WSZYSTKO O PERFUMACH
16.02.2020

Ranking damskich perfum na każdą okazję

Ranking damskich perfum na każdą okazję

Dla każdego używanie perfum może mieć inne znaczenie. Jedni uwielbiają otulać się ulubionym zapachem na co dzień, który jest dla nich elementem „dopinającym” charakter stylizacji. Inni zaś sięgają po nie tylko na wyjątkowe okazje. Jeszcze inni zaś mają kilka flakonów z różnymi zapachami, których używają zamiennie: w zależności od pory dnia, okazji, a nawet pory roku. Masz już swoje ulubione perfumy, ale szukasz nowych pozycji? A może czas na uzupełnienie kolekcji zapachów o ten, który idealnie sprawdzi się na dosłownie każdą okazję? Zobacz nasz ranking – przedstawiamy w nim najładniejsze perfumy damskie, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród pań w różnym wieku. Top perfumy damskie, jakie znajdziesz w tym zestawieniu, są również niezawodne pod względem jakości i trwałości!

Perfumy damskie – jak wybrać te najlepsze?

Nie istnieją perfumy, które odpowiadałyby jednakowo każdej kobiecie. Różne charaktery, doświadczenia, czy styl sprawiają, że i zapewne Ty sięgasz po inne marki niż Twoje koleżanki. Jakby tego było mało zapach, który podoba ci się na kimś, może być nie do zniesienia na twojej własnej skórze. Jak to możliwe?


Wpływ na to ma m.in. pH skóry i jej potliwość. Te natomiast mogą się zmieniać pod wpływem stosowanej diety, przyjmowanych leków czy zmian hormonalnych. Właśnie dlatego kupowanie perfum w prezencie nie jest dobrym pomysłem. To, co podoba się Tobie, niekoniecznie przypadnie do gustu obdarowywanej kobiecie.


No dobrze, ale co sprawia, że pewne rodzaje perfum podobają Ci się bardziej niż inne? Wynika to przede wszystkim z preferencji co do zastosowanych nut zapachowych:


  • cytrusowych (np. cytryna),
  • owocowych (np. brzoskwinia),
  • kwiatowych (np. jaśmin),
  • ziołowych (np. rozmaryn),
  • zielonych (np. paproć),
  • zwierzęcych (np. piżmo),
  • drzewnych (np. drzewo sandałowe).


Przed zakupem perfum warto też pamiętać, że nie wszystkie zapachy są jednakowo trwałe. Najbardziej ulotne są nuty cytrusowe, a najtrwalsze drzewne i zwierzęce. Wiedza ta nie jest bez znaczenia. W zależności od ulotności zapachów są one wykorzystywane do zasilenia trzech podstawowych kompozycji nut perfum:


  • Nuty głowy – te akordy czujesz natychmiast po zaaplikowaniu perfum, lecz mimo swej intensywności bardzo szybko się ulatniają (np. olejek cytrusowy).
  • Nuta serca – łączy nutę głowy i bazy sprawiając, że cała kompozycja tworzy spójną całość (np. róża, kwiat pomarańczy).
  • Nuta bazy – utrzymuje się najdłużej, dlatego to ona odpowiada za charakter całej kompozycji (np. drzewo sandałowe).
Butelka perfum jaśminowych

Dowiedz się więcej:

Poznaj swoje preferencje zapachowe

Z powyższych względów sugerowanie się reklamami, czy poleceniami koleżanek niekoniecznie okaże się właściwym wyjściem. Można śmiało powiedzieć, że perfumy to nasza druga skóra – towarzyszą nam na każdym kroku, dlatego musimy czuć się z nimi idealnie dopasowane. Zamiast więc kupować kolejne buteleczki i dopasowywać zapach metodą prób i błędów, w pierwszej kolejności, na podstawie dotychczasowych wyborów i ich efektów, spróbuj określić swoje preferencje zapachowe – najpierw co do samych kategorii zapachów (lekkie i orzeźwiające, słodkie, ciężkie?), a następnie do poszczególnych nut zapachowych. Taka wstępna weryfikacja pozwoli na znaczne zawężenie pola poszukiwań.

Testuj różne perfumy

W następnej kolejności po prostu testuj poszczególne perfumy z wybranych kategorii. Naturalnie nie chodzi o to, byś kupowała je po kolei, bo część z nich nie przypadnie Ci do gustu. Jeśli masz możliwość kupienia testera – zrób to! Pożyczaj również interesujące Cię zapachy od koleżanek albo poproś w perfumerii o próbkę zapachu (wystarcza zwykle na 2-3 użycia). Dzięki temu na spokojnie oswoisz się z danym zapachem w różnych okolicznościach, a w ten sposób najlepiej przekonasz się o tym, czy pasuje Ci w 100%. Staraj się nie podejmować spontanicznych decyzji o zakupie po przypadkowym poznaniu zapachu w drogerii – przede wszystkim ze względu na to, że różne nuty zapachowe rozwijają się w różnym tempie. Testując zapach w sklepie, poznasz tylko otwierającą nutę głowy, która jest ulotna. Pozwól rozwinąć się wszystkim w pełni na Twojej skórze. Unikaj testowania zapachów na papierku, bo wynik nie będzie miarodajny. Chodzi o pH skóry, które może nawet znacznie wpływać na odbiór kompozycji.

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

kosmetolog

Rada experta:

Testowanie zapachów na papierowym pasku to jedna z najczęstszych przyczyn nietrafionego zakupu.

Po pierwsze: zdążysz poznać tylko nuty otwierające kompozycję. Po drugie – nie wiesz, jak zapach zgra się z Twoją skórą. Dlatego perfumy zawsze testuj na własnej skórze i daj im się w pełni rozwinąć. W idealnym wariancie powinnaś odczekać nawet cały dzień, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Wówczas zdążysz dokładnie zaobserwować, jak rozwijają się i jak pachną wszystkie nuty zapachowe kompozycji. Unikaj również testowania wielu zapachów jednego dnia, bo zwyczajnie zmieszają się ze sobą.

Perfumy w dłoni

Dopasuj perfumy do pory roku

Warto mieć również ulubione perfumy na różne pory roku. Ciężkie, słodkie i wciągające zapachy używane w upalne dni mogą przyprawić o zawrót głowy, a nawet mdłości. Wówczas lepiej sięgać po lekkie, orzeźwiające i nienachalne zapachy, które nie będą dominować i tym samym: męczyć. Działa to podobnie w drugą stronę: leciutkie, cytrusowe czy morskie zapachy zimą mogą być praktycznie niewyczuwalne, bo są zbyt lekkie. Na zimniejsze pory roku warto wybierać bardziej zdecydowane kompozycje. 

Sprawdź recenzje i opinie innych

Jak wybrać najpiękniejsze perfumy damskie? Zapoznaj się z opiniami na ich temat od osób, które ich używają. Zachowaj jednak dystans do indywidualnych odczuć co do nut zapachowych, bo to kwestia gustu. Zwracaj za to uwagę na takie kwestie jak trwałość i jakość zapachu. Kompozycje niskiej jakości czasem rozwijają się do sztucznych, nieprzyjemnych zapachów, określanych najczęściej jako „palona guma”.

Dowiedz się więcej:

Modne damskie perfumy – na jakie zapachy się zdecydować?

Nasz ranking perfum damskich obejmuje top 5 zapachów damskich. Podzielono je na kategorie zapachowe, dzięki czemu wybór będzie łatwiejszy!

Kobieta pokazująca modne perfumy damskie

Ambra – zapach luksusu

Zapach ambry kojarzony jest z luksusem, choć z pewnością nie jest luksusowym jego pochodzenie. Ambra to wydzielina pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota. Ma postać czarnej, szarej lub brunatnej grudki zapadającej się pod wpływem nacisku niczym wosk. Najprawdopodobniej powstaje w konsekwencji zaburzeń gastrycznych zwierzęcia (niestrawność, zaparcia).


Sama ambra nie pachnie przyjemnie, jak pewnie się domyślasz. To mieszanina rybiego aromatu i wody morskiej. Skąd więc pomysł, żeby dodawać ten składnik do perfum? Cóż, ambra po oczyszczeniu i obróbce z udziałem alkoholu etylowego traci nieprzyjemną woń. Po odstawieniu do dojrzewania zyskuje zapach słodko-gorzki z wyczuwalnymi nutami żywicy, cytrusów i morza. Zapach jest niezwykle zmysłowy, dlatego ambra uznawana jest za… afrodyzjak. Ten niepozorny wytwór trzewi kaszalota stanowi również doskonały utrwalacz nut zapachowych, wykorzystanych do komponowania perfum.


Ambrę wyławiano z mórz po długim dryfowaniu – im więcej czasu spędziła w wodzie poddawana działaniu promieni słonecznych, tym intensywniejszy stawał się jej zapach. Niestety, zanim komukolwiek udało się trafić na grudkę dryfującej ambry, upływało niekiedy wiele lat. To towar niezwykle rzadki. Dlatego obecnie wykorzystuje się przede wszystkim ambrę syntetyczną, skomponowaną na bazie żywic i balsamów. Wiadomość ta z całą pewnością ucieszy wielbicieli perfum, którzy są weganami i wegetarianami.


Jeśli sięgniesz po perfumy z ambrą w nucie bazy, nie da się obok ciebie przejść obojętnie. Aromat ten zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Tobie natomiast doda pewności siebie i sprawi, że poczujesz się atrakcyjnie. Jakie perfumy wybrać, aby kusić zmysły ambrą? Możesz sięgnąć po:


Jaśmin – dziewczęcy urok

Kwiatowe akcenty w perfumach wciąż podbijają kobiece serca. Nic w tym dziwnego! Podkreślają delikatną naturę, dodają elegancji, a całej stylizacji nadają subtelności. Jednym z najbardziej pożądanych nut kwiatowych jest zapach jaśminu. Co ciekawe jaśmin może roztaczać intensywną lub delikatną woń w zależności od pozostałych nut zapachowych, w których towarzystwie występuje. Nigdy jednak nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – dodaje lekkości, jakby w środku zimy nagle pojawiła się wiosna.


Niegdyś kwiaty jaśminu składane były w ofierze bogom, ponieważ śnieżnobiały kolor płatków uosabiał czystość. Tym bardziej zabawne jest to, że obecnie jaśmin uznawany jest za… afrodyzjak! Jednak po perfumy z tym zapachem warto sięgać nie tylko, aby pobudzać zmysły. Aromat ten pozwoli ci zredukować stres i zmęczenie. Czy to nie brzmi jak przepis na udaną rozmowę o pracę, czy zdany egzamin?


Tę nutę zapachową znajdziesz m.in. w:

Piżmo – klasyczna elegancja

Piżmo to zapach zaliczany do klasyków gatunku. Cieszy się niezmienną popularnością, mimo że jest pozyskiwany z… gruczołów okołoodbytniczych piżmowca. Najbardziej pożądane przez perfumiarzy było czarne piżmo pozyskiwane od samic. Obecnie jednak pozyskuje się je drogą syntezy chemicznej (piżmo białe). To bardzo dobra wiadomość dla wegan i wegetarian!


Piżmo naturalne pachnie amoniakiem. Jednak po przetworzeniu zyskuje ciężki, ciepły i balsamiczny aromat, który kusi i uwodzi. Nic więc dziwnego, że traktowany jest jako afrodyzjak. Niektórzy nazywają je „płynnym szczęściem”. Do tego piżmo pełni funkcję utrwalacza, czyli sprawia, że perfumy po zaaplikowaniu na skórę nie ulatniają się zbyt szybko. Jeśli chcesz stać się królową nocy, roztaczająca wokół siebie aurę wdzięku, wypróbuj koniecznie perfumy:


Dowiedz się więcej:

Drzewo sandałowe – magia natury

Olejek z drzewa sandałowego pozyskiwany jest tylko z drzew liczących nie mniej niż 60 lat. To czyni ten składnik wyjątkowo pożądanym i cennym. Olejek ten jest niezwykłym zapachem, ponieważ przeobraża się w zależności od połączenia. Inaczej pachnie w towarzystwie korzennych nut niż w obecności tych kwiatowych czy owocowych.

Olejek z drzewa sandałowego ma ciężki i słodki aromat, dlatego najczęściej jest bazą w perfumach doskonale sprawdzających się na wielkie wyjścia, bale i czas zimy. Latem ta nuta zapachowa może być zbyt przytłaczająca. 


Aromatyczne akcenty drzewa sandałowego znajdziesz w:


Ylang-ylang – relaksujący Orient

Olejek z kwiatów drzewa ylang-ylang („kwiat wszystkich kwiatów”) jest niezwykłą rośliną. Pierwotnie wykorzystywany był na Filipinach w celach rytualnych, aby odpędzić złe duchy i przynoszone przez nie nieszczęścia.


Perfumiarze sięgali po ylang-ylang już w XIX w., kiedy tylko powstała pierwsza perfumeria w Grasse. Roslina ta ma korzenno-kwiatowy zapach przywołujący skojarzenie ze światem Orientu. W połączeniu z innymi wschodnimi akordami działa łagodząco, dzięki czemu perfumy przestają być ciężkie i przytłaczające (zwłaszcza jeśli towarzyszą kompozycji akordy kwiatowo-cytrusowe).


Jeśli zdecydujesz się stosować perfumy z ylang-ylang, poczujesz się zrelaksowana i bardziej pewna siebie – gotowa stawiać czoła wyzwaniom.

Tę nutę zapachową znajdziesz w:


Dowiedz się więcej:

Kobieta używająca perfum w stylu retro

Najlepsze zapachy dla kobiet – podsumowanie

Najlepsze perfumy damskie to niekoniecznie te, które są najbardziej znane, czy reklamowane. Najlepsze perfumy dla kobiet to te, które pod każdym względem trafią w Twój gust! Niezależnie od tego, jakie kompozycje lubisz najbardziej, w naszej ofercie perfum dla kobiet i mężczyzn z całą pewnością znajdziesz kompozycję, którą pokochasz od razu i która stanie się Twoją ulubioną!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel