, które zawierają prabeny czy SLS. Jakiekolwiek dodatkowe podrażnienia skóry są całkowicie niewskazane.