ZADBANA SKÓRA
23.12.2019

Podrażnienia po goleniu – jak ich uniknąć i co z nimi zrobić?

Podrażnienia po goleniu – jak ich uniknąć i co z nimi zrobić?

Czerwone krostki i podrażnienia po goleniu to częsty problem, przede wszystkim wówczas, gdy wybierasz maszynkę lub depilator. Przyczyn takich objawów może być kilka, ale na szczęście każdej da się zaradzić. Podpowiadamy, z czego najczęściej wynikają podrażnienia po goleniu, a także jak sobie z nimi radzić.

Skąd się biorą podrażnienia po goleniu?

Podrażnienia po goleniu u jednej osoby się pojawią, u innej nie, a jeszcze u innej – tylko w określonych sytuacjach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co powoduje podrażnienia po goleniu. To kwestia bardzo indywidualna: zależna przede wszystkim od wrażliwości skóry i wybranej metody golenia niechcianych włosków. Jak uniknąć podrażnień po goleniu? Kluczem jest odkrycie, co tak naprawdę powoduje je w Twoim przypadku i unikanie tego czynnika. Do najczęstszych przyczyn podrażnień po goleniu należą:


  • Depilacja na sucho – wiadomo: tak jest o wiele szybciej, niż z przygotowaniem skóry do depilacji i całym tym rytuałem po niej! Sęk w tym, że golenie na sucho to właściwie proszenie się o podrażnienie skóry. Po pierwsze: maszynka używana do golenia na sucho ma utrudniony poślizg na skórze, więc dosłownie po niej szoruje. Po drugie: jeśli nie stosujesz żadnych kosmetyków do depilacji (ani nawet zwykłego mydła, czy żelu pod prysznic), w żaden sposób nie chronisz skóry przed tarciem i mikrouszkodzeniami. Zrezygnuj z golenia na sucho, chociażby kilka razy z rzędu, a z pewnością zobaczysz różnicę.
  • Nieprawidłowe używanie maszynki – mocne dociskanie maszynki do skóry, czy kilkakrotne przesuwanie jej ostrzy w jednym miejscu (zwłaszcza, jeśli golisz się na sucho), to także jedna z najczęstszych przyczyn powstawania podrażnień po goleniu. W ten sposób po prostu mechanicznie uszkadzasz skórę, więc podrażnienia są murowane!
  • Przesuszona skóra – sucha skóra staje się wrażliwa na wiele czynników zewnętrznych, bo ma osłabione naturalne funkcje obronne, a także traci jędrność. Dlatego, jeśli masz przesuszoną skórę, to po goleniu jej maszynką łatwo o podrażnienia.
  • Golenie podrażnionej skóry – jeszcze jedna sprawa to ta, że gdy skóra jest osłabiona z jakiegoś powodu, to golenie maszynką może pogłębić jej stan. Chodzi przede wszystkim o mocną opaleniznę, już istniejące podrażnienia, czy aktywną reakcję uczuleniową. W takich przypadkach zdecydowanie zrezygnuj z depilacji, bo podrażnienia są wręcz pewne!

Golenie przed czy po myciu?

Co będzie lepsze: golenie przed czy po myciu? Obie metody mają swoich zwolenników. Golenie przed myciem dla wielu osób jest wygodniejsze, bo jest szybsze – ale przeważnie odbywa się również na sucho, więc zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień. 


Golenie po myciu może sprawdzić się lepiej, przede wszystkim w przypadku posiadaczy wrażliwej skóry. Po myciu jest ona oczyszczona (a więc zmniejsza się ryzyko potencjalnych infekcji skóry w przypadku zranienia), a także zmiękczona. Dzięki temu lepiej radzi sobie z wpływem ostrzy maszynki.


Dodatkowo pianki i balsamy do golenia zdecydowanie ułatwiają przeprowadzenie całego zabiegu i łagodzą podrażnienia. Ich zadaniem jest zmiękczenie włosa oraz uczynienie go podatnym na ostrze maszynki. Oznacza to, że golenie będzie przebiegać gładko. Występuje też mniejsze prawdopodobieństwo zacięcia skóry. Możesz wypróbować np. żel do golenia Joanna Sensual z ekstraktem z miodowego melona, który przeznaczony jest specjalnie do delikatnej skóry lub kremową piankę, która powstaje po użyciu mydełka do golenia Bielenda do skóry suchej i wrażliwej.

Kobieta w trakcie golenia nóg

Po jakim czasie znikają podrażnienia po goleniu?

Szybkość regeneracji skóry to kolejny indywidualny czynnik. Dlatego u jednej osoby podrażnienia po goleniu znikną po kilku godzinach, u innej zaś utrzymają się nawet przez kilkanaście godzin. Po jakim czasie znikają podrażnienia po goleniu? Z reguły ustępują w ciągu 48 godzin. Wpływ na to ma zarówno wyjściowy stan skóry, jak i sposób jej golenia, a także sposób, w jaki pielęgnujesz ją po depilacji.

