ZADBANA SKÓRA
08.11.2019

Jak dbać o skórę latem, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kosmetykach na lato!

Jak dbać o skórę latem, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kosmetykach na lato!

Latem pielęgnacja skóry jest zadaniem nieco bardziej wymagającym niż przez pozostały czas w roku. Ekspozycja na silne promieniowanie słoneczne, kąpiele w słonej wodzie, a także suche, upalne powietrze – to czynniki, które w największym stopniu przyczyniają się do przesuszania się skóry i mogą powodować jej podrażnienie. Latem skóra wymaga więc szczególnej pielęgnacji, jednak nie jest to zadanie trudne. Najważniejsze, by zapewnić jej solidną dawkę nawilżenia, a także stosować kosmetyki łagodzące i kojące – zwłaszcza po opalaniu. Jeśli będziesz pamiętać o wzbogaceniu codziennej rutyny pielęgnacyjnej o kilka istotnych kroków, będziesz cieszyć się komfortem przez całe wakacje. Podpowiadamy, jakie kosmetyki na lato sprawdzą się najlepiej, a także – czego lepiej unikać, by nie podrażnić skóry i nie spowodować jej przebarwień.

Dlaczego skóra wymaga specjalnej troski latem?

Sumienna pielęgnacja skóry latem jest podstawą do tego, by zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia, a tym samym – ładny wygląd i dobrą kondycję, co przekłada się również na uczucie komfortu przez cały dzień. 


Latem skóra – zarówno twarzy, jak i ciała – jest narażona na wiele czynników, które niekorzystnie na nią oddziałują. To przede wszystkim te zamieszczone poniżej.


  • Promieniowanie UV – kremy z filtrem SPF powinny być nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Promieniowanie UV w dużych dawkach i przy częstej ekspozycji na nie (o co latem przecież nietrudno) ma bardzo szkodliwy wpływ na skórę. Nadmiar słońca nie tylko ją wysusza, ale może także uszkadzać – powierzchniowo i na poziomie komórkowym – oraz powodować tzw. fotostarzenie się skóry, które skutkuje szybszym pojawianiem się zmarszczek. Pamiętaj o tym, że promieniowanie UV oddziałuje na skórę nawet w czasie pochmurnych dni. Dlatego krem z filtrem SPF powinien być stosowany zawsze przed wyjściem z domu.
  • Częsty kontakt z wodą – w tym słoną. W czasie upalnych dni częściej myjemy ręce czy ochlapujemy się chłodną wodą dla orzeźwienia. Częściej także bierzemy prysznic, a to może skutkować naruszeniem naturalnej bariery hydrolipidowej skóry i w konsekwencji – jej przesuszeniem oraz zwiększeniem podatności na podrażnienia. W dodatku słona woda morska może dosłownie wyciągać wilgoć z naskórka pod wpływem zjawiska osmozy. Jeśli masz delikatną skórę, to poprzez obecność kryształków soli znajdujących się w wodzie morskiej może ona łatwiej ulegać podrażnieniom. Słona woda ujawni również wszystkie osłabione miejsca na skórze – będą przez nią nieco podrażnione, a tym samym mogą piec, szczypać, czy swędzieć. Aby zmniejszyć potencjalne dolegliwości, przed kąpielą w morzu stosuj kosmetyki ochronne. Dobrym rozwiązaniem są wodoodporne preparaty z SPF. Po kąpieli jak najszybciej umyj się dokładnie wodą ze środkiem myjącym i koniecznie dobrze nawilż skórę. Skóra wrażliwa wymaga tych czynności szczególnie.
  • Wysokie temperatury – pod wpływem ciepła woda szybciej odparowuje również ze skóry. Istotna sprawa to także ta, że im jest cieplej, tym bardziej się pocimy i choć jest to zjawisko pożądane (w końcu to element termoregulacji organizmu), to nadmierne pocenie się może prowadzić do zatykania porów skóry i w konsekwencji do tworzenia się różnych wyprysków. Druga strona medalu to nadmierna utrata wilgoci ze skóry właśnie przez pocenie się.



Suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych – w czasie upałów trudno o lepsze rozwiązanie dla orzeźwienia w zamkniętych pomieszczeniach niż klimatyzacja. Nie jest to jednak wyjście idealne, bo jest obwarowane kilkoma zagrożeniami. Przy dużych wahaniach temperatury (wchodzenie do zimnego pomieszczenia i wychodzenie na gorące powietrze) łatwiej o przeziębienie. Częste i długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze jest suche, może również przyspieszać odparowywanie wilgoci z naskórka. W konsekwencji więc skóra może się szybciej przesuszać. Dlatego nawilżająca i kojąca pielęgnacja ciała i twarzy w czasie letnich dni jest bardzo ważna dla przywrócenia oraz zachowania jej komfortu.

Kobieta używająca kremu do opalania na ciało

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV nie tylko pogarsza kondycję skóry poprzez wysuszanie jej i możliwe podrażnienia.

Im częściej i dłużej się opalasz, a do tego bez odpowiedniej ochrony (bez zabezpieczania skóry preparatami z filtrem lub stosując niską ochronę), tym bardziej narażasz się na poważne konsekwencje w postaci nowotworów skóry, w tym złośliwych, jak czerniak. Nie bagatelizuj więc konieczności stosowania filtrów SPF. Stopień ochrony powinien być tym wyższy, im jaśniejszą i delikatniejszą masz skórę i im dłużej planujesz przebywać na słońcu. Po kremy z filtrem SPF powinnaś sięgać zresztą na co dzień, nie tylko latem, a przez cały rok, również w czasie pochmurnych dni. Wówczas promieniowanie UV i tak dociera do skóry, choć może się wydawać, że nie!

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry latem

Pielęgnacja ciała latem różni się od tej, jaką stosujemy przez resztę roku, przede wszystkim formułą kosmetyków. W czasie upalnych dni skóra twarzy i ciała potrzebuje głównie nawodnienia. Bardziej sprzyjają jej również lekkie, nawet wodniste formuły kosmetyków. Chodzi szczególnie o to, by skórze zapewnić nawilżenie i przy tym jej nie obciążać. Jak powinna wyglądać wakacyjna pielęgnacja skóry? 


W pierwszej kolejności to łagodne, ale skuteczne oczyszczanie. Sięgaj po kosmetyki do oczyszczania i demakijażu, które nie zawierają składników silnie myjących (po te zresztą lepiej nie sięgać w ogóle, nie tylko latem). W ten sposób możesz niepotrzebnie osłabić naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, a tym samym przyczynić się do przesuszenia jej. 


Na co dzień wybieraj kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które nie zawierają światłouczulających składników, jak kwasy, czy retinol. Zwróć natomiast uwagę na to, by zawierały filtr SPF. Jeśli Twój ulubiony krem nie ma takiego filtra, nie musisz rezygnować z używania go. W takim przypadku możesz nałożyć filtr dodatkowo, na swój ulubiony kosmetyk. Przed wyjściem z domu – nawet jeśli planujesz tylko krótki pobyt na zewnątrz – zawsze zabezpieczaj skórę twarzy i ciała preparatem z filtrem przeciwsłonecznym. 


Zwróć również uwagę na to, by kosmetyki do kąpieli i pod prysznic, które wybierasz, nie zawierały SLS i SLES. To silne detergenty, które co prawda świetnie rozprawiają się z wszelkimi zanieczyszczeniami, jednak przy tym wpływają niekorzystnie na barierę hydrolipidową skóry. Latem szczególnie istotne jest stosowanie kosmetyków łagodnych dla niej. Z jednej strony trzeba bowiem zadbać o kondycję naturalnej warstwy ochronnej skóry, z drugiej – dostarczyć składników nawilżających, odżywczych i łagodzących. 


Wybieraj więc nietłuste kremy nawilżające do twarzy, a także nawilżające kosmetyki myjące. Świetnie sprawdzają się delikatne pianki oczyszczające, a także myjące olejki do ciała


Istotną kwestią jest również to, by latem lepiej unikać wieloskładnikowych produktów, jeśli nie jesteś dobrze obeznana w czytaniu składów. Niektóre składniki (nie tylko kwasy i retinol) mogą być światłouczulające, co w praktyce oznacza, że pod wpływem promieniowania słonecznego mogą powodować przebarwienia skóry, a także wywołać podrażnienia, czy nawet reakcje uczuleniowe.

Dowiedz się więcej:

Wybór kosmetyków na lato

Lekki, nawilżający krem na lato z filtrem to podstawa pielęgnacji. To jednak nie wszystko. O czym warto pamiętać w letniej rutynie pielęgnacyjnej, by cieszyć się nawilżoną i zdrowo wyglądającą skórą? Dobrze sięgnąć po linię kosmetyków dedykowaną potrzebom Twojej skóry. Ich działanie będzie się wzajemnie uzupełniać, potęgując efekt. Co więcej, wybierając kosmetyki z tej samej linii, unikniesz również ryzyka tego, że niektóre składniki się ze sobą „pogryzą” – a tak może stać się w przypadku mieszania ze sobą różnych produktów, co może skutkować podrażnieniami lub uczuleniem. Letnia rutyna pielęgnacyjna będzie czystą przyjemnością dzięki marce L’Oreal Paris. Wśród szerokiej gamy kosmetyków pielęgnacyjnych znajdziesz rozwiązania dla każdego typu skóry – również idealne dla letniej pielęgnacji.

Kobieta w słomianym kapeluszu nakładająca na twarz krem z filtrem

Pielęgnacja twarzy latem

Trzon pielęgnacji jest uniwersalny i jest to:


  • demakijaż i oczyszczanie twarzy,
  • tonizowanie,
  • nawilżanie/odżywianie. 


Pomocne (nie tylko latem) są nawilżające i kojące hydrolaty i toniki. Po umyciu buzi, a przed nałożeniem na nią kremu, czy serum, przemyj ją wacikiem nasączonym odpowiednim tonikiem lub spryskaj ją hydrolatem. Dzięki temu przywrócisz jej prawidłowe pH, które zwykle zostaje zaburzone przez wodę i kosmetyki myjące. Hydrolat możesz wykorzystać na więcej sposobów, np. używając go w ciągu dnia do odświeżenia skóry w postaci orzeźwiającej mgiełki do twarzy, a także do włosów.

Dowiedz się więcej:

Jaki krem do twarzy na lato wybrać?

Letnie kremy do twarzy powinny mieć lekką formułę. Świetnie sprawdzają się żelowe kremy na bazie wody, które błyskawicznie się wchłaniają, nie obciążają skóry, a przy okazji także świetnie ją wygładzają. Dzięki temu stanowią również doskonałą bazę pod makijaż. 


Wybór dobrego kremu nawilżającego to klucz do dobrze nawodnionej skóry latem – a to, jak wiadomo, podstawa do tego, by była w dobrej kondycji. Bardzo sucha i odwodniona skóra może potrzebować dodatkowego wsparcia w nawilżaniu i ochronie. Działanie kremu nawilżającego warto wesprzeć więc serum o podobnych właściwościach. Na noc zaś możesz śmiało zastosować krem o bogatszej formule albo wykorzystać olejki do twarzy – na serum, na krem lub jako samodzielny kosmetyk. Olejek nie tylko nawilży i odżywi skórę, ale także zmiękczy ją i pomoże zatrzymać w niej nawilżenie na dłużej. 


Nieodłącznym elementem właściwej, letniej pielęgnacji jest również filtr SPF. Więcej na temat tego, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna, dowiesz się z naszego artykułu: Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko, co musisz wiedzieć.


Koniecznie (nie tylko latem) stosuj kremy pod oczy. W przeciwieństwie do kremów do twarzy te pod oczy nie muszą być lekkie i wodniste. Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, przez co jeszcze szybciej traci jędrność i nawilżenie, zwłaszcza latem. Na noc nakładaj więc nawet grubą warstwę mocno odżywczego kremu pod oczy. Na dzień, pod makijaż, możesz używać produktów o lżejszej formule, jednak koniecznie nawilżających i wygładzających, najlepiej również z SPF. 


Nie tylko w letniej, ale również w całorocznej pielęgnacji, doskonale sprawdzają się kremy L'Oreal. Wśród propozycji tego producenta znajdziesz wiele ciekawych serii, przeznaczonych do różnych potrzeb skóry, dzięki czemu z łatwością skomponujesz swój idealny zestaw pielęgnacyjny.

Dowiedz się więcej:

Jakie serum do twarzy na lato wybrać?

Stosowanie odpowiedniego serum do twarzy może znacznie wspomóc pielęgnacyjne działanie kremu. Serum to kosmetyk skoncentrowany, dlatego wykazuje silne działanie pielęgnacyjne. Jeśli więc skóra jest bardzo sucha, osłabiona i wymagająca regeneracji, to serum będzie strzałem w dziesiątkę. Koniecznie jednak zwróć uwagę na to, by nie zawierały składników o potencjale fotouczulającym. Stawiaj na kosmetyki o prostym składzie, bazującym na składnikach nawilżających i ochronnych, jak kwas hialuronowy, gliceryna, czy masło shea. 

Oczyszczanie skóry latem

Dokładne, a jednocześnie łagodne dla skóry – właśnie takie powinno być letnie oczyszczanie twarzy. Regularne złuszczanie naskórka jest bardzo ważne, by zapobiec zatykaniu porów skóry, a także, by ją wygładzić i lepiej przygotować na przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak o tym, by nie złuszczać mocno opalonej lub podrażnionej skóry, bo tylko pogłębisz problem. Latem wybieraj łagodne peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne.

Kosmetyki L'Oréal do pielęgnacji twarzy latem

Pielęgnacja ciała latem

Letnia pielęgnacja ciała także powinna bazować na tych samych zasadach, co pielęgnacja skóry twarzy. Podstawa to regularne i łagodne oczyszczanie, łagodne peelingi do ciała, a także ochrona przeciwsłoneczna. Po każdym prysznicu, czy kąpieli ciało koniecznie nawilżaj, wybierając balsamy i mleczka do ciała o lekkiej konsystencji (dzięki czemu dobrze się wchłoną). 

Balsam do ciała na lato: wybór odpowiedniego produktu

Balsamy, masła i kremy do ciała, kremy… Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała jest ogromny, co paradoksalnie wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Szukając kosmetyków do ciała na lato, warto postawić przede wszystkim na dwie najważniejsze cechy: to lekka formuła, dzięki czemu kosmetyk szybko się wchłania, a także właściwości nawilżające. Latem doskonale sprawdzają się lekkie emulsje do ciała.  

Kobieta w plażowym kapeluszu i stroju dbająca o swoją skórę latem

Wakacyjna pielęgnacja skóry – praktyczne porady i wskazówki

Jak dbać o twarz latem? Wakacyjna pielęgnacja nie różni się wiele od tej w pozostałych miesiącach roku. Najważniejsza różnica wynika przede wszystkim z formuł i właściwości kosmetyków. Latem bardziej komfortowe są lekkie, żelowe i wodniste konsystencje, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze. Równie ważne jest to, by nie zaniedbywać letniej pielęgnacji. Dwukrotne oczyszczanie i nawilżanie skóry w ciągu dnia to podstawa do tego, by była w dobrej kondycji. Zobacz więc, jak powinna wyglądać wakacyjna kosmetyczka. Co warto ze sobą zabrać?


Tak samo, jak regularność w pielęgnacji, istotna jest jakość kosmetyków, po które sięgasz. W tym przypadku cena wcale nie jest wykładnikiem – bo kremy, czy balsamy z niskiej lub średniej półki cenowej mogą okazać się w działaniu lepsze niż te bardzo drogie. Wiele zależy od rodzaju i preferencji Twojej skóry. Najważniejsze jest to, by kosmetyki, które wybierasz, miały wartościowe składy. Im więcej składników aktywnych, a im mniej wypełniaczy, tym lepiej!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel