ZADBANA SKÓRA
25.01.2020

Najlepsze hydrolaty – wybierz idealny dla swojej cery!

Najlepsze hydrolaty – wybierz idealny dla swojej cery!

Hydrolaty cieszą się coraz większą popularnością. Choć jeszcze stosunkowo niedawno były nieco niedoceniane, ziś, gdy odkryto, że w tym prostym, naturalnym kosmetyku kryje się tak wiele korzyści dla różnych typów cery (i nie tylko – bo hydrolat sprawdza się świetnie także w pielęgnacji włosów). Na rynku nie brakuje wielu propozycji hydrolatów z różnych roślin, o różnych właściwościach. Aby ten kosmetyk przynosił skórze jak najwięcej korzyści, jego właściwości powinny być dopasowane do jej najważniejszych potrzeb. Podpowiadamy więc, jaki hydrolat do cery trądzikowej wybrać, a także, jakie hydrolaty nawilżające sprawdzą się najlepiej!

Jaki hydrolat wybrać i jak go stosować?

Hydrolaty i toniki nie bez przyczyny coraz częściej zajmują należne im miejsce wśród ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Stworzone z naturalnych składników są ekologiczne: pozbawione syntetycznych dodatków zapachowych, czy koloryzujących. Ponadto, są przy tym delikatne dla skóry. Świetnie sprawdzą się u alergików, pomogą walczyć z trądzikiem, będą rozjaśniać lub odmładzać – wszystko zależy od tego, na jaki konkretnie rodzaj hydrolatu postawisz.


Tak, jak pozostałe kosmetyki pielęgnacyjne, hydrolat będzie miał tym lepsze działanie, im trafniej do rodzaju skóry i jej potrzeb będzie dopasowany. Dzięki odpowiednim właściwościom będzie zaspokajał jej potrzeby, a także przywracał komfort. Dlatego wybór hydrolatu zależy przede wszystkim od aktualnych, indywidualnych potrzeb. Inny rodzaj sprawdzi się przy cerze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień (bo wymaga ona przede wszystkim nawilżenia, ukojenia i ochrony), inny przy skórze trądzikowej, tłustej i mieszanej (tutaj przyda się przede wszystkim działanie normalizujące wydzielanie sebum, zmniejszenie błyszczenia skóry, a także nieobciążające nawilżenie). 


Hydrolatu możesz używać na kilka sposobów – w zależności od najważniejszych potrzeb skóry, a także Twoich osobistych preferencji:


  • Mgiełka – pachnąca, odświeżająca mgiełka to jedno z zastosowań hydrolatu. Małą buteleczkę możesz mieć zawsze przy sobie, by użyć tego kosmetyku w ciągu dnia, np. do odświeżenia skóry w czasie upalnych dni, ale także do ujarzmienia suchych włosów.
  • Tonik – naturalne hydrolaty mają pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane do przemywania jej – zamiast toniku. W takim przypadku wystarczy zwilżenie wacika hydrolatem i przetarcie twarzy.
  • Woda po goleniu – jeśli Twoja skóra po goleniu bywa podrażniona, możesz łatwo temu zaradzić. Wybierz hydrolat o właściwościach łagodzących podrażnienia i posmaruj nim obszar skóry po goleniu.
  • Dodatek do innych kosmetyków – niektórzy wykorzystują również hydrolaty do wzbogacania działania innych kosmetyków, przede wszystkim tych tworzonych własnoręcznie. W takim przypadku wystarczy dodanie niewielkiej ilości wybranego hydrolatu do kosmetyku i wymieszanie go z nim!
Kobieta stosująca hydrolat na twarz

Dowiedz się więcej:

Hydrolat do cery trądzikowej

Cera trądzikowa potrzebuje przede wszystkim wsparcia antybakteryjnego, normalizującego wydzielanie sebum, a także odświeżającego i lekko złuszczającego (by odblokować pory). W tej roli dobrze sprawdza się między innymi hydrolat z gorzkiej pomarańczy, hydrolat lawendowy lub z drzewa herbacianego. 


Hydrolaty na trądzik bez problemu przyrządzisz w domu w procesie destylacji. Wybrany susz roślinny wystarczy umieścić na koszyczku lub sitku w garnku z wodą, a następnie zalać go wodą destylowaną i podgrzewać (ale nie doprowadzać do wrzenia). Skraplająca się para wodna na pokrywce garnka to właśnie hyrdolat – wystarczy go zbierać na bieżąco, a po ostudzeniu przelać do zamykanego naczynia i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.

Hydrolaty do cery naczynkowej

Po jakie hyrdolaty do cery naczynkowej warto sięgnąć? Dobrze sprawdzą się te o właściwościach redukujących zaczerwienienia i podrażnienia, a także odżywczych, nawilżających i łagodzących. 


Dobrym wyborem będzie między innymi hydrolat neroli (z gorzkiej pomarańczy), hydrolat z rumianku, lipy i aloesu.

Hydrolat do cery mieszanej

Hydrolat do cery mieszanej powinien pomóc przede wszystkim w normalizowaniu wydzielania sebum (to problem tzw. strefy T), a jednocześnie powinien nawilżać skórę (bo na pozostałych obszarach może być sucha). Przy cerze mieszanej dobrze sprawdzi się hydrolat neroli, a także lawendowy i hydrolat z oczaru wirginijskiego

Hydrolat do cery tłustej

Hydrolat do cery tłustej z pomarańczy, lawendy, bambusa czy z hydrolat z drzewa herbacianego to dobre wybory. Takie kosmetyki odświeżają skórę i normalizują wydzielanie sebum, a także zmniejszają błyszczenie skóry i działają antybakteryjnie.

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Hydrolaty nie bez przyczyny coraz częściej zajmują należne im miejsce w naszych łazienkach.

Stworzone z naturalnych składników są ekologiczne, pozbawione syntetycznych dodatków zapachowych, czy koloryzujących i delikatne dla skóry. Świetnie sprawdzą się u alergików, pomogą walczyć z trądzikiem, będą rozjaśniać lub odmładzać – wszystko zależy od tego, na jaki konkretnie wyrób postawimy. Jeśli jednak masz bardzo wrażliwą skórę i obawiasz się, że nawet tak niewielka zawartość olejków eterycznych, jaka znajduje się w naturalnych hydrolatach, może ją podrażnić, rozcieńczaj kosmetyk z wodą w stosunku 1:1.

Dowiedz się więcej:

Kobieta nawilżająca cerę hydrolatem

Hydrolat do cery dojrzałej

Dojrzała skóra może być poszarzała, mieć mniejszą jędrność oraz wymagać solidnego nawilżenia. Hydrolat do cery dojrzałej z pomarańczy, pokrzywy, hydrolat z opuncji figowej czy drzewa sandałowego to dobre wybory, które nawilżą i wzmocnią skórę, a także dostarczą jej składników odżywczych. 

Hydrolat do cery suchej

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia, ale także ochrony i wsparcia w obudowie naturalnego płaszcza ochronnego, czyli bariery hydrolipidowej. W codziennej pielęgnacji suchej cery pomogą hydrolaty o właściwościach nawilżających, kojących i wzmacniających, jak hydrolat z rumianku, hydrolat z lipy, aloesu czy pomarańczy.

Hydrolat na zmarszczki

W pielęgnacji cery ze zmarszczkami zastosowanie znajdą hydrolaty sprawdzające się w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale także dodatkowe: między innymi akacjowy, z magnolii i oczaru wirginijskiego. 

Dowiedz się więcej:

Hydrolat do cery wrażliwej

Wrażliwa skóra potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. To przede wszystkim nawilżenie, ale także łagodzenie i redukowanie zaczerwienień. W pielęgnacji wrażliwej skóry dobrze sprawdzają się hydrolaty z róży (szczególnie damasceńskiej), lawendy, kocanki, lipy i zielonej herbaty. 

Kobieta opłukująca twarz, która jest dobrze nawilżona

Najlepsze hydrolaty – podsumowanie

Hydrolaty możesz stosować na różne sposoby, a także w zasadzie bez ograniczeń – spryskuj buzię odżywczą i odświeżającą mgiełką zawsze wtedy, gdy czujesz taką potrzebę. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do tego, że skład kosmetyku jest w pełni transparentny (co ma szczególne znaczenie przede wszystkim w przypadku skóry wrażliwej i podatnej na uczulenia), wykonaj go w domu samodzielnie z zaledwie dwóch składników. W drogerii eZebra znajdziesz jednak mnóstwo propozycji gotowych hydrolatów doskonałej jakości, po które możesz śmiało sięgać!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel