DBAJ O ZDROWIE
07.02.2024

Metabolizm – czym jest i jak go przyspieszyć?

Metabolizm – czym jest i jak go przyspieszyć?

Metabolizm kojarzy się z tym, jak szybko jesteśmy w stanie strawić spożyte jedzenie. Szybki metabolizm to szybka przemiana materii, co oznacza, że niektórzy mogą jeść dużo, a nie tyją, bo organizm szybko „przerabia” pożywienie na energię. Metabolizmem nazywamy ogólnie reakcje zachodzące w organizmie, w wyniku których energia i składniki z pożywienia są przetwarzane na “paliwo” dla organizmu. Sprawność metabolizmu jest uwarunkowana genetycznie, jednak w zależności od trybu życia i codziennych nawyków, można go przyspieszyć lub spowolnić. Metabolizm – co to jest, od czego zależy jego wydajność, a także jak go przyspieszyć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

Metabolizm – co to jest?

Metabolizm to przemiana materii – czyli różne procesy zachodzące w organizmie, których zadaniem jest pozyskanie energii ze składników odżywczych zawartych w pożywieniu, a następnie wykorzystanie ich do podtrzymania funkcji życiowych. 


Często mówi się, że ktoś ma szybki lub wolny metabolizm, w odniesieniu do tego, jak szybko przetrawia posiłki i czerpie z nich energię. Uczucie ciężkości po spożytych posiłkach, które utrzymuje się dość długo i któremu często towarzyszą wzdęcia, określane jest jako wolny metabolizm. O spowolnionym metabolizmie mówimy również wtedy, gdy organizm nie przetwarza na bieżąco kalorii na energię, w efekcie czego odkłada się tkanka tłuszczowa. 


W opozycji do tego mamy z kolei szybki metabolizm, czyli sytuację, w której wartości odżywcze z pożywienia są szybko przetwarzane na energię i na bieżąco wykorzystywane, dzięki czemu nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Metabolizm można przyspieszyć lub spowolnić – w zależności od trybu życia, nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej:

Jak przyspieszyć metabolizm?

Jak więc przyspieszyć metabolizm, by zaobserwować korzystne efekty, ale bez ryzyka utraty zdrowia i skutków ubocznych? Przyspieszenie metabolizmu jest najprostsze poprzez zmianę nawyków żywieniowych i trybu życia. Na metabolizm korzystnie wpływają ostre przyprawy, takie jak papryczka chilli czy pieprz.


Warto wzbogacić również codzienną dietę w białko (podkręca ono metabolizm nawet aż o 25%). Co więcej, białko jest również sycące, dlatego komponując posiłki bogate w ten składnik, zmniejszysz ryzyko chęci podjadania pomiędzy nimi. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Przyspieszenie metabolizmu nie jest skomplikowane.

Dlatego, jeśli zależy Ci na „podkręceniu” tego procesu, wystarczy stosować się do kilku najważniejszych zasad. Z góry odpuść sobie wszelkie „cudowne” specyfiki dostępne w sieci, poza oficjalnymi i zaufanymi kanałami dystrybucji, których producenci (a raczej ich marketingowcy) obiecują spektakularne efekty, jak na przykład zrzucenie 20 kg w ciągu miesiąca. Chudnięcie w takim tempie jest przerażająco szybkie i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętaj również o tym, że wszelkie sposoby polegające na wywołaniu biegunki w celu szybszego „oczyszczenia” organizmu nie mają nic wspólnego ze zdrowym podejściem do przyspieszenia spalania. W ten sposób pozbędziesz się przede wszystkim wody z organizmu, a także cennych witamin i minerałów!

Odżywiaj się regularnie

Jednym z najprostszych sposobów na to, jak poprawić metabolizm, jest regularne spożywanie posiłków. Wynika to z tego, że do trawienia pokarmu niezbędne jest wykorzystanie energii. W ten sposób po każdym posiłku mobilizujesz metabolizm. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, nie jest on stymulowany, a tym samym się „rozleniwia”.



Zadbaj o florę bakteryjną jelit

Od tego, w jakiej kondycji są Twoje jelita, w dużej mierze zależy nie tylko ogólne samopoczucie, ale także metabolizm. Prawidłowa, niezachwiana flora bakteryjna jelit wpływa na metabolizm – między innymi poprzez przekształcanie pokarmów w kwas masłowy.

Dowiedz się więcej:

Nawadniaj organizm

Jak jeszcze bardziej poprawić metabolizm? Pij wodę! To najzdrowszy sposób na ogólne wsparcie organizmu w przebiegu wielu procesów. Picie wody usprawnia termogenezę – to proces związany z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała. Przełożenie jest bardzo proste – woda nie ma kalorii, więc nie przyczyni się do przybrania na wadze, za to stymuluje mechanizm termogenezy, bo organizm chce ogrzać właśnie przyswojony płyn. Do tego naturalnie również wykorzystuje energię, a więc spala tłuszcz.

Kobieta myśli czy zjeść pączka czy warzywa

Pij zieloną lub białą herbatę

Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Pij herbatę – zieloną lub białą. Obydwie wykazują właściwości przyspieszające metabolizm. Zielona herbata ma właściwości pomagające wątrobie w przetwarzaniu tłuszczu w energię, a dodatkowo przyczynia się do obkurczania się komórek tłuszczowych. Dodatkowo zielona herbata jest bogata w polifenole, a także pomaga oczyszczać organizm z nadmiaru „złego” cholesterolu. Biała herbata nie tylko wpływa korzystnie na rozpad komórek tłuszczowych, ale ma także właściwości hamujące tworzenie się nowych.

Dowiedz się więcej:

Ogranicz stres

Głowisz się nad tym, jak zwiększyć metabolizm? Weź to na spokojnie – dosłownie i w przenośni. Stres wpływa niekorzystnie na cały organizm. Powoduje wyrzut hormonu stresu kortyzolu, który niekorzystnie oddziałuje na całe ciało. W tym przypadku przyczynia się do gromadzenia tłuszczu w komórkach organizmu.

Dowiedz się więcej:

Zadbaj o odpowiednią jakość i długość snu

Może wydawać się to nieco banalne, jednak w praktyce jak najbardziej działa. Aby poprawić przemianę materii, warto się wysypiać – zalecane minimum dla dorosłego człowieka to 7-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. Im bardziej się nie wysypiasz, tym bardziej organizm jest narażony na „wadliwe” działanie, bo nie może zregenerować się w czasie snu.

Wybieraj treningi siłowe

Ruch to zdrowie – to oczywiste. Czy wiesz, jak pobudzić metabolizm najefektywniej  poprzez treningi? Wybieraj te siłowe. Im bardziej wymagający trening siłowy, tym bardziej podkręcony jest metabolizm – nawet przez 1,5 doby po nim. Mięśnie pobierają więcej energii niż tłuszcz – im więcej ich masz, tym więcej energii na co dzień spalasz.

Stosuj suplementy na metabolizm

Dieta przyspieszająca metabolizm zawierająca składniki przyspieszające przemianę materii (jak ostre przyprawy) to istotny element podkręcenia tego procesu. Jeśli zależy Ci na jeszcze szybszych i lepszych efektach, sięgnij po suplementy diety o analogicznym działaniu:


  • Allnutrition Cuts 4 All – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a także ogranicza apetyt. Dzięki temu sprzyja redukcji wagi;
  • SFD Piperine Fast – suplement diety z piperyną o działaniu przyspieszającym przemianę materii, a tym samym wspierającym odchudzanie; 
  • Twój Cel To: Redukcja Tłuszczu – suplement diety przyspieszający metabolizm lipidów i węglowodanów. Wspiera układ trawienny i przyczynia się do jego odnowy;
  • Allnutrition Caffeine – suplement diety zawierający wysoką dawkę kofeiny, która ogólnie pobudza układ nerwowy, niwelując uczucie zmęczenia, a także nasila proces termogenezy. 


Produkty przyspieszające metabolizm w połączeniu z suplementami diety o podobnym działaniu to dobry sposób, by pobudzić zbyt wolny metabolizm. Nie przesadzaj jednak z łączeniem zbyt wielu produktów o podobnym działaniu ani nie spożywaj ich w nadmiarze – bo może to prowadzić do biegunek.

Dowiedz się więcej:

Wolny metabolizm – z czego może wynikać?

Jak przyspieszyć przemianę materii? Wyeliminuj to, co ją spowalnia. Wydaje Ci się, że im mniej jesz, tym szybciej schudniesz? Wcale nie – jeśli spożywasz zbyt mało kalorii w stosunku do zapotrzebowania Twojego organizmu, tak naprawdę wprowadzasz go w stan magazynowania energii. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie ma z czego czerpać energii, więc przechodzi w tryb oszczędzania jej i spowalnia wszystkie procesy – w tym także metabolizm. 


Z drugiej jednak strony spowolnienie metabolizmu odpowiada także niewłaściwa dieta – szczególnie ta bogata w tłuszcze trans i zawierająca produkty z pestycydami. Tłuszcze trans mają właściwości ograniczające zdolność organizmu do spalania tkanki tłuszczowej – między innymi dlatego, że wiążą się z komórkami wątroby. Powodują także insulinooporność, co zaburza procesy metaboliczne. Z kolei pestycydy są po prostu trujące dla organizmu. Szkodzą przede wszystkim tarczycy – a to gruczoł w dużej mierze odpowiedzialny za przemianę materii.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel