Rzęsy są narażone na uszkodzenia. Codzienny makijaż, zabiegi takie jak laminacja czy przedłużanie mogą wpływać na ich stan. Z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja. W niej często stosujemy gotowe kosmetyki, które są zwykle bardzo skuteczne. O włoski jednak można zadbać w sposób bardziej naturalny, stosując produkty takie jak olejki. Kluczem do uzyskania magnetyzującego spojrzenia jest regularność w ich stosowaniu.
Spis treści
Rzęsy
Na dolnej powiece znajduje się około 75-80 rzęs, z kolei na górnej od 90 do 160 włosków. Jeśli chodzi o ich budowę i anatomię, są bardzo podobne do włosów. Rzęsy mają łodygę włosa, wystającą poza skórę, korzeń, który znajduje się pod skórą oraz cebulkę. Dolna część cebulki włosa ma bezpośredni kontakt z brodawką skórną.
Rzęsa składa się z trzech struktur: rdzenia znajdującego się najbardziej wewnątrz, który zbudowany jest z luźnych komórek. Rdzeń otacza kora, która wzmacnia rdzeń. Najbardziej zewnętrzną częścią jest naskórek, chroniący wewnętrzne struktury włosa.
Cykl życia rzęsy składa się z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu, czyli kolejno wzrostu, degradacji i spoczynku. Po ostatniej fazie włosek wypada i cykl życia rzęsy zaczyna się od nowa. Jeśli chodzi o tempo wzrostu rzęs, wynosi ono około 0,12-0,14 mm dziennie. Pierwsza faza, czyli faza wzrostu trwa od około 4. do 10. tygodni. Długość rzęs zwykle nie przekracza 10-12 mm.
Naturalne składniki do pielęgnacji rzęs
Olej rycynowy
Olej rycynowy pozyskiwany jest nasion rącznika pospolitego. Kwasy tłuszczowe, które tworzą olej rycynowy, są odżywcze dla skóry. Przed zakupem tego olejku dokładnie sprawdź skład, aby mieć pewność, że produkt zawiera 100% surowca. Wyróżnia się dwa rodzaje oleju rycynowego. Pierwszy jest tłoczonym na zimno, klarownym olejem. Drugi to czarny jamajski olej o ciemnobrązowym kolorze. Dzień przed pierwszą aplikacją na rzęsy nanieś niewielką ilość olejku na kawałek skóry, wykonując próbę uczuleniową.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Olej rycynowy zawiera: trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, fitosterole, tokoferole i tokotrienole, fosfolipidy. Ten olejek jest bardzo popularnym składnikiem odżywek do pielęgnacji rzęs i zdecydowanie najpopularniejszym w naturalnej pielęgnacji włosków. Regularne stosowanie je odżywia oraz nawilża.
Olej kokosowy
Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe, głównie kwas laurynowy, który ułatwia wchłanianie przez łodygę włosa. Olej kokosowy stosowany na włoski nawilża je i chroni przed utratą protein. Regularna aplikacja olejku na noc sprawi, że rzęsy staną się mocniejsze i grubsze.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek zawiera polifenole i witaminę E o właściwościach antyoksydacyjnych. Witamina E działa odżywczo, wykazuje pozytywny wpływ na wzrost rzęs oraz wzmacnia je.
Aloes
Sok z aloesu wykazuje intensywne właściwości nawilżające. Żel aloesowy można stosować samodzielnie lub mieszać z olejkiem do rzęs, tworząc odżywcze połączenie. Roślina ta wykazuje silne działanie łagodzące.
Olejek arganowy
Ten olejek skutecznie odżywia włosy. Jest często stosowany w preparatach do pielęgnacji włosów. Będzie również dobrym składnikiem do pielęgnacji rzęs. Bogaty w tłuszcze – regeneruje włoski, odżywia je i nadaje blask.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jak pielęgnować rzęsy?
Pielęgnacja rzęs rozpoczyna się od demakijażu. Tutaj warto stosować dwuetapowe oczyszczanie, które w pierwszym etapie bazuje na olejkach. Po demakijażu rzęs można przystąpić do aplikacji produktu. Tę pielęgnacyjną rutynę najlepiej będzie wykonać wieczorem i pozostawić naturalny składnik na całą noc. Olejek lub inną substancję naturalną można aplikować przy pomocy pędzelka, lub szczoteczki po tuszu do rzęs.
Nałóż niewielką ilość na linię rzęs oraz włoski na długości. Na pierwsze efekty trzeba zwykle poczekać do około 4 tygodnie. Po tym czasie rzęsy powinny stać się grubsze i lśniące, odpowiednio odżywione. W dbaniu rzęsy ważne jest delikatne podejście. Staraj się nie pocierać ich zbyt mocno, ponieważ to podrażnia delikatne włoski.
Na zdrowy wygląd włosów, skóry oraz rzęs duży wpływ ma również dieta. Zadbaj o to, by dostarczała niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Szczególnie ważna jest biotyna, która bardzo dobrze wpływa na zdrowie włosów, jak i rzęs.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Olej awokado to cenny składnik, który może być stosowany do pielęgnacji rzęs.
Zawiera fitosterole, witaminy A, E i D. Olejek ten odżywia włoski i regeneruje je.
Naturalna pielęgnacja rzęs – polecane produkty
NOWA KOSMETYKA MRUGNIĘCIE CHIQUITY KREM DO RZĘS
Mrugnięcie Chiquity to krem do rzęs opracowany dla osłabionych rzęs. Kosmetyk zawiera regenerujący i wzmacniający D-panthenol. Witamina E oraz olej z opuncji figowej intensywnie odżywiają rzęsy. Olej rycynowy przyciemnia rzęsy i nadaje im piękny blask. Regularna aplikacja kosmetyku sprawi, że włoski staną się gęstsze, dłuższe i mocniejsze. Krem stymuluje wzrost rzęs oraz zmniejsza ich wypadanie.
MOHANI PRECIOUS OILS OLEJ RYCYNOWY
Naturalny olej rycynowy sprawdzi się do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i rzęs. Polecany każdego rodzaju skóry i włosów. Aplikowany na skórę uelastycznia ją. Stosowanie olejku na rzęsy i brwi delikatnie je przyciemnia, odżywia, sprawiając, że rosną gęstsze i mocniejsze. Olej rycynowy zawiera: fitosterole, tokoferole i tokotrienole, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy.
Olej kokosowy nierafinowany zawiera witaminy i minerały. Naturalny olejek przyspiesza gojenie się ran, poprawia nawilżenie skóry. Dobrze działa, gdy jest stosowany na rzęsy – uelastycznia je i odżywia. Wystarczy nałożyć odrobinę olejku specjalną szczoteczką na rzęsy i pozostawić na noc. Regularne stosowanie poprawia kondycję włosków.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
MAWAWO BROWS & LASHES SERUM DO BRWI I RZĘS
Serum zawiera 99,4% składników pochodzenia naturalnego. Kosmetyk wzmacnia mieszki włosowe. Ekstrakt z amli sprawia, że rzęsy stają się lśniące i odżywione. Ekstrakt z czerwonej koniczyny dodatkowo je odżywia.
Olejek arganowy dogłębnie odżywia włoski, co poprawia ich kondycję i wygląd. Regularna aplikacja tego olejku sprawi, że będą one grubsze i zdrowsze.
Pielęgnacja rzęs – jak najlepiej dbać o rzęsy?