DBAJ O ZDROWIE
24.02.2021

Nie tylko w czasie pandemii. Dlaczego warto mieć w domu pulsometr?

Nie tylko w czasie pandemii. Dlaczego warto mieć w domu pulsometr?

Pulsometr to bardzo praktyczne urządzenie, które mierzy wysokość naszego tętna. Najczęściej używamy go w trakcie uprawiania sportu, aby kontrolować wyniki oraz ilość spalanych kalorii. Pulsometr bywa często mylony z pulsoksymetrem napalcowym. Wraz z nastaniem pandemii okazało się, że to niepozorne urządzenie może uratować nam życie. Czym się różni pulsometr od pulsoksymetru oraz dlaczego warto używać obydwu urządzeń?

Puls. Czym jest i co o nas mówi?

Puls lub inaczej mówiąc tętno, jest jednym z parametrów życiowych naszego organizmu. Należy do podstawowych wyznaczników określających stan naszego serca. Tętno to pulsowanie ścian tętnicy pod wpływem przepływającej krwi. Przeważnie jest zgodny z uderzeniami serca. Właśnie dlatego zazwyczaj doskonale odzwierciedla jego pracę. Zmiana pulsu jest czymś zupełnie naturalnym. Kiedy siedzimy, idziemy, uprawiamy sport lub się stresujemy, nasze tętno może spadać i wzrastać. Jednak zdarza się, że zbyt częste skoki, za niski lub zbyt wysoki poziom są objawem schorzenia np. migotania przedsionków. Uważa się, że im niższe jest tętno spoczynkowe, tym dłużej będziemy żyć, ciesząc się dobrym zdrowiem. Tętno spoczynkowe to puls mierzony około 10 minut od zakończonej aktywności, w trakcie odpoczynku. Jeśli chcemy zachować swoje tętno na niskim poziomie, możemy na to wpływać:
• dietą;
• aktywnością fizyczną;
• unikając stresu, smogu, używek.
Za niski czy za wysoki puls? Prawidłowe tętno jest ważne Normy i granice pulsu są różne i zależą oczywiście od wieku. Granice prawidłowego tętna wynoszą:
puls
Wysokość fali tętna to inaczej ilość krwi, która wypełnia tętnicę. Bierze się to z różnicy skurczowo-rozkurczowej. Wśród rodzajów pulsu można wymienić:
• puls wysoki - dobrze wypełniony,
• puls mały - mała fala,
• puls nierówny i dziwaczny - wypełnienie zmniejszone w momencie głębokiego wdechu, większa fala w trakcie wydechu,
• puls nitkowaty, równy - ledwo wyczuwalny,
• puls naprzemienny - naprzemienne fale słabe i silne.
Zbyt wysokie tętno spoczynkowe niesie za sobą wiele informacji na temat pracy naszego organizmu. Może być sygnałem:
tetno

Jak badać tętno w domu?

Regularne mierzenie tętna spoczynkowego, raz w tygodniu pozwala na:

• określenie stopnia wytrenowania organizmu. Regularne uprawianie sportu sprawia, że wzrasta wydolność serca;

• określenie poprawy lub pogorszenia sprawności sercowo-naczyniowej;

• wcześniejszą interwencję przy zagrożeniu chorobami sercowo-naczyniowymi.

Puls można mierzyć samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby robić to, kiedy jesteśmy spokojni. Tętno mierzy się zwykle na tętnicy promieniowej, która znajduje się na nadgarstku.

Można je również mierzyć na:

• tętnicy szyjnej zewnętrznej;

• tętnicy ramiennej;

• tętnicy udowej;

• tętnicy podkolanowej;

• tętnicy udowej.

Najlepiej jednak robić to pulsometrem lub pulsoksymetrem.
Czy różnią się te dwa urządzenia? Pulsometr, czyli inaczej tętnomierz działa podobnie jak badanie EKG. Odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, które wywołuje praca naszego mięśnia sercowego. Obecnie najczęściej ma formę zegarka sportowego, który pomaga w rejestrowaniu naszej aktywności fizycznej.
Pulsoksymetr to również niewielkie urządzenie, które w nieinwazyjny sposób mierzy saturację, czyli nasycenie krwi. Najczęściej występuje w formie klipsa zakładanego na palec. Jego zasada działania polega na wykorzystaniu zjawiska pulsoksymetrii, czyli emitowania światła czerwonego i podczerwonego o różnej długości fal. Drugim parametrem urządzenia jest mierzenie tętna.
MICROLIFE

Pulsoksymert. Dlaczego warto mieć go zawsze pod ręką

Gdzie można kupić pulsoksymetr? W roku 2021 ten typ urządzeń oferują apteki oraz drogerie. Pulsoksymetry stały się szczególnie popularne w dobie pandemii, ponieważ u osób ze stwierdzonym koronawirusem pomagają zapobiec doprowadzeniu organizmu do skrajnej niewydolności płuc oraz serca. Nagły spadek saturacji w trakcie choroby COVID-19 może świadczyć o postępującej niewydolności oddechowej i prowadzić do duszności. Regularne badanie wykonywane pulsoksymetrem może uchronić nas przed nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, co w przypadku tej choroby skutkuje koniecznością podłączenia pod respirator.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel