ZADBANA SKÓRA
11.04.2023

Olejki na trądzik różowaty. Czy to działa?

Olejki na trądzik różowaty. Czy to działa?

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym nie należy do łatwych. Taka cera jest wrażliwa i delikatna, podatna na przesuszenie, podrażnienia i uczulenie. Dodatkowo problemem jest widoczny rumień, który ustępuje z czasem tylko w początkowej fazie choroby, a później jest już trwały. Podstawą pielęgnacji takiej skóry jest łagodne oczyszczanie i nawilżanie, odżywianie oraz ochrona cery. Czy olej na trądzik różowaty to dobre uzupełnienie działania kremu i serum? Podpowiadamy, jakie olejki warto włączyć do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym.

Jak oczyścić cerę z trądzikiem różowatym?

Dość częstym błędem jest utożsamianie trądziku różowatego z trądzikiem pospolitym. Może wydawać się, że skoro występują miejscowe stany zapalne skóry, grudki, krostki i zaczerwienienia, to te dwie choroby to właściwie to samo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to absolutnie dwie różne choroby! 

Stosowanie produktów przeznaczonych do pielęgnacji trądziku pospolitego na skórę dotkniętą trądzikiem różowatym prawie na pewno skończy się podrażnieniem i przesuszeniem skóry!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Skórę z trądzikiem różowatym należy traktować jak wrażliwą i skłonną do podrażnień oraz alergii. Dlatego do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki o łagodnym działaniu i zawierających składniki nawilżające, łagodzące, lekko natłuszczające (dobrze izolują skórę od czynników zewnętrznych), a także wyciszające stany zapalne. Jeśli na skórę z trądzikiem różowatym zaczniesz stosować kosmetyki przeznaczone do skóry z trądzikiem pospolitym, które mają co prawda działanie nawilżające, ale także ściągające, antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum i matujące, to zdecydowanie pogorszysz kondycję skóry!

Do oczyszczania skóry z trądzikiem różowatym używaj więc delikatnych mleczek do demakijażu, a do mycia skóry: kremowych żeli lub pianek. Dobrze sprawdzają się również oleje do mycia twarzy – skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a jednocześnie od razu pozostawiają na skórze warstwę ochronną, dzięki czemu zapobiegają jej przesuszeniu, znoszą uczucie napięcia i swędzenia skóry, a także odżywiają ją. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jaki olej pomaga w leczeniu trądziku różowatego?

Oleje do twarzy są bardzo lubianym elementem pielęgnacji różnych typów skór. To dlatego, że wykazują wszechstronne działanie. Doskonale zmiękczają skórę i odżywiają ją – są bowiem bogate w wiele cennych składników odżywczych, jak kwasy tłuszczowe i witaminy. Dodatkowo tworzą na skórze ochronną warstwę, która działa z jednej strony jako zabezpieczenie skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, z drugiej jako tarcza ochronna, która zatrzymuje wilgoć w naskórku poprzez ograniczenie odparowywania wody. 

Do tego olejki pięknie pachną i przynoszą ulgę oraz poprawiają komfort skóry od razu. Olejki można stosować zarówno jako samodzielne produkty (najlepiej na zwilżoną skórę), jak i jako dodatek wzbogacający działanie ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. 

Wybór olejków jest ogromny – to zarówno 100% oleje, jak i mieszanki olejkowe, a także kremy, balsamy, maseczki czy esencje z dodatkiem olejków. To, która forma będzie najlepsza, zależy od indywidualnych preferencji i aktualnego stanu skóry oraz jej potrzeb.

Olej z róży damasceńskiej

Ten olej doskonale nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również wrażliwej i suchej, a także dojrzałej. Rewelacyjnie koi i wycisza skórę, redukuje również zaczerwienienie skóry i rumień. Przydaje się w pielęgnacji skóry naczynkowej – wzmacnia je. Olej z róży damasceńskiej sprawdza się doskonale jako samodzielny produkt, a także jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych. Dodatkowo olej z róży damasceńskiej wykazuje również właściwości redukujące widoczność blizn.

Olej Neroli

Ten olej jest znany przede wszystkim ze swojego działania matującego i normalizującego wydzielanie sebum, dlatego często jest wybierany do pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej. Jednak warto pamiętać również o jego doskonałych właściwościach nawilżających – dlatego świetnie sprawdza się również w pielęgnacji cery suchej, wiotkiej i osłabionej. Doskonale nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej.

uśmiechnięta blondynka z zamkniętymi oczami i buteleczką olejku

Olej tamanu

Olej tamanu wykazuje świetne działanie kojące i wyciszające skórę, a także łagodzące świąd. Dobrze sprawdza się więc w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, a także z trądzikiem różowatym. Jest lubiany nie tylko ze względu na swoje właściwości łagodzące podrażnienia, ale także na swoją formułę: jest lekka i nietłusta, a do tego szybko się wchłania, dlatego nie pozostawia świecącej, lepkiej warstwy. Dodatkowo olej tamanu ma właściwości antybakteryjne.

Olej z nasion marchwi

Olej z marchwi doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry ze stanami zapalnymi – dlatego świetnie sprawdza się do stosowania na skórę suchą, wrażliwą i podrażnioną, w tym z trądzikiem różowatym. Olej z nasion marchwi nawilża skórę, a także wspiera jej procesy regeneracyjne. 

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Każda skóra jest inna, dlatego różnie może reagować na poszczególne kosmetyki czy składniki.

Dotyczy to również olejków. Zawsze obserwuj reakcje swojej skóry na kontakt z różnymi produktami. Jeśli polecany olejek ewidentnie nie służy skórze (niedostatecznie jej pomaga lub wręcz przeciwnie: pogarsza jej stan), zrezygnuj z niego.

Olej jojoba

Olej jojoba świetnie nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, dlatego jest częstym wyborem. Jego dodatkową zaletą jest jego sucha konsystencja, dzięki czemu dobrze się go aplikuje, a także nie pozostawia lepkiej, ciężkiej warstwy. Dzięki dużej zgodności biologicznej z ludzką skórą, jest cenny dla odbudowy naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Nawilża, wygładza, koi i uelastycznia skórę, dlatego jest szczególnie cenny dla cery suchej i odwodnionej, osłabionej, dojrzałej, a także z problemami o podłożu zapalnym, jak AZS czy właśnie trądzik różowaty.

Olej lniany

Równie lubianym i uniwersalnym olejem jest lniany. Jest znany przede wszystkim ze swoich doskonałych właściwości nawilżających i uelastyczniających, a także łagodzących i wzmacniających skórę. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zwłaszcza suchej i wrażliwej, dojrzałej, skłonnej do podrażnień i alergii.

Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki na trądzik różowaty to także dobry wybór – przede wszystkim dzięki temu, że wspiera procesy regeneracyjne skóry, nawet gojenia się ran. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry ze stanami zapalnymi – dlatego świetnie nadaje się również do stosowania na skórę dotkniętą problemem trądziku różowatego.

olejek w buteleczce stojącej na kawałku soli

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik różowaty nie wydaje się oczywistym wyborem – przede wszystkim ze względu na to, że jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, więc pasuje do pielęgnacji skóry trądzikowej.  Warto jednak wiedzieć o tym, że olejek z drzewa herbacianego ma także działanie nawilżające i dotleniające, a dodatkowo tworzy na skórze barierę ochronną.

Olej kokosowy

Olej kokosowy na trądzik różowaty? Dlaczego nie! Wykazuje on właściwości nawilżające i odżywcze, a także antybakteryjne i przeciwzapalne. Olej kokosowy możesz stosować solo, bezpośrednio na skórę, ale także możesz używać go jako dodatku do ulubionych kosmetyków, by wzmocnić ich działanie.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel