Mnogość olejków eterycznych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy poszukuje remedium na stres, czy pragnie zadbać o ciało. Olejki eteryczne doskonale sprawdzą się w trakcie domowej aromaterapii, pozwolą ukoić nerwy lub pobudzić się do działania, a przy okazji niektóre z nich wykazują właściwości pielęgnujące. Jak stosować olejki eteryczne na twarz i na ciało? Na co trzeba zwrócić uwagę i jaki olejek wybrać?
Spis treści
Olejki eteryczne - jak używać?
Naturalne olejki eteryczne 100%, to roślinne esencje o szerokim spektrum zastosowania w kosmetyce. Olejki są silnie skoncentrowane, dlatego mogą wywołać odczyny alergiczne i przed ich zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry np. za uchem. Reakcja alergiczna, jeśli wystąpi, powinna pojawić się w ciągu 24 godzin jednak bywa, że podrażnienie rozwija się po 2, a nawet 3 dniach. Jeśli na skórze jest już warstwa kilku kosmetyków, to nałożenie na nią olejków eterycznych może wywołać odczyn zapalny, dlatego test uczuleniowy należy przeprowadzać wyłącznie na czystej skórze. Olejki cytrusowe (olejek cytrynowy, pomarańczowy, bergamotkowy, mandarynkowy, grejpfrutowy) nie powinny mieć kontaktu ze skórą na 24-72 godziny przed ekspozycją na słońce, bowiem zawarte w nich związki określane jako furanokumaryny, podnoszą wrażliwość cery na promieniowanie UV.
Olejki eteryczne można dodawać je do kremów, maseczek, szamponów, peelingów, a także do kąpieli. Mają walory prozdrowotne, dlatego wykorzystuje się je do terapii trądziku, łupieżu bądź do wzmocnienia skalpu i poprawy stanu włosów. Niektóre olejki można nakładać bezpośrednio na skórę np. olejek z drzewa herbacianego w przypadku wystąpienia wyprysków na skórze, jednak większość olejków wymaga rozcieńczenia w olejach roślinnych, czyli tzw. olejach bazowych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Gdy olejek przypadkowo dostanie się do oczu lub uszu, natychmiast należy nanieść olej nośnikowy na to miejsce.
Nie wolno używać w tym celu wody, bowiem pogorszy to tylko sytuację – olejek nie rozpuści się w wodzie.
Jak stosować olejki eteryczne na twarz i ciało?
Olejki bazowe, inaczej oleje nośnikowe, to nic innego, jak oleje roślinne o nienachalnym zapachu lub wręcz bezzapachowe. Oleje bazowe charakteryzuje pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd skóry oraz włosów, ponieważ zawierają całą gamę witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oleje roślinne nie ulatniają się, dzięki czemu stanowią idealną bazę dla lotnych olejków eterycznych.
- Olej kokosowy – nawilża i odżywia skórę, koi podrażnienia, dodaje włosom miękkości i przeciwdziała powstawaniu łupieżu.
- Olej migdałowy – poprawia poziom nawilżenia skóry oraz zwiększa jej sprężystość, stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich łamaniu
- Olej jojoba – reguluje gospodarkę wodno-lipidową skóry, zabezpiecza ją przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, spowalnia procesy starzenia skóry, działa antybakteryjne i przeciwgrzybiczo
- Olej z dzikiej róży – połączenie witaminy A i witaminy C wpływa na rozjaśnienie i poprawę kolorytu cery oraz odpowiada za potencjał antyoksydacyjny oleju, co przekłada się na zabezpieczenie skóry przed działaniem wolnych rodników tlenowych przyspieszających starzenie
- Olej z awokado – przyczynia się do rozjaśniania przebarwień na skórze, zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, pomaga w walce z trądzikiem, silnie regeneruje naskórek
Jak rozcieńczać olejki eteryczne?
Wszystko zależy od stężenia, jakie chcemy uzyskać. Jeśli potrzebujemy niewielkiego stężenia, czyli np. 1%, to do 1 łyżeczki oleju nośnikowego dodajemy 1 kroplę olejku eterycznego. Analogicznie – 2 krople olejku eterycznego dodane do łyżeczki oleju bazowego stworzą stężenie 2%. Stężenie olejków uzależnione jest od partii ciała, na którą będziemy aplikować preparat. Na twarz wystarczy mikstura 1%, natomiast do masażu ciała możemy stworzyć miksturę o stężeniu 3%. U dzieci poniżej 6 roku życia dodajemy 1 kroplę olejku eterycznego na 4 łyżeczki olejku bazowego.
Masaż a olejki eteryczne
Masaż powoduje przyspieszenie mikrokrążenia oraz dotlenienie i ujędrnienie skóry. Dodatek olejków eterycznych, to uczta dla zmysłu powonienia oraz możliwość osiągnięcia wybranych korzyści np. zredukowanie poziomu stresu lub podniesienie libido. Olejki kwiatowe pomagają w ukojeniu nerwów, olejki o aromatach drzewnych wpływają na zatrzymanie gonitwy myśli, natomiast olejki o woni ziołowej wspomogą pracę układu odpornościowego.
Jakie olejki eteryczne można połączyć?
- masaż relaksacyjny
- – olejek bergamotkowy – niweluje stany napięcia nerwowego i redukuje stres
- – olejek różany – zmniejsza objawy lęku i depresji, poprawia nastrój
- – olejek jaśminowy – pomaga odzyskać równowagę emocjonalną
- masaż przyspieszający zasypianie
- olejek lawendowy – wycisza, uspokaja
- olejek z neroli – polepsza jakość snu
- olejek z paczuli – odpręża ciało i umysł
- masaż na obolałe mięśnie
- olejek rozmarynowy – łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne, rozgrzewa
- olejek miętowy – redukuje odczuwanie bólu, rozluźnia mięśnie
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu „olejków gorących” na skórę (olejek goździkowy, cynamonowy, imbirowy, eukaliptusowy), bowiem mogą one doprowadzić do silnego podrażnienia. Aby uniknąć odczynu zapalnego należy dodać jedynie 1 kroplę któregoś z powyższych olejków na całą miksturę.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Olejki eteryczne dobre na cellulit
Masaż
Doskonałym sposobem na pozbycie się cellulitu są masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych. Do sporządzenia antycellulitowej mikstury potrzebny jest olej nośnikowy, który cechuje się właściwościami nawilżającymi i uelastyczniającymi skórę np. olej kokosowy czy migdałowy. Do 100 ml oleju roślinnego wystarczy dodać 15 kropli wybranego olejku roślinnego. By masaż był jeszcze skuteczniejszy warto wyposażyć się w specjalne rękawice lub szczotki, które poprawią przepływ krwi i limfy oraz przyspieszą redukcję cellulitu.
Body wrapping
Owijanie wybranych partii ciała folią po uprzednim nałożeniu preparatu antycellulitowego z dodatkiem olejków eterycznych, przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych. Przed aplikacją domowego kosmetyku na bazie oleju nośnikowego warto wykonać peeling skóry.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Peeling
Scrub z użyciem produktów dostępnych w kuchni usunie zrogowaciały naskórek, co wpłynie na lepsze wnikanie dobroczynnych związków z olejków eterycznych do wnętrza skóry. Do domowego peelingu przyda się cukier lub fusy po kawie, które mieszamy z olejem bazowym np. z pestek winogron i z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Otrzymany kosmetyk nanosi się na mokra skórę i masuje okrężnymi ruchami przez 5 minut.
Kąpiel
Kąpiel antycellulitowa powinna trwać nie dłużej niż 15 minut i być powtarzana 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy do ciepłej wody dodać miks kilku olejków eterycznych zmieszanych z olejem nośnikowym. Dobrym pomysłem jest też wymieszanie 10 kropel olejku z łyżką mleka w proszku i umieszczenie takiej mieszanki w wannie z wodą.
W redukcji zmian cellulitowych pomogą poniższe olejki eteryczne:
- olejek z grejpfruta – ujędrnia, poprawia krążenie krwi, intensyfikuje metabolizm tkanki tłuszczowej
- olejek cytrynowy – przyspiesza przepływ limfy
- olejek z jałowca – zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, wspomaga mikrokrążenie krwi
- olejek z drzewa cedrowego – działa przeciwzapalnie, pomaga podnieść stopień napięcia skóry i ujędrnić ją
- olejek z geranium – niweluje nadmiar płynu zgromadzony w ustroju, zmniejszając tym samym obrzęki
- olejek z trawy cytrynowej – pomaga rozpuścić podskórne złogi tłuszczu, przyspiesza mikrokrążenie krwi
- olejek cyprysowy – przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie, przyspiesza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i limfatycznych
Olejki eteryczne do włosów
W pielęgnacji włosów przetłuszczających się można wykonywać masaże skóry głowy z użyciem następujących olejków eterycznych: rozmarynowy, szałwiowy, cytrynowy, z mięty pieprzowej, laurowy. Wybrany olejek bądź kilka olejków należy wymieszać z olejem bazowym w stosunku 1 kropla olejku na łyżkę oleju roślinnego. W przypadku włosów przesuszonych sprawdzą się olejki: lawendowy, cedrowy, geraniowy, z drzewa sandałowego.
Wybór oleju nośnikowego zależy od porowatości włosów:
- włosy niskoporowate – olej lniany, rycynowy
- włosy średnioporowate – olej jojoba, olej makadamia
- włosy wysokoporowate – olej z pestek winogron, z nasion wiesiołka
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: