Olejek eukaliptusowy. Właściwości i zastosowanie
Eukaliptusowy, lawendowy, pomarańczowy, cedrowy. To tylko kilka z popularnych olejków eterycznych. Każdy z nich, odpowiednio zastosowany, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Jakie zastosowanie w kosmetyce ma pierwszy z wymienionych? Co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!
Spis treści
Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie
Olejek eukaliptusowy, podobnie jak inne olejki, otrzymywany jest dzięki destylacji z użyciem pary wodnej. W przypadku eukaliptusa wykorzystywane są świeże liście oraz ulistnione gałązki. Substancja ta posiada bardzo intensywny, charakterystyczny, świeży, orzeźwiający, mentolowo-ziołowy zapach. Bardzo wyczuwalna jest tu nuta kamfory. Środek posiada szerokie zastosowanie. Między innymi wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Bardzo często pojawia się w składzie produktów do higieny jamy ustnej.
Jak używać olejku eukaliptusowego?
Najłatwiejszym i jednocześnie bardzo popularnym sposobem na wykorzystanie olejku eukaliptusowego jest po prostu dodanie go do kąpieli. Wystarczy zaledwie od 5 do 30 kropli, które podane zostaną w strumieniu wlewanej wody. Po wyjściu z takiej kąpieli wystarczy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem. A jeżeli masz w domu saunę, wystarczy od 5 do 15 kropli, aby cieszyć się przyjemną aromatyzacją. Świetnie zadziała m.in. na zatoki!
Olejek eukaliptusowy znalazł również zastosowanie w masażu. Przed zabiegiem dodaj do szklanej miseczki lub butelki około 50 ml olejku, który będzie stanowił bazę. Do niego wlej, w zależności od upodobań, około 10-25 kropli olejku eukaliptusowego, a następnie wszystko wymieszaj. Całość należy przechowywać w butelce z ciemnego szkła. Wówczas substancja będzie chroniona przed promieniami słonecznymi. Przed każdym użyciem wstrząśnij taką buteleczkę. Masaż zrobisz olejkiem eukaliptusowym także wtedy, kiedy dodasz go (około 3-5 kropli) do oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron (łyżka stołowa).
Poza tym olejki stosuje się w saunach, wystarczy dodać kilka kropel do wody, bądź polać na rozgrzane kamienie. Popularna jest również aromatyzacja z użyciem kominków ceramicznych. Wówczas w specjalne wyznaczone do tego miejsce wkrapla się około 5-15 kropli. Trzeba mieć przy tym na uwadze, aby zawsze używać kominka z wodą.
Podsumowując, w swojej domowej pielęgnacji taki produkt możesz stosować, gdy:
• chcesz wykonać masaż,
• będziesz korzystać z sauny,
• myślisz o aromaterapii podczas kąpieli,
• zamierzasz skorzystać z kominka ceramicznego do aromatyzacji powietrza.
Przykładami produktów, które warto tu polecić, są:
• Nature Queen Olejek eukaliptusowy – doskonale sprawdza się podczas leczenia dolegliwości układu oddechowego. Zwłaszcza że wykazuje działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwzakaźne, przeciwskurczowe i doskonale łagodzi objawy przeziębienia.
• Mokosh olejek eteryczny eukaliptusowy – oprócz wspomnianych powyżej sytuacji można go stosować również, kiedy chcesz wykonać aromatyzujący okład albo gdy dręczą Cię bóle mięśniowo-stawowe.
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie, które trzeba znać!
Substancja ta ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Znajduje się między innymi w mydłach, ekologicznych środkach czystości, detergentach. Znakomicie odświeża, dezynfekuje oraz czyści. Może nawet działać jak silny dezodorant. Co więcej, współgra z innymi eterycznymi olejkami. Połącz go z olejkiem z rozmarynu, majeranku, lawendy, cedru, różanym. Przykłady produktów, które warto tu polecić to:
• Nacomi Nierafinowany olej różany z dzikiej róży – pomaga zwalczyć rozszerzone naczynka i przebarwienia, a wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że jest nazywany olejem młodości;
• Nature Queen Cedar Wood Essential Oil – skutecznie oczyści i odświeża cerę tłustą, a do tego łagodzi egzemy oraz trądzik;
• Mokosh Olejek Eteryczny lawendowy – ma działanie antystresowe i wpływa pozytywnie na układ limbiczny.
Olejek eukaliptusowy – sposób na relaks
Krople takiej substancji to także dobre wsparcie wtedy, kiedy chcesz po prostu odpocząć i się zrelaksować. Dobrze przygotowana aromaterapia doskonale rozluźni i ukoi zmysły. Udowodniono, że ma właściwości wyciszające, a do tego redukuje napięcie nerwowe. Dzisiaj, w trudnych czasach pełnych stresów, to szczególnie istotne.
Jest ponadto cennym wsparciem podczas bólu głowy. Uspokoi Twój system nerwowy i pobudzi receptory zapachowe. Sprawdzi się wtedy, kiedy będzie Ci zależeć na dobrym i mocnym śnie.
Olejek eukaliptusowy do domu
Jak się okazuje, olejek ten może być wykorzystywany także podczas dbania o dom. Kiedy robisz pranie, oddaj do bębna kilka kropli olejku eukaliptusowego. To on pozostawi po sobie miły zapach.
Jest też bardzo skuteczny podczas prania pieluszek wielorazowych. Podczas sprzątania w łazience użyj go jako środka do odkażania. Przetrzyj wybrane miejsce olejkiem, a powierzchnia pozostanie czysta i pachnąca. W czasie takich prac wlej odrobinę do muszli klozetowej – poznaj moc naturalnych produktów! Substancja sprawi się ponadto podczas czyszczenia podłóg oraz sprzątania blatów. Świeży zapach bez odrobiny chemii jest w zasięgu Twojej ręki!
Zasady bezpieczeństwa. Stosuj z głową!
Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, także podczas stosowania olejku eukaliptusowego konieczne jest trzymanie się zasad bezpieczeństwa. Trzeba być bardzo ostrożnym wtedy, kiedy mają być wykorzystywane podczas leczenia chorób. Wówczas warto taką terapię skonsultować z lekarzem specjalistą.
Naprawdę wystarczy zaledwie kilka kropel olejku eterycznego, aby mógł zadziałać na nasze zdrowie i urodę. Nadmiar substancji może tymczasem doprowadzić do skutków niepożądanych, takich jak: zawroty głowy, wymioty, nudności, czy zmiany na skórze. Jest to informacja o reakcjach obronnych organizmu. Powinni na niego uważać zwłaszcza alergicy. Dlatego zaleca się u nich wcześniejsze przeprowadzenie kontrolnego testu alergicznego.
Jak możesz wykonać taki sprawdzian? Posmaruj odrobinę substancji w wybranym miejscu na ciele, oceń, czy po upływie czasu nie pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk. Olejek eukaliptusowy nie jest ponadto wskazany dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Nie stosuje się go również u niemowląt i małych dzieci.