Kiedy pomysł na mycie twarzy płynem do higieny intymnej pierwszy raz pojawił się na forach urodowych, wywołał niemałe zamieszanie. Może to wydawać się szalone, ale to nietypowe zastosowanie produktu do wrażliwych okolic wydało się kuszącą alternatywą dla wielu kobiet. Czy płyn do higieny intymnej może zastąpić kosmetyki przeznaczone do oczyszczania twarzy?
Spis treści
Łagodny skład
Prawdą jest, że środki myjące do higieny intymnej w rzeczywistości zawierają identyczne składniki, co produkty do pielęgnacji skóry i włosów. Jednak wyróżnia je kilka cech, które mogą być szczególnie korzystne dla skóry twarzy.
- Płyny do higieny intymnej, ze względu na przeznaczenie, mają często prosty, krótki skład i nie zawierają wielu potencjalnie drażniących składników.
- Detergenty, które odpowiadają za właściwości myjące płynów do higieny intymnej, powinny być łagodne i zapobiegać przesuszeniu. Dlatego płyny do higieny intymnej zazwyczaj zapewniają bardzo lekkie, nieinwazyjne oczyszczanie.
- Większość płynów do higieny intymnej, dla utrzymania skuteczności posiada formułę o lekko kwasowym pH (od 3 do 5,5), co ma pomagać równoważyć mikroflorę okolic intymnych. Kwaśne pH, najlepiej wynoszące 5,5, zapewnia optymalne warunki również dla skóry twarzy. Aby zachować równowagę kwasową warto zmywać płyn wodą mineralną lub przegotowaną.
- Produkty do higieny intymnej prawie zawsze zawierają kwas mlekowy, który ma za zadanie koić podrażnioną, delikatną skórę i zapobiegać infekcjom. Jego zawartość w tego rodzaju środkach nie przekracza zazwyczaj 1%, dzięki czemu wywiera przede wszystkim działanie łagodzące i nawilżające.
- Dodatkowa korzyść może płynąć, również z dodatku naturalnych składników, takich jak wyciąg z rumianku, nagietek czy aloes. Dzięki nim mycie twarzy płynem do higieny intymnej działa też przeciwzapalnie i zmniejsza podrażnienie.
Sposoby na wykorzystanie
Mimo wielu zalet środki do higieny intymnej nie zastąpią w zupełności produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Najważniejszą wadą jest brak zawartości aktywnych składników, dedykowanych konkretnym typom skóry. Z tego powodu zamiana na stałe produktów przeznaczonych do mycia twarzy na płyn do higieny intymnej nie jest zalecana.
Mycie twarzy takim środkiem, podobnie jak szarym mydłem można jednak włączyć do swojej pielęgnacji raz na jakiś czas. Szczególnie w przypadku występowania niektórych problemów skórnych.
Kiedy warto skorzystać z tej metody?
Łagodzenie cery wrażliwej
W przypadku skóry skłonnej do podrażnień włączenie mycia płynem do higieny intymnej raz na jakiś czas może pomóc uspokoić cerę. Niskie pH, łagodne substancje myjące i składniki wspomagające regenerację (np. pantenol i alantoina) będą sprzyjać zmniejszeniu zaczerwienienia i przywróceniu równowagi. W tym przypadku dobrze jest też zwrócić uwagę na prosty skład, pozbawiony wszelkich zbędnych dodatków.
Walka z trądzikiem
Jeśli masz cerę trądzikową mycie twarzy żelem do higieny intymnej może pomóc w walce z wypryskami. Jego składniki działają przeciwzapalnie i łagodnie antyseptycznie. Nic dziwnego, bo w składzie płynów do higieny intymnej znajdziemy często ekstrakty ziołowe, najczęściej babkę lancetowatą, rumianek, nagietek lub aloes. Często pojawia się też dodatek kory dębu, która działa ściągająco i przeciwzapalnie. Przy wypryskach sprawdzi się również, płyn do higieny intymnej zawierający przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy olejek z drzewa herbacianego.
Płyny do higieny intymnej mają niskie pH, więc są łagodne dla skóry twarzy.
Dodatkowo kwaśny odczyn pH żeli do higieny intymnej (pH<5,5 – często balansuje ok. 4,0) działa przeciwbakteryjnie i hamuje namnażanie się odpowiedzialnych za wypryski bakterii Propionibacterium acnes. Posiadaczki cer problemowych mogą spróbować zamienić swój produkt do mycia twarzy na jakiś czas, aby szybciej rozprawić się z wypryskami.
Regeneracja i odświeżenie
Mycie twarzy płynem do higieny intymnej polecane jest także cerze zmęczonej i matowej. Łagodne oczyszczanie pomoże przywrócić skórze blask przy jednoczesnej ochronie bariery hydrolipidowej naskórka. Składniki nawilżające i kwas mlekowy zadbają natomiast o przywrócenie miękkości i dobrej kondycji skóry.
Dla cery tłustej
Sposób ze stosowaniem płynu do higieny intymnej do mycia twarzy jest szczególnie polecany u osób posiadających rozszerzone pory i świecącą, tłustą cerę. Ta metoda przynosi efekty lekkiego zmatowienia często bez efektu ściągnięcia.
Zachowaj rozwagę przy wyborze produktu
Można się zastanawiać, całkiem rozsądnie, dlaczego nie użyć zwykłego środka do mycia twarzy? Możesz to zrobić i istnieje wiele wartościowych propozycji do jednoetapowego i dwuetapowego mycia twarzy. Olejki, pianki, żele i emulsje do mycia są dostępne w różnych cenach i wariantach.
SPRAWDŹ: Mycie twarzy olejem. Dla kogo?
Anatomia i cechy skóry twarzy różnią się od błony śluzowej okolic żeńskich narządów płciowych. Z tego powodu zwykle środki do higieny intymnej nie są zazwyczaj polecane do mycia twarzy przez specjalistów.
Co więcej, nie każdy płyn do higieny intymnej również do tego się nada. Przy wyborze należy zwracać uwagę na składniki i ich działanie. Dotyczy to zwłaszcza substancji zapachowych, metolu, wysokiego stężenia kwasu mlekowego i niektórych środków, które mogą zmieniać naturalną florę skóry lub powodować podrażnienia. Również pH może odgrywać dużą rolę w reakcji skóry. Warto wybrać produkt mniej kwasowy, o pH neutralnym dla twarzy, równym 5,5.
Płyn do higieny intymnej uniwersalny w podróży
Kobiece środki czyszczące są świetnym, niewykorzystanym zasobem. Szczególnie przydatne mogą okazać się jako uniwersalny produkt podczas podróży. Podczas lotu samolotem, kiedy mamy ograniczenia bagażu, w jednym opakowaniu możemy zawrzeć higienę miejsc intymnych twarzy i włosów. Wiele kobiet, niekoniecznie z cerą problematyczną, chwali sobie efekty oczyszczania twarzy płynem do higieny intymnej. Łagodne działanie myjące jest często tym, czego poszukujemy w produktach na wyjazd wakacyjny.