Kiedy słyszymy o ochronie przeciwsłonecznej, oczami wyobraźni widzimy plażę i letnie, gorące słońce. Wiele z nas krem z filtrem stosuje dopiero wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz robi się naprawdę wysoka. Czy rzeczywiście potrzebujemy kremu z filtrem zimą? Promieniowanie UV nie tylko powoduje oparzenia słoneczne, ale również zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry, przebarwień i przyspieszonego powstawania zmarszczek. Szkodliwe działanie promieni słonecznych nie jest zarezerwowane dla lata i daje o sobie znać cały rok. Dlatego należy chronić skórę przed słońcem również zimą.
Spis treści
Czy słońce opala przez chmury?
Można pomyśleć, że wpływ słońca na skórę nie ma większego znaczenia zimą, ponieważ promieniowanie jest zatrzymywane przez chmury, a dzień trwa krótko. Trzeba jednak pamiętać, że wyróżniamy więcej niż jeden rodzaj promieniowania ultrafioletowego.
Promieniowanie UVA stanowi największą część promieniowania docierającego do ziemi (ponad 90%). Ma największą długość fali (320-400 nm), dzięki czemu posiada zdolność do przenikania wielu powierzchni. UVA nie jest zatrzymywane przez chmury, szyby ani ubranie. Naskórek również nie stanowi dla niego bariery i, przy ekspozycji na słońce, UVA dociera nawet do skóry właściwej, gdzie może przyczyniać się do rozwoju raka skóry, fotostarzenia i powstawania wolnych rodników. Promieniowanie UVA jest obecne przy każdej pogodzie, cały rok.
Wskaźnik SPF, który znajdujemy na filtrach przeciwsłonecznych, pokazuje natomiast ochronę przed promieniowaniem UVB. Ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za oparzenia słoneczne (rumień), opaleniznę czy przebarwienia. Na ogół zimą natężenie promieniowania UVB jest mniejsze i zatrzymywane przez chmury i ciepłą odzież. Jednak nawet zimą, w czasie przebywania w nasłonecznionych miejscach, zwłaszcza na dużych wysokościach (np. w górach), skóra jest narażona na oparzenia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko, co musisz wiedzieć
Natężenie promieniowania ultrafioletowego podczas czterech pór roku zmienia się następująco: lato > wiosna > jesień > zima.
Kiedy zimowe słońce przybiera na sile
Poza porą roku na intensywność docierającego do ziemi promieniowania ultrafioletowego ma wpływ wiele naturalnych czynników. Są to m.in.:
- wysokość słońca na niebie,
- ozon,
- zachmurzenie,
- jakość i zanieczyszczenie powietrza,
- współczynnik odbicia,
- grubość i rozkład przestrzenny chmur
Opalanie zimą jest możliwe dlatego, że promieniowanie UV jest szczególnie intensywne na dużych wysokościach i w pobliżu powierzchni odbijających – takich jak np. śnieg. Ten biały puch odbija nawet do 80 procent promieni słonecznych, więc promienie uderzają w nas dwukrotnie. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o dobrej ochronie przeciwsłonecznej, wybierając się w góry lub nad wodę zimą. W mieście także powinniśmy mieć się na baczności, szczególnie podczas białej zimy.
Jaką ochronę przeciwsłoneczną stosować zimą?
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego wiosną i latem wskazane jest stosowanie preparatów o SPF ≥ 30, a w okresie jesienno-zimowym ≥ 15. To zalecenie z pewnością sprawdzi się w codziennych warunkach i ochroni nas przed zaczerwienieniem lub oparzeniami słonecznymi. Jeśli jednak stosujemy ochronę, aby zabezpieczyć skórę przed fotostarzeniem, przyda się wysoka ochrona, najlepiej SPF 50.
Ochrona przed fotostarzeniem
Krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy, który możemy stosować przez cały rok. Efekty stosowania kremu z filtrem codziennie, niezależnie od pory roku, są widoczne po latach, ale warte włożonego wysiłku. Moc filtra jaki stosujemy powinna wynosić co najmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50.
Obecnie mamy dostępny szeroki wybór kremów z SPF, które różnią się nie tylko mocą, ale też typem (chemiczny, fizyczny), konsystencją i przeznaczeniem.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna – filtry mineralne
Filtry do ochrony przeciwsłonecznej latem powinny mieć lekką konsystencję, matowe lub półmatowe wykończenie, aby nie przetłuszczać cery. Zimą, zwłaszcza jeśli zamierzamy spędzić trochę więcej czasu na zewnątrz, krem z filtrem może mieć bardziej treściwą konsystencję, dzięki której dodatkowo zabezpieczamy cerę przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak mróz i wiatr. Pożądanymi składnikami w kremach na zimę są:
- alantoina – wspomaga regenerację
- witamina E – jest antyoksydantem, hamuje powstawanie wolnych rodników
- oleje naturalne – pozwalają zachować barierę hydrolipidową w równowadze i zapobiegają przesuszeniu
Na ferie w górach lub dłuższe wyprawy zimą warto przygotować specjalną ochronę tzw. zimowy krem. Takie produkty często wyróżniają się słowem ,,ochronny’’ w nazwie i powinny posiadać filtr SPF 50.
Ochrona ust przed słońcem
Zadbajmy również o usta! Jest to część ciała mocno narażona na niskie temperatury i bardzo podatna na wysuszenie. Dlatego zimą warto zawsze mieć przy sobie pomadkę ochronną. W czasie chłodnych dni najlepiej wybrać pomadkę do ust o działaniu silnie nawilżającym, natłuszczającym i z filtrem UV.
Ochrona włosów
Nasze włosy zimą podlegają różnym niszczącym czynnikom zewnętrznym. Końcówki są wystawione na działanie promieni słonecznych i często bywają wycierane o szalik lub płaszcz. To powoduje, że zimą włosy często bardziej łamią się i kruszą. Dla ich zabezpieczenia możemy zapleść warkocz lub zrobić kok, który schowamy pod czapką.
Dobrym wyborem będzie też stosowanie ochronnego serum do końcówek z SPF. Kosmetyk ten jest świetną ochroną przeciwsłoneczną włosów – zarówno latem, jak i zimą. Dzięki zawartości silikonów wygładza i zabezpiecza końce przed rozdwajaniem i kruszeniem. Wybierzmy serum z filtrem UV w opisie, który dodatkowo zabezpieczy włosy przed niszczącym działanie promieniowania słonecznego.
Dla kogo obowiązkowo filtry zimą?
Warto pamiętać, że są pewne okoliczności, kiedy ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna niezależnie od pogody i pory roku. Niemowlęta, nawet zimą, nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ze względu na bardzo niedojrzałą skórę, której funkcja ochronna dopiero się rozwija.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci
Wśród dorosłych również wyróżniamy sytuacje, kiedy dla własnego bezpieczeństwa powinni stosować krem z filtrem zimą. Jedną z nich jest czas po zabiegu złuszczającym kwasami. Peeling chemiczny, zwłaszcza ten wykonany w salonie kosmetycznym, uwrażliwia skórę na czynniki zewnętrzne i może powodować silne reakcje na słońce nawet zimą. W tym wypadku, w czasie regeneracji, warto stosować wysoki (SPF 50) filtr przeciwsłoneczny przed każdym wyjściem na zewnątrz.
SPRAWDŹ TEŻ: Ochrona przeciwsłoneczna po kwasach
Kobiety w ciąży również są grupą szczególnie narażoną na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, nawet zimą. Skóra ciężarnej jest wrażliwa oraz ma większą zdolność do powstawania przebarwień, które nie zawsze znikają w późniejszym czasie. Dlatego warto zaopatrzyć się w dedykowany krem z filtrem.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży
autorka: Katarzyna Kopycińska, biotechnolożka