Olejek świerkowy – zastosowanie zapachów lasu
Nigdzie nie wypoczywa się tak przyjemnie, jak na łonie natury. Przebywanie wśród drzew w lesie pomaga nam redukować stres i napięcia związane z codziennymi obowiązkami. A gdyby tak móc zabrać ten zapach ze sobą i przenieść do wnętrza swojego domu? Wybierając olejki eteryczne, możesz poczuć się w swoim domu jak w lesie! Wystarczy tylko wybrać odpowiednie produkty! Poznaj właściwości olejku świerkowego.
Spis treści
Olejek świerkowy czy jodłowy – co wybrać?
Zabiegi aromaterapii najczęściej przeprowadza się przy pomocy olejków zapachowych. Najpopularniejsze, leśne zapachy to bez wątpienia te pozyskiwane z drzew iglastych. Należą do nich:
- olejek ze szpilek jodły pospolitej,
- olejek z szyszek jodły pospolitej,
- olejek z jodły syberyjskiej.
Każdy z nich pozyskuje się w nieco inny sposób, ponieważ pochodzą z różnych części (szpilek lub szyszek) tej samej rośliny – jodły pospolitej. Wyjątkiem jest tu oczywiście olejek z jodły syberyjskiej, który w sklepach najczęściej znajdziecie pod nazwą olejku świerkowego lub pichtowego – ten jest destylowany z aromatycznych igieł i czubków młodych gałązek. Oba drzewa są popularnym składnikiem drzewostanów leśnych w Europie: pierwsze występuje w Polsce, Austrii, Niemczech i Szwajcarii, natomiast drugie na syberyjskich obszarach Rosji.
Najpopularniejszy i najczęściej stosowany w kosmetyce i medycynie jest właśnie olejek z jodły syberyjskiej, mylnie nazywany powszechnie olejkiem świerkowym. Zastosowanie tego preparatu jest bardzo szerokie, o czym bardziej szczegółowo opowiemy poniżej.
Zastosowanie olejku świerkowego
Ze względu na swój piękny i świeży, leśny zapach jest to bardzo popularny dodatek do różnego rodzaju odświeżaczy powietrza, perfum, mydeł, świeczek zapachowych itp. Jego woń bardzo dobrze neutralizuje wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. W połączeniu z dobrze dobranymi innymi olejkami eterycznymi można stworzyć w swoim domu niecodzienną, leśną atmosferę, co sprzyja wszelkim zabiegom relaksacyjnym.
W medycynie docenia się jego działanie wykrztuśne. Często jest jednym z głównych składników syropów na kaszel. Podobne działanie ma również popularna nalewka z pędów jodły, którą można wykonać samodzielnie w domu poprzez zalanie świeżych, młodych pędów spirytusem. Dobroczynne substancje, jakie będą się uwalniały z pędów do roztworu to właśnie między innymi olejki.
Oprócz tego olejek świerkowy można stosować również do odkażania ran. Łagodzi zmiany chorobowe takie jak ropnie, zmiany grzybicze. Bywa również pomocny przy regulowaniu pracy gruczołów łojowych przy łojotokowym zapaleniu skóry. Pomaga leczyć łuszczycę i trądzik. Osoby borykające się z problemami górnych dróg oddechowych z pewnością znają go bardzo dobrze jako podstawowy preparat do wykonywania inhalacji.
Olejek świerkowy – zastosowanie w twoim domu
Olejek eteryczny z jodły można kupić w podstawowej wersji jako czysty olejek w małej buteleczce. Wtedy możemy samodzielnie eksperymentować z dodawaniem go do różnych kosmetyków sporządzonych domowym sposobem. Na pewno sprawdzi się dodany do samodzielnie wykonanej maski do włosów. Dzięki niemu nasze włosy zyskają świeżości, a skóra będzie się wolniej przetłuszczała.
Można go również znaleźć w kosmetykach dostępnych w drogeriach: szamponach do włosów przetłuszczających się i relaksujących płynach do kąpieli. Nasze serce podbiło naturalne mydło wegańskie z Mydlarni Cztery Szpaki. Leśny zapach to coś, co nowocześni panowie lubią najbardziej. Jak zaznaczają producenci, to idealne mydło dla współczesnego mężczyzny – twardego, a jednocześnie wysublimowanego i dbającego o siebie. Ponadto produkt powstał bez użycia surowców pochodzenia zwierzęcego.
Zapach lasu znajdziesz również w świecach Yankee Candle. Słoik zapachowy Misty Moutains przeniesie Cię w krainę górskich wędrówek i bezkresnych, dzikich puszczy, w których jodłowa woń zapewnia oszałamiające wrażanie węchowe!