Rozwój nauki i technologii pozwala nam nie tylko sprawniej komunikować się z ludźmi na całym świecie, pracować i robić zakupy, ale coraz częściej ułatwia również dbanie o zdrowie i urodę. Dzięki nowoczesnym metodom badawczym i doświadczonym zespołom specjalistów ds. kosmetologii możemy cieszyć się doskonałej jakości kosmetykami opartymi na nowatorskich, efektywnych składnikach i formułach. Jednym ze składników, które w ostatnich sezonach zyskują na popularności, jest niacynamid. Co to jest, jak działa i dla kogo jest przeznaczony?
Spis treści
Co to jest niacynamid?
Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że witaminy są potrzebne naszemu organizmowi. Najczęściej jednak dostarczamy ich od wewnątrz – w jedzeniu czy aptecznych preparatach mających zapobiegać niedoborom. Witamina PP bierze udział w setkach niezwykle istotnych dla naszego zdrowia procesów. Nie tylko odgrywa ważną rolę w syntezowaniu hormonów płciowych, ale jest niezbędna również do zachowania prawidłowej gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Działa ochronnie na komórki nerwowe, pozwala na produkcję czerwonych krwinek i oczywiście, pozytywnie wpływa na nasz wygląd. I to tę jej cechę naukowcy postanowili wykorzystać w branży kosmetycznej. Jeśli w naszym organizmie występują niedobory witamin z grupy B, warto sięgnąć po wysokiej jakości suplement.
Niacynamid – jak działa na skórę?
Kosmetyki z niacyną docenią również osoby zmagające się z trądzikiem. To jedna z trudniejszych do leczenia przypadłości skórnych i bardzo częsta choroba skórna naszych czasów. Witamina PP działa przeciwzapalnie, łagodząc zmiany trądzikowe i niwelując zaczerwienienie. Pomoże więc zminimalizować ryzyko powstawania nowych wyprysków i zmniejszy widoczność tych już obecnych. Składnik ten ogranicza także produkcję sebum. Skóra więc nie przetłuszcza się nadmiernie, nie świeci się, wygląda zdrowiej.
W kontekście trądziku warto wspomnieć też o rozjaśniającym działaniu tej witaminy. Niacynamid pozwoli poradzić sobie z nierównomiernym kolorytem skóry, zapewniając nam promienny wygląd.
Nie zapominajmy też o silnie nawilżającym działaniu niacyny. Ta jej cecha czyni ją idealną dla osób walczących z nadmiernym przesuszeniem skóry.
Podsumowując, niacynamid działa:
• przeciwzapalnie – normalizuje działanie gruczołów łojowych (ogranicza wydzielanie sebum), dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych wykwitów na skórze;
• antyoksydacyjnie – spowalnia starzenie się skóry, czyli ogranicza powstawanie wolnych rodników. Pełni rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Skóra staje się bardziej jędrna;
• wzmacnia barierę hydrolipidową skóry – czyli warstwę ochronną naszej skóry, która składa się z ceramidów i lipidów. Niacynamid pomaga w ich produkcji. Dzięki temu cera jest nawilżona, miękka, jędrna i odporna na działanie czynników zewnętrznych;
• zwęża „pory”, czyli ujścia gruczołów łojowych;
• rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych – hamuje syntezę melaniny. Odpowiada ona za tworzenie się ciemnych plam pigmentacyjnych na skórze. Niacynamid rozjaśnia skórę i nadaje jej zdrowego blasku.
Jak stosować niacynamid?
Niacynamid można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. W bardziej słoneczne dni nakładajmy go jednak wieczorem przed pójściem spać. Pamiętajmy również, aby używać go jedynie w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie słońca, które może podrażniać i dodatkowo wysuszać skórę. Niacynamidu nie wolno łączyć z produktami z kwasami i witaminą C w formie kwasu askorbinowego w tym samym czasie.
W jakiej postaci występuje niacynamid?
Z czym można łączyć niacynamid?
Niacynamid a trądzik różowaty
Niacynamid, w którym znajduje się witamina PP (inaczej B3) zmniejsza zaczerwienienie skóry i łagodzi stany zapalne. Dodatkowo ogranicza wydzielanie sebum, zwęża pory skóry, działa przeciwbakteryjnie i rozjaśnia ślady potrądzikowe. Dlatego kosmetyki z dodatkiem tego składniku mogą zdecydowanie pomóc w walce z uporczywym trądzikiem różowatym. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać również z pójściem do dermatologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę choroby i zaplanuje odpowiednie leczenie.
Niacynamid a cera naczynkowa
Niacynamid a cera sucha
Przy suchej i wrażliwej cerze trzeba jednak pamiętać, aby wybierać kosmetyki z niskim stężeniem niacynamidu. Wtedy zabezpieczymy się przed ewentualnymi skutkami ubocznymi produktu. Można również stosować go co trzeci dzień. Później spróbować zwiększyć częstotliwość i budować tolerancję skóry na nowy składnik.
Kosmetyki z niacynamidem
Pamiętajmy również, aby nie stosować kilku kosmetyków z niacynamidem jednocześnie. Wystarczy tylko jeden preparat (na przykład serum, esencja, krem czy maska) na całą codzienną pielęgnację. W innym razie kosmetyk może podziałać drażniąco na skórę, ponieważ jego stężenie – nieadekwatne do potrzeb naszej skóry – może się zwiększyć.
Po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
• Serum do twarzy Revolution Skincare 10% niacinamide + 1% zinc
• Iossi, acerola cytrusowa esencja z kwasami i niacynamidem
• Purito Fermented Complex 94, esencja do pielęgnacji twarzy z niacynamidem 3%
• Serum do twarzy Nacomi Next Level Fix It Up niacynamide 15%
• Polka, malina plus witamina B3, maska na tkaninie
• Krem do ciała z witaminą B3 od Babaria