WŁOSOWE LOVE
26.05.2022

Olej z czarnuszki na włosy. Kompleksowe wsparcie dla pukli

Olej z czarnuszki na włosy. Kompleksowe wsparcie dla pukli

Olej z czarnuszki znany jest od stuleci ze swoich prozdrowotnych właściwości. Obecnie wykorzystywany jest również do pielęgnacji włosów. Regularnie aplikowany na pasma średnio- lub wysokoporowate przywraca im elastyczność, blask i miękkość. Ponadto korzystnie wpływa na kondycję skalpu, a nawet cery.

Dlaczego olej z czarnuszki ceniony jest we fryzjerstwie?

Czarnuszka (łac. Nigella sativa) występuje naturalnie na terenie Europy, Afryki i Azji. Od wieków wykorzystywana była do łagodzenia przebiegu dolegliwości o różnym podłożu, w tym: dróg oddechowych, układu pokarmowego, nerek i wątroby. Wyciągi z tej rośliny stanowią również cenne wsparcie dla układu krążenia i odporności. Właściwości lecznicze wykazują zwłaszcza nasiona, z których tłoczony jest olej. Nic więc dziwnego, że bywają nazywane „ziarnami błogosławieństwa”, a sam olej: „złotem faraonów”.

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno ma zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Jest to zasługa bogatego składu chemicznego nasion. Znaleźć w nich można zarówno PUFA, czyli polienowe kwasy tłuszczowe, nazywane także wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, jak i MUFA, czyli monoenowe kwasy tłuszczowe nazywane także jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. PUFA reprezentują: kwas linolowy (50–60 proc.) i kwas eikozadienowy (3 proc.) z grupy omega-6. Do MUFA zalicza się natomiast kwas oleinowy (20 proc.) należący do grupy omega-9. Zawartość kwasów SFA, czyli nasyconych kwasów tłuszczowych (palmitynowego i stearynowego) wynosi w oleju z czarnuszki 30 proc.

Poza kwasami tłuszczowymi w oleju czarnuszki znajdują się cenne olejki eteryczne zawierające substancje aktywne.

Tak bogaty skład sprawia, że olej z czarnuszki jest chętnie wykorzystywany nie tylko do produkcji kosmetyków służących pielęgnacji skóry, ale również do wykonywania zabiegów olejowania włosów. Stosowany na skalp i pasma poprawia ich elastyczność i kondycję, a także działa ochronnie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

ziarna czarnuszki w misce

Olej z czarnuszki – do jakich włosów jest odpowiedni?

Zabiegi olejowania włosów stają się coraz popularniejsze, ponieważ wraz z upływem lat, a także dostępem do różnorodnych informacji rośnie świadomość na temat korzystnego działania produktów, których skład jest bardziej naturalny i bezpieczniejszy. 

Olejując włosy niskoporowate można utrzymać ich zdrowy wygląd, ale też ułatwić sobie zabiegi stylizacyjne. Natomiast nakładając olej na pasma średnio lub wysokoporowate można przywrócić im elastyczność, blask i miękkość. Aby jednak olej wpływał korzystnie na kondycję kosmyków, zamiast je nadmiernie obciążać, istotny jest dobór preparatu o cząsteczkach kwasów tłuszczowych dostosowanych do stopnia rozchylenia łusek włosa, czyli do porowatości włosów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Równowaga PEH. Na ratunek zniszczonym włosom

Olej z czarnuszki jest produktem odpowiednim do pielęgnacji włosów o wysokiej i średniej porowatości. Tylko przy umiarkowanie lub mocno odchylonych łuskach cząsteczki jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (w przypadku oleju z czarnuszki do olejowania włosów będzie to kwas oleinowy) są w stanie przeniknąć w głąb struktury włosa, by odbudować pasma na całej ich długości.

Podstawą do rozpoczęcia samodzielnego wykonywania olejowania włosów jest rozpoznanie stopnia porowatości włosów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Może się zdarzyć, że mimo dużego stopnia rozchylenia łusek włosów po zaaplikowaniu preparatu pasma będą wyglądały na przetłuszczone i nadmiernie obciążone. Nie musi być to efekt zastosowania zbyt dużej ilości oleju. Dobór odpowiedniego produktu odbywa się niekiedy metodą prób i błędów. Być może twoje pasma potrzebują substancji o innym profilu kwasów tłuszczowych. Wówczas możesz sięgnąć po inny olej odpowiedni do pielęgnacji włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych.

Szczególnie wymagające mogą być włosy gęste. Dbanie o nie, zwłaszcza jeśli mają umiarkowanie lub mocno rozchylone łuski to prawdziwe wyzwanie. Więcej informacji na temat sposobów pielęgnacji gęstych włosów znajdziesz w artykule na naszym blogu.

pielęgnacja włosów olejem

Olejowanie włosów olejem z czarnuszki – efekty zabiegów

Dzięki bogatemu składowi nasion rośliny gatunku Nigella sativa, olejowanie włosów olejem z czarnuszki przynosi poprawę nie tylko w wyglądzie pasm, ale przede wszystkim wpływa na ich kondycję.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają błony komórkowe skóry głowy, sprawiając, że włosy przestają intensywnie wypadać i wyraźnie poprawia się ich elastyczność. Działają również przeciwzapalnie, dzięki czemu możesz z korzyścią stosować je, jeśli zmagasz się z łojotokowym i atopowym zapaleniem skóry czy też łuszczycą. W takim wypadku warto nakładać preparat nie tylko na skórę głowy, włosy, ale również na cerę, by poprawić jej stan i złagodzić zaczerwienienia. Można więc wykorzystać olej z czarnuszki do olejowania twarzy i włosów jednocześnie.

SPRAWDŹ: Pielęgnacja twarzy olejami

Olej z czarnuszki dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i tymochinonu wykazuje silne właściwości antyoksydacyjnie. Hamuje reakcje utleniania zachodzące w organizmie pod wpływem aktywności zwiększonej liczby wolnych rodników i w efekcie spowalnia proces starzenia. Tymochinon to jeden ze składników olejku eterycznego nasion czarnuszki, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Olej z czarnuszki należy do grupy olejków suchych zwanych również schnącymi. Nie chodzi bynajmniej o jego konsystencję, ale o ślad, jaki pozostawia po sobie na pasmach czy skórze. Ma właściwości silnie nawilżające i szybko się wchłania, dzięki czemu nie pozostawia po sobie tłustego i nieestetycznie prezentującego się filmu, przypominającego sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Tworzy przy tym na powierzchni włosów barierę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom wywołanym zarówno przez promieniowanie słoneczne, jaki zbyt intensywne szczotkowanie czy stylizacje.

SPRAWDŹ TEŻ: Olej awokado na włosy

Metody olejowania włosów olejem z czarnuszki

Kupiłaś olej z czarnuszki? Zapewne zastanawiasz się, jak go zastosować. Możesz postępować ściśle według zaleceń opisanych przez producenta na opakowaniu produktu albo wypróbować jedną domowych metod olejowania. Są one odpowiednie do każdego rodzaju włosów o wysokiej lub średniej porowatości. Metoda na sucho, na mokro czy z podkładem w formie odżywki sprawdzi się zarówno do olejowania pasm kręconych, falowanych, jak i prostych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Olejowanie włosów kręconych

Olejowanie olejem z czarnuszki – metoda na sucho

Olejowanie włosów na sucho to szybki sposób na to, by dostarczyć włosom cennych składników niezbędnych do regeneracji. To również metoda dla zapominalskich, które nie umyły włosów, a planowały wykonać olejowanie.

Rada kosmetologa:

Aby wykorzystać dobroczynne właściwości oleju z czarnuszki, możesz sama w domu przygotować wzmacniającą maskę na włosy. Do jej przygotowania potrzebne będzie tylko 1 jajko i odrobina oleju z czarnuszki. Wszystko mieszamy i rozprowadzamy równomiernie na włosach. Po upływie 20 minut spłukujemy maskę i myjemy włosy delikatnym szamponem. Systematyczne nakładanie maski na włosy, odżywi skórę głowy, przyspieszy porost włosów oraz doda im blasku.

Zaaplikuj niewielką ilość oleju z czarnuszki na dłoń i delikatnie go rozetrzyj, tak, by jego temperatura nieco wzrosła. Następnie rozprowadź preparat delikatnymi ruchami na całej długości włosów. Możesz zrobić to palcami albo wykorzystać grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Wtarty we włosy olej pozostaw najlepiej na całą noc, a rano umyj włosy delikatnym szamponem. Jeżeli twój czas jest ograniczony lub po prostu nie chcesz, aby olej był na twoich włosach zbyt długo, po 30 minutach zmyj go delikatnym szamponem albo zemulguj odżywką.

SPRAWDŹ: Zmywanie oleju z włosów. Emulgowanie

Olej z czarnuszki – olejowanie włosów metodą na mokro

Jeśli wolisz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne podczas kąpieli – z pewnością przypadnie ci do gustu metoda olejowania na mokro. Bezpośrednio po umyciu włosów  rozprowadź na wilgotnych wciąż pasmach odrobinę oleju z czarnuszki. Pamiętaj, by tak jak przy metodzie na sucho nieco ogrzać substancję w dłoniach. Już po upływie 15 minut możesz zmyć olej szamponem stosowanym na co dzień- najlepiej bez SLS albo zemulgować go odżywką.

Olej z czarnuszki – olejowanie metodą z odżywką

Olejowanie włosów po wcześniejszym nałożeniu na pasma podkładu należy do najbardziej czasochłonnych metod pielęgnacji włosów z wykorzystaniem wyciągów roślinnych.

SPRAWDŹ, JAK JE PRZEPROWADZIĆ: Olejowanie włosów na podkład

zabieg pielęgnacji włosów olejem



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel