ZADBANA SKÓRA
22.06.2022

Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach

Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach

Peelingi chemiczne coraz częściej stają się częścią rutyny pielęgnacyjnej wielu kobiet. Coraz popularniejsze jest wykonywanie w salonie lub zaciszu domowym zabiegów wykorzystujących kwasy o działaniu złuszczającym. Regularne stosowanie kwasów na skórę twarzy gwarantuje świeży wygląd cery, pomaga w walce z trądzikiem, dodaje blasku oraz wspomaga wchłanianie kolejnych kosmetyków. Letnie miesiące bywają trudne dla kondycji naszej cery. Z nadejściem cieplejszych dni, z obawy o skutki uboczne, zabiegi z chemicznym złuszczaniem tracą na popularności. Jednak nie zawsze odstawianie kwasów na lato jest konieczne. Sprawdź, jak chronić skórę przed słońcem podczas terapii kwasami.  

Rodzaje zabiegów z kwasami

Peeling chemiczny możemy wykonać w salonie kosmetycznym lub w domu. Zabiegi u kosmetologa są wykonywane kwasami o wysokim stężeniu, które docierają często do głębszych warstw skóry. Wykorzystywane są zwykle w leczeniu blizn, uporczywego trądziku lub do wygładzania zmarszczek. Zabieg polega na wykorzystaniu roztworów kwasów (AHA (alfa-hydroksykwas), BHA (beta-hydroksykwas) i TCA (kwas trójchlorooctowy) w celu usunięcia górnych martwych warstw komórek skóry. Skóra potem często bywa zaczerwieniona, może się łuszczyć i być bardziej wrażliwa nawet przez tydzień. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwasy AHA i BHA. Jak działają?

Możemy też wykorzystać łagodniejsze kwasy do stosowania w domu. Według Amerykańskiej Organizacji oceniającej bezpieczeństwo składów kosmetyków (CIR), zaleca się nieprzekraczanie stężenia 10% oraz pH poniżej 3,5 w preparatach do samodzielnego użytku. 

Warto jednak pamiętać, że martwe komórki na powierzchni skóry nie były tam bez powodu. Martwy naskórek pomaga chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniami UV. Kiedy peeling chemiczny go złuszcza, skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca.

Efekt fotouczulający

Efekt fotouczulający może wystąpić na skórze, jeśli po zabiegu poddamy ją działaniu promieni słonecznych. Najsilniejsze odczyny występują często po zabiegach w gabinecie kosmetologa. Jednak, zwłaszcza latem, kwasy do użytku domowego również mogą powodować skutki uboczne po wystawieniu cery na działanie promieniowania UV. Reakcje fotoalergiczne obejmują zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie, powstawanie przebarwień, a nawet oparzenia słonecznego

SPRAWDŹ TEŻ: Kwas fitowy. Zastosowanie, właściwości, efekty

Jakie kwasy na lato

Łagodne kwasy nazywane owocowymi (AHA) to m.in kwas migdałowy, ferulowy, azelainowy czy laktobionowy. Należy pamiętać, że wszystkie, nawet łagodne, kwasy działają złuszczająco i mogą uwrażliwić skórę na promieniowanie słoneczne. Z zasady latem zaleca się stosować krem z filtrem, ale przy peelingach chemicznych to już właściwie obowiązek.

murzynka leżaca obok basenu

Kwasy AHA i BHA

Na ogół kwasy AHA oraz BHA zapewniają delikatne złuszczanie naskórka i nie wykazują szczególnych właściwości drażniących, zwłaszcza w stężeniach do 5%. Odkrycie alfahydroksykwasów (AHA) zwiększyło bezpieczeństwa zabiegów złuszczania oraz powszechność ich stosowania, ponieważ są łagodniejsze i rzadko powodują skutki uboczne. Mimo wszystkie jednak kremy z filtrem są przy nich niezbędne.

Kwas glikolowy a słońce

Większość kwasów owocowych to kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy). Najważniejszym spośród nich jest kwas glikolowy, którego działanie jest przede wszystkim złuszczające i normalizujące. Stymuluje komórki w żywych warstwach naskórka i pobudza produkcję kolagenu. Przy długotrwałym działaniu poprawia elastyczność skóry i spłyca zmarszczki. Nadaje skórze gładkość i wyrównuje koloryt cery. Wśród kwasów, AHA jest umiarkowanie drażniący, dlatego często nie jest polecany jako kwas na lato.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak działa kwas glikolowy i u kogo sprawdzi się najlepiej?

Jaki jest związek między kwasem glikolowym a słońcem? Peelingi kwasem glikolowym mogą być wykonywane przez cały rok, ale w szczególności w okresie letnim wymagana jest fotoprotekcja. 

W badaniach stwierdzono, że skóra traktowana roztworem kwasu glikolowego (10%, ph 3,5) codziennie przez 4 tygodnie, dobę po aplikacji, pod wpływem światła UV miała zwiększone zaczerwienienie i pojawiały się na niej oparzenia słoneczne. Wrażliwość wróciła do normy dopiero tydzień po zaprzestaniu leczenia. Oznacza to, że co najmniej przez tydzień (a najlepiej 10 dni) po zastosowaniu kwasu glikolowego należy używać filtra UV. Do ochrony skóry po zabiegu złuszczania najlepiej stosować produkty z SPF 50 i wysoką ochroną UVA. 

dwie młode kobiety różnej rasy

Kwas migdałowy a słońce

Kwas migdałowy jest często uznawany za bezpieczny kwas na lato. Spośród innych kwasów AHA wykazuje najsilniejsze działanie bakteriobójcze. Działanie kwasu migdałowego przyspiesza naturalny proces złuszczania, stymuluje odnowę warstw głębiej położonych. Wygładza powierzchnię skóry, zmniejsza łojotok i obkurcza pory skóry. Jest to kwas głównie stosowany w przypadku trądziku. 

Jedną z głównych zalet kwasu migdałowego jest to, że może być łagodniejszy dla skóry w porównaniu z innymi kwasami AHA. Jednak warto pamiętać, że stosowanie lżejszych kwasów latem nie zwalnia z potrzeby ochrony skóry przed działaniem promieni UV.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwas migdałowy. Właściwości, zastosowanie, efekty

Kwas salicylowy a słońce

Kwas salicylowy jest przedstawicielem kwasów BHA. Działanie kwasu salicylowego jest podobne do działania kwasów AHA, działa jednak łagodniej niż kwasy owocowe. Wykazuje właściwości antybakteryjne. Polecany jest głównie do cery tłustej ze skłonnością do trądziku. 

Czy kwas salicylowy jest dobry na lato? Na pewno istotnie różni się od kwasów AHA jeśli chodzi o zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie UV.  Niektóre badania wskazują na brak fotouczulania w stężeniach stosowanych w kosmetykach. 4-tygodniowa kuracja 2% kwasem salicylowym (pH 3,5) nie wykazała zwiększenia uszkodzeń słonecznych 24 godziny po zastosowaniu produktu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwas salicylowy na twarz i nie tylko. Na co pomaga?

Co ciekawe salicylan oktylu, który jest pochodną kwasu salicylowego, jest często składnikiem kremów przeciwsłonecznych – jego część salicylanowa pochłania promieniowanie UV. Niestety żaden produkt do złuszczania z kwasem salicylowym nie będzie opisywany jako bezpieczny kwas na lato. Warto stosować ochronę przeciwsłoneczną po każdym zabiegu złuszczania kwasami – tak samo latem jak i przez cały roku. Chronimy w ten sposób cieńszą skórę przed negatywnym wpływem promieniowania (między innymi fotostarzeniem). 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kwas azelainowy a słońce

Kwas azelainowy ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu jest skuteczny w leczeniu m.in trądziku różowatego. Często występuje w postaci żelu lub kremu, które są dostępne w aptece bez recepty. Można stosować go do rozjaśniania przebarwień słonecznych i zapobiegania starzeniu się skóry poprzez minimalizowanie negatywnego wpływu wolnych rodników

Ma również pewne skutki uboczne, takie jak pieczenie skóry, suchość i łuszczenie. Ponieważ kwas azelainowy może zmniejszać grubość skóry, powoduje, że podczas stosowania staje się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia słoneczne. 

Tak jak w przypadku innych kwasów latem ważne jest, aby po zastosowaniu kwasu azelainowego używać kremu ​​z filtrem przeciwsłonecznym, gdy wychodzimy na zewnątrz.

Rada eksperta:

Po wykonaniu zabiegu z wykorzystaniem kwasów możemy zastosować neutralizator. Jego szybkie działanie pozwoli natychmiastowo zbojętnić dany kwas, zapobiegając uszkodzeniom i podrażnieniom skóry. Przed aplikacją należy zmyć dokładnie ze skóry produkt eksfoliujący, a następnie niewielką ilość neutralizatora rozprowadzić na skórze.

azjatka trzymająca serum odmładzające

Jaka ochrona SPF po kwasach?

Latem zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu stosowania zabiegów złuszczających kwasami, poleca się stosowanie kremów ochronnych z filtrami szerokozakresowymi UVA i UVB. Dobrze zdecydować się na wysoką ochronę SPF 50 oraz zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia ochrony przed UVA. 

SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna. Filtry mineralne

Poza filtrami UV, po kwasach warto zadbać o barierę hydrolipidową. Podrażniona po kwasach skóra jest zazwyczaj bardziej podatna na przesuszenie. Do oczyszczania twarzy możemy w tym czasie stosować jedynie delikatne preparaty myjące np. pianki. W celu wyciszenia podrażnionej skóry najbardziej polecane są kosmetyki hipoalergiczne i zawierające w składzie kwas hialuronowy, ceramidy, alantoinę czy pantenol.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel