ZADBANA SKÓRA
04.08.2022

Ochrona przeciwsłoneczna — filtry mineralne

Ochrona przeciwsłoneczna — filtry mineralne

Krem ochronny z SPF coraz częściej pojawia się nie tylko w torbie na plażę, ale i w codziennej rutynie pielęgnacyjnej wielu z nas. Łatwo przekonać się do stosowania ochrony przeciwsłonecznej, jednak wybór odpowiedniego filtra może przysporzyć więcej trudności. Kremy z filtrem mineralnym mają unikalne właściwości, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt.

Czym są filtry mineralne?

Filtry UV są substancjami, dzięki którym kremy przeciwsłoneczne mogą spełniać swoje zadanie ochronne.  Ze względu na mechanizm działania, wyróżniamy: 

  • Filtry fizyczne (in. mineralne); 
  • Filtry chemiczne. 

Filtry fizyczne stanowią przede wszystkim substancje pochodzenia mineralnego — barwne pigmenty o dużych cząsteczkach. 

W produktach do ochrony przeciwsłonecznej z filtrami mineralnymi najczęściej spotykany jest ditlenek tytanu (TiO2) oraz tlenek cynku (ZnO). Są to dwa składniki uznawane za bezpieczne i skuteczne m.in. przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna – naturalne oleje

Jak działają filtry mineralne?

Cząsteczki filtra mineralnego tworzą na powierzchni skóry film ochronny, a ich działanie przypomina lustrzane odbicie. Dzięki swoim rozmiarom, w odróżnieniu od niektórych filtrów chemicznych, nie mają zdolności do wnikania w głąb skóry. 

Pigmenty odbijają lub rozpraszają promieniowanie wszystkich długości fal, zarówno UVA  jak i UVB. Szeroki zakres działania sprawia, że filtry mineralne nie potrzebują, dodatkowych filtrów uzupełniających jak jest w przypadku ich chemicznych odpowiedników. Działają jednak również w zakresie światła widzialnego, co jest widoczne jako bielenie skóry.

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Typy filtrów mineralnych

Filtry mineralne mogą różnić się wielkością zawieranych pigmentów. Możemy znaleźć kremy przeciwsłoneczne z barwnymi pigmentami wielkocząsteczkowymi (200-300 μm), z pigmentami mikronizowanymi (o wielkości cząsteczek 100 nm) lub mieszane.

kobieta nakłada na ramię krem przeciwsłoneczny

Filtry o dużych cząsteczkach, pozostawiają na skórze widoczną białą warstwę, co może zniechęcać do ich stosowania na co dzień. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wielu filtrów mineralnych, zwłaszcza tych przeznaczonych do twarzy, efekt bielenia mija po wchłonięciu kremu — wystarczy odczekać 15-20 min. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna włosów

Obecnie dostępne są również filtry zawierające pigmenty mikronizowane inaczej nazywane nanocząsteczkowymi. Są one nowszą wersją filtrów mineralnych. Podobnie jak zwykłe filtry zawierają cząsteczki tlenku cynku lub tlenku tytanu, jednak wielokrotnie mniejsze. Dzięki temu łączą w sobie właściwości filtrów chemicznych i fizycznych. Filtry mineralne mikronizowane dają szeroką ochronę przed UVA i UVB, jednak nie bielą przy tym skóry.  Ich mechanizm działania jest podobny do filtrów chemicznych i bardziej związany absorbowaniem niż odbijaniem promieniowania.

SPRAWDŹ TEŻ: Olej kokosowy do opalania

Filtry mineralne do twarzy

Filtry mineralne do twarzy są w zasadzie tym samym co ich odpowiedniki do ochrony skóry ciała. Różnica polega na tym, że kosmetyki stworzone z myślą o stosowaniu na cerę twarzy są często mniej tłuste i mają przyjemniejszą konsystencję.

Jeśli często wykonujemy makijaż, dobrym wyborem mogą być filtry mineralne koloryzujące. Takie produkty zapewniają większe lub mniejsze krycie podobne do podkładów lub kremów BB. Dzięki zabarwieniu eliminują problem bielenia skóry, zachowując przy tym szeroki zakres ochrony przeciwsłonecznej.

Jaką moc wybrać?

Moc filtra, jaką postanowimy wybrać, zazwyczaj zależy od celu, w jakim go stosujemy. Jeśli krem ma osłonić skórę ciała jedynie przed oparzeniami słonecznymi, możemy dostosować moc do panującej pogody. 

  • SPF (15-20) – stosujemy przy małym lub średnim nasłonecznieniu; 
  • SPF (30-50) – najlepiej wybrać w upały.

W przypadku profilaktyki przeciwzmarszczkowej skóry twarzy im wyższy SPF, tym lepsza ochrona przed destrukcyjnym wpływem promieniowania. Najsilniejszą ochronę zapewni nam filtr mineralny z SPF 50+, trochę niższą SPF 50 i SPF30. Trzeba jednak pamiętać, że deklarowana przez producenta ochrona odnosi się do zastosowania warstwy kremu w ilości 2 mg na centymetr kwadratowy skóry. 

SPRAWDŹ TEŻ: Krem z filtrem. Jak i ile nakładać?

Jak aplikować filtr mineralny?

Filtrom mineralnym często zarzuca się ,,tępą’’ konsystencję trudną do równomiernego  rozprowadzenia. W przypadku filtrów mineralnych ma to związek z ilością ochronnego pigmentu, dlatego kremy z SPF 50 będą trudniejsze w aplikacji od SPF 30. Jeśli mamy trudności z rozprowadzeniem kremu lepiej wybrać krem o niższej ochronie niż stosować SPF 50 w małej ilości.

Filtry mineralne do twarzy możemy nakładać za pomocą palców lub gąbeczki do makijażu. Co ważne, kremu ochronnego nie powinno się rozsmarowywać okrężnymi ruchami. Aby zapewnić równomierną aplikację, najlepiej nakładać filtr mineralny ruchami stemplującymi, dzięki czemu unikniemy ,,prześwitywania’’. W ciągu dnia reaplikację również możemy wykonywać z pomocą piankowej gąbki.

kobieta na basenie wciera krem przeciwsłoneczny w rękę

Filtr mineralny przy cerze trądzikowej

Osoby posiadające cerę trądzikowej często obawiają się i unikają stosowania kremów z filtrem z obawy przed zapychaniem porów i wysypem punktowych zmian.

Skóra trądzikowa często bywa wystawiana na działanie silnych środków wysuszających i ściągających, przez co staje się wrażliwa. Należy ją chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a w szczególności przed słońcem.

Główną zaletą filtrów mineralnych jest to, że są bardzo dobrze tolerowane przez skórę i rzadko powodują podrażnienia. Jeśli obawiasz się tłustej konsystencji, warto wybrać filtr mineralny przeznaczony do skóry trądzikowej o lżejszej formule.

Filtr mineralny przy cerze tłustej

Lekkie formuły to zdecydowanie domena filtrów chemicznych. Dla posiadaczek cery tłustej stosowanie filtrów mineralnych może być wyzwaniem, ponieważ dla zapewnienia łatwiejszej aplikacji producenci często dodają substancje oleiste. Nawet przy cerze normalnej kobiety często poszukują lżejszych formuł, które nadawałyby się do stosowania pod makijaż. 

Przy poszukiwaniach kremów z filtrem mineralnych dla cery tłustej warto unikać naturalnych olejów w składzie, które mogą powodować, że produkt będzie dawał tłusty efekt na skórze. Dobrze skierować swoją uwagę przede wszystkim na dermokosmetyki, których składy są często ,,lżejsze’’ i opracowywane z myślą o cerach problematycznych.

Filtry mineralne dla dzieci

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna do zabezpieczenia delikatnej skóry dzieci. Maluchy mają wyjątkowo wrażliwą skórę, która jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ponadto łatwiej ulega podrażnieniom i jest bardziej narażona na wchłanianie substancji chemicznych z kosmetyków.

dwóch chłopców na plaży radośnie unosi ręce

Najbardziej polecane dla dzieci są mineralne filtry przeciwsłoneczne, ponieważ ich składniki — tlenek cynku i dwutlenek tytanu nie podrażniają wrażliwej skóry. Filtry fizyczne minimalizują również ryzyko szkodliwego narażenia na chemikalia. Cząsteczki minerałów osadzają się na powierzchni naskórka i nie wchłaniają się przez skórę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zaleca stosowania kremów przeciwsłonecznych dla niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia. Dla starszych dzieci najlepiej wybrać krem z ochroną co najmniej SPF 30 i szerokim spektrum działania. W czasie intensywnej zabawy czy aktywności fizycznej najlepiej sprawdzi się filtr mineralny wodoodporny.

Filtry mineralne dla dzieci są dostępne w wielu różnych formach (np. spray, mleczko, mgiełka), które ułatwiają szybkie i łatwe rozprowadzenie produktu.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel