Zadaniem warstwy hydrolipidowej skóry jest ochrona przed nadmiernym odparowywaniem wody z organizmu (transepidermal water loss – TEWL) oraz przed przenikaniem przez skórę szkodliwych mikroorganizmów, związków toksycznych czy alergizujących. Jak dbać o barierę hydrolipidową twarzy, aby skóra była promienna, nawilżona i jędrna? Właściwie dobrana do typu cery pielęgnacja to czynnik wspierający kondycję warstwy ochronnej skóry twarzy.
Spis treści
Skład bariery hydrolipidowej a jej funkcje
W skład płaszcza hydrolipidowego wchodzi:
- sebum – substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe; jest to mieszanina wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, wosków, skwalenu;
- pot – bezbarwny roztwór o właściwościach higroskopijnych, redukujący TEWL;
- lipidy naskórkowe powstałe w procesie keratynizacji, czyli rogowacenia skóry.
By bariera hydrolipidowa mogła spełniać swoje funkcje, powinna posiadać kwaśny odczyn (pH około 5,5), który odpowiada za blokowanie kumulowania się patogenów na powierzchni skóry. Wzrost pH jest przyczyną stanów zapalnych i infekcji skóry, na której kolonizują się mikroby.
Naruszenie warstwy hydrolipidowej twarzy jest przyczyną uwrażliwienia skóry na działanie kosmetyków, powoduje uczucie ściągnięcia i nadmierne przetłuszczanie się cery.
SPRAWDŹ TEŻ: Bariera hydrolipidowa skóry. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Związek bariery hydrolipidowej z rodzajem cery
Cera tłusta a bariera hydrolipidowa twarzy
Pielęgnacja takiej skóry wymaga stosowania preparatów, które nie wzmagają pracy gruczołów łojowych i nie prowadzą do zintensyfikowanej produkcji sebum. Kosmetyki do oczyszczania skóry nie mogą powodować ściągnięcia, ponieważ jest to znak, że warstwa hydrolipidowa została naruszona i będzie wytwarzać nadmiar sebum. Warto na jakiś czas odstawić żele i inne preparaty do mycia twarzy, które zawierają agresywne detergenty na rzecz kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej.
Wzmożone błyszczenie skóry twarzy może być powiązane ze zbyt wysokim pH skóry. Do podniesienia pH prowadzi często mycie twarzy alkalizującym mydłem w kostce, a to powoduje, że skóra wzmaga produkcję potu z uwagi na jego kwaśny odczyn. Jest to proces fizjologiczny, poprzez który organizm broni się przed namnażaniem się szkodliwej mikroflory na powierzchni skóry. Kumulacja niepożądanej flory bakteryjnej skutkuje rozwojem trądziku oraz infekcji powodujących zmiany hiperpigmentacyjne czy odbarwienia skóry. Do oczyszczania twarzy zalecane są delikatne płyny micelarne lub żele bez zawartości SLS.
Cera sucha - uszkodzona warstwa hydrolipidowa na twarzy
Taka cera szczególnie obarczona jest ryzykiem nadmiernej utraty wody przez naskórek, dlatego dobrym rozwiązaniem wspomagającym funkcjonowanie naruszonej bariery hydrolipidowej jest używanie kosmetyków zawierających humektanty i emolienty. Humektanty odpowiadają za wiązanie wody w naskórku, natomiast emolienty utrudniają nadmierne parowanie przez skórę.
SPRAWDŹ TEŻ: Humektanty w pielęgnacji włosów
Wśród humektantów warto szukać preparatów mających w składzie:
- glicerynę, która hamuje proces utraty wody ze skóry, co sprawia, że cera pozostaje dłużej nawilżona;
- kwas hialuronowy, który zatrzymuje wilgoć w skórze;
- kwas mlekowy – ma właściwości nawilżające oraz złuszczające w większych stężeniach.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Emolienty to oleje roślinne (olej z wiesiołka, olej z pestek winogron), oleje mineralne (wazelina, olej parafinowy, woski), oleje odzwierzęce (lanolina), masła i woski, które redukują szorstkość i przesuszenie skóry, ograniczają uczucie świądu i pieczenia.
Cera mieszana i jej bariera hydrolipidowa
Cera mieszana to najczęściej połączenie cery tłustej w strefie T (nos i czoło) oraz cery suchej w obrębie policzków. Charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia po umyciu, Po upływie kliku godzin cera wykazuje tendencję do błyszczenia. Z takim problemem stykają się ludzie młodzi, a prowadzi on do naruszenia bariery lipidowej, bowiem im bardziej skóra się błyszczy i jest matowiona przy użyciu wysuszających pudrów, tym większe ilości sebum produkuje. Następstwem opisanej sytuacji są stany zapalne, podrażnienia, a nawet trądzik. Niewłaściwy dobór kosmetyków i uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego mogą skutkować zatem powstawaniem wielu problemów skórnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik dorosłych – plaga XXI wieku. Jak z nim walczyć?
Pracę gruczołów łojowych można unormować poprzez stosowanie specjalnych preparatów, dzięki którym skóra zacznie wytwarzać właściwe ilości sebum i potu. Warto szukać kosmetyków zmniejszających niedoskonałości, normalizująch wytwarzanie sebum i pochłaniających jego nadmiar. Na rynku kosmetycznym dostępne są całe serie preparatów, począwszy od toników, a skończywszy na maseczkach do twarzy, które mają za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zaburzona bariera hydrolipidowa skóry. Jak ją odbudować?
Naruszona warstwa hydrolipidowa twarzy - jak ją ratować?
Warto regularnie i skrupulatnie dbać o skórę twarzy, by cieszyć się pozbawioną problemów, piękną i promienną cerą. Żeby odbudować uszkodzoną warstwę hydrolipidową twarzy, należy stosować się do kilku prostych zasad. Są to:
- mycie delikatnymi żelami, piankami i mleczkami, których pH będzie jak najbardziej zbliżone do fizjologicznego – zasada ta dotyczy również zmywania makijażu;
- codzienne aplikowanie na skórę twarzy kremów z filtrem UV – to jeden z najważniejszych kosmetyków, które powinny znaleźć się w naszych łazienkach. Dzięki skrupulatnemu stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej uda nam się zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami;
- do codziennej pielęgnacji należy również włączyć preparaty bogate w wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, sole kwasu mlekowego czy mocznik. Wszystkie te substancje wykazują właściwości wiążące wodę w naskórku;
- należy zadbać również o to, co jemy, a więc jak dbamy o skórę od środka. Uszkodzona warstwa hydrolipidowa na twarzy potrzebuje kompleksowego wsparcia. Do codziennego menu należy włączyć przede wszystkim produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, 6 i 9.