Chcesz przyspieszyć porost włosów albo pozbyć się problemów z ich nadmiernym wypadaniem? A może zależy Ci na dodaniu fryzurze blasku i elastyczności? Cokolwiek nie byłoby Twoim problemem, jest na niego remedium. Zacznij stosować ziołowe wcierki! To jedna z najskuteczniejszych metod walki o gęste i zdrowe włosy. Wcierki do włosów sprawdzą się doskonale jako codzienne wsparcie rozważnej pielęgnacji włosów. Nie wiesz jakie produkty wybrać? Przeczytaj nasz krótki przewodnik, zapoznaj się z najlepszymi ziołowymi wcierkami i poznaj ich wszystkie możliwości.
Spis treści
Co to jest wcierka do włosów?
Wcierki do włosów to produkty, których działanie jest zbliżone do działania serum, nakładanego na skórę twarzy. Tutaj jednak pielęgnujemy nie cerę, a skórę głowy. I, co za tym idzie, same włosy.
Nazwa produktu wprost mówi o jego przeznaczeniu. Wcieranie preparatu w skalp ma na celu pobudzenie cebulek, wykonanie odżywczego masażu, poprawę ukrwienia. Dzięki temu skóra zostaje odżywiona, a nasza fryzura nabiera blasku i sprężystości.
Sam masaż skóry głowy wykonywany wcierką do włosów sprawi, że składniki aktywne z kosmetyku lepiej się wchłoną. A dzięki temu włosy dostaną zastrzyk życiodajnej energii.
Rodzaje wcierek do włosów
Na rynku można znaleźć różne rodzaje wcierek do włosów. Do najpopularniejszych należą:
- wcierki przeciwko wypadaniu włosów
- wcierki przeciwłupieżowe
- wcierki przeciwko przetłuszczaniu się skóry głowy
- wcierki pobudzajace wzrost włosów
PRZECZYTAJ: Wcierki na wypadanie włosów. Jak działają i jak je stosować?
Produkty, w zależności od swojego przeznaczenia, są bogate w różne składniki aktywne. Najczęściej są to zioła i inne roślinne ingrediencje, np.:
W dostępnych na naszej stronie internetowej wcierkach najczęściej można znaleźć kilka tych składników połączonych tak, by kompleksowo odpowiadać na konkretne potrzeby skóry głowy i włosów.
Jak działają naturalne wcierki do włosów?
Najlepsza wcierka do włosów to taka, która będzie miała w składzie starannie skomponowane składniki. Zioła są bez wątpienia pierwszym, co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o naturalnych wcierkach, jednak to nie wszystko. Często używa się również: wyciągu z bursztynu, drożdży piwnych, a niekiedy także… papryczki chili!
Wcierki zawierają skoncentrowane wyciągi z roślin. Aplikowane bezpośrednio na skórę głowy mają za zadanie przenieść składniki odżywcze prosto do cebulek włosów. Dodatkowo, wmasowując je w skórę głowy, pobudzamy mikrokrążenie krwi, która transportuje tlen. Więcej tlenu docierającego do cebulek to również większa szansa na pobudzenie tych, które dotychczas pozostawały uśpione, co może mieć bezpośrednie przełożenie na gęstość naszej czupryny.
Pokrzywa we wcierkach do włosów
Zapewne słyszałaś o właściwościach pokrzyw wykorzystywanych w pielęgnacji włosów. Regularne picie herbatki z tych ziół to świetny sposób na to, aby dostarczyć swojemu organizmowi wewnętrznego odżywienia. Pokrzywa jest bogata w minerały, np.:
- magnez
- potas
- krzem
- wapń
- siarkę
- chlor
Witaminy, np.:
- C
- E
- A
- K
- B2
Do tego można w niej znaleźć beta-karoten, kwas pantotenowy, ryboflawinę oraz kwas glikolowy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak działa kwas glikolowy i u kogo sprawdzi się najlepiej?
Ale pokrzywę, a właściwie wyciąg z niej, można stosować także od zewnątrz. Ziołowe wcierki do włosów z jej dodatkiem doskonale sprawdzą się przy włosach osłabionych i potrzebujących wsparcia. Pokrzywa, dostarczając im całej masy witamin i minerałów, wpłynie na kondycję skóry głowy, pobudzi cebulki i zminimalizuje wydzielanie sebum.
Wcierki do włosów z aloesem
Aloes jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości. Doskonale wpływa na szereg funkcji organizmu, ale może być stosowany również na skórę i włosy. Wcierki do włosów z dodatkiem tej rośliny nadają się do przetłuszczającej się skóry głowy. Będą ograniczać produkcję sebum, co wpłynie pozytywnie na wygląd fryzury. Aloes ma też działanie kojące, więc przyda się osobom, które zmagają się z przesuszeniem i swędzeniem skóry głowy. Świetnie współgra z palmą sabałową i owsem (jak w produkcie od Trust My Sister), tworząc kompozycję minimalizującą stany zapalne.
WIĘCEJ informacji na temat kosmetyków z aloesem znajdziesz w naszym artykule.
Domowe wcierki do włosów. Nasze przepisy
Czy wiesz, że skuteczną wcierkę możesz przygotować w domowym zaciszu? Jeżeli lubisz włosowe eksperymenty i samodzielne przygotowywanie kosmetyków, może to być świetną zabawą. W zasadzie odpowiednio przygotowany i ostudzony napar z większości ziół dostępnych w aptece będzie się nadawał do tego, aby stworzyć z niego naturalną wcierkę do włosów. Są jednak rośliny specjalnie polecane i na takich właśnie się skupimy.
- Wcierka z kozieradki – to zioło jest polecane nie tylko tym, które chcą wzmocnić swoje włosy i przyspieszyć ich porost. Pomoże również wyregulować pracę gruczołów łojowych i wspomoże walkę z łupieżem. Jedną łyżeczkę zmielonej kozieradki zalewamy szklanką wrzącej wody. Po zaparzeniu i ostygnięciu naparu, wcieramy w skórę głowy. Zapach kozieradki jest intensywny i niektórym kojarzy się z rosołem, dlatego warto stosować ją wieczorem, a na drugi dzień rano umyć głowę.
- Wcierka z aloesu – jedna z prostszych do przygotowania. Jeżeli masz w domu roślinę, możesz użyć miąższu ze świeżego liścia. Możesz też kupić gotowy żel taki jak ten od Holika Holika i po prostu wetrzeć go w skórę głowy. Aloes wpłynie korzystnie na nawilżenie skóry głowy, złagodzi podrażnienia i – stosowany regularnie – pomoże zmniejszyć wypadanie włosów.
- Wcierka z czarnej rzepy – to popularny dodatek do szamponów i odżywek pobudzających wzrost włosów i przeciwdziałających wypadaniu. Jeżeli kupisz ją w warzywniaku – możesz wycisnąć z niej sok przy pomocy sokowirówki. Wcieraj go regularnie w skórę głowy, aby pobudzić uśpione dotąd cebulki włosów.
To tylko przykładowe przepisy. Roślin, którymi możesz się wspomagać w naturalnej pielęgnacji jest o wiele więcej. Możesz je również łączyć ze sobą na różne sposoby. Warto jest kombinować i próbować, aby znaleźć konfigurację składników najlepiej odpowiadającą na potrzeby naszych kosmyków. Popularne zioła, z których również można przygotować domowe wcierki do włosów to:
- lipa – działa nawilżająco
- mięta pieprzowa – chłodzi i odświeża
- pokrzywa – odżywia i wspomaga wzrost
- szałwia – wzmacnia i reguluje wydzielanie sebum
- skrzyp polny – bomba witaminowa
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Domowe wcierki do włosów. Porady i przepisy
Naturalne wcierki do włosów – nie tylko do wcierania!
Wymienione wyżej rośliny możesz również wykorzystać do sporządzania płukanek. Wystarczy rozcieńczyć je większą ilością wody i tak przygotowaną miksturę używać do ostatniego płukania włosów. Po takim zakończeniu mycia głowy nasze włosy nabiorą blasku i miękkości. Zioła warto również pić albo łykać w formie tabletek – stosowane wewnętrznie również będą działały dla nas dobroczynnie. Ale to już historia na inną notkę. Używacie wcierek do włosów? Przygotowałyście kiedyś jakaś samodzielnie? A może wolicie te gotowe? Jedno jest pewne – ziołowe wcierki do włosów to prawdziwy hit pielęgnacyjny ostatnich miesięcy.