Naturalne, sprawdzone, proste. Najlepsze domowe sposoby na trądzik
Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń z jakim borykają się nastolatki, ale wykwity mogą pojawić się także u osób po 40 roku życia. Bolące krosty pojawiają się na skórze mocno przetłuszczających się partii ciała, czyli pleców, klatki piersiowej, twarzy. Czy istnieją domowe sposoby na trądzik młodzieńczy i ten u dorosłych? Jak zrobić domową maseczkę na trądzik? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!
Spis treści
Co pomaga na trądzik? Domowe sposoby
Na pewno naturalne maseczki. Możesz nawet o tym nie wiedzieć, ale produkty, które najpewniej masz w swojej kuchni, pomogą w stworzeniu preparatu zbawiennego dla cery. Domowe sposoby na trądzik są coraz bardziej popularne, ponieważ dzięki nim mamy pewność, że korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych substancji.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik dorosłych – plaga XXI wieku
- Soda oczyszczona
Jednym z najczęściej stosowanych specyfików jest maseczka z sodą oczyszczoną. Nakładać ją należy raz w tygodniu. Soda silnie wysusza oraz ma działanie złuszczające. Tym samym odblokowuje pory oraz usuwa martwy naskórek. Pomaga także w utrzymaniu naturalnego PH skóry, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Maseczka jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać dwie łyżki sody z ciepłą wodą. Po otrzymaniu pasty nałożyć na twarz i po około 10 minutach spłukać. Pamiętając o wysuszającym działaniu, nie możemy zapominać o tym, aby odpowiednio nawilżyć skórę po umyciu. Pomocny w tym będzie lekki krem aktywny Nacomi Next Level Dermo z dodatkiem nawilżającej trehalozy.
- Drożdże
Innym popularnym rozwiązaniem jest maseczka z drożdży. Można ją stosować znacznie częściej, nawet co drugi dzień. Ze względu na zawarte w drożdżach wit. z grupy B oraz wit. E, D, H, a także selen czy chrom, drożdże działają oczyszczająco, łagodząco, odżywczo oraz wzmacniająco. Przygotowanie maseczki jest dziecinnie proste – 20g drożdży mieszamy z dwiema łyżkami ciepłego mleka, po czym nakładamy na twarz na 20 minut.
- Pomidory
Wiele osób korzysta też z dobrodziejstw pomidorów. Są one źródłem antyoksydantów, a także wit. A i C. Nie można również zapominać o likopenie, czyli składniku wielu preparatów na trądzik. Aby skorzystać ze zbawiennego wpływu pomidorów, wystarczy je rozgnieść i nałożyć na skórę twarzy na 15 minut, a istniejące wypryski powinny się znacząco zmniejszyć.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Walka z pojedynczymi wypryskami
Nie zawsze trądzik występuje w rozległej postaci. Czasem pojawiają się pojedyncze krostki. W tym wypadku również warto wypróbować sposoby domowe na trądzik. Szybko działających produktów, które bez trudu znajdziemy w domu czy osiedlowym sklepie, jest naprawdę sporo.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mówią pryszcze?
Jednym z nich jest miód. Jego wspaniałe działanie znane jest od zarania dziejów. Miód charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi oraz przeciwzapalnymi. Łagodzi podrażnienia oraz blizny potrądzikowe. Posmarowanie zaczerwienionego miejsca powinno przynieść pożądany efekt. Miód należy pozostawić na skórze przez pół godziny.
A co powiesz na połączeniu cynamonu z miodem? Wykonaj miksturę z tych dwóch produktów i posmaruj nią wypryski na 30 minut. Zmyj pastę przy użyciu ciepłej wody. Cynamon działa antybakteryjnie, przyspiesza gojenie wykwitów i redukuje powstawanie kolejnych. Wypróbuj wpływ tej przyprawy na małych fragmencie skóry, bowiem cynamon ma silne działanie i może powodować reakcję alergiczną.
Możesz wykorzystać kurkumę w połączeniu z wybranym olejkiem np. kokosowym. Mieszankę nakładaj punktowo na wypryski. Kurkuma ma potencjał przeciwbakteryjny i przeciwzapalny.
Równie efektywny jest sok z cytryny oraz plasterki czosnku. W przypadku pierwszego wit. C zadziała antybakteryjnie oraz ściągająco. Pomoże też wysuszyć skórę podatną na pryszcze. Czosnek zaś, dzięki cynkowi oraz siarce, zadziała oczyszczająco czy przeciwgrzybiczo. Jest bardzo skuteczny w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Oba produkty zmywamy po około kwadransie.
Dieta podstawą sukcesu
Dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i tłuszcze typu trans zawarte w żywności fast-food, instant oraz w słonych przekąskach nie przysłuży się cerze. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli wyroby cukiernicze, ciastka, słodzone napoje i nabiał powinny być ograniczone do minimum i spożywane maksymalnie raz w tygodniu. Podnoszą one stężenie cukru we krwi, a to wyzwala wyrzut dużych ilości insuliny – hormonu odpowiedzialnego za przechodzenie glukozy do komórek narządów. Insulina przyczynia się do syntezy androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które inicjują nasilenie wytwarzania sebum.
Co zatem należy jeść?
Postaw na produkty bogate w błonnik pokarmowy i posiadające niski indeks glikemiczny (IG), czyli warzywa, owoce, rośliny strączkowe, pieczywo z pełnego przemiału, pełnoziarnisty makaron, kasze. Niektóre owoce np. banany i winogrona należy spożywać z umiarem ze względu na ich wysoki IG.
Zadbaj, by w diecie nie zabrakło witamin i pierwiastków antyoksydacyjnych, które pomogą zniwelować niekorzystny wpływ reaktywnych form tlenu na stan skóry:
- witamina A – jaja, masło, tłuste morskie ryby, czerwone, pomarańczowe i zielone warzywa oraz owoce np. bataty, marchew, dynia, szpinak;
- witamina C – owoce dzikiej róży, cytrusy, czarna porzeczka, truskawki, czerwona i żółta papryka, brokuły, natka pietruszki, jarmuż, brukselka;
- witamina E – oleje roślinne np. lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek, a także orzechy, pestki dynie, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, ryby morskie;
- selen – orzechy brazylijskie, czosnek, grzyby, ryż;
- cynk – produkty zbożowe z pełnego przemiału, ostrygi, podroby, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych.
Nie zapominaj o kwasach tłuszczowych z rodziny omega-3, czyli kwasie eikozapentaenowym (EPA) i kwasie dokozaheksaenowym (DHA), które wspomagają redukowanie zmian trądzikowych, blokują produkcję związków prozapalnych i przyczyniają się do zwiększenia płynności łoju, co obniża ryzyko zatykania gruczołów łojowych.
Domowe sposoby na trądzik u dorosłych i nastolatków, to także picie naparów ziołowych. Godny polecenia jest napar z:
- bratka, czyli fiołka trójbarwnego, który można też używać jako tonik;
- skrzypu polnego o działaniu moczopędnym i wspomagającym usuwanie toksyn z organizmu;
- mniszka lekarskiego, który zmniejsza liczbę istniejących wyprysków i zapobiega tworzeniu się nowych;
- korzenia łopianu o właściwościach przeciwbakteryjnych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Najlepsze kosmetyki do cery trądzikowej
Porada eksperta:
Zaopatrz się w suplement laktoferyny, bowiem źródła naukowe podają, że ten związek wspomaga leczenie trądziku. Jest to białko występujące w mleku matki oraz w nieznacznych ilościach w ślinie, nasieniu, we łzach. Laktoferyna stymuluje układ odpornościowy, przeciwdziała infekcjom grzybiczym, bakteryjnym i wirusowym, a także ma działanie przeciwzapalne. Warto zaopatrzyć się także w preparaty probiotyczne (L. acidophilus, L. delbrueckii, B. bifidum) np. Dr Vita VITAMAX PROBIOTYK Pro 4 Max + selen. Jeśli równowaga mikroflory jelitowej zostaje zachwiana i ilość niekorzystnych bakterii niepokojąco rośnie w porównaniu z liczbą bakterii dobroczynnych, będzie to miało przełożenie na wygląd skóry.
Nawyki higieniczne a trądzik
Opisując domowe sposoby na trądzik nie sposób pominąć wpływu aspektów higienicznych na zapobieganie tworzeniu się wyprysków.
Korzystne nawyki w walce z kostkami, grudkami i zaskórnikami to:
- zaprzestanie dotykania twarzy dłońmi, to samo dotyczy dotykania twarzy ekranem telefonu, który jest źródłem nieprzyjaznych drobnoustrojów;
- regularna wymiana poszewek na poduszki oraz ręczników używanych do twarzy i do ciała; na czas zaostrzenia objawów trądziku warto używać papierowych ręczników jednorazowych;
- systematyczne czyszczenie i dokładne osuszanie akcesoriów do makijażu typu pędzelki, gąbeczki;
- zmywanie makijażu przed snem celem usunięcia nie tylko podkładu, ale także kurzu i zanieczyszczeń, które blokują pory.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik hormonalny. Objawy, nasilenie, leczenie
Domowe sposoby na trądzik mogą zdziałać cuda, ale należy pamiętać, że czasem mogą stanowić one jedynie doraźną pomoc. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z poważnymi zmianami skórnymi, nie ma miejsca na eksperymenty – trzeba wybrać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.