Dowiedz się więcej:

Jak uniknąć podrażnień po goleniu? O tym pamiętaj, gdy używasz maszynki jednorazowej

Najczęściej korzystamy z jednorazowych maszynek do golenia. Z jednokrotnym ich użyciem jest już jednak gorzej. Często panie potrafią taką jednorazową maszynkę stosować kilka razy, nawet nie zabezpieczając ostrza do ponownego golenia. Tymczasem na ostrzach gromadzi się naskórek, włoski oraz mydliny, których nie jesteśmy w stanie dobrze usunąć. Używanie tej samej maszynki po kilku dniach jest zbrodnią dla skóry. Odpowiedź na pytanie o to, czy maszynki jednorazowej można używać tylko raz, brzmi „tak”. Dla bezpieczeństwa, zdrowia i pięknej skóry warto o tym pamiętać.


Jeśli jedyną możliwością jest dla Ciebie maszynka i wolałabyś się z nią nie rozstawać, pamiętaj, aby przed goleniem przygotować do tego skórę. Dzień wcześniej wykonaj peeling ciała najlepiej gruboziarnisty i dobrze nawilż skórę. Możesz spróbować czarnego, cukrowego peelingu Ziaja Jeju. Wygładzi i zmiękczy skórę, pozostawiając piękny zapach. Po peelingu koniecznie nałóż balsam intensywnie nawilżający. Zachwyci Cię produkt: Biotherm Oil Therapy. Doskonale się wchłania i dogłębnie odżywia skórę, nie pozostawiając przy tym tłustego filmu.

Co stosować na podrażnienia po goleniu?

Co na podrażnienia po goleniu sprawdzi się najlepiej? Doskonałym wyborem są specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry po goleniu. Zawierają składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym, zmiękczającym i wygładzającym. Dzięki temu szybko koją skórę i przywracają jej komfort, a także wspierają ją w procesie regeneracji. 


Aby uniknąć podrażnień i złagodzić zaczerwienienia, warto użyć kosmetyku po goleniu. Nie musi być to preparat przeznaczony wyłącznie dla pań. Ważne, aby spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał nadkażeniom, niwelował uczucie suchości, czy pieczenia po goleniu. Takim preparatem jest np. energetyzujący balsam po goleniu od Tołpy lub balsam z rumiankiem do skóry wrażliwej od Nivea.

Kobieta stosująca balsam na podrażnienia po goleniu
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Jeśli nie przepadasz za dedykowanymi kosmetykami po goleniu lub jak dotąd nie znalazłaś wśród nich swojego faworyta, śmiało sięgnij po ulubiony balsam lub krem do ciała, który sprawdza się u Ciebie najlepiej.

Zwróć jednak uwagę na to, czy nie zawiera alkoholu lub sztucznych barwników i intensywnych kompozycji zapachowych, bo te składniki mogą dodatkowo podrażnić skórę. Jeżeli masz bardzo delikatną skórę, którą bardzo łatwo podrażnić, możesz sięgnąć również po dziecięce kosmetyki pielęgnacyjne.

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?

Golenie jest szybkim i łatwym sposobem na pozbycie się włosków. Bywa jednak tak, że kontakt z maszynką i powstałe w wyniku tego kontaktu zakażenia są przyczyną Twoich problemów po goleniu. Aby się tego dowiedzieć, najlepiej wypróbować też inne metody. Jedną z nich jest depilacja woskiem, podczas której usuwa się włoski wraz z cebulkami. Przy prawidłowo wykonanej depilacji, skóra nie powinna ulec uszkodzeniu, toteż nie ma obaw przed infekcją. Depilacja woskiem nie należy jednak do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych. Dlatego lepiej zostawić ją w rękach specjalistki.


Na początek spróbuj depilacji na małej partii ciała, aby zobaczyć, jak reaguje Twoja skóra. Jeśli wszystko będzie w porządku, obserwuj, jak wykonuje się ten zabieg w salonie depilacji. Łatwiejsze partie ciała, takie jak np. nogi, będziesz po jakimś czasie mogła wydepilować sama. Wystarczy zestaw do depilacji składający się z wosku, podgrzewacza oraz pasków fizelinowych. Dowiedz się najpierw, jak depilować nogi woskiem do depilacji, by uniknąć później ewentualnych problemów.


Jeśli jesteś jednak fanką maszynek do golenia – pamiętaj o tym, by jednorazowe produkty faktycznie traktować jako jednorazowego użytku. Pamiętaj również o przygotowaniu skóry i samej maszynki do golenia (musi być czysta, najlepiej odkażona).


Podrażnienia po goleniu możesz załagodzić na kilka sposobów. Najłatwiejszy to zastosowanie specjalnego balsamu po goleniu lub olejku po goleniu. Takie kosmetyki zawierają specjalne składniki łagodzące i kojące, które przyspieszają regenerację skóry. Możesz sięgnąć także po żel aloesowy, a także pantenol, np. w piance: taki, jaki stosujesz po opalaniu. Dobrze sprawdzają się również kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowlęcej i dziecięcej skóry. Są one łagodne, więc nie podrażnią skóry jeszcze bardziej, a przy tym mają świetne właściwości nawilżające, kojące i przyspieszające regenerację skóry. 

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel