Regularne mycie włosów i nakładanie odżywki na przemian z maską to dobra droga do tego, by były świeże i w dobrej kondycji. Od ilości kosmetyków pielęgnacyjnych ważniejsza jest jednak ich jakość, a także dopasowanie do potrzeb włosów na przykład do ich porowatości. Samo nawilżanie pasm nie wystarczy. Aby włosy były piękne i mocne, potrzebują także dostarczania im składników odbudowujących i ochronnych. Chodzi o zachowanie równowagi PEH – czyli balansu między składnikami odbudowującymi, nawilżającymi i ochronnymi. Kosmetyki emolientowe “domykają” nawilżenie oraz tworzą swoistą ochronę i okluzję na naszych włosach. Jaka jest ich dokładna rola w pielęgnacji włosów? Które emolientowe produkty pielęgnacyjne cieszą się największym powodzeniem?
Spis treści
Emolienty na włosy – działanie
Emolienty mogą kojarzyć się przede wszystkim z kosmetykami pielęgnacyjnymi do skóry, zwłaszcza tej suchej, atopowej bądź dziecięcej. Tworzą na niej ochronną powłoczkę, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci. Tym samym emolienty zatrzymują w niej wodę i składniki odżywcze. Są tak samo potrzebne włosom, jak i skórze. Emolienty mają działanie zarówno nawilżające, jak i natłuszczające – właśnie dzięki temu tworzą tarczę ochronną. Są niezastąpione w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, a także skłonnej do podrażnień.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat pielęgnacji włosów z wykorzystaniem emolientów.
Emolienty pełnią analogiczną funkcję w przypadku włosów: nawilżają je, a przy okazji tworzą ochronną powłoczkę, która zabezpiecza również przed wpływem czynników zewnętrznych. Ta grupa składników jest niezbędna w prawidłowej, efektywnej pielęgnacji włosów, uwzględniającej tzw. równowagę PEH. Zakłada ona stosowanie trzech grup składników o różnym działaniu:
- odbudowujących protein (P)
- ochronnych emolientów (E)
- nawilżających humektantów (H).
Nie ma uniwersalnej reguły co do tego, którego z tych składników powinno znaleźć się najwięcej w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Każdy ma inne włosy, a co za tym idzie – różne są ich potrzeby.
Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie równowagi PEH dotyczy każdego rodzaju włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowatych. Zachowanie równowagi PEH nie jest sprawą oczywistą i w większości przypadków polega na testowaniu różnych połączeń, ilości i częstotliwości stosowania protein, humektantów i emolientów oraz obserwacji, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej.
SPRAWDŹ nasz artykuł o dobieraniu oleju do poszczególnych typów włosów.
Jak stosować odżywki i maski emolientowe?
W przypadku odżywek emolientowych, stopień porowatości włosów ma największe znaczenie. Produkty emolientowe zawierają bowiem masła, a także oleje – a te, jeśli są niewłaściwie dopasowane do porowatości włosów, mogą przynosić skutki odwrotne do zamierzonych!
Przykładowo: zastosowanie oleju kokosowego na włosy wysokoporowate sprawi, że będą spuszone, splątane i matowe. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli olej kokosowy zastosujesz na włosy niskoporowate. Olej ten ma małą cząsteczkę, dzięki czemu ma szansę wniknąć we włosy, których łuski są dość mocno domknięte, jednocześnie ich nie obciążając.
Dlatego najpierw przeprowadź test porowatości włosów i dopiero na tej podstawie wybierz odżywkę lub maskę emolientową. Olej dobrze dopasowany do porowatości włosów ładnie je dociąży, wygładzi i zmiękczy, bez oblepiania i obciążania. Jeśli włosy po zastosowaniu danego oleju są suche i puszące się, bądź wręcz przeciwnie: tworzą się na nich strąki i wyglądają na nieświeże, to znak, że nie był to dobry wybór!
Produkty emolientowe powinny być stosowane na “domknięcie” pielęgnacji, po użyciu produktu humektantowego i/lub proteinowego. Takie połączenie spotęguje działanie kosmetyków, pomoże też ograniczyć odparowywanie wilgoci i utratę składników odżywczych z włosów. Dlatego odżywki i maski emolientowe warto stosować jako ostatni kosmetyk.
Jeśli jednak najpierw zaaplikujesz emolienty, pamiętaj o tym, że nałożenie na nie protein czy humektantów nic nie da! Nie “przebiją” się one bowiem przez powłokę ochronną, jaką stworzyły emolienty.
Warto pamiętać o jeszcze jednym zastosowaniu masek emolientowych: doskonale nadają się do emulgowania oleju po zabiegu olejowania włosów!
SPRAWDŹ nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat olejowania włosów.
Emolienty łatwo rozpoznasz dzięki temu, że zawierają oleje, lanolinę, masła i woski, a czasem także silikony. Jeśli np. zakupu dokonujesz na szybko, zwróć uwagę na to, czy produkt zawiera oleje. Jeśli tak, z pewnością jest emolientowy!
Odżywki emolientowe
Przed wyborem odżywki lub maski emolientowej ustal porowatość swoich włosów, a przy tym również to, jakie oleje lubią. To znacznie ułatwi wybór odpowiedniego produktu: czyli takiego, który przyniesie oczekiwane efekty. Sprawdź nasz ranking odżywek i masek emolientowych – te produkty cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych klientek!
1. Kallos Omega
Produktów marki Kallos nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Różne serie, piękne zapachy, rewelacyjna wydajność, a także duże opakowania – a do tego niska cena! Wszystko to sprawia, że po szampony, odżywki i maski Kallos chętnie sięgają zarówno początkujący w temacie pielęgnacji włosów, jak i doświadczeni, świadomi użytkownicy.
Kallos Omega to jeden z najczęstszych wyborów wśród masek emolientowych. Nic dziwnego: świetnie się rozprowadza, rewelacyjnie wygładza i zmiękcza włosy, a także nadaje im blasku. Maska jest dobrze tolerowana przez skórę głowy i korzystnie na nią działa.
Kallos Omega sprawia, że włosy świetnie się rozczesują, nie plączą się i są przyjemnie dociążone. Maska ma również bardzo przyjemny zapach, który jest subtelnie wyczuwalny na włosach nawet na drugi dzień po jej użyciu.
Kallos Omega sprawdzi się rewelacyjnie w pielęgnacji włosów suchych, matowych, zniszczonych, napuszonych i plączących się. Maska zaaplikowana nawet na krótko, znacząco wpływa na łatwość rozczesywania włosów i ich wygładzenie. To doskonały produkt SOS w sytuacji, gdy szybko potrzebujesz poprawić wygląd i kondycję swoich włosów. Stosowana regularnie zarówno na włosy na długości jak i u nasady, poprawi ich kondycję i wygląd. Dodatek kwasów tłuszczowych Omega-6 istotnie wpływa na ich siłę, grubość i gęstość, a także ogranicza nadmierne wypadanie włosów.
2. Maska Garnier Fructis Macadamia Hair Food
Produkty Garnier to mocna pozycja w zestawieniu produktów do pielęgnacji włosów o różnych potrzebach. Maski z serii Hair Food mają szerokie zastosowanie: można ich używać na 3 sposoby: jako odżywki, maski lub odżywczego kremu bez spłukiwania. W tym ostatnim przypadku możesz stosować je zarówno na suche włosy w ciągu dnia, jak i na wilgotne pasma. Świetnie sprawdzają się również jako serum zmiękczające i zabezpieczające końcówki.
Maska Garnier Fructis Macadamia Hair Food sprawdza się świetnie w pielęgnacji włosów suchych, matowych, niezdyscyplinowanych i z tendencją do puszenia się. Tym, co dodatkowo wyróżnia maski z tej serii, jest skład bazujący w 98% na naturalnych składnikach.
Za rewelacyjny efekt zdyscyplinowania, wygładzenia, odżywienia i ochrony włosów odpowiada wyciąg z orzechów macadamia. Maska ma więc wszechstronne działanie, dbając kompleksowo o Twoje włosy! Niewygórowana cena i dobra dostępność, a także częste promocje to dodatkowe atuty.
3. L’Oreal Botanicals Fresh Care – lawendowa odżywka do włosów
Lawendowa odżywka do włosów L’Oreal to odżywczy, regeneracyjny kompleks pielęgnacyjny do włosów, które wymagają szczególnej ochrony. Połączenie mocy kolendry, soi i olejków kokosowych ma skuteczne działanie pielęgnacyjne, odżywcze i ochronne.
Olejek lawendowy zapewnia długotrwałe, intensywne nawilżenie, a także stymuluje włosy do wzrostu. Oprócz tego wykazuje działanie łagodzące różne problemy ze skórą głowy: podatność na podrażnienia, łupież czy nadmierne wypadanie włosów. Dodatkowo produkt ten zmiękcza włosy, a także ułatwia ich rozczesywanie. Dzięki temu są o wiele mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. w podczas rozczesywania ich.
Przyjemny zapach, doskonała wydajność, a także formuła przyjemna w użytkowaniu to czynniki, które sprawiają, że stosowanie odżywki jest prawdziwą, pachnącą przyjemnością!
4. Anwen Emolientowy Irys – odżywka do włosów o średniej porowatości
W zestawieniu nie mogło zabraknąć kolejnego produktu Anwen. Kosmetyki pielęgnacyjne tej marki cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych w tematach haircare.
Odżywka do włosów o średniej porowatości Emolientowy Irys sprawdzi się doskonale w pielęgnacji włosów niesfornych i trudnych do ułożenia, z tendencją do puszenia się i elektryzowania. Doskonale wygładza włosy, nadaje im sprężystości, a także pięknego, naturalnego blasku. Łatwiej także je rozczesać, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko łamania i wyrywania ich przy czesaniu czy układaniu fryzury.
Formuła odżywki została wzbogacona o kilka cennych olejów: z pestek śliwek, moringa, tsubaki, macadamia i brokułowy. Taki kompleks sprawia, że włosy są otulone z każdej strony odżywczymi i wygładzającymi składnikami. Pomimo tego jej formuła jest lekka, więc włosy nie są obciążone i nie strączkują się.
Dodatkową zaletą tej odżywki jest przyjemny zapach irysa, który jest długo wyczuwalny na włosach. Nie jest jednak nachalny, dlatego nie drażni!
5. Barwa naturalna – odżywka Avocado
Odżywka jest przeznaczona do pielęgnacji włosów suchych, łamliwych i zniszczonych. Wygładza i uelastycznia włosy, zapobiegając również ich łamaniu się i nadmiernemu wypadaniu. Ma właściwości nawilżające i regenerujące. Przyjemna formuła sprawia, że odżywkę bardzo łatwo się aplikuje i równie łatwo się ją spłukuje. Dzięki temu zdążyć jej użyć nawet wówczas, gdy się spieszysz i włosy myjesz na szybko.
Odżywka Barwa naturalna Avocado swoje silne właściwości odżywcze zawdzięcza w dużej mierze olejowi z awokado. To składnik znany z działania regenerującego, zmiękczającego, a także doskonale nawilżającego. Oprócz tego w składzie odżywki znajduje się biotyna, mająca korzystny wpływ na kondycję i piękny wygląd włosów. Formuła jest wzbogacona również o olej kokosowy, znany ze swoich właściwości regeneracyjnych. Wpływa więc korzystnie na zmniejszenie łamliwości i wypadania włosów.
Odżywka zawiera również składniki chroniące kolor przed płowieniem, dlatego doskonale nadaje się również do pielęgnacji włosów farbowanych. Przywraca im miękkość i sprężystość, ogranicza elektryzowanie się i puszenie włosów, a przy tym dba o to, by kolor jak najdłużej wyglądał tak, jak tuż po farbowaniu.