Dlaczego latem włosy się przesuszają, jak zadbać o kruchą i łamliwą czuprynę oraz w jaki sposób zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści
- Suche włosy. Objawy i przyczyny
- Jak dbać o suche włosy? Lista najważniejszych zasad
- Nawilżanie włosów latem. Dlaczego jest tak istotne?
- Jak zatrzymać wodę we włosach, czyli kilka sposobów na suche pukle latem
- Nawilżanie włosów w domu, czyli jak samodzielnie zrobić maskę nawilżającą
- Top 3, czyli lista najlepszych kosmetyków do nawilżania włosów latem
Suche włosy. Objawy i przyczyny
Suche włosy zazwyczaj charakteryzują się:
• sianowatością i szorstkością;
• nieprzyjemną teksturą;
• matowością i utratą blasku;
• brakiem elastyczności i sprężystości;
• łamliwością i kruchością;
• tendencją do elektryzowania się;
• przetłuszczeniem u nasady i przesuszeniem na końcach, które nie mija mimo stosowania masek nawilżających;
• uczuciem swędzenia i napięcia skóry głowy;
• drobnym, suchym i sypkim łupieżem.
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się problemu suchych włosów należą:
• niewłaściwa pielęgnacja polegająca na stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków oraz regularnym korzystaniu z suszarki, prostownicy, lokówki i innych urządzeń generujących wysoką temperaturę;
• geny;
• zaburzenia hormonalne;
• stres;
• częsta ekspozycja na słońce oraz regularne wizyty w saunie i solarium;
• mycie głowy mocno chlorowaną wodą;
• pływanie w basenie;
• farbowanie oraz rozjaśnianie włosów;
• zbyt częste mycie głowy i niekorzystanie z naturalnych szamponów nawilżających;
• dieta uboga w witaminy, kwasy omega-3 oraz kwasy tłuszczowe;
• niskie nawodnienie organizmu;
• palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
• regularne przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach.
Jak dbać o suche włosy? Lista najważniejszych zasad
O suche włosy należy dbać przez cały rok. Jakie są najważniejsze zasady ich pielęgnacji?
Zasada 1: Profesjonalna pomoc
Pierwszym krokiem na drodze do zdrowych i odpowiednio nawilżonych włosów jest wizyta w salonie fryzjerskim. W jej trakcie stylista skróci pasma w taki sposób, by pozbyć się z nich kruchych i rozdwojonych końcówek, co wzmocni je i przyspieszy regenerację.
Zasada 2: Odpowiednia pielęgnacja
Proces uzdrawiania czupryny kontynuujmy poprzez odpowiednią pielęgnację. O czym musimy pamiętać w jej kontekście? Przede wszystkim o prawidłowym myciu opartym na płukaniu głowy letnią wodą oraz na stosowaniu dobrej jakości kosmetyków przeznaczonych do suchych włosów.
Zasada 3: Koniec z farbą i prostownicą
Chcąc cieszyć się kaskadą lśniących pukli, zrezygnujmy również z takich zabiegów, jak ich farbowanie oraz rozjaśnienie. Dodatkowo powstrzymajmy się od stylizacji włosów za pomocą lokówki, prostownicy, suszarki czy innych urządzeń generujących wysoką temperaturę.
Zasada 4: Naturalne kosmetyki
Niezwykle istotnym elementem walki o piękną czuprynę jest także stosowanie naturalnych kosmetyków, których formuła została oparta na wyciągach z roślin. Pamiętajmy, że tego typu szampony, odżywki czy maski doskonale oczyszczają i nawilżają włosy, jednocześnie nie naruszając ich struktury.
Nawilżanie włosów latem. Dlaczego jest tak istotne?
Choć suche pasma wymagają całorocznej uwagi, to latem ich pielęgnacja jest szczególnie ważna. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podczas gorących miesięcy sporo czasu spędzamy na słońcu, którego promienie mogą okazać się dla włosów destrukcyjne. Na czym polega ich szkodliwe działanie?
Po pierwsze częsta ekspozycja czupryny na słońce prowadzi do rozchylenia łusek włosa, co z kolei ułatwia promieniom ultrafioletowym przedostanie się do jego wnętrza. Promienie niszczą proteiny, które stanowią główny budulec każdego rodzaju czupryny i sprawiają, że staje się ona osłabiona, krucha i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Aby tego uniknąć, zainwestujmy w kosmetyki wzbogacone o filtr UV.
Po drugie promieniowanie UV przyczynia się do istotnego zmniejszenia ilości melaniny w pasemkach, co skutkuje nie tylko rozjaśnieniem, ale również pozbawieniem ich powłoki ochronnej, którą w innych okolicznościach zapewnia im pigment.
Po trzecie słońce przyspiesza proces parowania wody i sprawia, że ubywa jej z włosów zdecydowanie więcej, niż jest to wskazane. To właśnie z tego powodu latem powinniśmy wyjątkowo skrupulatnie podejść do kwestii ich nawilżania i ogólnej ochrony.
Jak zatrzymać wodę we włosach, czyli kilka sposobów na suche pukle latem
Aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia włosów, konieczne okazuje się stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jakich?
Oleje
Doskonałym sposobem na zatrzymanie wody we włosach, nawet w najbardziej upalne dni, jest regularne traktowanie ich olejami z pestek malin, nasion brokułów lub pestek czarnego bzu. Tego rodzaju kosmetyki tworzą na pasmach niewidoczną powłokę, która skutecznie utrudnia wodzie wydostanie się z ich wnętrza. Dodatkowo oleje delikatnie dociążają włosy, sprawiając, że stają się one mniej podatne na puszenie.
Humektanty i emolienty
Humektanty to substancje, których zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody i zatrzymywanie ich we wnętrzu włosa. Emolienty natomiast odpowiadają za zamykanie łusek włosowych i spowolnienie procesu parowania wody, dzięki czemu pozostaje ona w czuprynie na dłużej. Obie te substancje są niezwykle istotne w procesie nawilżania pasemek i dlatego powinny na stałe zagościć w łazience każdego z nas. Jak prawidłowo je stosować? Mycie włosów zawsze rozpoczynajmy od nałożenia szamponu humektantowego, a zakończmy aplikacją odżywki emolientowej.
Maska nawilżająca
Ważnym elementem pielęgnacji suchych włosów latem jest również regularne traktowanie ich dobrej jakości maską nawilżającą, która zapewni im dogłębne odżywienie, a także doda im blasku i sprężystości.
Nawilżanie włosów w domu, czyli jak samodzielnie zrobić maskę nawilżającą
Kurację pielęgnacyjną z zastosowaniem dobrej jakości kosmetyków możemy wspomóc również preparatami własnej roboty. Które z nich są najbardziej skuteczne w walce o zdrowe i nawilżone włosy?
Maseczka owsiana
2 łyżki płatków owsianych namoczmy w ciepłym mleku, a następnie dodajmy do nich 3 łyżki jogurtu naturalnego oraz 1 łyżkę oleju migdałowego. Tak powstałą maseczkę nałóżmy na włosy i pozostawmy na nich na około 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłuczmy głowę letnią wodą i umyjmy ją szamponem.
Maseczka z olejem rycynowym
W niewielkiej miseczce zmieszajmy 1 żółtko, 4 krople oleju rycynowego i 4 krople soku z cytryny. Papkę wmasujmy w umytą i osuszoną ręcznikiem czuprynę i pozostawmy na niej na około 5 minut, po czym spłuczmy ją i umyjmy włosy delikatnym szamponem.
Maseczka miodowa
Połączmy ze sobą 2 łyżki miodu naturalnego z 3 łyżkami oliwy z oliwek, a powstałą maskę nałóżmy na włosy. Dla uzyskania lepszego efektu możemy owinąć głowę ręcznikiem. Po około 15 minutach spłuczmy czuprynę ciepłą wodą.
Top 3, czyli lista najlepszych kosmetyków do nawilżania włosów latem
1. Nawilżająco-regenerująca maska do włosów Vis Plantis skutecznie odżywia i regeneruje czuprynę, sprawiając, że staje się ona miękka, gładka i lśniąca.
2. Mleko owsiane od Yope to naturalny szampon, który doskonale sprawdza się zarówno przy włosach normalnych, jak i suchych z tendencją do rozdwajania.
3. Nawilżająca odżywka firmy Vianek szybko wygładza włosy, dodaje im blasku oraz zmniejsza efekt puszenia.